Истанбул [тема 54]

  • 53 635
  • 750
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 269
Да се включа и аз с едно кратко споделяне. Първият път в който посетих Истанбул беше през 2014г с приятелка. Исках да си направя пазар, понеже всички казаха, че било много евтино. Цялата екскурзия само тичахме и казах, че повече крака ми няма да стъпи в Турция. Е, нещата някак се промениха от тогава насам посетих Истанбул още 4 пъти, и всеки път откривам нови и прекрасни места. Различно е при всеки, но зависи също от нагласата и очакванията с които отива. Simple Smile

# 376
  • Мнения: 18 562
Точно, защото е пълен с история, аз искам да почуватвам точно това, живот на минали поколения, величие, старинност, красота. На места където всеки камък е история се чувствам специално.
 Фен съм османската култура, имам историческо образование, чела съм много, и се чувствам вълшебно и специално на такива места.
Затова го чакам с нетърпение.
Изживявам душевен екстаз като ходя по такива места😀
Ох, дано не се разочаровам. Това, което по-горе се описа аз го чувствам всеки път като отида във ВеликоТърново. Не мога да го опиша(била съм търновска царица сигурно😀😀😀😉).
Вие,които сте били десетки пъти ще ми се смеете, много се превъзнасям по град, който не съм виждала, но аз съм толкова нетърпелива, с такъв трепет го чакам това пътешествие, че ми се иска още утре да съм там. Голям ентусиазъм, няма да мигна като се качим в автобуса.
Мен също не ме впечатляват високи модерни сградии  и молове.
За турците и обслужването им, обаче не съм съгласна. Толкова са усмихнати, любезни, възпитани и колоритни( това са впечатления от Одрин)
Мен точно пък това им отношение много ме впечатли. На светлинни години сме от тях. Това ме очарова. Топло отношение, като към комшии.

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 19:10 от Snow_White5

# 377
  • Мнения: 458
Истанбул е много разнолик и противоречив, среща на Европа и Азия.
Не съм била само в Австралия (и Антарктида, разбира се )за останалата част от света си имам лични впечатления,  общо взето не съвпадат с прехвалените маршрути на туристическите агенции.
Пътуваме самостоятелно, никога организирано.
Не обичам да чакам 30 човека и да ми казват екскурзоводи какво е искал да каже художника, архитекта, автора.
Едно ново място или те грабва от границата, или искаш по скоро да си тръгнеш.
Много е важно какво искаш да видиш, какви са ти очакванията.
Ако искаш да видиш света от преди 3000 години тръгваш за Египет и изтърпяваш всичко свързано с пътуването, ако искаш да видиш подредена
Азия, това е Сингапур.
Ако искаш да преосмислиш ценностите в живота, това е Индия, Южна Африка,месеци да подреждаш в главата си впечатления това е Китай,
и т.н.
За мен Истанбул е магия.
Град в който съм ходила повече от 20 пъти и още не съм си тръгнала и казвам,че пак ще се върна.
Мои приятели също като вас на първо ходене казват това е, повече не искам и да чуя за там, но три дни като вървят с нас си променят мнението.
Там има всичко, което осмисля едно пътуване.
От история до един
съвременен град, с много млади хора, невероятен културен живот, богата кухня, традиции.
Но света е интересен защото е шарен и всеки гледа на него по свой си начин!

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 17:01 от Tony Maria 22

# 378
  • Мнения: 47 996
Аз за пръв път съм с ТА някъде, намирам програмата за лоша, а нещата, които разказаха- постни. Факт, че бяхме настанени в доста циганска част и програмата е лоша.
Много ми допаднаха ретро снимките.
За търговците не съм съгласна, не намирам подобна "любезност" за очарователна Simple Smile но това е лично светоусещане Simple Smile
Много съжалявам, че не си осъществих пътуването както исках, за Лалето Simple Smile, ама вече 2 години няма лале Simple Smile Аз за там бях планирала  открай време

# 379
  • София
  • Мнения: 13 161
Много съжалявам, че не си осъществих пътуването както исках, за Лалето Simple Smile, ама вече 2 години няма лале Simple Smile Аз за там бях планирала  открай време
Следващият път ще е поправителен по време на лалетата със спане около Султанахмет или Сиркеджи. Wink Може да се почувстваш по друг начин. Но циганийката си я има навсякъде. Едва ли ще я избегнеш. Simple Smile

Лалели и на мен ми е много неприятен квартал, но агенциите настаняват там. Между 2011-2013 г. ходих 3-4 пъти с агенции заради евтините транспорт и хотел (само това използвахме от екскурзията), но в един момент се зарекох, че и без пари оферта да видя, няма да си причинявам такова пътуване. Simple Smile

# 380
  • Мнения: 298
Много съжалявам, че не си осъществих пътуването както исках, за Лалето Simple Smile, ама вече 2 години няма лале Simple Smile Аз за там бях планирала  открай време
Следващият път ще е поправителен по време на лалетата със спане около Султанахмет или Сиркеджи. Wink Може да се почувстваш по друг начин. Но циганийката си я има навсякъде. Едва ли ще я избегнеш. Simple Smile

Лалели и на мен ми е много неприятен квартал, но агенциите настаняват там. Между 2011-2013 г. ходих 3-4 пъти с агенции заради евтините транспорт и хотел (само това използвахме от екскурзията), но в един момент се зарекох, че и без пари оферта да видя, няма да си причинявам такова пътуване. Simple Smile
Нямам идея колко са евтини тези хотели на ТА, ама на мен 35-40 евро за апартамент с оборудвана кухня в апартхотел в Шишли не ми се струват много, а откъм чистота, условия, локация си е много добре. Та, малко ми е странно да се забия в район, който не ми харесва (меко казано), заради това, че ще е малко по-евтино...

# 381
  • Мнения: 47 996
Цената на ТА е 220 лева за 4 дни
Не съм знаела, че няма да ми хареса района чак толкова Simple Smile

# 382
  • Мнения: 18 562
Аз също имам съмнения, че програмата няма да е добра, щото имало видиш ли много нови атракции, ама половината и повече от тези атракции са някакви молове и търговски центрове дето мен грам не ме блазнят.
Ние отиваме с агенция само, защото сме за първи път. Но за харема се чудя дали изобщо ще е включен, а ще бъде много тъпо ако не успея да го видя,защото аз затова отивам.
Ние като цяло мислим да не се движим навсякъде с тях, на мен ми е малко досадно, така забързано с цел да се види и още и още, мен това не ме кефи. Искам да се насладя и да си обикалям спокойно, да си направя хубави снимки, никой да не чакам, да не се блъскаме,никак не обичам лудницата,някой да ме пришпорва. Да си обикалям спокойно, да си седна на пейките при Босфора и да си изпия едно кафе и да се взирам и да се взирам в красотите. По-скоро ми се иска да се насладя и на улична храна и на атмосфера само с ММ, някак да ни е по-спокойно. Не го познаваме обаче града и няма как да стане съвсем така като за първи път.
Видя ли,обаче, че нещо не ми допада, ще даваме отбой и доколкото можем сами ще се оправяме,надявам се и на малко помощ от вас.

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 19:12 от Snow_White5

# 383
  • Мнения: 1 383
Snow_White5, ще се справите и сами. 🙂
Преди две години бяхме за пръв и засега единствен път в Истанбул, и след като изчетох има-няма 10 теми тук, реших, че ще ползваме ТА само за отиване и връщане. Благодарение на записки и телефон успяхме много лесно да стигнем до всяко място, което искахме да посетим. 🙂 Но вие ще си прецените.

Аз също се влюбих в Истанбул, само от едно посещение, и нямам търпение да отида отново. Очарована съм от всичко, и не смятам, че е цигания, а хич не обичам тълпи и навалици. Атмосферата на Еминьоню покрай корабчетата за балък екмек е уникална.

# 384
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 441
Аз ходя с една опред голяма агенция в Истанбул, която има пътуване всяка седмица - най ми е удобна от моя град. Ползвам я само за хотел и транспорт, винаги избирам най-ниския клас хотел, обикновено настаняват в 3 зв. определени хотели, вече ги знам 😁, ( без да си платил за такъв)направо са им ексклузивни хотели и са закупили стаи там. Даже са реновирани. Да, в Лалели са, но на 3-5 мин до трамвая и спирката на Университета. За 2 нощувки и транспорт обикновено се плаща по 120 лв (това до пандемията), сега гледам е 150. Много често обаче пускаха цени по 80-90 лв (и за толкова съм ходила). В тези цени е включена пешеходната разходка след пристигането, която не ползвам вече...Е, няма какво повече да искам.
П.С. Софиянци и пловдивчани сте превилегировани с ниските цени на ТА. От Северна Б-я е трудно - ТА пътуват 5 часа до границата, "моята" ТА през Шипка 😵

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 19:39 от AIR

# 385
  • София
  • Мнения: 13 161
ALFIETKA, годините, които съм посочила са разцвета на колективното пазаруване. Най-скъпата екскурзия, на която се хванах беше 90 лв за транспорт и 2 нощувки със закуски (стандартната екскурзия от четвъртък вечерта до неделя), но имаше и екскурзия за 15,50 лв. на човек с агенция АБВ травел, с която ще пътува Snow_White5. Наистина беше трудно да се устои. Simple Smile
Скрит текст:
https://www.superdeal.bg/offers/Gradat-na-sedemte-halma-mechtite … eni-ot-15-50-leva   запазила съм линка, но не знам защо не излиза офертата от София, а от други градове. Сега виждам, че в офертата пише Караджъ турс, което още веднъж потвърждава, че АБВ травел е свързана с Караджъ.

Snow_White5, 99% съм сигурна, че агенцията не включва харемите и в двата двореца. Толкова години следя темата, няма човек, който да е ходил с агенция и да е влязъл в харема. То и няма как. Отделят най-много по 2 часа за дворците. После продължават с други обекти.

# 386
  • Мнения: 7 876
Май само аз нямам оплаквания от Лалели. 😀
Може да съм непретенциозна, но досега (9 посещения) , оплаквания от хотел съм нямала и локацията я намирам за удобна.

Единственото неудобство е всеобщата групова омраза, когато не се включваме в организираните мероприятия. 😀
Хората се чувстват измамени някак. 😀
Но организаторката се усмихва през зъби, защото е приятелка уж. 😀
Замислям нещо за края на август, но още не бързам да се хваля, че знае ли човек....

# 387
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 441
Пепелче, всяка част от написаното от теб, все едно аз съм го писала 😃. Единствено смятам края на юли, че ми беше като традиция там да си празнувам р.ден последните три години до миналата, и смятам тази да възобновя 😉

# 388
  • Мнения: 18 562
ALFIETKA, годините, които съм посочила са разцвета на колективното пазаруване. Най-скъпата екскурзия, на която се хванах беше 90 лв за транспорт и 2 нощувки със закуски (стандартната екскурзия от четвъртък вечерта до неделя), но имаше и екскурзия за 15,50 лв. на човек с агенция АБВ травел, с която ще пътува Snow_White5. Наистина беше трудно да се устои. Simple Smile
Скрит текст:
https://www.superdeal.bg/offers/Gradat-na-sedemte-halma-mechtite … eni-ot-15-50-leva   запазила съм линка, но не знам защо не излиза офертата от София, а от други градове. Сега виждам, че в офертата пише Караджъ турс, което още веднъж потвърждава, че АБВ травел е свързана с Караджъ.

Snow_White5, 99% съм сигурна, че агенцията не включва харемите и в двата двореца. Толкова години следя темата, няма човек, който да е ходил с агенция и да е влязъл в харема. То и няма как. Отделят най-много по 2 часа за дворците. После продължават с други обекти.
Ами, аз питах в агенцията и каза ми човека, че седмица преди екскурзията ще ми даде яснота за Хрема. Как тогава да вляза там? Бяхте казвали преди, че може да си купя билет. Ако примерно отида рано-рано и взема билет за Топкъпа +Харем и да си ходим сами в един от дните. 🤔Или он лайн има ли начин?
 Аз не зная дали ще влизаме в Долмабахче, защото него по-скоро ще го оставим за друго ходене и да го видим само отвън.
Но в харема аз трябва да вляза 😀 какво значи няма как да се види, времево ли? Не е ли това най-интресената част за повечето туристи? Не виждам как времево толкова може да ни забави. Приятелка ми каза, че ако сме в Лалели 15 мин е пеш до централните туристически обекти и било много лесно да отидеш. Затова силно се замисшям дали да не ходим да си вземем на място билети. Притесняват ме само опашките, дали няма да са много големи. Че моя на опашки не иска да чака.
Но ние май ще сме на пъпа на Капълъ чаршия, а не в Лалели.
AIR може ли да кажеш с коя агенция пътувал дето ходи всяка седмица?

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 20:41 от Snow_White5

# 389
  • София
  • Мнения: 5 334
Пепелче, всяка част от написаното от теб, все едно аз съм го писала 😃. Единствено смятам края на юли, че ми беше като традиция там да си празнувам р.ден последните три години до миналата, и смятам тази да възобновя 😉
Аз догодина през април правя 30 - дано да успея най-накрая, след двегодишен застой, да стигна до Истанбул поне за това. Grinning

Лялели има лоша репутация, именно заради тия тур агенции. Първият път, в който бях в Истанбул, бяхме именно с ТА и именно в Лялели, защото така настояха останалите, с които бях. Ама аз тогава бях на 17, много ми разбираше акълът. И пак, на втория ден още теглих една дълга тънка, и зарязохме групата. Не съм имала проблем, а тогава още нямаше тия хубави карти на телефоните за ориентация. Grinning

От тогава - никога, за нито един град не отивам с ТА. Абсолютна загуба на пари и нерви си е за мен. А качеството на предоставените услуги дори не ми се коментира. Знам много езици, не съм имала проблем дори и сама да пътувам (а в Истанбул специално пътувам единствено сама след тоя случай), да чукна на дърво. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт