НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

  • 41 489
  • 468
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 8 917
Здравейте,
дъщеря ми е на 1г и 7м. Имаме забавена ваксина и не мога засега да я пусна на ясла. Чудя се, ако се върна на половин работен ден, ще ми се плаща ли половината майчинство? Как ще стои въпроса с трудовия стаж и болничните?
Благодаря   bouquet
А защо не си стоиш у дома, дори и фиктивно, за да си получаваш цялото майчинство? Иначе- да, ако се върнеш на работа по основният си трудов договор дори и за час на ден, ще имаш право на 50% от майчинството си. Трудов и осигурителен стаж ти върви,а за болничните какво те интересува?

# 76
  • Русе
  • Мнения: 170
Обръщам се към вас, тъй като счетоводителката на фирмата,  в която работех е "доста заета" и не може да ми отговори .
До 31.08.06(вкл.) работех .От началото на годината до като излязох по майчинство, брутната ми заплата е 890лв. Реално всеки месец получавах точно 700лв. От 01.09.2006г. съм в отпуск по майчинство. Родих на 15.09.2006.Моля кажете ми колко ориентировъчно ще е майчинството, което ще получавам всеки месец. Аз бих сметнала 90%от 700лв(от сумата , която реално получавах) т.е. около 630 лв , но май не е така
Грубо - 90% от 890 Peace
Благодаря за бързия отговор, the Sun! Аз се бях притеснила, тъй като една моя позната каза, че в зависимост от това колко раб. дни има в месеца, сумата е около -500-550лв,  което ме притесни,защото се надявах на сума около 630лв.  newsm10. След десетина дни ще разбера със сигурност  Simple Smile

# 77
  • София
  • Мнения: 2 357
Благодаря The Sun,
за болничните питам принципно, иначе идеята ми е баща й да я гледа сутрин, аз следобед.
Как да седя фиктивно вкъщи не те разбрах  Thinking Фирмата ме осигурява на цялата заплата и няма как да работя без да се водя, че съм се върнала. Но пак ще ми е по-изгодно половин заплата + половин майчинство отколкото цяло майчинство  Confused

# 78
  • Мнения: 288
Bella0
Не съм счетоводител и писах на поне 10 счетоводни къщи дали ще ми направят платена консултация, никой не отговори...
А предния път си попълвах документите със счетоводителка, и пак обърках точно тази сума в 17.2., служителката на НАП, която ми прие документите, не знаеше и тя какво се пише там, и малко напосоки нанесохме среден месечен доход за 6-те месеца, което се оказа грешно. Дори ревизора в нашата община се затрудни да ми обясни къде е грешката, накрая уж се изясни... Затова се допитвам  до повече места...
.. напиши на тази radomit@data.bg  Wink

# 79
  • Мнения: 288
Обръщам се към вас, тъй като счетоводителката на фирмата,  в която работех е "доста заета" и не може да ми отговори .
До 31.08.06(вкл.) работех .От началото на годината до като излязох по майчинство, брутната ми заплата е 890лв. Реално всеки месец получавах точно 700лв. От 01.09.2006г. съм в отпуск по майчинство. Родих на 15.09.2006.Моля кажете ми колко ориентировъчно ще е майчинството, което ще получавам всеки месец. Аз бих сметнала 90%от 700лв(от сумата , която реално получавах) т.е. около 630 лв , но май не е така
Грубо - 90% от 890 Peace
.. Слънцееееееееее .. провери пак ..  Naughty

# 80
  • Мнения: 8 917
Обръщам се към вас, тъй като счетоводителката на фирмата,  в която работех е "доста заета" и не може да ми отговори .
До 31.08.06(вкл.) работех .От началото на годината до като излязох по майчинство, брутната ми заплата е 890лв. Реално всеки месец получавах точно 700лв. От 01.09.2006г. съм в отпуск по майчинство. Родих на 15.09.2006.Моля кажете ми колко ориентировъчно ще е майчинството, което ще получавам всеки месец. Аз бих сметнала 90%от 700лв(от сумата , която реално получавах) т.е. около 630 лв , но май не е така
Грубо - 90% от 890 Peace
.. Слънцееееееееее .. провери пак ..  Naughty

Явно съм дала фира, защото чета, чета и отново не схващам къде греша, RadoMit Rolling Eyes Моля те, поправи ме, защото ще има да се чудя още два часа...спя - това е, а ми е интересно кое не виждам всъщност newsm78

# 81
  • Мнения: 4 181

копирам си постинга и тук при вас, съжалявам, но понеже нямам време да ви изчета, ще ви помоля, ако можете по някакъв начин да систематизирате въпросите, които пораждат различни тълкувания във връзка с промените:
"Момичета, нещо важно
Много ви моля, говорихме с Мръцков да напишем всички въпроси, които ни вълнуват около промените на Кодекса, за да може да се обсъдят, докато не е станало късно. На мен ми хрумват следните неща:
1)заварено положение - тези между 135 - 315 дни
2)заварено положение - тези като нас които са съвсем "заварени" да могат да се възползват от детегледачки, според Мръцков по сегашните текстове не може
3)въпроса с прекратяването на майчинството с даването на ясла
4)има ли право майката все пак да се върне на работа преди изтичането на тези 315 дни  и какво ще получава

Инче, твоя приятелка имаше някакви въпроси от сорта.
Моля ви каквото се сетите като практически въпроси, които ще възникнат по прилагането на кодекса или за детегледачките да ги подготвим Praynig

# 82
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Обръщам се към вас, тъй като счетоводителката на фирмата,  в която работех е "доста заета" и не може да ми отговори .
До 31.08.06(вкл.) работех .От началото на годината до като излязох по майчинство, брутната ми заплата е 890лв. Реално всеки месец получавах точно 700лв. От 01.09.2006г. съм в отпуск по майчинство. Родих на 15.09.2006.Моля кажете ми колко ориентировъчно ще е майчинството, което ще получавам всеки месец. Аз бих сметнала 90%от 700лв(от сумата , която реално получавах) т.е. около 630 лв , но май не е така
Грубо - 90% от 890 Peace
.. Слънцееееееееее .. провери пак ..  Naughty

Явно съм дала фира, защото чета, чета и отново не схващам къде греша, RadoMit Rolling Eyes Моля те, поправи ме, защото ще има да се чудя още два часа...спя - това е, а ми е интересно кое не виждам всъщност newsm78

Хайде аз да добавя:

1. 90% * 890 = 801 лева/ 21 дни = 38.14 ср. дневно брутно тр. възнаграждение
2. 700 / 21 = 33.33 лева ср. дневно нетно тр. възнаграждение

1>2 следователно се взема ср.дневното нетно  възнаграждение
или 33.33 * раб. дни, например 22 раб. дни за октомври 2006 = 733.26 лева
 Hug

# 83
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446

копирам си постинга и тук при вас, съжалявам, но понеже нямам време да ви изчета, ще ви помоля, ако можете по някакъв начин да систематизирате въпросите, които пораждат различни тълкувания във връзка с промените:
"Момичета, нещо важно
Много ви моля, говорихме с Мръцков да напишем всички въпроси, които ни вълнуват около промените на Кодекса, за да може да се обсъдят, докато не е станало късно. На мен ми хрумват следните неща:
1)заварено положение - тези между 135 - 315 дни
2)заварено положение - тези като нас които са съвсем "заварени" да могат да се възползват от детегледачки, според Мръцков по сегашните текстове не може
3)въпроса с прекратяването на майчинството с даването на ясла
4)има ли право майката все пак да се върне на работа преди изтичането на тези 315 дни  и какво ще получава

Инче, твоя приятелка имаше някакви въпроси от сорта.
Моля ви каквото се сетите като практически въпроси, които ще възникнат по прилагането на кодекса или за детегледачките да ги подготвим Praynig

по т.1 има коментари от МТСП, че сами майките, чийто болничен за бременност и раждане не е изтекъл имат право да го ползват до новия срок след 01.01.2007 г. - 315 дни общо; майките, на които болничните са свършили и са в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, дори детето им да не навършило 9 месеца, или поне не са минали 315 дни от излизането в първия болничен - нямат право на нов болничен, защото вече получават друг вид обезщетение по КСО.

по т. 2 не можах да схвана - разкажи по-подробно; кои майки нямат право да се възползват от опцията за наемане на безработно лице?

по т. 3 - ясно е, че майките не искат да им се прекратява правото на майчинство, а да се върне старото положение; мотивите са много - адапционен период  на детето, често боледуване, ходене на половин ден на детско заведение за определен период, когато майката на практика няма как да работи ...

по т. 4 На практика до изтичане на 315 дни майката получава обезщетение по болничен за раждане. Ако не желае да се възползва от това право, то болничният се прекратява и тя се връща ан работа, където получава трудово възнаграждение ... Но дали й се полага някаква част от обезщетението ... newsm78 не знам.


# 84
  • Мнения: 8 917
Обръщам се към вас, тъй като счетоводителката на фирмата,  в която работех е "доста заета" и не може да ми отговори .
До 31.08.06(вкл.) работех .От началото на годината до като излязох по майчинство, брутната ми заплата е 890лв. Реално всеки месец получавах точно 700лв. От 01.09.2006г. съм в отпуск по майчинство. Родих на 15.09.2006.Моля кажете ми колко ориентировъчно ще е майчинството, което ще получавам всеки месец. Аз бих сметнала 90%от 700лв(от сумата , която реално получавах) т.е. около 630 лв , но май не е така
Грубо - 90% от 890 Peace
.. Слънцееееееееее .. провери пак ..  Naughty

Явно съм дала фира, защото чета, чета и отново не схващам къде греша, RadoMit Rolling Eyes Моля те, поправи ме, защото ще има да се чудя още два часа...спя - това е, а ми е интересно кое не виждам всъщност newsm78

Хайде аз да добавя:

1. 90% * 890 = 801 лева/ 21 дни = 38.14 ср. дневно брутно тр. възнаграждение
2. 700 / 21 = 33.33 лева ср. дневно нетно тр. възнаграждение

1>2 следователно се взема ср.дневното нетно  възнаграждение
или 33.33 * раб. дни, например 22 раб. дни за октомври 2006 = 733.26 лева
 Hug


Благодаря ти, Incandescent! Но, RadoMit, затова бе и думичката "грубо" преди 90%-та. Иначе щеше да си е 90% - нямах време да смятам и пиша и затова отговорих кратко. А как само ме хвърли в размисъл ooooh!

# 85
  • Мнения: 288
Embarassed.. извинявай  ...  bouquet 

# 86
  • Мнения: 8 917

Няма защо Mr. Green Просто ме хвърли в размисъл Rolling Eyes, но явно все още "ставам" Hug

# 87
Mного ви моля пускам темата си пак,хайде ако някой може да ми отговори!Искам и аз да ви питам нещо,защото утре трябва да говоря със счетоводителката на фирмата в която работя.От утре 13.10.2006 излизам в болничен по майчинство.Осигурявана съм върху 300лв.,но работих само 3 месеца след като забременях,защото работя във химична лаборатория.От тогава (в първия ми болничен пишеше да се яви на работа на 26.06.06г.)ползвам болничен.Бихте ли ми казали какво майчинство трябва да взимам,хваща ли ме новия закон(термина ми е 27.11.06г.).Защото днес като бях при гинеколога който следи бременността ми каза че и той вече незнаел кой го хваща и кой не.Моля пишете ми за да знам утре,какви права имам.Искренни благодарности!
П.С. Имам трудов стаж около 3 г.

# 88
  • София
  • Мнения: 969
от кога точно си излязла в болничен? Щом излизаш от днес в отпуск за бременност и раждане, то значи се взимат предходните 6 месеца като база за изчисление на обезщетението, т.е. месеците април-септември. и през тези месеци се взима осигурителния ти доход по времето, когато си била на работа + обезщетението за болнични, което е 80% от брутната ти заплата (80% от 300лв).Това е, ако още нещо не е ясно питай ще се радвам да помогна. Изглежда Слънцето и Incandescent са ангажирани в момента Simple Smile

# 89
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Mного ви моля пускам темата си пак,хайде ако някой може да ми отговори!Искам и аз да ви питам нещо,защото утре трябва да говоря със счетоводителката на фирмата в която работя.От утре 13.10.2006 излизам в болничен по майчинство.Осигурявана съм върху 300лв.,но работих само 3 месеца след като забременях,защото работя във химична лаборатория.От тогава (в първия ми болничен пишеше да се яви на работа на 26.06.06г.)ползвам болничен.Бихте ли ми казали какво майчинство трябва да взимам,хваща ли ме новия закон(термина ми е 27.11.06г.).Защото днес като бях при гинеколога който следи бременността ми каза че и той вече незнаел кой го хваща и кой не.Моля пишете ми за да знам утре,какви права имам.Искренни благодарности!
П.С. Имам трудов стаж около 3 г.

Промените, които влизат в сила от  01.01.2007 г. се отнасят и до теб, т.е. ще вземаш обезщетение и ще ползваш болничен за 315 дни, от които 45 дни преди термин. Болничният за бременност и раждане ще се изчисли на база периода м. 03.2006 - м. 09.2006, като в базата влизат освен заплатите, които си получавала, когато си работела и обезщетенията за обикновен болничен, за периода, когато си ползвала такъв. Успех и всичко добро  Hug

Общи условия

Активация на акаунт