За "освежаването" на дърветата в страната

  • 2 836
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 22 867
За стари дървета, изгнили и опасни, никой няма да е против. Може и не навсякъде да е така, но при нас дойдоха едни чичковци с кран, накатериха се, един по един, де не наведнъж,  и подостриха тополите. Не видях да има човек специалист с тях, от общината или откъдето ще да е, нещо да им каже/обясни/ покаже. После се качиха в коли и заминаха. Облечени в някакви жълти гащиризони или нещо такова. Предполагам, предварително са инструктирани, не знам, но дърветата след тях имаха такъв жалък вид, че....Сега са с клони, да видим докога.

# 16
  • Мнения: X
НО, да ми отрежат до дънер, здрави, величествени тополи, които са там откакто се помня (на 31 години съм), само, защото имат пух . Това е изродщина.
Величествена топола на повече от 31 г. е цъкаща бомба, която всеки момент може за избухне/ падне/. Трябва да го разбереш, никъде не съм чула да се режат заради пуха.

Това ми отговориха когато попитах.

# 17
  • Мнения: 13 547
НО, да ми отрежат до дънер, здрави, величествени тополи, които са там откакто се помня (на 31 години съм), само, защото имат пух . Това е изродщина.
Величествена топола на повече от 31 г. е цъкаща бомба, която всеки момент може за избухне/ падне/. Трябва да го разбереш, никъде не съм чула да се режат заради пуха.

Това ми отговориха когато попитах.
Прочетох отговора ти още първият път, няма нужда да се повтаряш. Помайтапили са се.

# 18
  • Мнения: X
НО, да ми отрежат до дънер, здрави, величествени тополи, които са там откакто се помня (на 31 години съм), само, защото имат пух . Това е изродщина.
Величествена топола на повече от 31 г. е цъкаща бомба, която всеки момент може за избухне/ падне/. Трябва да го разбереш, никъде не съм чула да се режат заради пуха.

Това ми отговориха когато попитах.
Прочетох отговора ти още първият път, няма нужда да се повтаряш. Помайтапили са се.

Повтарям по грешка, защото имам слаб нет в момента. Не са се помайтапили.
Живейте където няма дървета.

# 19
  • Мнения: 13 547
⭐🌜Галактическа Сова🌛🌠
нещо заяждане май долавям. За сведение живея в квартал където има много зеленина, а пред блока ми чудесна градина. Дървета имаме много - орехи, липи, ябълки, круши дори и една вишня, чинар и няколко големи бора . Хайде, приятна вечер.

Последна редакция: пт, 16 апр 2021, 18:24 от Пролетно цвете

# 20
  • Мнения: X
⭐🌜Галактическа Сова🌛🌠
нещо заяждане май долавям. За сведение живея в квартал където има много зеленина, а пред блока ми чудесна градина. Огромна площадка, нови плочки, детски кът , все придобивки направени от собствениците, не ме мисли. Дървета имаме много - орехи, липи, ябълки, круши дори и една вишня, чинар и няколко големи бора . Хайде, приятна вечер.

Изобщо не се заяждам, просто казвам, че хората, които режат дървета - неоснователно, са малоумници, които не разбират важността на едно дърво, на една гора. Има толкова много интереси, които са намесени в "законната" сеч, изобщо не говоря за незаконната такава, където - някой дядо отишъл в гората и събирал клони, или резнал клон за печката си на дърва. Това второто ще отнесе глоба, но "законната" сеч, която е масивна - не.

# 21
  • Мнения: 36 486
Може да не са се помайтапили - съсед на едни познати беше извикал хора от общината да отрежат една голяма липа до блока им, защото му падали листенца в терасата, когато започне да прецъфтява. Бяха дошли доста бързо, за да изпълнят желанието му (но и той е някакъв с връзки, не случаен човек).

# 22
  • Мнения: X
Не е неоснователно рязането. Дърветата в градска среда трябва да отговарят на други условия. Горе - кабели, долу коренова система, която да не руши тротоари, канализация, заровени кабели, на алергиците проблемите също не са за пренебрегване, доста дразнят такива пухчета. Тополите изсъхват и направо падат.

Живея в чужбина и тук също ги подрязват сериозно, ако се сетя ще снимам на една близка улица декоративните вишни (това си мисля, че са), миналата година ги бяха орязали и беше останал само стволът, сега се канят да цъфтят. Подмяната е трудна заради подземната инфраструктура, трябват сортове с определен вид корени и не са прости нещата...

# 23
  • Мнения: 36 486
В такъв случай по-добре изобщо да няма дървета в града?

# 24
  • Мнения: X
Дървета трябва да има, но с остаряването им трябва да се подменят с нови, а засадените да се поддържат, има си арбористи за тази работа, които разбират кое как кога се подрязва и кое е тръгнало да умира. Със сантименти, дървета от детството и занемаряване, за да било като в гората, не става. Утре като убие някого на улицата какво ще правим. Журналистите ще направят 10 репортажа за некадърните общинари, но живот с репортажи не се връща.

# 25
  • Мнения: 36 486
Интересно, че тази кампания със съсипването на дърветата е от около 5 години.
На 36 съм, не си спомням преди този момент в новините да са съобщавали за хора, които са били ранени или убити от клон, докато са се разхождали из града. Значи преди това някак си специалистите са успявали да ги поддържат безопасни, без да ги съсипват.

# 26
# 27
  • Варна
  • Мнения: 36 604
А защо говорите сякаш непременно ги съсипват, всичките, без изключение? Да, някои дървета умират, но не мрат поголовно. И аз мислех, че е супер грозно като ги окастриха до стъблото, но после си станаха чудесни. Не видях и едно да умре.

# 28
  • Мнения: 36 486
Т.е. вече не падат ли - опасността е премахната напълно от рязането? Или се връщаме до по-горния въпрос, че е по-добре да няма дървета в градовете?
 Има и случаи на хора, ударени от керемиди, а една съседка (баба) си разби главата, като се спъна в бордюр, сградите и бордюрите явно също са много опасни.
Дори тези дървета, които оживяха, изглеждат грозно - вижда се дебел отрязан клон и от него излизат множество тънки клони с листа по тях.

# 29
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 090
Чак такова кастрене не ми изглежда нормално, освен това са оставили клона който е точно до жиците отгоре Rolling Eyes На теория може и да се е наложило да се направи подрязване, ако дървото не е било пъддържано с години и ако обществеността не е виждала такава дейност може и да се шашне. Действително при големи дървета съхнат единични клони и имат нужда от подрязване от време на време, но обикновено се реже един клон. Тополи подрязани не съм виждала въобще и не знам да се прави. Иначе съседите на нашата улица си кърцат дърветата от време на време да не им правят сянка, ама повече клони остават, ето го едно такова

Общи условия

Активация на акаунт