Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - Тема 23

  • 35 447
  • 727
  •   1
Отговори
# 660
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Да, много лесно отстрани.
+ осигуровки на собственика в/у МОД за този вид икон. дейност (в/у 1008лв).
На разход над 700лв. се начисляват амортизации, които са разход в ГФО-то, а не цялата сума.
НАП може да не признаят примерно пералня за разход, понеже не сте с такава дейност.
И още много други подводни камъчета.

# 661
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Може и да сте прави, ако няма текст някъде в закона или друг акт, вероятно НАП ще си го тълкуват по този начин.
Все пак, мога да отида и да ги попитам, дават консултации един път седмично на ул.Аксаков в центъра. Ходила съм там веднъж, имах някакви въпроси, изясниха ми ги. Ще пиша в темата, като ми дадат отговор, но сигурно няма да е по-рано от края на септември.

# 662
  • Мнения: 8 799
Веднъж питах данъчна служителка, признават ли се разходи за ремонт на кухненската линия. Каза, че кухненската линия се счита за част от апартамента  и не признават тези разходи, каза, че това било част от данъците при покупка на апартамент. Ако евентуално продадеш апартамента, може да си го пишеш за подобрение. (не разбрах точно как, не съм го продала)
Но явно има проблем с тълкуването в признаваните разходи.

# 663
  • Мнения: 1 260
Веднъж питах данъчна служителка, признават ли се разходи за ремонт на кухненската линия. Каза, че кухненската линия се счита за част от апартамента  и не признават тези разходи, каза, че това било част от данъците при покупка на апартамент. Ако евентуално продадеш апартамента, може да си го пишеш за подобрение. (не разбрах точно как, не съм го продала)
Но явно има проблем с тълкуването в признаваните разходи.
Ако продадеш апартамента, в нотариалния акт може да пишеш,че продаваш имота за 95 000 и кухнята за 5000. Така купувачът ще плати местен данък върху 95000 само,вместо върху 100 000 и ще спести 3%×5000=150 лв. местен данък при придобиването и да кажем 20 лв по-малко нотариални такси.

Новият собственик съответно като декларира имота в данъчното, пише какви подобрения има и съответно ще плаща по-голям годишен данък за имота заради тези подобрения. Т.е. твоята полза е била,че като си направила подобренията не си предекларирала имота заради подобренията и съответно си плащала по-малко данъци от дължимите.
Както казах,плащайте си 9те % данък върху наема и си свиркайте,защото колкото повече задълбавате,само ще излезе нещо повече за плащане Simple Smile

# 664
  • Мнения: 8 799
аз обмислям вариант за фирма за отдаване под наем. Бихте ли споделили опит, който има фирма. Счетоводството как го правите, може ли сам човек или наемате счетоводител?

# 665
  • Мнения: 2 793
Скоро наемния пазар ще избухне. Grinning

# 666
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Скоро наемния пазар ще избухне. Grinning


Моите руснаци с кучето и двете котки май са от тази група. Още едни има във входа, а търсеха още един апартамент, ако има в блока, за техни приятели. Но те са тук вече две години.

# 667
  • Мнения: 2 793
Ето, не е бъзик. Явно търсят и висок клас имот. 250 апартамента не са никак малко.
Коя е ИТ фирмата ако не е тайна?

# 668
  • Мнения: 9 774
Българин е трудно да пробие в руска фирма, вече. Друг начин на мислене - не казвам на кой тип мислене симпатизирам. Smirk  Много са добри българските ИТ-та, ама руснаците са си класа по принцип.

Защо търсят висок клас имоти ли?
Скрит текст:
Защото през последните 20 години в Русия се оформи система с високи изисквания във всяко отношение и строг контрол. Давам няколко елементарни житейски примера - етажната собственост задължително избира фирма за управление, която фирма се грижи не само за самата кооперация, но и за прилежащи тротоари, градинки, дворове и т.н. Няма как фирмата да не почисти от сняг (все пак говорим за Русия) и да мине без глоба от общината. Шофьорите пъплят чинно в 3-4-5 колони, никой не свирка, не показва пръсти и не се опитва да се "мушне" в другата колона, защото рискува да одраска своята и чужда кола, а това задължително изисква викане на техния КАТ. Това означава поне 2-3 загубени часа (в час пик), а виновният шофьор получава като бонус към глобата и увеличение на и без това скъпата ГО. Немислимо е в магазин да не ти дадат фискален бон или да ти продадат нещо, което няма изискваните по закон сертификати. Рекламацията на стоки не е приключение за хора със здрави нерви, като у нас. В Москва, например, отдавна ГТ е дигитализиран като карти и билети, сигурно поне 2/3 от пътниците се чекират със смартфони. Градинките и парковете не се застрояват, поддържат се и са чудесни. Реставриращите се сгради се ограждат със снимка на сградата, а не с реклама на строителни материали. Масивна рекламна скъпоструваща кампания с използването на църковни символи приключи за 2 дни със сваляне на всички билбордове в Москва, по жалба на руския свети синод.  Няма начин да отидеш на лекар и да не ти дадат амбулаторен лист - оплаквания, диагноза, предписано лечение. С този амбулаторен лист, рецепта и фискален бон от аптеката си приспадаш разходи с годишната данъчна декларация.
Всички тези дреболии от ежедневието не означават, че цяла Русия е като в Москва, нито че нямат проблеми в други области, но дори и с вечния проблем с гаражния алкохол се борят със стикер с баркод на всяка бутилка алкохол и телефон на потребителя - звъниш, казваш баркода и ти казват дали е фалшив или истински.
Но нашето възприятие за руснаците от средната класа, предимно в големите градове, и живота им се основава на действителността отпреди 30-40 и повече години, което няма нищо общо с настоящето.

И точно заради такива неща като бегло описаните, те вече имат критерии, на които ние не отговаряме. Затова и ги смятаме за претенциозни. По-скоро ние като народ сме се примирили с изключително ниските критерии в нашия живот и действителност и всеки, който има по-високи, го смятаме за претенциозен.

Та

# 669
  • Мнения: 20
Не знам дали е руска фирмата, но аз знам за беларуска IT фирма, която започна да мести служителите си към България, Полша, Литва, Украйна и Румъния от средата на миналата година. Причината е политическата ситуация в Беларус.

# 670
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Не знам дали е руска фирмата, но аз знам за беларуска IT фирма, която започна да мести служителите си към България, Полша, Литва, Украйна и Румъния от средата на миналата година. Причината е политическата ситуация в Беларус.
Моите руснаци са от Москва. На морето съм, не помня и не мога да проверя коя агенция беше посредник. Но може би са повече такива фирми, където работят руски специалисти или от рускоговорящи от региона. Изглеждаше сериозна фирма, бяха дошли представители с руснаците, да гледат апартамента. Те казаха, че ще сключат също и застраховката.

Последна редакция: пт, 06 авг 2021, 20:29 от Glikoza

# 671
  • Мнения: 110
Наемодателите, които точат лиги по бела/руските ИТ специалисти би било добре да се запознаят с руските купони наречени "Пьянка". Аз лично не съм във възторг, също така имат доста документи за вадене за пребивавнето си тук, което значи регистриране в апартамента.

Положението на пазара е доста интересно, наемателите имат избор от апартаменти, а хазяите са не в толкова изгодна позиция, а на пазара за имоти продавачите пък са на плюс. Реално най-разумно е да се продава в момента при напускане на наематели. Въпросът е къде и в какво да се инвестират парите.

Доходност на нивото на Берлин и тн, където е около 4% ( като изключим разходите) за България не е ок, тъй като тук проблемите с наемателите са многократно повече, следователно 5% доходност у нас, реално значи  3%.

# 672
  • Мнения: 29 322
Реално най-разумно е да се продава в момента при напускане на наематели.

И в качеството си на какъв даваш подобни "съвети"?

# 673
  • Мнения: 2 793
То си пише “Imoten” Grinning

# 674
  • Мнения: 9 774
Да, вероятно ще се наложи адресна регистрация, за получаване на разрешение за пребиваване. Ама един сигнал/молба/жалба до полицията, че са напуснали и не пребивават на адреса, може би ще им навлече неприятности с полицията и разрешението за пребиваване, така че имат интерес да се регистрират на новия адрес, ако напуснат. В това отношение руснаците имат силен респект към полицията. Не биха си рискували разрешението за пребиваване.

Общи условия

Активация на акаунт