Четвъртокласници - 2023/2024

  • 34 150
  • 439
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 532
Моето дете прочете една книжка досега.
Но със зор.
Все трябва да мрънкам докато седне да чете...

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
Моето диване от списъка е прочела само басните на Лафонтен и сега чете Български народни приказки (бялата тухла на Сиела Smiling Imp). Сега е в планината и всеки ден чете по 2 часа, та навакса

# 62
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
Моето прочете Патиланско царство , Сборника приказки на Хитър Петър и сега е на Приказен свят на Ангел Каралийчев.От там е гледам на страница 100.

# 63
  • Мнения: 912
Първата книга беше със зор, но тя си избра първата да е Пипи. Чете я повече от месец, като я почна още докато бяха на училище през май и с мрънкане как никога няма да я свърши, но като я прочете и се "отпуши". Вече е прочела от списъка "Патиланско царство" (и тази в началото ѝ вървеше трудно, почти на всяка страница питаше за някоя дума, но като мина средата и стана значително по-лесно), при "Приказки" на Ран Босилек вече беше лесно, а на "Хитър Петър"  е "пушка" (прочетена за 4 дни). Смятам, че ще става и все по-лесно, защото в момента я карам да чете на глас като в началото определях по колко страници ще се четат на ден, а сега вече не ми се налага, даже има и 2 незадължителни книги, които си беше избрала от библиотеката прочетени.  Иначе има и едно помагало, което трябва да попълнят през лятото, но то е по желание и от него е попълнила сигурно една трета. Като цяло повече е на вън и да се събират по 1,5-2 часа за целия ден в четене или правене на нещо учебно. За писане и смятане сега не настоявам, но за четенето държа да ми разказва всеки ден какво е чела, ако не е чела на мен, а на някой друг от семейството. Усеща се, че става по-добра и сама разбра, че с ежедневно четене ще ѝ се получат нещата, че тръгнахме от едно бързане да чете уж гладко, така че взимаше дъх на най-странните места, слагаше едни ударения, така че не може да разбереш какво се чете, измисляше думи или разместваше букви. Сега нещата изглеждат съвсем различно и скорост разви. Определено практика си трябва.

# 64
  • Мнения: 6 992
Не особено. Чете тъпия Дръндьо, когато се сети.

# 65
  • София
  • Мнения: 23 165
при нас е мъка четенето.
като досадно задължение е, случва се само след подкупи или заплахи.
а учителката каза да не ги оставяме, че до есента забравяли много неща.
отметнахме пипи, хитър петър, сега чете приказки.
ама то е пълно с някакви думи, които и аз се затруднявам да обясня понякога.
а тъпото е че открива правописни грешки, нямат ли коректори тия издателства.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 363
И при нас е мъка. Чете басните и Хитър Петър, но с много мрънкане и врънкане. Чете на глас, без спазване на никакви препинателни знаци. Иначе сам беше подхванал сп. Дъга, а Пипи му четох аз миналата година, към началото на септември ще го карам да си я припомни.

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
Подобни мъки имам с големия ми син , който ще бъде 6 клас Simple Smile Там е едно чудо, пазарим се по колко страници да прочете. "Малкият принц" го чете една седмица например. Снощи се нави да прочете една глава от "Принцът и просякът". Нищо не му е интересно.
Докато с първокласника просто се родих. Дете-мечта по отношение на четенето. За три седмици прочете "Матилда","Приказки колкото усмивка "на Джани Родари , "Незнайко" на Николай Носов и една на Роал Дал в занималнята, на която ходи няколко дни. Мина и "Мечо пух" , книга която не разбирам, не знам как му беше интересна изобщо. От списъка от училище само Пипи му остана, но нея сме я пробвали и нещо все не върви. Изчете наскоро 11 книги за Дръндьото. В нашия списък няма "Патиланци", но нея я предвиждам. Обаче трудна ми се вижда, не знам дали ще я иска. След това е ред на "Емил от Льонеберя". Не знам дали да не предложа и Карлсон.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 833
Ние нямаме Патиланско царство в списъка и аз се чудя дали да я давам. Досега е прочела Български народни приказки - 4 книжки от поредицата Златно букварче:
 
Басни на Езоп и Лафонтен от тази поредица


Пипи дългото чорапче - почти вече го е прочела. Ред ще е на Писамата на един Дакел.

desive78, и моето малко има повече желание за четене от баткото. Баткото все насила ги правеше нещата. Засега малката чете с желани, пък ще видим нататъка. Иска ми се обаче и нещо по математика да тренира. На моя позната детето ги накараха и таблицата да учат лятото. Не е ли малко амбициозно ....?

# 69
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
И аз мисля да се захванем с таблицата по математика.Имат я в учебника.Така малко ще улесним нещата като знам колко бързо преминават през материала.

# 70
  • Мнения: 912
Таблицата за умножение се взима втория срок на 2ри клас. С каката през лятната ваканция не я бяхме оттренирали до степен да я знае, но от редица игри знаеше например с 1, 2, 5, 10 и  повтарящите се 3*3, 4*4, ...Към септември месец я накарах да напише това, което знае подред и се оказа, че ѝ липсва с 7 и 8 няколко неща, защото другите ги е научила покрай 5*6 например, то и 6*5 е същото, та в началото на септември за около 3-4 дни я изчисти цялата таблица да я казва подред. И след това малко по-малко оттренира и да е разбъркана. Смятам и сега така да процедирам и малката не я карам целенасочено да я учи, но играем на игри, в които да брои през 2, през 5... Тя обаче се усети какъв е принципът на таблицата и пресмята на ум със събиране и може да сметне и други произведения. Хубаво е да се знае принципът, ако в някой случай блокираш, но за мен не е добра идея да преминава през събиране и ще наблегнем към септември върху наизустяване, защото в час нямат време да я смятат със събиране.
Ние нямаме Патиланско царство в списъка и аз се чудя дали да я давам.
Патиланско царство е с доста остарели думи и изрази, има и много диалектни думи и за мен трябва да се чете с възрастен. Предимството ѝ е, че е римувана и от там идва по-лесното четене, но без възрастен доста неща могат да останат неразбрани. Но пак ще си зависи и от детето дали се е сблъсквало с тези думи. С четенето на книги, които имат по-стари думи се обогатява лексиката и в последствие е по-лесно да се четат и произведенията на Вазов като дойде време за него, та аз лично бих препоръчала. На моите пробутвам всичко, което навремето ми е харесвало на мен, покрай книжките, които те си харесат. С каката беше много успешна стратегия. Сега ще е в 6ти клас и е едно от малкото деца, които познавам, на което хареса "Под игото"  и прочете целите сборници с "Избрани разкази" на Йордан Йовков и Елин Пелин, които си имаме от едно време. Надявам се и с малката да се получи.

# 71
  • Мнения: 6 992
Нашата учителка явно е доста ларж, каза, че нямало нужда да учат таблицата, тя си имала метод, щели да я научат без проблем.
На моето няма да му се размине обаче, за неговата жалост едната му баба е учителка по математика, а другата по БЕЛ, ваканционният му мързел ще е само тия три седмици, докато си е при мен GrinningVery Happy:D

# 72
  • Мнения: 2 489
Еовин, горкото дете. Неслучило на баби.😂

Баба ми, за участ зла,

е учителка била.

Та сега и свойто внуче,

тоест мен, реши да учи.

 

Само че това за мене

си е истинско мъчение.

Сметки и задачи разни,

съчинения омразни…

 

Трябва да й кажа честно —

тъй не ми е интересно!

— Бабо, искам разбери,

да ме учиш на игри!

Последна редакция: сб, 10 юли 2021, 14:27 от valian1

# 73
  • София
  • Мнения: 11 484
На нас ни казаха, че таблицата трябва да се научи през лятната ваканция и не само умножение, ами и делене да знаят Rolling Eyes Не виждам как ще стане.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 483
От нас не искат нищо подобно, а ако искаха много щях да се напрегна. Аз твърдо смятам, че лятото е за почивка, особено за съесем малките ученици. Да четат книги, да пишат малко, да смятат в игрова форма- да, супер. Но да учим таблицата за умножение.... айде бе! И после в 4-ти клас бърнаут!

Общи условия

Активация на акаунт