Законно ли е търговците да налагат минимална сума при плащане с карта?

  • 8 855
  • 150
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 331
Горките търгаши, работят на загуба или на нула, максимум 1% печалби и т.н.
Кои ли губят  повече, клиентите или те?


# 106
  • Пловдив
  • Мнения: 14 913
Добре, де, кво ревете? Каза се - "търгашите" не са задължени да работят на загуба заради някой си, този някой съответно има избор да не ходи при тях. Няма нужда да се мрънка. Впрочем човек, който използва с цел обида думи като "търгаши" за търговците изобщо, "милиционери" за полицаите (имам един такъв познат) и т.н. ми прави лошо впечатление лично на мен.

# 107
  • Мнения: 3 331
И аз се чудя какво се мрънка, а определението е точно в много случаи и за тях и за милиционерите - плондери.

# 108
  • София
  • Мнения: 16 212
а на мене друго ми прави лошо впечатление от страна на търгашите.
Пресен пример - пазарувала съм от близкия Лидл каквото ми трябва, но нямаше копър. Влизам в  магазина до блока/нямат пос терминал/ и кротко подавам левчето за копъра. Собственичката ми се облещва и крещи, че няма да ми даде. Напълнила съм си торбата другаде, направила съм им оборот. А сега вися при нея за прословутия копър. Да съм си ходила обратно в другия магазин.
Е,  как да подкрепям подобен представител на малкия бизнес?
Излязох си кротко, оставих си покупките в къщи и си взех автобуса до Женския пазар. Там за същия 1 лев си купих 3 магданоза+2 копъра.
Но аз съм свободна, не работя, не бързам. А ако предприемачката се изрепчи така на бързащ след работа клиент ....

# 109
  • Мнения: 5 171
Казваш и за КЗП и веднага ще ти даде.Такситата по същия начин-кратък бил курса,за толкова не карал.Не кара ли,даже и пари не иска.

# 110
  • Мнения: 3 331
И при мен търгаша в съседния блок редовно ми натъртва, че аз не пазаря от него. Влизам рядко за нещо определено и това е.
Няма ПОС, ако иска, защо тогава ми натъртва/явно го боли поне малко.

# 111
  • Мнения: 15 356
По повод куриерите,Европът са така ,без терминал.Много ме дразнят,как ходят с баля пари в джоба,не знам.
Преди няколко дни влязох в едно магазинче за детски дрешки,страхотно аутлетче.Взех на моето дете и на едно неродено и идва драмата"само в брой,има банкомат на банката до нас".Ок,отивам и тегля,получавам смс че парите са изтеглени,на банкомата пише"операцията не може да се извърши".Влязох в банката,охраната ми се изрепчи,аз отвърнах,дойде служителка и т.н.От петото теглене взех пари,останалите трансакции банката ми ги анулира.Платих си парцалите и много бях ядосана.Ами загубиха ме като клиент,За три рокли и едно боди изхабих сума ти нерви

# 112
  • Мнения: 1 653
Продължавам да не разбирам - не ви харесва отношението на "търгаша", ама вие се бутате при него, за да се дразните и за да го дразните... Ами не влизайте при точно този търговец де!  Нали на другото място ви харесва? Ходете там! Защо взаимно се измъчвате? Мазохизъм някакъв ли...

# 113
  • Мнения: 15 356
Е като влязох не питах имат ли пос терминал.Моя грешка,днес питах от вратата два магазина и не влязох.

# 114
  • Мнения: 3 331
Продължавам да не разбирам - не ви харесва отношението на "търгаша", ама вие се бутате при него, за да се дразните и за да го дразните... Ами не влизайте при точно този търговец де!  Нали на другото място ви харесва? Ходете там! Защо взаимно се измъчвате? Мазохизъм някакъв ли...
Нещо не си разбрала ми се струва.

Никъде не се бутам, ти може да се буташ, не знам. Обикновено след като разбера, че няма ПОС някъде и всичко приключва, освен ходене в много редки изключение за едно нещо, плащам го в брой и чао, но пък търгаша все ме подпитва защо не пазаря от него и ми хвали разни стоки, които никога не съм взимал.
Та аз поне не се измъчвам, споменавам какво говорят и какво правят и е видно, че им е мъка, че не оставям повече пари при тях.

# 115
  • Мнения: 3 277
Добре, де, кво ревете? Каза се - "търгашите" не са задължени да работят на загуба заради някой си, този някой съответно има избор да не ходи при тях. Няма нужда да се мрънка. Впрочем човек, който използва с цел обида думи като "търгаши" за търговците изобщо, "милиционери" за полицаите (имам един такъв познат) и т.н. ми прави лошо впечатление лично на мен.
В България май още се смята за  неприлично човек да вади пари с търговия, затова и наричат такива хора “търгаши”.
Никой не се замисля, че големите вериги правят същото, и че без “търгашите” от различни нива, повечето изтънчени граждани ще останат гладни и голи.
Тия търгаши са в непосилна борба с големите вериги, бюрокрацията, и явно и част ит клиентите си.
Обяснихме - в повечето случаи таксата за ползване на карта за тях надвишава печалбата от малка продажба. Освен че ще загуби пари от продажбата, търгаша ще трябва да губи време да отиде и да я закупи отново.
Ако не губеше от продажбата, със сигурност щеше да ви прибере левчето...

# 116
  • Мнения: 3 331
Там е работата, че всеки иска в България да е търгаш, не му се занимава с друго.
Кои са тези работи с много малка надценка, освен цигарите, май не съм чул за други, камо ли за много неща.
В повечето случаи не ходят никъде, носят им стоките в магазините.

# 117
  • София
  • Мнения: 16 212
Ама аз не съм спорила с предприемачката и не съм тъсила пос терминал. Кротко и подадох  1 лев за 1 връзка копър. Пък тя се развика, че съм си напълнила торбата на друго място и няма да ми го продаде.

# 118
  • Мнения: 15 356
И аз губя като тегля пари,ма кой ме пита

# 119
  • Мнения: 3 277
Не съм в България, затова не съм наясно с правилата - как губиш като теглиш пари?
Помня, че преди за да платиш 5 лева в банката ти вземаха и 2 лева за “услугата”, пак ли е така?

Ама аз не съм спорила с предприемачката и не съм тъсила пос терминал. Кротко и подадох  1 лев за 1 връзка копър. Пък тя се развика, че съм си напълнила торбата на друго място и няма да ми го продаде.
Тогава просто не пазаруваш там, и всеки е щастлив.

Последна редакция: пт, 16 апр 2021, 19:04 от Tote

Общи условия

Активация на акаунт