НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 41 401
  • 468
  •   1
Отговори
# 60
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 436
Айде и аз да попитам.Плануваме второ дете....Мъжът ми е собственик на фирма, на която аз съм прокурист на граждански договор.От всичко изчетено дотук разбрах, че когато забременея ще трябва да ми напраят трудов договор  ,най-добре на около 460-470 лв заплата в продължение на 6-7 месеца , за да мога да получавам добра сума по време на майчинството и за болнични ?

Да - добре си схванала  Hug
Може да се водиш на трудов договор като сумата на МОД / минималният осигурителен доход / зависи от вида дейност на фирмата ви и длъжността, на която се водиш.

# 61
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 436
RadoMit: Благодаря за инфото, но то не е достатъчно...
Този принцип го схванах, така си смятах болничния. Обаче в 6-те месеца за майчинството има 2 , в които съм ползвала и болничен.
И там ми  е неясно - колко се счита, че ми е била брутната заплата през тези месеци? Сумата от изработените дни + сумата, от която е изчислен болничния ли? (т.е. за дните в болнични цялата сума, не 805-те %, които съм получила?... ). ПОне това ми казаха, че се нанася в 17.2. в декларация 1.....

Базата за времето в болнични е сумата на самото обезщетение + осигурителния доход пропорционално за дните, в които не си била в болничен.

# 62
  • Мнения: 72
Incandescent според теб по добре да подам молба първо за неплатения ли?Аз мисля че няма да имам проблем и с платения годишен отпуск,до сега винаги се е работело по трудов кодекс както си е ръдът и не са правели заобикалки.

# 63
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 436
Incandescent според теб по добре да подам молба първо за неплатения ли?Аз мисля че няма да имам проблем и с платения годишен отпуск,до сега винаги се е работело по трудов кодекс както си е ръдът и не са правели заобикалки.

Не - на практика няма разлика / освен в заплащането /. написах по-горе, че в КТ има все пак опция за отказване на ползването на платения отпуск.
Но щом работодателят разреши по-добре наистина да ползваш платения първо. Ще получаваш колкото последната заплата преди майчинството / в месеца, в който имаш отработени най-малко 10 последователни работни дни /.

# 64
  • Мнения: 288
RadoMit: Благодаря за инфото, но то не е достатъчно...
Този принцип го схванах, така си смятах болничния. Обаче в 6-те месеца за майчинството има 2 , в които съм ползвала и болничен.
И там ми  е неясно - колко се счита, че ми е била брутната заплата през тези месеци? Сумата от изработените дни + сумата, от която е изчислен болничния ли? (т.е. за дните в болнични цялата сума, не 805-те %, които съм получила?... ). ПОне това ми казаха, че се нанася в 17.2. в декларация 1.....
Базата за времето в болнични е сумата на самото обезщетение + осигурителния доход пропорционално за дните, в които не си била в болничен.
bouquet.. мерси ...  bouquet 

# 65
  • Мнения: 288
Айде и аз да попитам.Плануваме второ дете............................
.. аз лично съм повече за ДУК в този случай ..  Wink

# 66
  • Мнения: 728
RadoMit: Благодаря за инфото, но то не е достатъчно...
Този принцип го схванах, така си смятах болничния. Обаче в 6-те месеца за майчинството има 2 , в които съм ползвала и болничен.
И там ми  е неясно - колко се счита, че ми е била брутната заплата през тези месеци? Сумата от изработените дни + сумата, от която е изчислен болничния ли? (т.е. за дните в болнични цялата сума, не 805-те %, които съм получила?... ). ПОне това ми казаха, че се нанася в 17.2. в декларация 1.....
Базата за времето в болнични е сумата на самото обезщетение + осигурителния доход пропорционално за дните, в които не си била в болничен.
bouquet.. мерси ...  bouquet 

alex_shu, ако не си счетоводител и преди всичко, ако не ти е съвсем ясно как точно се изчисляват обезщетенията, най-добре се обърни към счетоводител (имам впредвид на живо, а не тук във форума) и не разчитай на това " ПОне това ми казаха, че се нанася в 17.2. в декларация 1.....". Не искам да звуча грубо в никакъв случай   bouquet, съветът ми е съвсем добронамерен с цел да избегнеш евентуални главоболия (и глоби) при ревизия.

# 67
  • Мнения: 385
Обадих се на счетоводителката и я питах, защо ми плаща 135 дни болничен по бременност и раждане по-малко от минималната заплата /144лв./тя ми отговори че е 90% от осиг. ми доход, той е 16о лв и не съм права дето си искам 160те лв #Crazy Ще се допитам и до счетоводител, моя позната!

# 68
  • Мнения: 11 025
Не съм счетоводител, но ето какво ми отговориха на въпрос, подобен на твоя:

Чл. 48а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г., изм., бр. 69 от 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.
Обезщетение при бременност и раждане
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

ОБАЧЕ:
(3) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., предишна ал. 2, бр. 68 от 2006 г.) Във всички случаи дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

# 69
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
Bella0
Не съм счетоводител и писах на поне 10 счетоводни къщи дали ще ми направят платена консултация, никой не отговори...
А предния път си попълвах документите със счетоводителка, и пак обърках точно тази сума в 17.2., служителката на НАП, която ми прие документите, не знаеше и тя какво се пише там, и малко напосоки нанесохме среден месечен доход за 6-те месеца, което се оказа грешно. Дори ревизора в нашата община се затрудни да ми обясни къде е грешката, накрая уж се изясни... Затова се допитвам  до повече места...

# 70
Искам и аз да ви питам нещо,защото утре трябва да говоря със счетоводителката на фирмата в която работя.От утре 13.10.2006 излизам в болничен по майчинство.Осигурявана съм върху 300лв.,но работих само 3 месеца след като забременях,защото работя във химична лаборатория.От тогава (в първия ми болничен пишеше да се яви на работа на 26.06.06г.)ползвам болничен.Бихте ли ми казали какво майчинство трябва да взимам,хваща ли ме новия закон(термина ми е 27.11.06г.).Защото днес като бях при гинеколога който следи бременността ми каза че и той вече незнаел кой го хваща и кой не.Моля пишете ми за да знам утре,какви права имам.Искренни благодарности!
П.С. Имам трудов стаж около 3 г.

# 71
  • Мнения: 43
[i]zdraveite
 iskam da pitam nikoi znaeli sled promenite , kolko stava neplatenata otpusk za gledane na malkite sladuri

# 72
  • Русе
  • Мнения: 170
Обръщам се към вас, тъй като счетоводителката на фирмата,  в която работех е "доста заета" и не може да ми отговори .
До 31.08.06(вкл.) работех .От началото на годината до като излязох по майчинство, брутната ми заплата е 890лв. Реално всеки месец получавах точно 700лв. От 01.09.2006г. съм в отпуск по майчинство. Родих на 15.09.2006.Моля кажете ми колко ориентировъчно ще е майчинството, което ще получавам всеки месец. Аз бих сметнала 90%от 700лв(от сумата , която реално получавах) т.е. около 630 лв , но май не е така

# 73
  • Мнения: 8 917
Обръщам се към вас, тъй като счетоводителката на фирмата,  в която работех е "доста заета" и не може да ми отговори .
До 31.08.06(вкл.) работех .От началото на годината до като излязох по майчинство, брутната ми заплата е 890лв. Реално всеки месец получавах точно 700лв. От 01.09.2006г. съм в отпуск по майчинство. Родих на 15.09.2006.Моля кажете ми колко ориентировъчно ще е майчинството, което ще получавам всеки месец. Аз бих сметнала 90%от 700лв(от сумата , която реално получавах) т.е. около 630 лв , но май не е така
Грубо - 90% от 890 Peace

# 74
  • София
  • Мнения: 2 356
Здравейте,
дъщеря ми е на 1г и 7м. Имаме забавена ваксина и не мога засега да я пусна на ясла. Чудя се, ако се върна на половин работен ден, ще ми се плаща ли половината майчинство? Как ще стои въпроса с трудовия стаж и болничните?
Благодаря   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт