За речника...

  • 1 826
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 783
На мен понякога ми се налага да обяснявам, че не е редно да се използват думи като "идиот", "глупак", които не са нецензурни, но също не им е мястото в детската уста, а синковецът ми отговаря, че еди кой си герой, от еди кое си детско филмче ги използва  #Crazy!

# 16
аз гласувах с "НЕ", защото прочетох въпроса на анкетата, където става дума за "децата НИ" и си отговорих за моите деца  Simple Smile

А можеш ли да си сигурна, че извън къщи не подражават на околните? Моята дъщеря също в къщи не употребява нищо недопустимо, но за сметка на това знае абсолютно всички псувни /придобити като речник от елитна ДГ и добро централно училище/.

Подкрепям напълно мнението!
Освен това като напсуват детето в училище, нали трябва да е в състояние да си го върне, или най-малкото да разбере че го псуват.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
Цитат
Освен това като напсуват детето в училище, нали трябва да е в състояние да си го върне, или най-малкото да разбере че го псуват.

а, едно е да разбираш какво пише по стените в училищните тоалетни, съвсем друго е да го скандираш по улиците на града.

и не мисля, че е наложително, когато те напсуват, да псуваш в отговор. един възпитан отговор на място понякога върши много по-добра работа.

# 18
  • Мнения: 35 968
за децата по принцип - ДА! слушам ги в училищния двор, когато водя и взимам каката - УЖАС!
устата на щерката, която може да говори, е направо девствена Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Мда - забелязала съм го. За мен е пряка и непосредствена последица от същото нещо при възрастните.

Може би не сте забелязали, но българите все повече и повече изпростяват и оскотяват. Пътувам много, срещам се с много хора и с ужас забелязвам как това се увеличава с всяка изминала година. Не се отнася само до речника, а до абсолютно всичко  ooooh!

# 20
  • София
  • Мнения: 2 104
аз пък съм на мнение, че НИКОГА не може да си сигурен дали детето се държи по същия начин навън , както вкъщи. особено в тийн възрастта. казвам го от личен опит и наблюдение. иначе, да, смятам че речника на децата е много огрубен като цяло, но ти пък вижте времето и условията, в които живеем... децата не са виновни Thinking

# 21
  • Мнения: 5 468
В един автобус пътувах до 3 ученички, около 16 годишни. Махни, червилата и сенките по очите им, изрисувани като кабаретни актриси, ами речника им беше ужасяващ... Не мога да го възпроизведа, защото не си го спомням, но обръщението им една към друга беше: "Кучко!" Tired

Сигурно остаряваме, щом започна да ни възмущава "младото поколение" Sad Mr. Green.
Едно време от нас така се възмущаваха.

# 22
  • Мнения: 46 518
Не забелязвам разлика с речника на моето поколение.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 064
Не забелязвам разлика с речника на моето поколение.

 Peace Честен отговор! Чудя се, защо повечето хора много бързо забравят, че са били деца, тийнейджъри... А доста от мамите тук са по-млади от мен newsm78

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Да, наистина речника на децата е ужасен. Ставала съм пряк свидетел на разговори между 9-10 год. деца, и изразите които използват са повече от цветущи.
 Специално моят син знае кое е глупост и грубост, и в мое присъствие не се е изпускал да говори лоши неща, но когато е в компания на връстници съм почти сигурна, че употребява доста нецензурни думи/ единственото за което съм почти 99% сигурна е че не псува, но пък знаели човек  newsm78/.
 Не съм сигурна доколко са виновни родителите и учителите, защото знам, че много малко от тях се изпускат да говорят нецензурни неща пред децата. Но компанията, а и тъпите филми/включително и детски/ са пълни с глупости-псувни и епитети колкото искаш.
 

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
Не забелязвам разлика с речника на моето поколение.
Peace Честен отговор! Чудя се, защо повечето хора много бързо забравят, че са били деца, тийнейджъри... А доста от мамите тук са по-млади от мен newsm78

Аз определено не съм забравила. Все още с приятелките си се обръщаме една към друга по начина от тинейджърските ни години и той е "скъпа", не "кучко".  Започнах да употребявам цинични думи и изрази чак след 25 си година и то само в подходяща среда и по определени поводи. И на 10 и на 20 и сега на 31 година все съм знаела какво е подходящо да казва една дама и какво не.

За грим и дрехи изобщо няма да коментирам, щото аз си купих първото червило след 18 -я си рожден ден - айде задръстена съм била.  Embarassed

Последна редакция: чт, 12 окт 2006, 10:48 от Isa

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отговорих с не, защото си помислих, че питането е за моите деца. Не позволявам на сина си да използва вулгарни и диалектни думи. За сега ме слуша.

# 27
  • Мнения: 3 491
Не знам ... Това лято бях в България, моят съпруг има племеннички тинейджърки, не съм забелязала нещо фрапиращо в речника им. Много уравновесени и свежи деца.
От друга страна - нашето поколение (тези, дето сме били комсомолци) да не би пък да е било цвете. Аз си спомням доста нецензурен език, при това от интелигентни и начетени хора. Един мой приятел, който и досега ни е семеен приятел, дори пред майка си се изпускаше да говори нецензурно, и отбиваше нейните коментари и забележки с репликата "майче, аз съм филолог и нищо филологическо не ми е чуждо". В момента обаче много дебне синът му да има богат и изчистен от глупости език.   Sunglasses

# 28
  • Мнения: X
Зависи от децата,познавам много добре възпитани и прилично изразяващи се деца,както и такива които псуват като хамали/че и по-цветущо го докарват/..Децата копират поведението на най-близкото си обкръжение...така,че зависи с какви хора са обградени.

На мен понякога ми се налага да обяснявам, че не е редно да се използват думи като "идиот", "глупак", които не са нецензурни, но също не им е мястото в детската уста, а синковецът ми отговаря, че еди кой си герой, от еди кое си детско филмче ги използва  #Crazy!
Втакива случай бих обяснила,че има хора които говорят така,но в нашето семейство не бихме го правили,защото това са обидни думички,които карат другите хора да се чустват зле....поне при нас това минава/засега/

# 29
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Някои имат цветущ речник, някои не.  Общо взето зависи от средата и умствения товар, колкото по-малко толкова по-добра среда за тези думички.
И аз отговорих с НЕ, защото си мислех за моето дете  Embarassed
Моят определено ги знае тези думички и предполагам се изкушава да ги използва в определени ситуации, но явно доста внимава в употребата им, защото ние не сме го засичали  Laughing Иначе има приятели с такъв богат речник, които се стараят да не го ползват в мое присъствие, но като им дойде от вътре няма спирка. Обикновено в такива ситуации моят син им прави учтива забележка Wink Живеем малко като в инкубатор, изолирани от този пищен език, правейки се, че не знаем за неговото съществуване. На български обаче нищо не знае, защото няма от къде да го чуе  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт