Законно ли е търговците да налагат минимална сума при плащане с карта?

  • 8 862
  • 150
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 890
Дааа и като отиде човек в малкото магазинче и се почва "дребни имате ли,нямам да ви върна,ей го на без дребни останах".Хем да им платя в брой,че и точен ако може .
Касиерка съм в малко магазинче, идея си нямате колко бързо свършват дребните. Сутрин започвам с 200е на монети и на обед вече едва успявам да върна 😒 Още по забавно ми беше в Понеделник, в 6ч сутринта, 1ви клиент за сметка има няма 10е ми дава 500е че нямало къде да ги развали, а банката отваря в 8 или 9. То усет си трябва.. Иначе всеки си преценява къде да пазарува, гледам винаги да имам кеш и плащам с карта само ако не достигат. Плащанията с карта все ми се губят смеките, въпреки че следя онлайн банкирането, просто друго си е да ги пипнеш 😉

# 136
  • Мнения: 15 960
Естествено, че в малко магазинче няма да си купя един хляб с 50 левова банкнота. Малко съобразителност не е излишна.

# 137
  • Мнения: 1 653

Нещо не си разбрала ми се струва.

Никъде не се бутам, ти може да се буташ, не знам.


Нека не наддаваме кой по-малко е разбрал, щото можем да затънем ...
Аз нямам проблем с малките и големите магазини, защото приемам, че всеки има право да си вади хляба както намери за добре. Ако някъде не ми харесва поради някаква причина - не влизам и не го правя на световен проблем. Ако някой иска да сложи ПОС  - чудесно. Ако не иска - ОК. Ако не ми казват "как да си редя мебелите у дома", то аз нямам претенции за начина им на работа.

# 138
  • Мнения: 3 288
     Аз съм "търгаш"Simple Smile

     Всъщност, не съм съвсем сигурна... Това мило определение само за съвсем дребните търговци ли се отнася, или е по- генерално? Моят бизнес не е съвсем малък, не е и особено голям.
Средна хубост:) Дано отговарям на условията...

     Виждам, че темата е взела нов завой, за мен продължава да е интересна и искам и аз да си дам петте стотинки, без значение с карта или в брой.

     Хубаво нещо са картите. Удобство си е. Не мъкнеш бали хартия. Опитът ме е научил, че винаги трябва да имам и кеш. В най-неподходящите моменти от живота ми са ми блокирали карти, поради опит за злоупотреба с тях /пътувам много/.

     За малките и големите търговци и защо малките се оплаквали от веригите. Много дълга тема... В много държави има изискване големите търговски центрове да бъдат изнесени извън очертанията на градовете. Така се защитава местното предприемачество  и се хмм...  позволява на обществото да диша и на градовете и селата да не се обезлюдят.

     Тенденциите -  те са ясни. Окрупняване на бизнеса, поглъщане на средните от големите. /Малките вече са погълнати/.
     Полезността от навлизането на големи вериги на на чийто и да било пазар, не е в полза за икономиката на на завзетата държава, а на завземащатата. Това, че в нашата имаме всевъзможни кауфланди, лидъли, зари, бершки, ейчендеми и т. н. не е точно за наше добро. Не, че не откриват работни места. Откриват и плащат прилични заплати и осигуровки. Но това са мастодонти, с които новостартиращ предприемач не може се да пребори.  И основните печалби на една немска, примерно, компания, със сигурност не влизат в, примерно, българската  икономика.
     На практика, /поне според моите непрофесионални, простички, неполитически, търгашески:) разсъждения/ ще постигнем социализма. След време, ще бъдем всички равни. Няма да сме чак много бедни, но няма да можем да имаме собствена инициатива, да се отличим. Защото няма да има смисъл.

     P. S.  Изчислих сега, по повод тази тема, че се занимавам с търговия от 24 години... Направо се стреснах! Аз съм си съвсем млада жена!
     С изключително удоволствие си работя работата.
Не приемам клиентите за царе и не се опитвам да царувам аз над тях. Приемам ги като партньори. От моя страна - абсолютната ми отдаденост да им предоставя стоки и услуги на ниво, от тяхна - коректност и да продължават да пазаруват при мен, ако им допада. Ако не - светът е голям и изобилието е навсякъде. Дефицити има, но не са материални.
 И добро възпитание, ако може...


 

# 139
  • Мнения: 447
Не мога да разбера защо ви е нужно да сте толкова груби някои? Невероятно изнервени звучите с тия определения ...търгаши и не знам си какво друго.
Още в началото се каза, че не е незаконна практика да няма ПОС, или да има, но да е възможно плащане през него над определена сума. Нищо стряскащо или ненормално не намирам аз.
Да, удобно е да се плаща с карта, да и аз ползвам само картови плащания когато е възможно. Ако не е - плащам в брой. Ако нямам в брой си тръгвам и това е. Не разсъждавам над въпроса колко несправедливо, незаконно и неморално бил постъпил даден търговец, щото не бил имал ПОС в магазина си. Ми няма... не са му харесали условията на банките сигурно.
Като видите, че ПОС няма - идете другаде. Какво тропате и сте недоволни?

# 140
  • София
  • Мнения: 16 220
То въпроса на авторката беше,  че в магазина има терминал, но  никъде не е обявено,  условието, че се ползва над определена сума.
Иначе няколко пъти ми се е случвало на входа на Лидл да има обява, че терминалите не работят поради някаква повреда. След като знам ще си направя сметката как да пазарувам с наличните пари.

# 141
  • Мнения: 447
Е, точно де. Това беше въпросът и му се отговори в началото и после последваха безумията с търгаши и какви ли не определения към търговците, които или нямат пос, или имат условие за сума.
Лидл-ите обикновено имат и банкомати пред/в тях. Проблемът пак не е проблем. И да, знам, че ще се таксува това теглене, но каква е драмата за 0.50 лв или 1.00 лв или колкото там струва тегленето. Ще се преживее за един път.

# 142
  • Мнения: 9 710
И да, знам, че ще се таксува това теглене, но каква е драмата за 0.50 лв или 1.00 лв или колкото там струва тегленето. Ще се преживее за един път.
Това е за дебитните, но при кредитните карти е %, а не фиксирана сума.
И често % лихва при платени на терминал и при изтеглени на банкомат пари е с голяма разлика.
Кредитните карти са направени за да се ползват като карти, а не като кеш.

# 143
  • Мнения: 15 960
Ами както клиентът си прави сметка как му е по-изгодно да плаща, същата сметка си прави и търговецът. Все пак няма да работи на загуба, за да е удобно на клиентите.

# 144
  • Мнения: 3 331
Едно време в СССР като някой си купи пиле от магазина-заколено, са му го давали да го хване за крака. Явно хартията е била кът, скъпа или неизгодна да се дава.
Та така и за ПОС-овете. Рано или късно ще има само ПОС-още навсякъде, та ще е добре да свикват, тези които не им харесва.
Едно и също се повтаря вече няколко страници.
При плащане с ДК и с КК на търговеца му е все едно, но при теглене в кеш по спешност разликата е огромна за собственика на картите, дори при някои  тече лихва от момента на изтегляне на кеша.

В цял свят може, та няма тук да е наобратно.
Аз карти вече не нося-слагам го в телефона, камо ли кеш.
При жените вероятно е по-лесно понеже имат чанти.

# 145
  • Мнения: 3 779
Много обичам да ми обясняват колко е кофти да си стискам 50-те стотинки такса за теглене. Клиентът трябва  да е ларж и да раздава щедро време и стотинки, и да се трепе за печалбата на търговеца. Търговецът обаче не бива да е ларж, а да си прави сметката много добре.
Между другото, в чужбина в супермаркета може да се тегли малка сума кеш без такса, заедно с плащането на покупките.

Последна редакция: ср, 21 апр 2021, 22:25 от Дидичка

# 146
  • Мнения: 447
Не, не съм казала клинетът да е ларж, не е нужно да си измисляш. Направи си сметката къде пазаруваш, това казах. Пък и така няма да ти е нужно да си ларж с търгашите. ОК?

# 147
  • Мнения: 3 779
И да, знам, че ще се таксува това теглене, но каква е драмата за 0.50 лв или 1.00 лв или колкото там струва тегленето.
Съвсем това си казала. Клиентът трябва да преглътне таксата на банката, без да се оплаква. Търговецът обаче не може.

Направила съм си сметката къде пазарувам. Отишла съм там, където пише, че мога да платя с карта. На касата обаче разбрах, че всъщност не може. Ако имаше знак, че няма да ми приемат плащането, не бих отишла. Но понеже на търгаша му е трудно да си обяви коректно условията, ми се наложи да си загубя времето и да си тръгна без покупки.

Никак не съм ларж с търгашите. Може да се объркам понякога и да попадна в магазинчето на някой търгаш, но постъпи ли некоректно, втори път не влизам.

# 148
  • Мнения: 3 892
Дааа и като отиде човек в малкото магазинче и се почва "дребни имате ли,нямам да ви върна,ей го на без дребни останах".Хем да им платя в брой,че и точен ако може .
Касиерка съм в малко магазинче, идея си нямате колко бързо свършват дребните. Сутрин започвам с 200е на монети и на обед вече едва успявам да върна 😒 Още по забавно ми беше в Понеделник, в 6ч сутринта, 1ви клиент за сметка има няма 10е ми дава 500е че нямало къде да ги развали, а банката отваря в 8 или 9. То усет си трябва.. Иначе всеки си преценява къде да пазарува, гледам винаги да имам кеш и плащам с карта само ако не достигат. Плащанията с карта все ми се губят смеките, въпреки че следя онлайн банкирането, просто друго си е да ги пипнеш 😉
Kaya,
Собственикът е длъжен, според мен, да направи така, че ти да имаш винаги необходимите ти дребни и видове банкноти, и клиентите няма да мрънкат. Явно имаш наблюдения кога - какво има, свършва. Като е на обед - собственикът трябва да направи така, че да ти донесе на обед дребни. Не си ти виновна, за да отнасяш недоволството на клиентите . Не е твое задължение като касиерка да снабдяваш дребни.
Аз като клиент така мисля.
Само за записа: Нямам собствен бизнес, работя за голям, корпоративен, от 20 г и давам мило и драго. Работя като за себе си! Клиентите при нас са номер едно.

# 149
  • Мнения: 447
И да, знам, че ще се таксува това теглене, но каква е драмата за 0.50 лв или 1.00 лв или колкото там струва тегленето.
Съвсем това си казала. Клиентът трябва да преглътне таксата на банката, без да се оплаква. Търговецът обаче не може.

Направила съм си сметката къде пазарувам. Отишла съм там, където пише, че мога да платя с карта. На касата обаче разбрах, че всъщност не може. Ако имаше знак, че няма да ми приемат плащането, не бих отишла. Но понеже на търгаша му е трудно да си обяви коректно условията, ми се наложи да си загубя времето и да си тръгна без покупки.

Никак не съм ларж с търгашите. Може да се объркам понякога и да попадна в магазинчето на някой търгаш, но постъпи ли некоректно, втори път не влизам.

Абсолютно точно това казах Simple Smile. Пък това, дето си цитирала е съвсем друго и дори не знам какво ме контрираш с него.
Той си е направил сметката, ти също. Къде ти е драмата, че се жалваш?

Излизай си и толкова. И ти щастлива и той такъв.

Общи условия

Активация на акаунт