Родителите му го излъгаха и го заробиха с кредит

  • 8 287
  • 370
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 887
Ани, майка му има 1/8 от апартамента, ако е бил СИО, т. е. купен от дядото и бабата. Бих те посъветвала да седнат и да разговарят, да изтъкне всичко, което е ремонтирал и купил, и сумите, които плаща. И сега не е късно да му прехвърлят имота срещу издръжка и гледане. Много ме изненадва позицията на баба му, защо са си развалили отношенията след ремонта? Или сега някой я манипулира?

# 31
  • София
  • Мнения: 7 990
Грешка на младостта. Друг път ще знае да не инвестира в чужд апартамент, освен ако не е склонен да го прежали.
Над 10 години издържах баба и дядо, вкл. техника, ремонти и пр. Бях наясно, че жилището ще отиде при другата част на родата, но смятах за мой дълг да обгрижвам хората, които са ме отгледали.
Ако човек прави нещо със задни сметки, добре е да си знае и правата и да не е "хитрата сврака с двата крака".

# 32
  • Мнения: 6 118
Ей заради такива неща се трепят после роднини. Прекарали са го момчето, щото е бил добър и наивен като малък, сега ще си приберат жилището, а той ще плаща още 7 години. Съвсем честно на негово място, бих запалил апартамента, не просто да си взема техниката от там, и не бих спрял само до там....

# 33
  • Мнения: 49
Ясно. И вие все пак таите някаква надежда, че в крайна сметка ще успеете да получите жилището. Пишете тук за да ви кажем дали има начин, така ли?
Аз пиша, той не знае дори. Ми не, просто исках да се оплача, пък и евентуално да чуя някой съвет...нещо за което не сме се сетили...

# 34
  • Мнения: 5 832
А какви са в момента отношенията му с майката и бабата? Искат ли помощ от него за разни неща? Покрива ли още разходи на бабето?

# 35
  • София
  • Мнения: 7 990
В случая няма полезен ход - той се е ангажирал с кредит за ремонт на чужд имот. Със същия успех е можел да ремонтира жилището на съседа.
Може да вземе движимите вещи и да ги продаде. Това е въпрос на съвест и отношения с бабата. Другият вариант е да се споразумее с дъщерите ѝ евентуално да поемат някаква част от задълженията, защото този имот ще се наследи от тях. Но това зависи само от доброто желание от тяхна страна.

# 36
  • Мнения: X
На мен не ми е странно на фона на съобщението че се изнася или ако бабата не харесва приятелката. Възрастните хора често стават големи егоисти. Нормалният вариант е той да говори с леля си и майка си и сестра си за заема и да си го поделят. Или да се разберат устно, че апартамента ще остане за него. Много хора си спазват такива договорки и нямат проблеми, когато са в добри отношения.

За да се отмятат така, явно не са в добри отношения и не бих разчитала на устни договорки. В други семейства може и да върви, но в това... Ако само майка му беше евентуален наследник, би могло да очаква нещо след много години, но има намесени братовчеди, той не е само дете, другите може да не са съгласни. Със смъртта на баба му ще се започнат цирковете и най-справедливо ще е жилището да се продаде и парите да се разпределят между всички наследници или да се изкупят части. Никой няма да му го подари, защото е взел заем за ремонт. Ако и е пляснал повече пари за ремонт, отколкото е цената на жилището в малък град, съвсем се е забатачил.

# 37
  • София
  • Мнения: 13 080
А бабата жива ли е в момента? Защото тогава да какво прехвърляне или отказване от майката и лелята става дума?

# 38
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Виж, авторке, неприятно е наистина, да не говорим, че е и ангажиращо финансово и то не малко. Но пък погледни го от друга страна - попаднала си на читав човек, който е ангажиран към семейството (а ако един ден с него станете семейство, вероятно ще е много ангажиран и към теб и бъдещи деца), разбирате се, обичате се, парите ви стигат да плащате сметки, макар и не да живеете в лукс или с глезотии. Това не е малко. В тези кофти времена вие сте по-добре от множество други хора, а намирането на правилната половинка си е чудесно, някои не успяват цял живот в това. Така че дали чашата ще е наполовина пълна или наполовина празна, само от вас си зависи.

# 39
  • Мнения: 2 887
А бабата жива ли е в момента? Защото тогава да какво прехвърляне или отказване от майката и лелята става дума?
Е нали и те са наследници на баща си?

# 40
  • Мнения: 49
Отговарям на натрупалите се въпроси. Апартамента е само на баба му, купен от нейните родители. Хората са имали пари и още на младини са и го купили. Цял живот си е било лично нейно. Дядото нищо не е имал, някакъв дял от селска къща, от който се е отказал. Мисля, че баба му не е доволна, че се появих, много пъти е подхвърляла, че гледал повече мен, по-малко нея. Там не бих могла да живея, защото е много властна и опърничава и буквално, ако забия една игла тя ще я обърне наопаки, за да е по-хубаво. Ако реша да сготвя нещо, тя му намира кусури, като се обърна да не гледам и долива вътре олио, че било по-вкусно. Веднъж бях простнала едни дрехи и тя мина по мен да ги сложила както трябва. Разни такива случки...

# 41
  • Мнения: 2 209
Колко приятно. Затова са грозни всякакви роднинско-имотни истории. Винаги съм съветвала да се живее, сякаш не очакваш никакви наследства. Защото наследството е такова, едва след като някой е умрял. А собствеността е такава само след съответните документи.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 36 600
А, вече стана малко по-ясно. Освен това внукът, който досега е въртял къщата и я е гледал, сега иска да се изнесе с теб. Сигурно не е доволна.

# 43
  • Мнения: 2 887
О, Ани, значи е опак бабата, пак те съветвам, да сядат без отлагане да говорят, ако се дърпат, наистина да си вземе поне техниката и се изнасяйте. Въпросът е обаче приятелят ти има ли характер да го направи, или е мекушав? И му е по-лесно да чака пари от теб, вместо да си отвори устата?

Последна редакция: пт, 09 апр 2021, 15:51 от Djaky

# 44
  • Мнения: X
Реално май няма истинска драма, а може би и майката не е съглагласна той да получи този имот точно сега. На мястото на авторката бих си взела момъка със заема, пък и едва ли целият заем е отишъл само за ремонта...

Общи условия

Активация на акаунт