СНБМ - инициативи свързани с бременността, &#

  • 24 746
  • 665
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 934
AM, Aila   явно днес аз съм с малко повече свободно време ще взема да отговоря.
Относно изказване като това
Цитат
Подкрепям Ел в инициативата ти  за отговор какво ще се случи с нас- майките в завареното положение...аз бях задала въпроса си явно не на съвсем точното място и ме посъветваха да попитам тук.Та нали имаше една пресконференция , на която бе повдигат и нашия проблем- има ли развитие или ще си затворим очите за тези 5000-6000 майки, чиито дечица няма да са навършили 9 месеца към 1-ви януари?Малко ли сме тези , на които ни се струва че това не е съвсем редно? Или пък някак си ръководството на сдружението НБМ ще си затвори очите пред този проблем, казвайки че "голямата кауза е постигната"...мнението ми е , че трябва да се подкрепяме взаимно и да се борим за правата си, а не да казваме какво са тези 5-6 хил. майки и техните бебета...вярвам че именно това е разликата между политиците и сдружения от подобен характер-а именно че едните замазват очите ни, а вторите се борят за правата на всички ни...ако съм в грешка -поправете ме!
Така че, хайде да повдигнем въпроса както трябва, за да стане за всички ни, чиито дечица няма да са навършили 9месеца към 01.01.07год и да получаваме 90% от заплатите си...

1. Навсякъде из темите пише какво и как правим. Никои не е крил нищо и решенията за това как и какво да се прави се обсъждат тук. Ако се върнете назад в темите ще видите какво следва и какви мерки се взимат. Всекидневно някоя от нас чете тонове документи, нормативно актове и други подобни за да можем да се информираме адекватно в обстановката. Така че едва ли е проблем преди да се отправят нападки да се прочете. Конкретно по въпроса след пресконференцията се разбра че вниманието към нас като идеи и част от обществото го има. Подготвяхме и все още подготвяме КРЪГЛА МАСА за всички теми свързани с децата. Но това ще стане чак след президентските избори. За подробна информация прочети предишните теми.

2. Независимо дали са 10 или 100 или 1000 майките всяка една по някакъв начин е свързана с нашите /на сдружението цели/. Самия устав и самото наименование на въпросната организация ясно показва за какво и защо се борим. Не си права да упрекваш, организирахме с кански усиля 2 протеста ходихме и продължаваме да ходим по срещи, стига да има отправена покана. Обаждаме се, досаждаме и разискваме всички наболели проблеми. Отделяме време и внимание за да можем адекватно във всяка една сфера да защитаваме правата на всички ни. Има словом и цифром 20-30 Майки и Жени тук който всекидневно крадем време от семействата си за да можем после да кажем с гордост че все пак сме гражданско общество. Всеки според силите си дава за да вървим напред.

3. В заключение ако прочетеш назад ще видиш докъде и как сме стегнали  какво ще предстои тепърва

П.С. Една малка подробност от така дейните участнички в сдружението няма нито една "облагодетелствана" от тези 9 месеца. Борим се и ще се борим да има още по добри условия за всички.

Последна редакция: чт, 12 окт 2006, 18:04 от salai

# 61
  • София
  • Мнения: 12 270
   Искам да споделя, че аз ни най-малко не ви обвинявам и неколкократно съм изказвала уважението към работата която вършите и при свободно време съм изявявала желание да помогна ако мога с нещо и да се включа в сдружението. С думите подкрепям имах в предвид че и аз съм от прецаканите за деветте месеца, но отдавна съм го преживяла и се радвам че поне за новите мами ще е в сила.
   Знам че всеки от вас отделя от малкото свободно време което има за каузата и ви се възхищавам за това!

# 62
  • Мнения: 214
salai,
тъй като аз не чета всички теми постоянно, би ли ме ориентирала къде да прочета какво е направено и какво предстои.Радвам се , че твърдиш че "заварените" майки не сме забравени.Аз все още не съм се примирила с положението и смятам , че трябва да се борим, за да постигаме успехи!
 Peace

# 63
  • Мнения: 4 978
Здравейте момичета, да дам отчет какво свърших днес.
Видях се с г-н Мръцков.......
Той се съгласи с мен и каза, че ще поговорят по въпроса, може да се направи нещо в наредбата, която ще урежда начина за ползване на отпуска.
......Темата за кръглата маса ще е детско здравеопазване, като основно място ще заема храненето
Така, че момичета мисля, че тази тема може да си остане за там.
За детегледачките, разпитах г-н Мръцков кой точно в министерството се занимава с програмата, той не знаеше, но попита зам.министърката Иванка Христова и се оказа, че зам.нистър Горан Банков. Той ми се вижда разбран човек,така че мисля, че може би ще по-добре да говорим с него отколкото с Масларова.
.....


Хриси, аз май нещо съм ппропуснала, как така темата ще е детско здравеопазване  Shocked

А за детегледачките говорихте ли нещо конкретно или направо към Горан Банков да се обърнем?

Хрис, наистина, защо темата на кръглата маса да се свежда само до здравеопазването?
Не че го омаловажавам, но идеята не е ли да се постави акцент върху всички проблеми. Иначе става някак недовършена работата. Повдигнали сме не един въпрос, на който или нямаме отговор или отговора не внася яснота (като завареното положение например).

Защо смяташ, че не е добре да се комуникира с Масларова - тя е министъра, официалната кореспонденция трябва да е насочена към нея. Моите адмирации към добронамерени хора, като г-н Мръцков, но рискуваме да останем само с доброто желание. Мисля, че трябва да се работи и в двете посоки - и с лични контакти, и с официални писма.

Ако има някакви други аргументи, моля те сподели ги.

  bouquet

П.С. Вече започвам да се организирам и да влизам в ритъм, така че можете да разчитате и на мен.

# 64
  • Мнения: 4 978
АМ, Aila,

Присъединявам се към казаното от Salai. Моля ви да проявявате разбиране и ако имате въпроси първо да се запознавате със съдържанието на темата, и тогава да ги задавате.

Можете да си представите какво би се получило ако всеки ден се налага да се разказват и преразказват едни и същи неща, нали?! Просто няма да остава време за друго.

# 65
  • Мнения: 1 671


АМ, Aila,
, приятно четене! И след като се запознаете с всичко, ще ви чакаме тук с идеи за реалната помощ, която можете да предложите!




Старите теми

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106880.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105827.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108840.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=110871.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=101038.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=114936.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121427.0




# 66
  • Мнения: 4 181
Момичета, за кръглата маса съжалявам, явно или аз не съм се изразила правилно, или вие не сте разбрали или и двете.
Ива Станкова е събрала материали и иска да организира Кръгла маса на тема детско здравеопазване, затова казах, че този въпрос можем да го дискутираме там, защото ще бъдем поканени и храненето не включва само храненето в градините и яслите, а и препоръките на педиатрите за захранването и храненето по нататък.
Инче, честно казано според мен Масларова няма да ни обърне никакво внимание, след като на един журналистически въпрос относно нашите протести беше казала "Ами да си протестират, всеки има право да протестира" #2gunfire
Горан Банков ми се видя много разбран, мисля да се опитаме да се свържем с него. Освен това не забравяйте нещо друго - Масларова може да е министър, но това съвсем не означава, че е в час с нещата, които се правят например с детегледачките, защото тя си има заместници за това, в случая Горан Банков, а нас ни интересуват конретни неща, а не общи приказки. Това са ми арументите да се насочим първо към него, ако сте против и имате нещо друго предвид казвайте Hug
Летяща, новия вариант много ми харесва (извинявай, ама и аз не съм фен на розовото)
Съжалявам, но снощи Алекс много плака от зъб, почти не спахме и не си довърших постинга.
Погледнете това лого номер 1 поправено, какво ще кажете?

# 67
  • Мнения: 4 181
Аз все още не съм се примирила с положението и смятам , че трябва да се борим, за да постигаме успехи!
 Peace
Извинявай много за въпроса, но ти как точно смяташ да се бориш?
Не искам да бъда груба, но след като не можеш да отделиш време да прочетеш темата, която е 4,5 страници, за да се информираш какво сме направили по въпроса, смяташ ли, че имаш право да критикуваш и да ни обвиняваш, че сме си затваряли очите?
Направили сме предложение да се добавят майките в заварено положение, когато се гласува Закона за бюджета, което ще е другия месец, дотогава няма какво друго да се направи. Вчера бях в парламента да коментираме въпроса с яслите и пак си пях старата песен и за завареното положение.
Самия Кодекс не може повече да се пипа в рамките на 6 месеца по същите текстове. Поправка може да се направи единствено чрез друг нормативен акт.
Ако имаш още въпроси питай, но ако обичаш не с тона от предните ти постинги Peace

# 68
  • Мнения: 4 181
Момичета, нещо важно
Много ви моля, говорихме с Мръцков да напишем всички въпроси, които ни вълнуват около промените на Кодекса, за да може да се обсъдят, докато не е станало късно. На мен ми хрумват следните неща:
1)заварено положение - тези между 135 - 315 дни
2)заварено положение - тези като нас които са съвсем "заварени" да могат да се възползват от детегледачки, според Мръцков по сегашните текстове не може
3)въпроса с прекратяването на майчинството с даването на ясла
4)има ли право майката все пак да се върне на работа преди изтичането на тези 315 дни  и какво ще получава

Инче, твоя приятелка имаше някакви въпроси от сорта.
Моля ви каквото се сетите като практически въпроси, които ще възникнат по прилагането на кодекса или за детегледачките да ги подготвим Praynig

# 69
  • Мнения: 4 978
Инче, честно казано според мен Масларова няма да ни обърне никакво внимание, след като на един журналистически въпрос относно нашите протести беше казала "Ами да си протестират, всеки има право да протестира" #2gunfire
Горан Банков ми се видя много разбран, мисля да се опитаме да се свържем с него. Освен това не забравяйте нещо друго - Масларова може да е министър, но това съвсем не означава, че е в час с нещата, които се правят например с детегледачките, защото тя си има заместници за това, в случая Горан Банков, а нас ни интересуват конретни неща, а не общи приказки. Това са ми арументите да се насочим първо към него, ако сте против и имате нещо друго предвид казвайте Hug

Хрис, съжалявам за Алекс.  Hug Дано скоро се озъби  tooth и всичко приключи.
Вчера следобед ти звънях, но ви нямаше в къщи. Днес ще опитам пак.

По темата: Крайно време е да се съберем, за да обсъдим всичко (а и да се видим) Това, което се опитах да кажа е, че може би е най-добре да се работи и в 2-те направления: да търсим контакт с отзивчиви хора от министреството, които реално помагат, но и да не спираме официалната кореспонденция и предложението за среща лично с Масларова. Двете неща не се изключват взаимно. Може да не е запозната с много неща, но това й е работата! Тя е министъра и тя е лицето на тази институция в обществото. Питайте кой познава г-н Банков или дори Мръцков (въпреки ТВ изявите му и участието в комисията).

За логото: текста не трябва да е така разтеглен, а и синия цвят е студен и не се свързва с майчинството.

# 70
  • Мнения: 1 671
Добро утро, милички  bouquet

Добавям няколко въпроса за детегледачките, които Кали повдигна на интервюто по Хоризонт:

1. Как точно ще става подборът на жена от страна на родителите - ще се избира само по име и професия ли #Crazy. Би трябвало да има някаква регламентирана процедура, включваща интервю в домашната среда, няколко пробни дни с детето/децата и други подобни.

2. Колко броя избор ще има майката - избираш една, не става, може ли да се избере втора?

3. Трябва да се помисли за някакви подсигуряващи гаранции и регламентирана възможност за контрол на работата й - ами, я си представете, че тази жена започне работа, харесате я, и след няколко дни, вземе, че ви окраде, например... Знам, примерът звучи доста грозно, но имаше и такива оплаквания в подфорум Детегледачки.

4. Нормативната база по никакъв начин не регламентира задълженията на жените - какви точно ще са нейните задължения? Да гледа детето, ми звучи доста общо.

5. Какви ще са отговорностите на детегледачката, в случай на инцидент, пази боже?


По въпроса за Масларова - продължавам да твърдя, че трябва да й пишем писмо. В него да засегнем всички проблеми, касаещи МТСП, които всъщност ще дискутираме и на Кръглата маса. Писмото би било чудесен начин да я поканим официално да дойде лично на кръглата маса. А и не забравяйте, че тя все още чака да й се представим официално Mr. Green

# 71
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Добавям няколко въпроса за детегледачките, които Кали повдигна на интервюто по Хоризонт:

1. Как точно ще става подборът на жена от страна на родителите - ще се избира само по име и професия ли #Crazy. Би трябвало да има някаква регламентирана процедура, включваща интервю в домашната среда, няколко пробни дни с детето/децата и други подобни.

2. Колко броя избор ще има майката - избираш една, не става, може ли да се избере втора?

3. Трябва да се помисли за някакви подсигуряващи гаранции и регламентирана възможност за контрол на работата й - ами, я си представете, че тази жена започне работа, харесате я, и след няколко дни, вземе, че ви окраде, например... Знам, примерът звучи доста грозно, но имаше и такива оплаквания в подфорум Детегледачки.

4. Нормативната база по никакъв начин не регламентира задълженията на жените - какви точно ще са нейните задължения? Да гледа детето, ми звучи доста общо.

5. Какви ще са отговорностите на детегледачката, в случай на инцидент, пази боже?

Добро утро Grinning
6. Къде ще бъде местоработата на детегледачката в нейния дом или в дома на детето. Кой определя това?

# 72
  • Мнения: 2 070
Подкрепям Ина, че двата вида общуване не бива да се изключват взаимно, доста по-горе съм си казала аргументите за гордостта на тази жена и нуждата при нея от четки и дипломация... Според мен би се обидила още повече, ако почнем да говорим с подчинените и съветниците и и продължим да я избягваме, най-малкото не е особено възпитано такова поведение...
Анимими, пак изчезна и нищо не казваш за твоите лога....
За детегледачките - да изискваме да ни се даде документацията около тах веднага след като се приеме - неща от сорта на през какви обучителни програми ще минат тези жени в бюрата по труда, какво ще е работното им време /аз почвом работа в понеделник и тя ще едо 18ч, ако детегледачката е у нас до 17ч - какво става?това по договорка ли ще е с жената или ще се спазват някакви правила. Ако семейството реши да доплати на тази жена /защото смятам, че аз бих го направила, ако съм доволна от жената и имам финансова възможност да и дам още 100-160лв. - това ще бъде ли регламентирано или ще си е пак договорка... /това по-скоро е отправено към вас момичета - вие как бихте процедирали/  Също по-скоро предложения, а не въпроси - когато жена е работила вече семейството, при което е била да и попълва нещо като профил за нея, тип препоръки, но може да си има специално формулярче за това как я оценяват, какви са нещата, които биха трябвало тя да промени и т.н. Освен това - наистина да се знае с каквоточно ще се занимава жената, да не вземе някой да прекали и да я превърне в чистачка и подобни...

# 73
  • София
  • Мнения: 12 270
    Мисля, че бях чела някъде повдигнат въпроса от Мишленце, но да попитам пак.
    При близнаци е невъзможно да се очаква че някоя детегледачка ще се навие да гледа две малки деца за 160 лв. В този случай има ли възможност майката да доплаща някаква сума например, за да може плюс тези 160 лв някой да се съгласи?
    И между тез 135 дни и 315 след като си в заварено положение това означава ли че нямаш право и на детегледачка?

# 74
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Ето ги въпросите от Мишленце

1.   Колко детегледачки се полагат на едно семейство, при положение, че има повече от 1 дете под 2-годишна възраст?
2.   И също ако се полага само 1 детегледачка, независимо от броя на децата в семейството под 2-годишна възраст, както е и при майчинството, при отказ на безработните от бюрото по труда по местоживеене      да гледат повече от 1 дете срещу месечно възнаграждение от 160 лв, как Министерство на ТСП ще гарантира на майката нейното право да наеме детегледачка и да се върне на работа?

Общи условия

Активация на акаунт