За "освежаването" на дърветата в страната

  • 2 843
  • 68
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 36 704
Погледнете тази статия. Има снимки преди и след. Обяснено е горе-долу и снимките съответстват на това, което видях аз. Не умират дърветата и едва ли върви някаква тайна кампания да ги уморят и отсекат.

https://www.moreto.net/novini.php?n=318848

# 31
  • Мнения: 36 604
Не че искат нарочно да ги уморят, за да няма дървета, просто се възползват от европейски програми - т.е. смучат пари и кастрят дървета без нужда. Освен това "специалистите" им са малко измислени.
А това, че дърветата са опасни и рязането се прави за доброто на населението, са заучени фрази за параван (за да може смученето на пари да продължи под благовиден предлог).

Тези дървета от статията не изглеждат добре.

# 32
  • Мнения: X
Безсмислено е да обясняваш, защото пишеш на хора, които очевидно - вярват на системата.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 36 704
Да, окастрени не изглеждат добре. Но после са си съвсем в ред.

За смученето на европейски пари - прави се къде ли не, нищо чудно, че и в това са намерили ниша.

За опасните дървета не са само фрази за параван. Понякога наистина са опасни. След всяка по-силна буря ги четем и виждаме в заглавията.

И не, не вярвам в системата. Вярвам на близък приятел, който има съответното образование и професия, занимава се с растения цял живот и е доказал, че нещата ги знае. Не бачка към общината. Вие имате голи твърдения и някакви собствени убеждения в конспирации да се лишим от "белите дробове на градовете", неподплатени с нищо. Вярвайте им щом искате, но не отричайте правото на другите да имат друго мнение.

# 34
  • Мнения: 36 604
Трябва да се обяви колко се печели от това, но липсва прозрачност. Ако не е тайна, защо не се обяви публично? Колко точно печели всеки по веригата от "освежаването" на дърветата?

И къде отиват отрязаните клони - на сметището ли? Защото от това дърво отнесоха един камион клони.

# 35
  • Мнения: X
Ето - спомена се думата 'конспирация', веднага когато имаш различни от масовите (наложени от системата) възгледи.

Факти има много, но нямам желание да се обосновавам тук. Факти, че природата се унищожава, за сметка на лични интереси. Понякога и от безхаберие.

Който знае как и какво - да засажда. Кой вид за кой район е подходящ и т.н. След разрешение от Общината, разбира се...да не помислите, че подтиквам към незаконно засаждане на растителност. Никога!

# 36
  • Мнения: 36 604
Този проблем може да се реши лесно - просто обявяват публично колко изкарват от тази дейност и за какво се ползва дървесината.

Не искам да ми обясняват кое е опасно за мен, искам да знам определени факти. Ама са страшна тайна и се крият (явно).

# 37
  • Варна
  • Мнения: 36 704
Това за унищожаването на природата за сметка на лични интереси го споделям като мнение. Определено се прави и примерите са безброй. Но конкретно за дърветата, които АЗ съм виждала да се подрязват по този начин из Варна, не е от личен интерес. Намират се обикновено на тротоари или на острови между платната на големи булеварди и всички са си на място, в смисъл там лични интереси няма. Да кажеш да са отсечени за да се строи или да се бетонира, да, ще се съглася, че са намесени интереси. Но тук такива няма. Пак казвам, за тези, които аз съм виждала във Варна. Не гарантирам за целия град или за държавата.

А напоследък гледам, че на доста тревни площи, на които досега нямаше дървета, се садят такива. Не знам чия инициатива е, но се сещам за поне три места в града. Садят млади фиданки и ги укрепват с дървени летви. Адмирирам подобни инициативи без значение чии са.

# 38
  • Мнения: 36 604
Миналата година докараха доста нови дръвчета по европейска програма и ги засадиха на центъра на Плевен. Беше есента и нямаха листа, още не са изкарали, не съм убедена, че са живи. Ще се разбере. Може да стане като с онези, които бяха засадени с найлоните (ако си спомняте случката).

Друго интересно, свързано с рязането на дърветата - дали една и съща фирма го извършва в цялата страна или във всеки град е различна? По какъв начин е избрана (особено интересно, ако са една-две за страната)? Кой е собственикът, има ли връзка с властта?

# 39
  • Мнения: 10 408
Мисля, че общината наема фирми. Пред дома на родителите ми два пъти кастриха две дървета. Вторият път - по инициатива на баща ми. Подаде молба в общината, плати сума от 40 лв., за да бъде видяно дървото от еколог и след около 2 години и стотици напомняния дойдоха да ги кастрят. Разбира се, не мина без няколко разпенени съседки-еколожки. Така ги бяха окастрили, че дори мъжа ми ми вдигна скандал, че заради баща ми са унищожени две дървета. След няколко месеца, през пролетта започнаха да избиват клонки и след две години имаха прекрасни корони. Това кастрене ги направи много по-хубаво и свежи.

# 40
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 251
Съвсем нормална практика е в Европа. Ето ви снимка от Брюксел

# 41
  • Мнения: 36 604
И все пак това не означава, че изглежда добре. На места в Европа слагат и мрежи, за да пречат на птиците да гнездят - щом е в чужбина значи ли, че е правилно?

Странно, че са искали пари за кастрене пред блока, тук се отзовават относително бързо (след месец-два) и безплатно, според това, което са ми казвали.

И какво лошо има да се обявят имената на фирмите, които се наемат?

# 42
  • Мнения: 10 408
Парите не бяха за кастренето, а за високо интелектуалната работа на еколога на общината. Предполагам, че еколога преглежда всички дървета, но в случая родителите ми искаха да бъдат окастрени, защото напълно затъмняваха една от стаите на жилището.

# 43
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 251
На места в Европа слагат и мрежи, за да пречат на птиците да гнездят - щом е в чужбина значи ли, че е правилно?
"Правилно" от законна или от морална гледна точка имаш предвид? Ако мислиш че е "незаконно" действаш реда също установен със закон, все пак сме правова държава. Ако мислиш че е "неетично" тръгваш като Грета Тунберг по света и разясняваш на хората защо не трябва да правят така и чакаш евентуално да променят закона ¯\_(ツ)_/¯ Обаче докато действат в рамките на закона се брои за "правилно". 

Според мен правилното би било общината да пусне едни листовки в този случай и да обясни на народа защо прави каквото прави. Явно има нужда.

# 44
  • Мнения: 36 604
Правилно в смисъл за дърветата и за хората (за които е по-здравословно да има по някое живо растение наоколо).
Това с мрежите се прави, за да се заобиколи определен закон и пак е свързано с печелене на пари - има статии в Гугъл, предприемачите дори не го отричат.
Ако действието е мотивирано основно от алчонст, тогава го категоризирам като "неправилно".

Общи условия

Активация на акаунт