Да пусна ли децата да пътуват сами с влака

  • 14 526
  • 397
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 14 966
Ако аз пътувам с влак и някоя майка поиска от мен да наглеждам две толкова малки деца 4 часа, категорично ще откажа. Как ще нося отговорност за чужди деца, оставени от родители и близки по този начин на произвол.
Не мога да повярвам, че темата е реална.

# 61
  • Мнения: 65
От Димитровград до Кърджали са 18 спирки, а пътуването е само 2 часа. Кой кондуктор ще гледа 20+ спирки дали някой си е на мястото? Сега се замислих, че при 4 часа най-вероятно ще има и прекачване.
Да, току що звънях в БДЖ и се оказа че няма директни вагони откакто влака се обслужва от мотриси и е само с прекачване на Димитровград. Но това не е проблем, даже ни улеснява. Баба им ще хване маршрутката до Димитровград и ще ги чака на гарата там да се качат на другия влак
 
От една страна, аз сама пътувах с влака от съвсем невръстна по състезания и първенства, че и съм се прекрачвала, че и по гари съм висяла.

От друга, купете им по един билет за автобуса до Кърджали и драмата ви секва.
Няма да изтърпят в автобуса, веднъж направих грешката да пътуваме с автобус на дълго разстояние и не бих повторила. Ще подлудят шофьора от да го питат колко още остава. И ще им се ходи до тоалетна, а повечето автобуси нямат работеща.
Като студентка съм ползвала БДЖ. Спомените ми и от тогава не са добри.
Има доста подобрения в БДЖ през последните години, част от влаковете са нови, но има какво да се желае още.
Ако аз пътувам с влак и някоя майка поиска от мен да наглеждам две толкова малки деца 4 часа, категорично ще откажа. Как ще нося отговорност за чужди деца, оставени от родители и близки по този начин на произвол.
Не мога да повярвам, че темата е реална.
Аз пък бих помогнала, не бих отказала, дори ще си играят с моите. Трябва да си помагаме. Отговорност е, но всеки може да изпадне в подобна ситуация.

# 62
  • Мнения: 9 719
Ако кондукторите имат поне малко мозък в главите си също ще откажат. Кой би поел риск за чужди деца, докато изпълнява служебните си задължения?!?!?

# 63
  • Мнения: 1 050
Във влаковете пътуват всякакви цигани, крадци, наркомани и други подобни. За нищо на света не бих оставила сами деца там. Колко му е да ги дръпнат на някоя гара? Поне автобус да беше, та да ги наглежда шофьорът дали са все още там на всяка спирка. Аз като малка излизах сама в квартала, но никога не биха ме пуснали сама във влак! То мен понякога ме е страх сама във влак дори и сега, когато съм на почти 30 и не свалям поглед от джобовете и чантата си, ако има съмнителни пътници, камо ли деца! Пълен абсурд!

# 64
  • София
  • Мнения: 409
Разбирам положението ви. Не мога да разбера някои от реакциите в темата, но света е шарен. Аз също съм се чудила да пусна ли детето ми /на 10 години/само, с маршрутка до баба си. Предпочетох да не го правя, притесняват ме непредвидените ситуации. Не знам какво да ви посъветва, има си риск.

# 65
  • Мнения: 199
Аз не бих пуснала толкова малки деца сами с влак. Опасно си е. Не стига, че всякакви типове се возят, ами и много ще ме е страх, нещо да не вземат да си играят между вагоните, да се отвори някоя врата в движение, да слезнат на грешна гара.... Ей такива неща. Ако толкова нямам избор, бих ги качила на автобус.

# 66
  • София
  • Мнения: 7 992
Авторке, имайте предвид, че има предвидена глоба за оставяне без надзор, предвидена в Закона за закрила на детето:
(4) (Нова - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) Който в нарушение на чл. 8, ал. 7 остави без надзор и достатъчна грижа дете до 12-годишна възраст, за което полага грижи, с което създава опасност за неговото физическо, психическо и нравствено развитие, се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв. за първо нарушение, а при повторно нарушение - с глоба от 2000 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко административно наказание по специален закон или деянието не съставлява престъпление.

# 67
  • Мнения: 149
Не съм забелязал подобрения по влаковете. Още миришат ужасно, пресен спомен от 2020г., а като дете ми ставаше лошо от тази миризма на старо желязо ипотни седалки, а като напече и слънцето и се пуснат онези пердета... Weary
Децата ще пътуват по време на ваканция, което значи, че ще има хора, въпреки пандемията, а личен пример и студентски спомен, тогава много студенти пътуваме с влак, защото всички може да пият алкохол, а не един да кара колата и да му е тъпо, че е трезвен. А и кондукторите никога не правят забележки, защото след празниците клиентелата им е кът. Не мисля, че и те, кондукторите, ще се съгласят до тях да има деца, особено и до машиниста, чието пътуване ще е поредно и ще е изнервен допълнително.
Отделно ще пътуват и в Южна България, което се равнява на пътуване в Индия.

# 68
  • Мнения: 65
Разбирам положението ви. Не мога да разбера някои от реакциите в темата, но света е шарен. Аз също съм се чудила да пусна ли детето ми /на 10 години/само, с маршрутка до баба си. Предпочетох да не го правя, притесняват ме непредвидените ситуации. Не знам какво да ви посъветва, има си риск.
Благодаря за разбирането! В маршрутката е абсолютно безопасно, няма много хора и шофьора може да ги наглежда. Ако пътя е много обаче, моите не търпят да са в маршрутка или автобус. При мен ситуацията е малко по различна, като са две и винаги може да си помогнат едно на други.
Аз не бих пуснала толкова малки деца сами с влак. Опасно си е. Не стига, че всякакви типове се возят, ами и много ще ме е страх, нещо да не вземат да си играят между вагоните, да се отвори някоя врата в движение, да слезнат на грешна гара.... Ей такива неща. Ако толкова нямам избор, бих ги качила на автобус.
Не съм забелязал подобрения по влаковете. Още миришат ужасно, пресен спомен от 2020г., а като дете ми ставаше лошо от тази миризма на старо желязо ипотни седалки, а като напече и слънцето и се пуснат онези пердета
Както вече писах влаковете до там са нови, мотриси Сименс, няма вагони, при машиниста има камери и вижда какво се случва назад. А в момента студенти няма, всички са онлайн, това е ваканция, няма никакви празници през нея, така че едва ли ще има повече хора. И както няколко пъти повторих в автобуса тоалетна няма и не търпят толкова път в автобус който може и да е маршрутка.
Авторке, имайте предвид, че има предвидена глоба за оставяне без надзор, предвидена в Закона за закрила на детето:
(4) (Нова - ДВ, бр. 14 от 2009 г.) Който в нарушение на чл. 8, ал. 7 остави без надзор и достатъчна грижа дете до 12-годишна възраст, за което полага грижи, с което създава опасност за неговото физическо, психическо и нравствено развитие, се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв. за първо нарушение, а при повторно нарушение - с глоба от 2000 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко административно наказание по специален закон или деянието не съставлява престъпление.
Ще се въздържа от по груб коментар, според този закон не могат и 5 минути да остават сами вкъщи, пълна глупост, не съм чувала някой да е глобен за подобно нещо. Не вярвам че не оставяте децата си нито минута без надзор ако имате такива разбира се

# 69
  • Мнения: 178
Винаги в първия вагон след локомотива има служебни места, т.т там седят кондукторите и началник влака.Настани децата там и не вярвам да има проблеми. В новите мотриси по време на движение вратите се затварят автоматично и не могат да се отворят от пътниците, дори и да искат.

# 70
  • Мнения: X

Благодаря за разбирането! В маршрутката е абсолютно безопасно, няма много хора и шофьора може да ги наглежда. Ако пътя е много обаче, моите не търпят да са в маршрутка или автобус. При мен ситуацията е малко по различна, като са две и винаги може да си помогнат едно на други.

Гери, наистина не искам да се заяждам, ама май все търсиш кой да наглежда/да се грижи за децата ти.

Най-забавно от цялата ситуация ми е твърдението на бабата, че е напълно безопасно... като че ли тя има избор да каже друго, след като "тя не иска да се лашка по влаковете".

# 71
  • Мнения: 880
Не си разбрал. Ще се лашка от Димитровград до Кърджали. Smile
Авторке, много от рано им даваш такива отговорности. Дано всичко е наред и не съжаляваш.

# 72
  • Мнения: X
Не си разбрал. Ще се лашка от Димитровград до Кърджали. Smile

Ааа, така ли станало? Още ден-два и до тях ще отиде да ги вземе.

Авторке, поискай ключ на темата. Казахме ти мнението си, но ти си си взела решението. Няма нужда да правим сеир и то безплатно.

# 73
  • Мнения: 65
Винаги в първия вагон след локомотива има служебни места, т.т там седят кондукторите и началник влака.Настани децата там и не вярвам да има проблеми. В новите мотриси по време на движение вратите се затварят автоматично и не могат да се отворят от пътниците, дори и да искат.
Да, така ще направя. След като се оказа че вече няма директен влак, което удължава доста времето за пътуване, ще се кача с тях  на сутрешния влак за Димитровград да огледам как е положението и ще сляза на Подуене. Баба им ще ги чака в Димитровград.
Гери, наистина не искам да се заяждам, ама май все търсиш кой да наглежда/да се грижи за децата ти.

Най-забавно от цялата ситуация ми е твърдението на бабата, че е напълно безопасно... като че ли тя има избор да каже друго, след като "тя не иска да се лашка по влаковете".
Айде моля ти се, не мисли че четири деца се гледат като 1 или 2, особено когато си по цял ден на работа. Има родители които си оставят с месеци децата да ги гледат бабите, току що четох една история във вестник Лична драма.
[

Ааа, така ли станало? Още ден-два и до тях ще отиде да ги вземе.
Авторке, поискай ключ на темата. Казахме ти мнението си, но ти си си взела решението. Няма нужда да правим сеир и то безплатно.

Няма да искам ключ, може някой който е правил нещо подобно да се включи.

# 74
  • Мнения: X
Тук никой не казва, че бабите не трябва да си гледат внуците - казваме ти, че вече са други години и е изключително опасно да пускаш сами малолетни деца да пътуват с влак.

Децата се гледат лесно, като има менажиране на време. При вас - няма. Мъжът си гони кариерата и добрата печалба, ти също. Каката си ходи на забави по време на пандемия и локдаун, баткото бега при баща си.

И две малки деца - сами. Във влака. Някой служител на БДЖ да ги наглежда - ко толкоз, голяма работа. Ти с твоите платени данъци си купила тоз' влак - пък те да не ти гледат децата 4 часа?!?!?!

Общи условия

Активация на акаунт