Парвеню ли е българинът с пари?

  • 5 571
  • 108
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 370
Айде бе. И в съседната тема се точат едни ла.на.
Стига сте се извинявали със ситуацията в БГ. Шаркчицата, ти днес, като пазарува из МОЛ-а, замислили се за бедните в БГ?
Имам си начини да се замислям и не им е тука мястото да ги изтъквам.
Да не говорим, че аз не се смятам за имаща ПАРИ.
Апропо, трябва ли да ти дам отчет КАК ТОЧНО съм се замислила?

# 16
  • Мнения: 2 161
Много е трудно да имаш пари и да не се поизхвърлиш от време на време...Ако имаш някакво възпитание и ако си горе долу умен,ще те квалифицират като надут,високомерен.Ако пък имаш нещастието и да си по-простоват,направо ще те отрежат-простак.

# 17
  • Мнения: 7 837

Апропо, трябва ли да ти дам отчет КАК ТОЧНО съм се замислила?

who cares

# 18
  • Мнения: 5 370
Шарки, понеже парвеню е синоним на новобогаташ, излиза, че 99% от хората с пари в България са парвенюта.

Мен обаче ме озадачава факта, че в синонимния речник срещу парвеню пише и "простак". Синоними ли са тези две думи наистина?
По принцип превода на par venu грубо звучи като "придошъл". Аз му давам оттенък и на "случайно придошъл".
та оттам може би се е развило това допълнително значение на "простак".
Така тълкувам аз.

# 19
  • Мнения: 4 978
Шарки, понеже парвеню е синоним на новобогаташ, излиза, че 99% от хората с пари в България са парвенюта.

Мен обаче ме озадачава факта, че в синонимния речник срещу парвеню пише и "простак". Синоними ли са тези две думи наистина?
По принцип превода на par venu грубо звучи като "придошъл". Аз му давам оттенък и на "случайно придошъл".
та оттам може би се е развило това допълнително значение на "простак".
Така тълкувам аз.

И по метода на дедукцията да обобщим: хората с пари в България са простаци!  Joy

# 20
  • Мнения: 5 370
Шарки, понеже парвеню е синоним на новобогаташ, излиза, че 99% от хората с пари в България са парвенюта.

Мен обаче ме озадачава факта, че в синонимния речник срещу парвеню пише и "простак". Синоними ли са тези две думи наистина?
По принцип превода на par venu грубо звучи като "придошъл". Аз му давам оттенък и на "случайно придошъл".
та оттам може би се е развило това допълнително значение на "простак".
Така тълкувам аз.

И по метода на дедукцията да обобщим: хората с пари в България са простаци!  Joy
Ааааа, извинявай, ама тука се пробваш да ме действаш като адвокат на изслушване на свидетел. Аз ти дадох мое тълкувание-ти го вмени за аксиома.
Не съм съгласна. Laughing
А и не аз съм написала срещу парвеню думичката простак.

# 21
  • Мнения: 2 792
  Парвенюто е особен вид субект, изтъкан от своите си комплекси, има го навсякъде по света не случайно го титулуваме с чуждица и не мисля, че може да бъде обобщаващ израз за българин с пари.

# 22
  • Мнения: 4 978
  Парвенюто е особен вид субект, изтъкан от своите си комплекси, има го навсякъде по света не случайно го титулуваме с чуждица и не мисля, че може да бъде обобщаващ израз за българин с пари.

Много ясно, ние не откриваме топлата вода, само я преоткриваме  Wink

# 23
  • Мнения: 1 417
Първо според мен нещата опират до приоритети - имаме приятели, които имат доволно много пари, но нямат къща, колата им не е най-скъпа, за дрехите пък въобще да не говориме и въобще по нищо не им личи, че се занимават с доста мащабен бизнес. В същото време имаме приятели, които карат много скъпи коли, много скъпи дрехи и всичко, което правят или купуват се прави се цел да се покажат. Не може да се слагат всички под един знаменател, щом имат пари - значи са простаци  Shocked или парвенюта. Отдавна вече в Бг. има не малко интелигентни или находчиви хора, които с труда си печелят. Като заключение обаче, обикновенно хората, които изкарват лесни пари парадират, тези които печелят с  реален бизнес май няма нужда да парадират, просто го правят за собствено удоволствие и удовлетворение Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 1 244
Без да се консултирам с речник според мен парвеню означава богаташ, който парадира с парите си.  Много от българските "богаташи" са такива.
Пример: който е шофьор (пък и не само) сигурно е забелязал, че колкото по-лъскава е колата, толкова по-нагло кара шофьорът. Все едно като си с мерцедес незнам си каква класа и законите не важат. Това е само един от много примери.
Не е обобщаващ образ естествено, но пък един богат човек може да измисли много по-умни неща, които да свърши с парите си от това да ги показва.

Първо според мен нещата опират до приоритети - имаме приятели, които имат доволно много пари, но нямат къща, колата им не е най-скъпа, за дрехите пък въобще да не говориме и въобще по нищо не им личи, че се занимават с доста мащабен бизнес. В същото време имаме приятели, които карат много скъпи коли, много скъпи дрехи и всичко, което правят или купуват се прави се цел да се покажат. Не може да се слагат всички под един знаменател
Именно

# 25
  • Мнения: 2 755
Хм, като гледам хайлайфа ни от какви персони се състои..... Sick , отговорът е ясен.
Мисля си, че до голяма степен парвенющината се определя от възпитанието и средата в която човек е отраснал.

# 26
  • Мнения: 5 370
Хм, като гледам хайлайфа ни от какви персони се състои..... Sick , отговорът е ясен.
Мисля си, че до голяма степен парвенющината се определя възпитанието и средата в която човек е отраснал.
в тая посока на мисли ми дойде още един лаф от доброто старо  минало "Лайфът го живеят ХОРАТА, а ние тук живеем ЖИЗНЬ. hahaha

# 27
  • Мнения: 843
   АА, сега видях и тази тема.  Шапчицата.. написах ти по другата.Simple Smile)
   Точно това ме накара да "подскоча" - маането на пари, като вестници..
   Простотийка си е.  Но на хора като тях, какво да кажеш., няма да го прочетат тук. Ако беха чели ДОСТАТЪЧНО ,  щяха да са наясно :
1. Че можеш да си направиш сватба със същите пари... но да не я огласиш.  Не ЧАК толкова поне. В името  на добрия тон.
2. Че можеш  да рекламираш сватба за такива пари, но да я направиш с по- малко.. и да ДАРИШ сумата/ остатъчната/.... и това наистина ЩЕ се види и чуе./ Което  ТЕЗИ хора искат - да се ЧУЕ/
3. Че можеш на фона, на разбрицаната България, да си спретнеш пир по време на чума/  или поне ТЕжко заболяване на държавата/.   И само защото МОЖЕШ.

    Хората са избрали третото.  Защото на Патньорите/ делови и лични/ им това ще се хареса.
     Има куп  замъци  и селцаи градчета  до тях , до ден днешен в цяла Европа. Влизайки в супера, не може да различите хората... освен, ако наистина не са комплексари/ онези  от замъците/.  И това Селцето го знае и се подхилква..
     Смея се.!  Много сериозно се смея по темата! Laughing
    

# 28
  • Мнения: 5 370
Живяла съм една година в една от най-богатите провинции във Франция. Шампан.
Ясно е за какво иде реч там, Вьов Клико, Моет е Шандон и т.н.
Тук-там виждах някоя истински скъпарска кола или огромна къща.
Хората си карат масово техните , собствено производство, рена, пежа и ситроени.
единствено долу, по Ривиерата, я има тази показност, но това там  е нормално все пак. Щото говорим за Кан и Ница, все пак.

# 29
  • Мнения: 41
Може би първото поколение богаташи са леееко неподготвени за властта и парите, с които разполагат...

Първоначалното натрупване на капитала не винаги е много чисто дело...

Затова да се надяваме да възпитат едно следващо по-добро поколение, което да знае как да употребява парите си, така че да ни е приятно да ги гледаме и да им се радваме...

Евала на всички, които имат повече акъл от Мен, които знаят как се изкарват пари, добри пари...
 
Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт