Разширени вени- кой, как се бори с проблема? - тема 3

  • 51 091
  • 860
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 10 266
Оо да за тежкото. Казаха ми да не вдигам тежко, но аз за фитнеса питах. Сега за ежедневни натоварвания едва ли ще е проблем. Но аз там много се товарех. За момента е абсурд. С изненада установих че не мога и да клекна напълно. Сякаш нещо ми подпира зад коляното. Може би с времето ще отпадне. Сякаш някой ми е сложил пръчка зад коляното като клякам. А преди операцията чорапа го носех постоянно от април месец. Сега пък след операцията вече втори месец го нося. Мисля преди прегледа да го махна 2-3 дена да видя тоя крак как ще е. Взех си чорап до коляното, но ме ми харесва. Сутрин е добре, но към края на деня като ми се вреже в кожата едва го изтрайвам. Дългия ми е по-удобен.

# 241
  • Мнения: 141
vici75 ,д-р Кючуков ми каза на всеки 1 час почивка да имам 10 минути движение. Преди операцията ходех на фитнес 4-5 пъти в седмицата, но тежести не вдигах, а  предимно кардио някакво,тичане или подобно. Не съм го питала за фитнес, забравих, но аз сега така или иначе няма да се осмеля. Ще го питам в четвъртък,че съм на контролен преглед. Ако мога след 1 месец ще почна пак постепенно. Питах за движението,защото от вчера след операцията доста си полежавам. Движа се,но и не препускам както преди и се чудех как е при другите.

# 242
  • Мнения: 10 266
Ясно. Аз два месеца след операцията не смея на фитнес. Само едно кардио правя, но не го броя за движение кой знае какво. Просто мърдам, колкото да не се застоявам. И аз след операцията сякаш повече ми се полежаваше, въпреки че съм по принцип доста активен човек. Също ми бяха казали да не куцам. Ако тялото се стреми към куцане, да не допускам. Да се мъча да си вървя нормално. Пиши пак след твоя преглед какво друго ти казват. Нищо че се припокрива със споделеното от всички ни. Все е интересно. Бързо възстановяване и на теб.

# 243
  • Мнения: 141
Ясно. Аз два месеца след операцията не смея на фитнес. Само едно кардио правя, но не го броя за движение кой знае какво. Просто мърдам, колкото да не се застоявам. И аз след операцията сякаш повече ми се полежаваше, въпреки че съм по принцип доста активен човек. Също ми бяха казали да не куцам. Ако тялото се стреми към куцане, да не допускам. Да се мъча да си вървя нормално. Пиши пак след твоя преглед какво друго ти казват. Нищо че се припокрива със споделеното от всички ни. Все е интересно. Бързо възстановяване и на теб.


Благодаря. Това за куцането не го знаех. На моменти като стана и първите 2 крачки се хващам да накуцвам, сякаш от страх да не ме заболи, а то реално няма болка и си продължавам с нормален ход. Ще пиша задължително. На мен също ми беше полезно да чета темата,нищо че не бях писала.

# 244
  • София
  • Мнения: 6 275
Ясно. Аз два месеца след операцията не смея на фитнес. Само едно кардио правя, но не го броя за движение кой знае какво. Просто мърдам, колкото да не се застоявам. И аз след операцията сякаш повече ми се полежаваше, въпреки че съм по принцип доста активен човек. Също ми бяха казали да не куцам. Ако тялото се стреми към куцане, да не допускам. Да се мъча да си вървя нормално. Пиши пак след твоя преглед какво друго ти казват. Нищо че се припокрива със споделеното от всички ни. Все е интересно. Бързо възстановяване и на теб.


Благодаря. Това за куцането не го знаех. На моменти като стана и първите 2 крачки се хващам да накуцвам, сякаш от страх да не ме заболи, а то реално няма болка и си продължавам с нормален ход. Ще пиша задължително. На мен също ми беше полезно да чета темата,нищо че не бях писала.

На мен още като станах от масата, сестрите ми казаха да ходя нормално и да не куцам. И като бях с чорапа, не ми е било проблем, но като го свалях, понеже ми се беше възпалило едно място,както се оказа, и много ме болеше, малко понакуцвах. Но след като Кючуков ми го оправи това, всичко е точно.

Иначе аз почнах от седмица да правя йога, но ми е много гадно да си сядам на краката (свити под мен).

*Steffie*, при Кючуков е платен прием, няма с направление (всъщност не съм питала, но ме съмнява...).

# 245
  • Мнения: 141
Здравейте, имате ли изтръпване на ходилото на оперирания крак? Толкова ми изтръпва,че чак петата ме боли. През нощта се събуждах да се раздвижвам дори.

# 246
  • Мнения: 10 266
При мен изтръпване няма. Но напрежението в прасеца го усещам по петата и цялото ходило отдолу.

# 247
  • Мнения: 49
Аз също имам напрежение в оперирани крак, не нося чорап от един месец, а от операцията са минали два месеца. Подуване и изпъкнали вени нямам, но има едно напрежение, все си мисля е вече ми се поде крака, но като го погледна е супер. И аз още не съм тичала, но мисля вече да почвам, два месеца ми се струват достатъчно минало време, не ми изтръпват краката и не получавам крампи. Кракът ми изглежда много добре сравнено с преди, според мен няма нужда от склеротерапия, но ще отида на контролен есента.

# 248
  • Мнения: 10 266
Аз ще питам другата седмица за това напрежение и ще пиша. Оная ден бях си махнала чорапа от обяд до вечерта и не беше подут крака. Но понеже готвих и висях доста права с часове, на края на вечерта имах чувството че ще експлоадира крака. Но видимо не беше подут. Ще питам мога ли да вдигам тежклко вече, че на фитнес ми се ходи, а аз там доста се товаря. Някъде бях чела че въобще не е добре и горна част да се товари, не само краката. Натоварване горе, натоварва краката долу също. Мисля че ми беше казала, като ходя на фитнес да си нося чорапите и за напред. Но ще питам. При мен уж щяха да се махат някакви perforators, така и не разбрах на бг какво е. Едно разклонения на вената наричат така по снимки гледах. Така и не разбрах дали ги е махнала. Аз тогава в паниката загубих и ума и дума. Нищо не питах. ПОсле на контролата след 5 дена пък доктор не видях. Та сега и за тези неща ще питам. Иначе на прасеца имам едни тънки ситни вени, от сто години, тях каза че ще оправям в последствие с инжекция. По принцип ги правела заедно с лазера, но при мен не било препоръчително. Защо пък не беше, като моя случай беше лек. А оня ден на една опашка в магазина един човек пред мен беше в толкова лошо състояние, че чак се погнусих, но какво да се прави. Дано не стигаме до подобно положение, а и нали за това ги правим тези операции. Краката му от коляното на долу надути, а край глезените и прасеца обинтовани в рани, които рани бяха избили с кръв по бинта. Ужас някакъв.

# 249
  • София
  • Мнения: 11 478
Здравейте,
Това лято в големите жеги вените на стъпалото на левия крак ми се сториха повечко изпъкнали. Личният лекар не преглежда от март 2020 и ми даде направление за съдов хирург, като препоръча д-р Маринов в ДКЦ-то на ВМА (Спектромед). За съжаление на регистратурата беше станал голям проблем, струпване на повече чакащи, поради което лекарят беше крайно изнервен, отдели малко време, съотв. аз не успях да задам нито един въпрос, единственото което каза е - начална фаза на разширена вена, няма нищо страшно, ето ти един крем и хапчета, след след 4-5 месеца да видим прибрала ли се е вената.

Доколкото личният ми е в отпуска, моля някой да ме ориентира какво означават тези съкращения (от амбулаторния лист): "Начална дилатация на всм в областта на подбедрицата с дилатация в дорз. педис (?). Без оток и веностаза (?), запазени периферни пулсации. Проходимост."
Доплер - всичко проходимо." МКБ I78.8-Други болести на капилярите (нямам видими капиляри).

Моята видима вена беше на стъпалото (предната страна на ходилото), но той каза, че е на подбедрицата, явно и там има, но не се вижда (поне аз не я виждам).

Предписа ми: Веносмил 2х1 за пиене (с почивки) и Веналгон 911 за мазане само вечер. Какви са тези лекарства и за какво служат? Разреждат кръвта ли?
Аз съм човек, който гледа се движи колкото може повече, по 6-7-10 км на ден пеша (не наведнъж, уви), да кажем, че имам 2 кг излишни (180/76).

Също така, ще съм благодарен, ако ми кажете какъв следва да е двигателния режим - има ли ограничения? Има ли ограничения в упражненията, не с тежести, а по-скоро - като разтягания, клякания, катерене по стълби?

Предварително благодаря!

Последна редакция: чт, 26 авг 2021, 15:57 от Ronald

# 250
  • Мнения: 4 005
Здравейте момичета,има ли сред вас ваксинирани срещу Ковид19?Смятате ли,че ваксината може да създаде проблеми при хора като нас,с разширени вени и съществува ли реално риск от тромбози?

# 251
  • София
  • Мнения: 6 275
Здравейте момичета,има ли сред вас ваксинирани срещу Ковид19?Смятате ли,че ваксината може да създаде проблеми при хора като нас,с разширени вени и съществува ли реално риск от тромбози?

Аз съм с Пфайзер. Не знам за другото, надявам се, че не е проблем.

# 252
  • Мнения: 4 005
Catty m,ти пиеше ли Аспирин след ваксината?

# 253
  • София
  • Мнения: 6 275
Не, не съм. Но точно в деня на 1 доза бях на първи преглед при Кючуков и той ми изписа Натаспин, който пия и до днес (вече 5-ти месец), но мисля вече да спра, защото ми писна. В интерес на истината преди месец на ПКК ми излязоха повишени тромбоцити, но миналата седмица бяха в норма.

# 254
  • Мнения: 10 266
Аз още не съм ваксинирана, но като питах докторката която ми прави операцията, каза че няма никакъв проблем и мога да се ваксинирам когато пожелая. Лекарства не ми били необходими.

Общи условия

Активация на акаунт