Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - Тема 23

  • 35 548
  • 727
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 329
Хм, яено твоето обкръжение е такова.

Интересно тогава кой наема всичко разлчно от панел, нов двустаен или боксониера в студентски.
Тези от  над 1000лв  наем трябва да са постоянно празни.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 5 419
Защо да е мечта? Моя приятелка това лято заминава за Краков по работа за 2 години. Да не мислиш, че ще си купи имот там? Не, няма, въпреки че може да си го позволи.

Отделно сам/а казваш, че тези на квартира нямат и/или събират пари за свое. Едва ли ще ги съберат за 2 седмици. По-вероятно за няколко години. През тези няколко години нали на квартора ще живеят. Дори и наемът им да е по-висок от вноската.

Друг пример - двойка мъж и жена се гаджосват, решават да заживеят заедно. Какво ще направят според теб? Ще се заврат в детската стая на единия от двамата, ще теглят обща ипотека на втория месец от познанството си или ще си наемат квартира? 

И още, и още примери...  Наематели винаги ще има.

# 77
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 446
Отделно си трябва време за да узрее идеята за покупка на жилище. Ако съм на 25-30 г. и нямам голяма представа какво ще правя утре, да не мислиш, че ще се вържа с ипотека. Живяла съм под наем и съм си свиркала, далеч от всякакви идеи за покупка.

# 78
  • Мнения: 25 898
Лихвите по ипотечните са 2,7%. Който има кураж и финансова култура, купува. Който го е страх, плаща наем.
Цените вървят на горе. Наемите могат временно да паднат поради някакви форсмажори, но цените за покупка са  и ще вървят нагоре.
Аз забелязвам, че хората се отдръпват от центъра и гъстонаселените места. Ориентират се към вилните зони, и комплексите.

# 79
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 446
Така е заради пандемията. В дългосрочен план не е ясно какво-що.

# 80
  • Мнения: 481
Лихвите по ипотечните са 2,7%. Който има кураж и финансова култура, купува. Който го е страх, плаща наем.
Цените вървят на горе. Наемите могат временно да паднат поради някакви форсмажори, но цените за покупка са  и ще вървят нагоре.
Аз забелязвам, че хората се отдръпват от центъра и гъстонаселените места. Ориентират се към вилните зони, и комплексите.

Аз не знаех че финансова култура е да платя 40К евро повече за имот само и само да спестя 25 лв на месец от лихва. Финансова култура е да знаеш нормалната възвращаемост от даден имот, да купиш на разумна цена и да заключиш ниска фиксирана лихва.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 5 419
Лихвите по ипотечните са 2,7%. Който има кураж и финансова култура, купува. Който го е страх, плаща наем.

Брех, само кураж и акъл се искало...  Хахах
Легендите обаче гласят, че и пари са нужни. Средно 10 000 евро самоучастие, отделно данъци, нотариуси, комисионни, обзавеждане, ремонти...

Ти на колко години купи първия си имот и къде живя преди това?

Защо се опитвате на черното да кажете бяло? Ситуации солкото искаш. Лъки, коментарът ти така написан звучи малко като "Вижте ме, аз си купих имот, щото съм много смела и умна, всички, които нямат поне един купен апартамент са балъци."

# 82
  • Мнения: 25 898
Аз си купих първото жилище кеш, но  това беше преди 15г. Тогава нямаше толкова достъпна информация, кредитите бяха трудна работа, а лихвите високи. Ако тогава разполагах със сегашните банкови продукти шях да купя по голям имот, или 2.

Да, иска се кураж, с мрънкане по форумите не става.

Самоучастието е ясно, предполагам банковия консултант изчислява за кой заем колко точно евра е.
Мен лично ме устройва по  малко хора да са финансово грамотни, все пак давам под наем 2 жилища.

# 83
  • Мнения: 3 329
Сега представете, ако лихвите станат каквито са в Европа и Америка или около 1%, има и под.
Очаквам скок от 25% поне и изравняване  с Виена и Лондон.
Сега че на места няма улици, канализация и др няма проблем

# 84
  • Варна
  • Мнения: 5 419
Лъки, два въпроса ти зададох, ти не ми отговори на нито един. Не те питах дали си купила кеш или с кредит, а на колко години беше, когато купи първото си жилище и къде живя преди това.

Със сигурност се иска кураж, не го отричам, но се иска и време, и пари. Не се опитвай да изкараш всички младежи, които нямат едно десетина хиляди евро кеш - мрънкачи или страхливци, защото не е така.
Даже е по-смело и интелигентно да си наемат жилище, от колкото да си седят при мама да ги пере.

Преди време беше споменала, че има вероятност да заминеш за Америка. Нима имаш предварително купено жилище там или ще си под наем най-напред? Приятно ли ще ти е твой наемодател да те има за финансово некултурна и бъзла?

# 85
  • Мнения: 367
В днешна статия в Dnes.bg:
"20% спад на наемите на жилища в София заради пандемията
Търсенето е сериозно намаляло в рамките на 30-40%"
Явно нещата не са толкова розови

# 86
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 446
Това някаква новина ли трябва да се явява?

# 87
  • София
  • Мнения: 4 668
Миналата седмица отдадох едностаен, еднопространствен за 520лв.
Колко да са паднали търсенето и наемите.
То оживление с нови наематели може и да няма. Но дългосрочните наематели си живеят и не са се местили. Аз имам 30% текучество покрай короната. Като 15% е нормалното и без нея.

# 88
  • Мнения: 2 998
Препоръчайте ми брокерска фирма за района около Студентски град. Една позната от провинцията ще се мести в София и ме помоли за помощ. От обявите ми направи впечатление "Мaджестик" или нещо подобно, които явно си действат основно там.

# 89
  • София
  • Мнения: 4 668
Титан са доста големи, с доста предложения и от 2те посоки.

Общи условия

Активация на акаунт