Родих преждевременно в 30г.с.

  • 7 115
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Здравейте мами,

родих дъщеричката си на 19.03 в последния ден на 30г.с с тегло 1150гр. , 37см. със спешно секцио поради частично отлепване на плацентата с кървене и високо кръвно. Около 4-5 дни преди секциото направихме двете инжекции за разгръщане на дробчетата. Спадна до 1020 гр. , не е била интубирана, дишаше сама с канюлки в нослето, които даже сама махаше , но сатурацията не падаше. Казваха че е стабилна и достигна 1340гр. на 11.04. като се хранеше последно 8х 20мл. АМ.  
На 12.04 са започнали апаратна вентилация, тъй като първо казаха се уморявала да диша сама,имало изменения в белия дроб на рентген и отклонения в кръвно газовия анализ, след това имала някаква инфекция , а вчера вече лекарката на смяна каза пневмония и си имала бронхопулмонална дисплазия. Било подуто и коремчето. Не я хранят в момента , само венозно , влизат и плазма. Не я и теглят сега и не знаем колко тежи.
Много сме притеснени за детето си, че така изведнъж от дишаща сама се наложи да я интубират.
Част от лекарите казват да не се притесняваме, че било нормално спрямо нейните размери, че се очаквало, че не била на много високи дози кислород, че при покачване на тегло дробчето не можело да отговори на нуждите, но все пак при всичко, които изчетох тук останах с впечатление, че интубирането е нормално първите дни след раждането , а не на третата седмица. Друга лекарка пък казва щом се налага интубиране винаги е притеснително. 20 дни всеки ден казваха стабилна, а изведнъж интубирана...
Информацията, която получаваме е много оскъдна, не можем да ходим да я виждаме, не ми позволяват да нося кърма...
Не знам какво да питам, да изисквам, мога ли нещо да направя? Ужасно ме е страх за живота на детето ни.

# 1
  • Мнения: 363
Здравейте мами,

родих дъщеричката си на 19.03 в последния ден на 30г.с с тегло 1150гр. , 37см. със спешно секцио поради частично отлепване на плацентата с кървене и високо кръвно. Около 4-5 дни преди секциото направихме двете инжекции за разгръщане на дробчетата. Спадна до 1020 гр. , не е била интубирана, дишаше сама с канюлки в нослето, които даже сама махаше , но сатурацията не падаше. Казваха че е стабилна и достигна 1340гр. на 11.04. като се хранеше последно 8х 20мл. АМ.  
На 12.04 са започнали апаратна вентилация, тъй като първо казаха се уморявала да диша сама,имало изменения в белия дроб на рентген и отклонения в кръвно газовия анализ, след това имала някаква инфекция , а вчера вече лекарката на смяна каза пневмония и си имала бронхопулмонална дисплазия. Било подуто и коремчето. Не я хранят в момента , само венозно , влизат и плазма. Не я и теглят сега и не знаем колко тежи.
Много сме притеснени за детето си, че така изведнъж от дишаща сама се наложи да я интубират.
Част от лекарите казват да не се притесняваме, че било нормално спрямо нейните размери, че се очаквало, че не била на много високи дози кислород, че при покачване на тегло дробчето не можело да отговори на нуждите, но все пак при всичко, които изчетох тук останах с впечатление, че интубирането е нормално първите дни след раждането , а не на третата седмица. Друга лекарка пък казва щом се налага интубиране винаги е притеснително. 20 дни всеки ден казваха стабилна, а изведнъж интубирана...
Информацията, която получаваме е много оскъдна, не можем да ходим да я виждаме, не ми позволяват да нося кърма...
Не знам какво да питам, да изисквам, мога ли нещо да направя? Ужасно ме е страх за живота на детето ни.
Не мога да дам мнение в случая, не съм се сблъсквала и не съм специалист. Но на мои приятели детето се роди недоносено в 6ти месец - 650гр. 3 месеца беше в болницата, по едно време също разви пневмония, доста дълго беше на апаратно дишане, но вече е госпожица на 2 годинки и и няма нищо. Надявам се, че това ще ви успокои мъничко. Стискам палци всичко да се нареди!

# 2
  • Мнения: 39 284
Имам недоносено дете. Не знам дали е добре или не на третата седмица да  е интубирана. По принцип не е по което и да е време. Но спасява животи.
Сигурна съм, че се грижат добре за бебето.

# 3
  • Мнения: 8 796
тази малка душичка има нужда от вас, не знам какви са порядките в болниците, но не може ли да се уреди да ви приемат и вас там. От това, което съм гледала по филмите, не само майката, но и бащата е там до бебето. Настоявайте, не се предавайте. От всяко правило може да има изключения.
Макар и далече, говорете с бебето мислено и не излъчвайте страх! Само обич!

# 4
  • Мнения: 39 284
Не давайте такива съвети. Освен че е нереално, и е вредно.
Неонатологията е място което е стерилно. И без пандемия няма нужда да се внасят допълнително вируси и бактерии.
Никой няма да я хоспитализира, защото и е мъчно за бебето.

# 5
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Недоносените често пъти бързо се влошават и бързо се подобряват. Инфекции и пневмония също развиват, почти всички. И моето бебе беше по същия начин. В епикризата изредените антибиотици, които са му давали са половин страница. Беше интубиран, после уж дишаше сам, на втория месец спираше на няколко пъти да диша и го реанимираха, после пак интубиран. Няма как толкова малко бебе да е в стабилно състояние. Кърма също не е приемал. Можех да нося, но на мен ми я спряха по медицински причини още при раждането. Кръвопреливаха го два пъти. Знам, че е ужасно, много е трудно и си напълно безпомощен.
Дано бебето се оправи и всичко да е наред. Желая ви го от сърце.
Аз буквално се бях побъркала. Всеки ден, три месеца ходих на църква и се молех, стоях с часове, защото нямаше какво да направя. Намерете в нещо утеха и вярвайте в добрия изход.

# 6
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Моята дъщеричка се роди недоносена - 1.4 кг. Интубираха я първите два часа, после нямаше нужда. Беше в неонатология точно един месец. Ние с баща й живеехме в болницата и един от нас беше постоянно с нея. Сега е четиригодишна госпожица, по-висока от 80% от връстниците си. Представям си колко ви е тежко, че не можете да я видите, но вярвайте, че е в добри ръце и всичко ще е наред. Между другото, всичките доктори ни казваха, че от практиката си виждат - момиченцата като цяло са по-борбени, а пък колкото е по-малко дребосъчето - толкова е по-нахъсано за живот. Късмет и дано скоро да си прегърнете душичката.

# 7
  • Мнения: 1 132
Синовете ми също са родени в 30г.с по 1220г и 1610г. Единият прекара над 70 дни в болницата, като и двамата имаха периоди на подобряване и влошаване. Вярвайте в детето, всичко ще бъде наред. А за това, че не можете да я видите, според мен, предвид сегашната обстановка, е само и единствено за нейна безопасност. Ако искате ми пишете на Лс, ако мога да дам съвет или да споделите Simple Smile

# 8
  • Мнения: 529
Ох,съвет не мога да дам. Примери мога. На моя приятелка детето и се роди в 27 седмица ,три месеца беше в болница ,къде интубиран къде не,къде добре къде не,но в момента е на почти три години здрав и красив юнак.
Моя случай е отделен. Имам дъщеря,роди се януари. Не дишаше и не проплака. Интубираха я ,загуби сърдечна дейност и беше една седмица на т.н. апарат ЕКМО . Чудо е в момента ,че оцеля. Просто вярвайте,това бих посъветвала аз. Много е трудно. Ние имаме и друго дете на две години и нямаше как да оставам в болницата,но въпреки епидемии и чудесии ние на ден два пъти можехме да ходим да я виждаме. Тя в началото беше приспана около месец. Остана в болница около 2 месеца. Но ние гивеем в чужбина и при нас правилата са други. Просто ни изисккваха и ни правиха ПСР в болницата всеки понеделник .
Вече сме вкъщи и слава богу всичко е наред.
Аз много силно вярвах и говорех на детето ,просто вьрвайте ,че всичко ще е наред. Успех!

# 9
  • Мнения: 28
Благодаря на всички за подкрепата и ви желая светли празници.
Бебка беше 4 дни на апаратна вентилация и от 2 седмици е отново с кислороден душ и минимално подаване.
Миналата седмица качи 250грама за 5 дни, като имаше дни и по 70 гр, но тази седмица вече 7 ден е задържала и общо е качила само 10 гр. В момента е 1570гр., но вече много ме притеснява това задържане. Дават и по 35мл храна вече.

# 10
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Не се притеснявай за задържането на теглото. Често има моменти, в които качват малко, после наваксват. Сподели с лекарите, че се притесняваш. Те ще ти обяснят най-добре. На моето бебе му преливаха кръв в такива моменти, заради анемия. Това беше причината да не над дава. След което започва ше да наддава много бързо за известно време. После пак спираше и така...
Важното е да няма сериозни проблеми и нещата да се развиват в положителна посока. Грамове те ще ги навакса. Стискам ви палци.

# 11
  • Мнения: 28
Stanislava_ лекарите казват, че намало причина да не качва. Стационизирана и стабилна е това, което ми повтарят.
Нисък и е хемоглобина, кръвопреляха я миналата събота и реално след това спря да наддава. Все още е на долна граница хемоглобина, но като питам казват, че го наблюдават.
Реално, онзи ден като попитах по-настоятелно каква може да е причината да не качва ми казаха да се радвам, че не се влошава, че няма дихателни или сърдечни проблеми...и че нямало как да качва постоянно. Това е ясно, но за цяла седмица 10гр. ме притеснява...

# 12
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Нисък и е хемоглобина, кръвопреляха я миналата събота и реално след това спря да наддава. Все още е на долна граница хемоглобина, но като питам казват, че го наблюдават.
Да, това имах предвид. Анемия на недоносенността. Всички родени преди 32г.с. я имат. Странно е, че точно след кръвопреливане е спряла да наддава. Обикновено тогава наддават. Но на мен лекарите ми казваха да не се радвам, че е временно, заради прелятите кръвни продукти.
Най-важното е, че е в стабилно състояние.
Предполагам, че си го направила вече, но ако не си, прочети за Анемия на недоносенността, в Интернет има много информация. Това е най-честата причина за бавното наддаване. Друга причина може да е инфекция от кръвопреливане то, но доколкото знам вече не е възможно да се случи, тъй като кръвните продукти за недоносените ги обработват допълнително по нови методи.

# 13
  • Мнения: 1 400
Моето момиченце, също родено в края на 30 г.с. беше повторно интубирано след около 2 седмици самостоятелно дишане. Причината беше втори неонатален сепсис. Организмът на недоносените бебета е толкова слаб, че борбата с инфекцията отнема всичките им сили и запозват да правят паузи в дишането. Когато лекарите успеят да овладеят инфекцията, ще започне отново да диша сама. Но състоянието й в момента наистина е притеснително. Бронхопулмоналната дисплазия обикновено се израства до втората годинка. Моето дете направи 5 бронхиолита през първата си годинка, но след това почти не е боледувала. Не се е налагало скоро да й правим ренгенова снимка, но почти съм сигурна, че петното е изчезнало. Има специална ваксина за недоносени с бронхопулмонална дисплазия с която да си спестите бронхиолитите и хоспитализациите. Кандидатства се за нея с епикризите в НЗОК. На моето дете, за съжаление, му я отказаха, тъй като при повротното интубиране и поставяне на диагнозата се водеше вече изписано от неонатологията, а всъщност само беше преместено в отделение за доотглеждане в ДМСГ.

# 14
  • Мнения: 28
ice_sparky, проблема с дишането е овладян според лекарите. От раждането диша сама с канюлки или душче, но беше на апаратна вентилация 4 дни , защото разви пневмония. Това беше преди 3 седмици.
В момента казват, че й се подава минимално кислород, но й е нужен тъй като е мъничка още.
Реално задържането в теглото през последната седмица е това, което ме притеснява. Иначе вчера беше качила 10гр.

Общи условия

Активация на акаунт