Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - Тема 23

  • 35 385
  • 727
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 675
2023-2024 г. ще има съвсем други цени на наеми и имоти.

# 46
  • Мнения: 3 266
И те ще са??

Не вярвам да са същите и аз.

# 47
  • Мнения: 2 931
Ами то всичко се дига - и заплати и пенсии, така че не може да се очаква, че доходите ще растат, а цените ще падат...Освен това е важно и къде ще растат - ясно, че там където има търсене, а там където няма, ще се задържат или ще паднат...Ако всички се изнесат по централните улици и нови кооперации,  крайните панелки ще поевтинеят...

# 48
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 222
И през 2025-2026 г. ще са други, а още по-други ще са през 2030-2031г.

# 49
  • Мнения: 2 740
Като гледам как в САЩ Бидона иска да прокара 40 годишни фиксирани ипотеки т.е. по-малка месечна вноска, дали когато вноската е по-малка, наема ще е по-голям от нея? Скептичен сам.

# 50
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 222
Тук сме България, а желаещите да изплащат 40 години ипотека не са много. Да не говорим, че много хора са и на възраст и не могат, затова вземат и по-краткосрочни кредите. Банките дават с охота, щом заплатата е висока.

# 51
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 508
В Япония като имат 100-годишни ипотеки давай от там да вземаме пример Stuck Out Tongue Winking Eye

# 52
  • Мнения: 2 740
Те от там си взимат пример.

# 53
  • София
  • Мнения: 68
Здравейте, повечето хора, който вземат ипотеки са над 30 годишна възраст, ако ипотеката е за срок от 40г, то те ще я изплатят на 70г, навършени. Не мисля, че е добра оферта.
Ако срокът е по-малък, вноската е по-голяма.
Има демографска криза в България, но не и в София, вътрешна миграция.
Отделно с това старият жилищен фонд, който ще трябва да се подменя в един момент, не сега, но и това ще стане някога.
Хубавите локации, вече са застроени, и да има нова строителна вълна, понеже тази сега е към края си, новото строителство ще бъде в други отдалечени локации, далеч от всичко.
Така че имоти с добри локации, понеже това е най-важното за един имот, ще се търсят винаги и ще са дефицит, съответно недостигът им ще се компенсира с по-висока цена, така е било винаги.
Имоти под наем винаги ще се търсят, така е по целият цивилизован свят. Да, промени на самият пазар ще има, но търсенето ще остане.

# 54
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 222
Максималния срок на ипотеките в България обикновено е 30 години, не съм чувала банка да дава 40. Така, че ако на 30 г. почнеш да изплащаш ипотека си е съвсем ок. Отделно, че повечето хора съумяват да съкратят срока, така че да не се натоварят.

# 55
  • София
  • Мнения: 68
Да, съкращават срока от 30г., на 15г., обаче през това време ще имат деца, едно, две. За тях има доста разходи след 12г. Образованието е бавен и скъп процес.
В най-добрият случай ще са погасили ипотека на 45г. Но колко от всички ще са така?
После техните деца също ще трябва в един момент да живеят някъде самостоятелно.
Освен вътрешната миграция от страната към София има и естествен положителен прираст в самата София.
Жилища винаги ще се търсят.

# 56
  • София
  • Мнения: 4 668
Дългите ипотеки, по 60-70-100 години се харчат в страни със супер скъпи жилища. А и зависимостта е двупосочна.
Не съм сигурен, но май в Швейцария беше така.

Та заради двупосочната зависимост, по-добре да не се надявате и да не лежите на тая кълка, щото приеме ли се, цените ще скочат още с едни 50%.
И тия с "избълбуканите" инвестиционни жилища, пак ще са на кяр.
Също, е напълно възможно наемите да са по-високи от вноската за ипотека. Говорили сме го това. Има няколко фактора, които оказват влияние. Не всеки иска да рискува по 30г. Или пък няма намерение да остава в дадения град и му трябва жилище за 2-3-4г. Или пък и да иска, не може, защото банката не му отпуска заем. Няма достатъчно голям, или пък стабилен доход. Или пък е твърде млад или стар, и банката също не му дава добри условия.
Отделно от това, икономии от мащаба (които на запад са много популярни. Има фирми с десетки и стотици големи сгради, които се отдават под наем, с огранизиран персонал и тн.)

Аз никога не съм схващала риска да купиш с кредит,който да изплащаш в наема.
При мен съотношението е 1 към 2. С ипотека за 250лв получавам наем 500лв.
А моето лично жилище е с 500лв ипотека, а би се отдало на минимум 1000лв наем.
Също така, имам и стабилен доход от работа, който изцяло покрива всички ипотеки.
Коя банка ще ти даде гола ипотека за един гол бъдещ наем. Те си изискват съвсем различни обезпечения.

# 57
  • Мнения: 3 266
Дългите ипотеки, по 60-70-100 години се харчат в страни със супер скъпи жилища. А и зависимостта е двупосочна.
Не съм сигурен, но май в Швейцария беше така.

Та заради двупосочната зависимост, по-добре да не се надявате и да не лежите на тая кълка, щото приеме ли се, цените ще скочат още с едни 50%.
И тия с "избълбуканите" инвестиционни жилища, пак ще са на кяр.
Също, е напълно възможно наемите да са по-високи от вноската за ипотека. Говорили сме го това. Има няколко фактора, които оказват влияние. Не всеки иска да рискува по 30г. Или пък няма намерение да остава в дадения град и му трябва жилище за 2-3-4г. Или пък и да иска, не може, защото банката не му отпуска заем. Няма достатъчно голям, или пък стабилен доход. Или пък е твърде млад или стар, и банката също не му дава добри условия.
Отделно от това, икономии от мащаба (които на запад са много популярни. Има фирми с десетки и стотици големи сгради, които се отдават под наем, с огранизиран персонал и тн.)

Аз никога не съм схващала риска да купиш с кредит,който да изплащаш в наема.
При мен съотношението е 1 към 2. С ипотека за 250лв получавам наем 500лв.
А моето лично жилище е с 500лв ипотека, а би се отдало на минимум 1000лв наем.
Също така, имам и стабилен доход от работа, който изцяло покрива всички ипотеки.
Коя банка ще ти даде гола ипотека за един гол бъдещ наем. Те си изискват съвсем различни обезпечения.

Ти може да имаш ипотека 200лв и да взимаш 1000лв наем, но това не значи абсолютно нищо.
Нито колко си дал първоначално, за колко време и кога е било това, нито колко си дал за ремонтни и обзавеждане.

Сметни сега къде е ипотеката и къде е наема примерно с 20% самоучастие и 20год.

# 58
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 222
А ти сметни с колко ще се вдигнат цените на имотите за 20 години и какво ще спечели от цялата работа човек, който си е вложил парите в нещо.

То ще каже човек, че някой насила ви кара да живеете под наем.

# 59
  • Мнения: 316
А ти сметни с колко ще се вдигнат цените на имотите за 20 години и какво ще спечели от цялата работа човек, който си е вложил парите в нещо.

То ще каже човек, че някой насила ви кара да живеете под наем.

Колко ще бъдат цените на имотите след 20 години?

Общи условия

Активация на акаунт