За речника...

  • 1 846
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 103
На мен понякога ми се налага да обяснявам, че не е редно да се използват думи като "идиот", "глупак", които не са нецензурни, но също не им е мястото в детската уста, а синковецът ми отговаря, че еди кой си герой, от еди кое си детско филмче ги използва  #Crazy!

Ето това е донякъде в дъното на простотията. Като бяха малки моите ядоха бой две седмици заради думата идиот. В края на втората седмица разбрахме от къде идва - гледаха анимацията "101 далматинци". Хубаво, поучително филмче, учещо децата на уважение към животните. Та там поне 15-20 пъти се повтаря тази дума.  ooooh! Поговорката "Покрай сухото гори и суровото." Т.е. покрай хубовото, научихме и лошото.

За съжаление не е само това филмче и с порастването на децата се задълбава проблема. Почти всеки герой от филм псува като хамалин. Ами нали и те искат да са като него? Герой! Значи трябва да псуват. Подражават. Моите са отработили псувните и на български и на английски. И  то с финес.  #Crazy А нито аз, нито баща им псува. От както го познавам (почти 20 години) съм го чула само един или два пъти да си изпусне нервите. И то не пред децата.

От известно време започнаха да се съобразяват и пред нас не говорят гадости. Знаят, че ми е неприятно и че правя забележки. Но едва ли говорят "възпитано" със съучениците си. И как да говорят, като и другите деца са като моите. Имат нужда да се "покажат" да се "изявят", да си въобразят, че са голями и независими, че са герои. Не може единия да казва: "Извинете, ако обичате, бихте ли ......." , а другия " а мръдни бе, да .........." Просто първия е елиминиран от всякъде.

 Peace Не си мислете, че ги защитавам. Но има поговорка "Каквото повикало, такова се обадило!"

 Wink Не си ненормална, не си остаряла. Просто това е период от порастването, от съзряването, от самоуутвърждението. И на мен ми е неприятно като слушам. Заради това не им позволявам да гледат и Разбиване по GTV. (ако не си го гледала пусни го за 5 минути и ще чуеш приказки.....)

Rolling Eyes Надявам се, че ще правят разлика къде как могат да говорят.  Наблегнала съм на това с моите и май постигам успех. Ама има още време за заключения.

 

# 31
  • Мнения: 3 740
Момичета, една добронамерена корекция.
ЦВЕТУЩ е определение с положителна натовареност. Например, "цветущо здраве".
За речника, който коментираме, се използва думата ЦВЕТИСТ.

# 32
  • Мнения: 3 405
Имам поглед върху нещата и ми направи впечатление следното:

*някои деца пред родителите си не говорят така - използват цинизми, когато са сред връстници, смисълът (несъзнателен) за тях е да не са по-различни от другите, защото различните са игнорирани;
*телевизията, чата, насаждат определена терминология;
*има и семейства, в които тези думи са нормален начин на общуване.

Има много, много за обсъждане по темата. Ние също използвахме различен език вкъщи и навън с приятели, просто думите тогава бяха по-различни, спомнете си.

# 33
  • Мнения: 23 323
Мда - забелязала съм го. За мен е пряка и непосредствена последица от същото нещо при възрастните.

Може би не сте забелязали, но българите все повече и повече изпростяват и оскотяват. Пътувам много, срещам се с много хора и с ужас забелязвам как това се увеличава с всяка изминала година. Не се отнася само до речника, а до абсолютно всичко  ooooh!


Peace И някак на никой не му пука от нищо.Какви деца ще отгледа такова общество?!

# 34
  • Мнения: 23 323
Не забелязвам разлика с речника на моето поколение.

 Peace Честен отговор! Чудя се, защо повечето хора много бързо забравят, че са били деца, тийнейджъри... А доста от мамите тук са по-млади от мен newsm78


Аз съм малко по-малка от теб,но такава простотия не помня .Може би моята среда е била такава предполагам.Но съм общувала с много и различни хора и малкото лоши примери на вулгарно държание са ме отблъсквали по-скоро,отколкото да са ми били пример за подражание. ooooh!

# 35
  • В офиса
  • Мнения: 4 033
Вулгаризми в езика никога не бих допуснала. Имам предвид обръщения като кучко, копеле, да ти таковам таковата педераст....да не ги изреждам. Ако някога чуя от устата й такова нещо, ще се хвана за главата и ще се питам къде сбърках. И ще съм много разочарована от двете ни.

За обидните думи не гоня като империалист. Те не са забранени, само нежелателни и то в определен контекст. Естествено, ако викне на някое дете "Ей, тъпак" ще й чета конско, ще я карам да се извинява до припадък. Но на изречение от сорта: "Онзи глупак не ме пуска на люлката", няма да обърна особено внимание. Детето, както и ние, има нужда понякога да разтовари негативните емоции, и такава форма на разтоварване за мен е ОК. Вчера, например, си разпиля едни бисквити на земята и я чувам да вика: "Ама съм патка заспала", толкова смешно ми стана, че отидох да я нагушкам.
Няма да тръгна на кръстоносен поход срещу филми, в които се използват обидни думи. Те си имат емоционален, или характеристичен заряд и нямат аналогични благоприлични заместители.

Аз лично не си налагам филтри на речта. В къщи говоря по същия начин както и с приятелите. Разлики има, но те не са в речника, а в теите, шегите и закачките, иронията.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 999
Вулгаризми в езика никога не бих допуснала. Имам предвид обръщения като кучко, копеле, да ти таковам таковата педераст....да не ги изреждам. Ако някога чуя от устата й такова нещо, ще се хвана за главата и ще се питам къде сбърках. И ще съм много разочарована от двете ни.

За обидните думи не гоня като империалист. Те не са забранени, само нежелателни и то в определен контекст. Естествено, ако викне на някое дете "Ей, тъпак" ще й чета конско, ще я карам да се извинява до припадък. Но на изречение от сорта: "Онзи глупак не ме пуска на люлката", няма да обърна особено внимание. Детето, както и ние, има нужда понякога да разтовари негативните емоции, и такава форма на разтоварване за мен е ОК. Вчера, например, си разпиля едни бисквити на земята и я чувам да вика: "Ама съм патка заспала", толкова смешно ми стана, че отидох да я нагушкам.
Няма да тръгна на кръстоносен поход срещу филми, в които се използват обидни думи. Те си имат емоционален, или характеристичен заряд и нямат аналогични благоприлични заместители.

Аз лично не си налагам филтри на речта. В къщи говоря по същия начин както и с приятелите. Разлики има, но те не са в речника, а в теите, шегите и закачките, иронията.

Абсолютно  Peace Peace Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 1 783
Зависи от децата,познавам много добре възпитани и прилично изразяващи се деца,както и такива които псуват като хамали/че и по-цветущо го докарват/..Децата копират поведението на най-близкото си обкръжение...така,че зависи с какви хора са обградени.

На мен понякога ми се налага да обяснявам, че не е редно да се използват думи като "идиот", "глупак", които не са нецензурни, но също не им е мястото в детската уста, а синковецът ми отговаря, че еди кой си герой, от еди кое си детско филмче ги използва  #Crazy!
Втакива случай бих обяснила,че има хора които говорят така,но в нашето семейство не бихме го правили,защото това са обидни думички,които карат другите хора да се чустват зле....поне при нас това минава/засега/
  ooooh!, то и аз обяснявам, отговаря ми се "добре, извинявай" и след десетина минути в хода на разиграваща се сцена от някое "детско", отново ми звънват. А наистина честа става въпрос за филмчета с положително послание, но на децата отрицателните герои винаги са им по-интересни, а те имат по-неприятен речник.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 4 385
Не използвам цинизми , децата ми също ,но определено се сблъскваме всеки ден с такива .Живеем до гимназия , редовно се рита футбол под терасата ни и ако седна да ви разказвам какви неща чувам от деца от 1 до 12 клас няма да ми повярвате . Друг пример : прибира се малката щерка преди три дни от училище  / тя е във втори клас / и ми споделя как група момчета от класа са наричили нея и момченцето с което си е играла лесбийка и травистит понеже той е с по дълга коса. #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт