Законно ли е търговците да налагат минимална сума при плащане с карта?

  • 8 857
  • 150
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 15 356
Има такса за теглене от банкомат.Между лев и два и нещо е.Ако е на банката издател на картата е по-малко.А при плащане с карта,таксата е за търговците .

# 121
  • Мнения: 15 960
А на мен ми е интересно как така нямате пари в брой в себе си и това е повод за такива драми. Ето, само миналата седмица на работа - един ден събирахме пари за подарък за колега-рожденик, на другия ден дадох пари на друг колега да ми купи сандвич за обяд, и на третия си разделихме кутия капсули за кафе с колежка. Дадох и пари на заем. На децата как давате джобни? На касиера на блока как плащате такса?

# 122
  • Мнения: 3 331
Имам рядко и за малко в брой. В 3/4 от дните нямат нито лев в брой.
Когато се тегли 2-3 пъти в месеца максимум е за касиери и разни други. На седмица не харча повече от 10лв в брой.
Децата също са с карти от 12 годишни.
Нямам познат или колега, който да няма Револют или нещо от сорта, където веднага се прехвърлят пари при нужда.

# 123
  • Мнения: 3 892
Нина,
Честно, случва ми се...
всички сметки плащам онлайн
Пазаривам с карта всичко
Не ходя по малки магазинчета, а скоро открих, че и селското магазинче има машинка
Повече от 100 лева на 1 теглене от банкомат почти не ми се налага. Както казваш да дам на детето джобни или да платим на фитнес инструктора.
Гориво с карта от бензиностанцията

Гледам да имам стотинка за количка в магазин. Макар, че скоро един охранител в Лидъл ми подари жетон за количка
Също и левче за изчистени стъкла на бензиностанцията
Вече и по заведения не ходим - няма и бакшиш на кой да оставиш.
Банкомати има, ако се наложи ще намеря.

Картата ми няма такси на банкомати от чужди банки, но предпочитам безкасово.
В чужбина е по-изгодно да плащам с кредитна карта. Там вече има такса ако теглиш от дебитна.
И командировъчни вече няма - нареди ти карти ползваме. Дори и в БГ служебните разходи са с карта.

Идеята е да ползваш кредитна карта, да трупаш точки с покупките, да си покриеш разходите после от дебитна сметка в рамките на безлихвения период. Така с точките покриваш такси и пак си на печалба. Иска се да си знаеш сметката, когато ползваш кредитни карти.

# 124
  • Мнения: 15 960
Да, благодаря за отговорите. И все пак се вижда, че теглите в брой, и няма належаща нужда да се купи пакетче солети за 30 ст. с карта.

# 125
  • Мнения: 15 356
Изключително рядко тегля пари.И никога нямам в себе си,аз съм писала че и за кафе от вендинг машина съм нямала.Единственото място,където плащам в брой е детската кухня.Ама и за там съм забравяла.Като ми трябва кеш взимам от парите ,които са вкъщи.Тях мъжът ми ги тегли от неговата си карта и ги оставя в едно чекмедже.
Нямам проблем с това ,че не нося пари,така искам,така ми е удобно,така съм свикнала.

# 126
  • Мнения: 55 004
Аз със сигурност трета поредна година не съм теглила от банкомат.Може и повече, но поне за тези карти знам, защото така се случи, междубанкови трансфери, смяна на месторабота и нова банка.
Имам един наем, който ми е предостатъчен за дребни нужди, където не може с карта.
Детето ми е голямо, не давам джобни.

# 127
  • Мнения: 15 356
Аз съм доста разсеяна и миналата седмица изтеглих  защото татуиста приема кеш.Платих си и тръгнах по задачи,забутала съм си портмонето в задния джоб на раницата,върнах се в аптеката където бях,чак там го изрових .Тъй се зарадвах,че похарчих всички пари,които бях прежалила вече.
Преди две три години забравих на крайпътно заведение 800 лв,добре че се усетих на около 20 км и бяха там още ,барабар с цялата ми чанта.Мерси съм,картата ми е чиста работа.

# 128
  • Мнения: 3 778
Продължавам да не разбирам - не ви харесва отношението на "търгаша", ама вие се бутате при него, за да се дразните и за да го дразните... Ами не влизайте при точно този търговец де!  Нали на другото място ви харесва? Ходете там! Защо взаимно се измъчвате? Мазохизъм някакъв ли...

"Бутам" се, защото търгашът си е лепнал на вратата, че приема плащане с карти! Оказа се обаче, че моят кашкавал от 4,80 не се вписва в измислената незнайно откъде минимална сума за покупка с карта. За минимална сума обаче нищо не пише на вратата. За минималната сума разбираш чак на касата - когато вече си изгубил сума време да чакаш ред, да обиколиш магазина, за да стигнеш до касата и да ти маркират покупките.

Много ми дреме за печалбата на търгаша, на него да не би да му пука за моето време и удобство.
Аз да не влизам в магазина с едничката цел да нахраня семейството на търгаша. Отивам, за да нахраня своето. Отивам там, където ще ми е най-бързо, удобно и изгодно.

# 129
  • Мнения: 15 960
Дотук разбирам, че за детска кухня, татуист - може кеш и не се сърдим и не си тръгваме.Joy
Не ме разбирайте погрешно, не се заяждам, просто както се изясни, няма домакинство, в което да няма кеш. Та мисълта ми беше, че не виждам проблем да се носят 1-2 лв метални или дори 10 левова банкнота в чантата за всеки случай.

Аз пък предпочитам да подпомогна дребния местен бизнес, а не немската икономика.

# 130
  • Мнения: 3 892
Вероятно Нина,
Но наистина има периоди, в които и лев съм нямала и съм се ядосвала, но истината е, че е по-удобно с карта... При мен др причина е, че работя (преди Ковид) с постоянно пътуване и докато да се прибера и ... пак на самолета... бях.
 но рискът с четенето на чиповете...
Случвало ми се е на служебна карта в чужбина да се опитват да ми теглят...
Въпреки това предпочитам карта. Тоалетната с карта се плаща в чужбина Simple Smile

Здравословна дискусия!
Радвам се, че няма нападане.

# 131
  • Мнения: 15 356
За детска кухня и татуист нямам избор.Но кухнята е една държавна и да няма да си тръгна.Ни детски взимам,ни майчинството втората година ще е майчинство.Една кухня ми дава държавата .Татуист с пос терминал не съм виждала.Това са изключения за мен.Не ме кефи кеша и толкоз.

# 132
  • Мнения: 3 778
Е, когато дребният бизнес се научи как се прави бизнес, ще го подкрепя.
Всъщност, аз и сега подкрепям дребните магазинчета, които работят добре и няма разни идиотски изпълнения според хрумките на собственика.

# 133
  • Мнения: 15 960
Щом и в чужбина има такава практика, значи не е някаква нашенска хрумка и имат такова право. Каквато е и темата. Няма как да искам да работи някой на загуба, за да плащам с карта. Той по-добре да ми ги подари тези солети, вместо да си губим времето с разплащане.

# 134
  • Мнения: 15 356
Дааа и като отиде човек в малкото магазинче и се почва "дребни имате ли,нямам да ви върна,ей го на без дребни останах".Хем да им платя в брой,че и точен ако може .

Общи условия

Активация на акаунт