За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 33 251
  • 743
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 11 743
Моля за изпитана рецепта за торта Червено кадифе,преди известно време правих,но не ми се получи добре блатът.
Ще ти пусна моята рецепта, тя не е моя, разбира се, взела съм я от прекрасен кулинар, ако ти хареса....взимаш и правиш.
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2020/01/blog-post_23.html

Скрит текст:

# 451
  • Мнения: 3 417
Купих си от Берьозка хмели - сумели моля споделете някакви рецепти в които да го оползотворя .
Също и за сладкиши и т.н.  с картофено нишесте / то идеята беше да е за сладкиш - но така и не открих рецепта /
Благодаря.
И въпрос относно Червено кадифе .
Марчева , какъв екстракт от ванилия използваш - пише 2 супени лъжици - това колко милилтра е , защото например в Зоя виждам 15 мл опаковката е на цена 14,25 / тази е концентрат или
И какво точно е бял оцет  - поне аз не съм виждала - този дето е оцетна киселина - тоест не е от грозде - ябълки и т.н.
 

# 452
  • Мнения: 22 867
Купих си от Берьозка хмели - сумели моля споделете някакви рецепти в които да го оползотворя .
Скрит текст:
Също и за сладкиши и т.н.  с картофено нишесте / то идеята беше да е за сладкиш - но така и не открих рецепта /
Благодаря.
И въпрос относно Червено кадифе .
Марчева , какъв екстракт от ванилия използваш - пише 2 супени лъжици - това колко милилтра е , защото например в Зоя виждам 15 мл опаковката е на цена 14,25 / тази е концентрат или
И какво точно е бял оцет  - поне аз не съм виждала - този дето е оцетна киселина - тоест не е от грозде - ябълки и т.н.


Първо пробвай в нещо дали ще ти хареса. Аз всъщност правих едно ястие точно защото приятелка ми прехвърли нейните хмели-сунели, не и допадало това нещо. Тая рецепта правих, пиле с картофи, гъби, сметанка, чесън и подправките. Хареса се вкъщи, но аз обичам да слагам всякакви аромати в манджите, та са ми свикнали. Хубаво ме подсети да посетя и нашата Березка, дано има подправката, да си купя.
Тук накратичко за какво става:
Скрит текст:
Подправката е задължителна част от традиционни кавказки рецепти като супа харчо, лобио, аджапсандал, сациви, чахохбили, аджика и ткемали.

Вие можете да добавите от нея, когато приготвяте свинско или пилешко месо, патладжани, фасул, гъби, риба или сирене. Маринатата с хмели-сунели придава на месото приятен дъх на дърво. Една чаена лъжичка хмели-сунели може да накара супата или доматеният сос да придобият изцяло нов вкус и аромат. Някои домакини го използват и за зеле, картофена яхния, ориз, елда или паста. С него можете да приготвите бърз сос, като просто го добавите в кетчуп или майонеза, а ако сложите и малко чесън, резултатът ще бъде поразителен.

Добре е да сложите от подправката няколко минути преди края на готвенето, тъй като тя няма нужда от дълга термична обработка. Разбира се, изключение ще направите, ако я слагате в маринати.

# 453
  • Мнения: 3 417
Благодаря Лабрекс.
 Аз имам мания да купувам де що там непозната подправка видя / и затова съм в дилема в какви шишенца да ги сложа за да не ровя в чекмеджета и да ги търся . /
Значи аз си купих и двата вида ,които имаше в Берьозка.
Този https://shop.berezka.bg/bg/pripravy/khmeli-suneli-20gr/
https://shop.berezka.bg/bg/pripravy/priprava-dlya-plova-15gr/ и на тази фирма / не виждам в сайта да има в асортимент /https://vsedodomy.com.ua/p1155417365-priprava-hmeli-suneli.html ето това е тя/
 В опаковката в лилаво има и шафран , в другата пък уно- сунели / син сминдух

# 454
  • Мнения: 22 867
И аз благодаря за снимките, непременно ще намина тия дни с цел подправки. Иначе ходя за квас най-вече, някоя рибка, ако ми хареса, сметанки и боМбонки желе в шоколад. Simple Smile

# 455
  • Мнения: 3 417
И аз благодаря за снимките, непременно ще намина тия дни с цел подправки. Иначе ходя за квас най-вече, някоя рибка, ако ми хареса, сметанки и боМбонки желе в шоколад. Simple Smile
ако може на лични да споделиш какво купуваш от Берьозка - някаква препоръка .
Квас не съм купувала - защото има много видове и не ми е познат.
Разни лимонади пробвам обикновено.
Бонбони - но не са ми твърде познати и засега не ми харесват твърде.

# 456
  • София/Испания
  • Мнения: 1 505
Marcheva,благодаря!
Днес ще се опитам да я направя.Формата ми е 24см и е само една,мисля да пека блата на 3 пъти.

# 457
  • Мнения: 9 139
Купих си от Берьозка хмели - сумели моля споделете някакви рецепти в които да го оползотворя .
 
Чахохбили с пуешко, или пиле правя с нея.
 https://pep-4o.blogspot.com/2018/07/blog-post_18.html?m=1

# 458
  • под тепетата
  • Мнения: 9 436
Пеп-4о, миналата седмица чистих лаврак на морето. Освен, че беше доста едър, някои бяха пълни с нещо бяло и мазно, предполагам хайвер, но не съм на 100% сигурна. Не беше на зрънца, а гладко и мазно. Правила ли си тарама с хайвер от лаврак? То дали е било такова въобще...

# 459
  • Мнения: 9 139
това бялото и "мазното" е хайвер от мъжката риба (ядки се казва) и се пържи и яде. Много го обичам Simple Smile но много пръска, да знаеш.   всеки зърнест хайвер става за разбиване иначе, правила съм освен от шаран, сом, каракудите и от пъстърва - мъничък е, но пък трябват 3 лъжици.

# 460
  • под тепетата
  • Мнения: 9 436
Благодаря, пеп-4о! Ма от незнание и съмнение отиде в кофата Disappointed Другият път ще го пробваме задължително. Точно защото не беше зърнето ме усъмни.То и цяла рибка изскочи от корема на едната лакомия Laughing

# 461
  • София
  • Мнения: 11 743
Marcheva,благодаря!
Днес ще се опитам да я направя.Формата ми е 24см и е само една,мисля да пека блата на 3 пъти.
Ще я направиш, разбира се, тя не е трудна торта, а това че формата ти е 24 см не е толкова от значение, ще бъдат блатовете една идея по -тънки, не е проблем, можеш да печеш един блат и след това да го разрязваш на три платки, но не винаги стават равномерни по височина, ако нямаш трионче за разрязване на блатове, или както споделяш на три пъти, сместа спокойно може да изчаква, изобщо не е проблематична, давй смело и знай, че грешките при тортите  винаги могат да се поправят, то това им е хубавото на тортите, освен ако не ти се пречесе крема, примерно, там започваш отново да бъркаш нов.

Саня, ето тази ползвам в момента, много е добра, има и други по специализираните магазини също са хубави, ползвала съм ги, сега цената...височка е, но по принцип се слага до 1 ч . л по-рядко е 1 с . л ., това са 15 мл.
Скрит текст:
Бял оцет е примерно от ябълки, също ползвам и бяло балсамико.

# 462
  • Sofia
  • Мнения: 21 728
... И какво точно е бял оцет  - поне аз не съм виждала - този дето е оцетна киселина - тоест не е от грозде - ябълки и т.н. 
Просто ябълков оцет.  Нашенският винен оцет е обичайно от червено грозде - червен/тъмен. Иначе има и бял винен.

# 463
  • Мнения: 1 212
Здравейте.
Нямам време да ровя из форума и нета, моля ударете едно рамо на пишман- готвачката Simple Smile.
Имам патладжани, кайма, месо ориз и разни др. работи, въпросът ми е как да  оползотворя ( така ли се пише тази дума Simple Smile?) патладжаните? Пък ако става и за основно ядене - цена няма да имате Simple Smile.
Мислех да ги опържа на филийки и в тях да завия нещо като катък с чесън, но са само мои фантазии, а и незнам дали е достатъчно насищащо за основно .
Трябва ми за вечеря, ще съм благодарна, ако споделите  идеи.

# 464
  • Мнения: 4 812
Пробвай с класическа гръцка мусака с патладжани.

Общи условия

Активация на акаунт