Университети в Германия и други държави с немски език 16

  • 53 983
  • 749
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 134
Здравейте, докато чакаме отговор от желания университет /ТУМ/ и се притесняваме за проблема с общежитията/квартирите, ПСР-тестове, пътуване и т.н., да попитам нещо малко по-странично. Какъв лаптоп бихте препоръчали за инженерна специалност? Четох някои насоки в по-старите теми, но нещата с техниката постоянно се променят. Обмислям да се помъчим да отделим средства за един Microsoft Surface Pro, както препоръчват Русалка и Криси в предишната тема, но да не се наложи после да купуваме някакъв друг лаптоп...

# 286
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Маринарина, важно е да уточниш каква точно специалност или какви опции гледате поне, но с едно изречение - досега само на архитекти знам да са им трябвали наистина скъпи лаптопи. Всички останали могат и с нещо нисък или среден клас. ИТ-тата има нужда също от повече ресурси, но първо това не е веднага и второ ресурсите ги няма никоя машина вкъщи - за техните симулации (ако правят) ти трябват разни клъстъри, които реално ги има само в университета, никой комп или лаптоп там няма да ти свърши работа, т.е. дори като ИТ, среден лаптоп ще ти върши работа.

Не помня в детайли какво съм писала за сърфис про, но мисля, че беше в контекст с графични таблети и подобни, което е малко по-друга употреба и не точно това, за което питаш.

Аз бих гледала да е от компактните и по-леки лаптопи, за да е удобен за носене, нещо среден клас, защото ниският остарява наистина много бързо. Ако това сърфис про е нещо скъпо (моят последен лаптоп е подарък и мн отдавна не съм се интересувала), тогава търсете си нещо друго - има сума ти марки.

Хубаво е поне някакво малко ссд да има, ако ви дойде скъпо целият хард да е ссд, но те поевтиняват постоянно и може и да се добавят по-натам, примерно за коледен подарък 😃. Вижте дъното с какви свободни слотове е, да има да се правят ъпгрейди ако има нужда, а не да се купува цял нов лаптоп. Прочетете за батериите, кои изкарват повече, кои - по-малко, има тестове и ривюта. Вижте и да има блутуут, няколко усб3-та...

Поне преди acer и asus бяха най-доброто съотн цена-качество, като acer са май най-евтините, но сред тях имаше кофти серии. Да чукам на дърво, толкова asus-a сме имали, и на майка ми взех, още се ползват...

Всъщност, той студентът ако ще учи техн. наука, вероятно ги знае тия неща, понеже критериите и начинът на избор не се е променил откакто ние бяяхме в гимназията, без, разбира се, усб3, блутуут и подобни неща, които пък обаче всеки тийн днес използва и ще се сети повече от нас. 😃

Та така, с една дума - среден клас като левъл и оттук нататтк вече според конкретните предпочитания/нужди на човека. Специалността няма да играе особена роля при избора, т.е. не следва да играе.

# 287
  • Мнения: 56
Здравейте, освен че искам да се похваля със записан студент в ТУМ информатика, може би ще е полезно за някого да напиша, че платих таксата през револют, без никаква комисионна - в събота преведох парите, в сряда беше записан.

# 288
  • София
  • Мнения: 660
Отдавна не съм писала - бяхме на море, почивка ...
А детето - сесия! Нямат сърце тези германци - цяло лято сесия Sad
Дано и септември да става за море!!!

# 289
  • Мнения: 229
Мартина честит студент. Този университет и аз го харесвам, но синът ми няма желание да учи за сертификат. Най много да стигне до а2. В математическа гимназия е и сега ще бъде 11 клас, и тази година ще се яви на сертификат по английски. За съжаление с английски в ТУМ не приемат. Радвам се за твоето момче, гледала съм им лабораториите по работика и много съм впечатлена. Моето момче се интересува от програмиране на игри и ходеше на Телерик, но както казах немският ни спъва. Успех и хубави новини за чакащите.

# 290
  • Мнения: 56
Мартина честит студент. Този университет и аз го харесвам, но синът ми няма желание да учи за сертификат. Най много да стигне до а2. В математическа гимназия е и сега ще бъде 11 клас, и тази година ще се яви на сертификат по английски. За съжаление с английски в ТУМ не приемат. Радвам се за твоето момче, гледала съм им лабораториите по работика и много съм впечатлена. Моето момче се интересува от програмиране на игри и ходеше на Телерик, но както казах немският ни спъва. Успех и хубави новини за чакащите.
Maitrix, благодаря от сърце! По повод езика, почти съм сигурна, че има подготвителен курс по немски в ТУМ. Някъде съм чела, вероятно в темата, че докато се изучава езика, курсистите са със статут на студенти. Не съм съвсем сигурна обаче...

# 291
  • София
  • Мнения: 18 040
Не е задължително  ходенето на такива курсове да е непременно  в университета, в който бъдещият студент смята да следва.  Те не се и предлагат навсякъде. Честно казано не вярвам точно в ТУМ да има.Завършват такива курсове с полагане на DSH, който при успешно справяне като ДСД, ДАФ и подобни дава право на следване в Германия. Но за да ходи човек на такива курсове за достигане на С1, май трябва да има  преди това достигнато ниво В1. Не става някой почти начинаещ да ги посещава..И това В1 трябва да е доказано със сертификат. Курсът май струва около 700-800 евро на семестър.  Курсистът има право да се възползва от нещата, полагащи се и на студентите - транспорт, общежитие..

ПП. И да, познах за ТУМ:

Последна редакция: сб, 31 юли 2021, 10:52 от пенсионирана русалка

# 292
  • Мнения: 5 349
Maitrix , голямото  ми дете се занимава с  гейминг.  Учи тази специалност в Нидерландия. В ТУМ няма точно такава . Те имат специалност ориентирана към гейминг, но в частта направа на софтуер за програмиране на игри. Той приключи успешно трети курс, наесен започва стаж в компания занимаваща се с изработка на  wr филми за професионално обучение. Искрено се надявам това да му хареса и да продължи насетне да го развива  .

Последна редакция: сб, 31 юли 2021, 13:45 от G..D..

# 293
  • София
  • Мнения: 3 610
G..D.., тоест си е намерил къде да стажува? Нали имаше проблем с търсенето?
Моят мина 4 изпита, още 4 остават плюс двуседмичен практикум по химия, също със зачот. Не са имали 3 дни лято подред, каза, а ние се разтекохме тука.

# 294
  • Мнения: 229
Благодаря за отговорите. Той учи в мат. гимназия с първи език немски. Ако в 12 клас се яви на В1, който се равнява на FCE предполагам за английски, това дава възможност все едно да е нулева година, в която учи само немски. Явява се за С1 и следващата година започва същинското обучение. Както се разбра, не знам една дума на немски, а също и сертификатите, кое на кое отговарят. Знам само за DAF, че е С1. Дъщеря ми тази година завърши в Шотландия и там беше лесно да се справим с английският, но с този немски съм, като с китайски.  И да попитам пак, ако има В1, може ли да започне с година в която ще учи език до достигане на сертификат за DAF- C1? Относно TUM, ще ми е важно да знам повече за тази специалност с гейминг. Той е загледал за Холандия- дизайн и гейминг и това покрива желанията му, а и сертификата по английски ще е достатъчен, но на мен ми се иска да има по- академично образование т.е. инженерно. Доколкото знам в Холандия тази специалност не е инженерна. Има такава в Шотландия, но вече е невъзможно финансово да се учи там. В крайна сметка изборът ще е негов и ще си реши. Аз се опитвам да му събера информация от родители, а не само от сухи статистики и инфо от университети. Едно е да ти опишат, колко вкусна е баницата, а съвсем друго е да я вкусиш. Та, всички мнения ще са полезни.

# 295
  • София
  • Мнения: 3 167
Не всички Университети предлагат езикова година/семестър, а също и условията им за прием са различни. При някой се държи изпит и най-добрите Хбр кандидати са приети, а при други само наличието на сертификат В1 е достатъчно. Може да направи езикова година в един град, а след това да отиде да учи в друг.
Според мен, насочете младежа към изучаване на компютърни науки, а след бакалавърската да специализира в каквато насока иска. Почти съм сигурна, че ще се откаже от гейминга.

# 296
  • Мнения: 5 349
G..D.., тоест си е намерил къде да стажува? Нали имаше проблем с търсенето?
Моят мина 4 изпита, още 4 остават плюс двуседмичен практикум по химия, също със зачот. Не са имали 3 дни лято подред, каза, а ние се разтекохме тука.
Намери, liani. Скоро след като се оплаках , писа че е получил предложение. Голям камък ни падна от плещите.
За гейминга мога да пиша много, но най добре е детето да реши какво иска и да проучи възможностите. Моят син категорично не искаше академично обучение. Иска работа в индустрията , а в последващ период и преподавателска дейност.  Техните преподаватели нямат академично образование.  Буквално им дават занаят . Най добрите в индустрията са самоуки. Млада специалност е, за моя син е страст. Малко се чудя как ще превключи на обучителни  филми във виртуална реалност , но той е млад, много нахъсан и силно мотивиран да покаже колко е научил, и ще се радвам да се развие в тази насока. Това е все още свободна ниша и на нашия пазар, защо не да я развие и тук в някакъв момент. Само си мечтая...

# 297
  • Мнения: 229
Чавето измисля игри още от детската градина. Тогава правилата се сменяха на всяка игра. Ходи две години на програмиране на игри на Телерик. Сега е решил да учи графичен дизайн. Аз да попитам G.D. , каква специалност и в кой университет е синът му? Моето иска приложно образование, а аз като родител, ми се иска класическо академично образование.

# 298
  • София
  • Мнения: 3 610
Намери, liani. Скоро след като се оплаках , писа че е получил предложение. Голям камък ни падна от плещите.
Страхотно, пожелавам успех в каквото е наумил да прави, но щом има амбицията няма как да не стане.

# 299
  • Мнения: 5 349
Големия е в Бреда, Нидерландия. Учи гейм дизайн. В този университет тази специалност е много силна. Приложен е. Такова образование не е за академика. То си е занаят. Той и за магистратура се колебае. Не му трябвало. Само практика в индустрията, нищо друго. Теория не иска това обучение. Иска яка работа. Май онлайна им се отрази добре. Тази година извадиха няколко топ игри. Специално тази на сина ми ,  не че ми е дете, ама обра овациите. Till nord , може да се свали , ако му е интересно на  детето, да я види , ще добие представа с какво се занимават там.

Общи условия

Активация на акаунт