Промените в ЗДП относно столчетата за кола

  • 26 318
  • 107
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 23 246
T3-M4,не съм съгласна.Как при удар възрастния човек ще удържи детето да не излети през някое стъкло от колата!?Забелязах,че доста хора смятат,че столчетат служат да озъптят малкия човек на седалката,а не да го пазят от евентуални инциденти.Ами тогава и ние,шофьорите трябва да сме без колани,защото Еър-бега няма да ни помогне особено по тази логика цитирам: Като капак на всичко - ако има проблеми с ПТП-тата по шосетата, то столчетата за деца определено са една от най-последните "грижи" - с какво ще ти помогне столче срещу barely 18 камикадзе или полусляп възрастен човек?.
За 12 годишните-не е задължително столче,а повдигаща седалка и то главно заради правилното положение на колана.Ако детето е по-едро,не виждам проблем да се вози само с колан.Тези закони важат за цяла Европа и са писани,на базата на статистики и краш-тестове.Защо винаги се хващаме да оспорваме закони,които ни предпазват,а не мислим за тези,които ни ощетяват.Моето дете има столче,което е в моята кола,защото по-често се вози с мен и СЕДАЛКА,когато е в колата на баща си.Когато сме на дълъг път преместваме столчето в съответната кола.Седалката е монтирана в средата,така че да е далеч от евентуалени странични удари,а от челан и заден го пази колана.Смятам,че съм осигурила максимално сигурността му.Винаги има и ужасни съвпадения на събития и никога не може а се предвиди какво ще се случи/не дай Боже/,но аз съм направила максималното,за да защитя детето си.Апропо-седалката струва 29 лв.

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 11:52 от Деси-мама х2

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 23 841
Не спорете с администратор, мда. Ама T3-M4 има столчета за големи деца. Идеята е, че като се закопчеят с колана на задната седлка при по-ниските деца колана им минава не през гърдите, а през врата, което е опасно. Ето и пример за подобна седалка. Цената е нормална, не е скъпо за да е в безопасност детето ти и да не си закононарушител.

# 92
  • Мнения: 41
По тази логика аз самата би следвало да си монтирам повдигащо столче на шофьорската седалка, защото съм 156 см висока и предпазният колан не минава оттам където трябва а точно през врата ми. Мислите ли, че е много безопасно да карам така с риск да се обеся, а за жуленето и охлузванията да не говорим.
Колата ми е сравнително нов модел, но не е предвиден регулируем колан.

# 93
  • София
  • Мнения: 2 300
T3-M4,не съм съгласна.Как при удар възрастния човек ще удържи детето да не излети през някое стъкло от колата!?

таман никак няма да го удържи...аз лично видях преди 10-15 години как едно момченце изхвърча през предното стъкло...на бащата, който беше вързан с колан нищо му нямаше...непрекъснат потупваше сина си по бузките и го викаше, но до Пирогов детето така и не се свести...дали е оживяло детенцето - не зная...дано...
В повечето случаи коланите спасяват живота - не обратното.  А без столче /дори да е само седалка/ няма как добре да се сложи колан на 6-7 годишно дете.

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 12:04 от крастава жаба

# 94
  • София
  • Мнения: 2 300
По тази логика аз самата би следвало да си монтирам повдигащо столче на шофьорската седалка, защото съм 156 см висока и предпазният колан не минава оттам където трябва а точно през врата ми. Мислите ли, че е много безопасно да карам така с риск да се обеся, а за жуленето и охлузванията да не говорим.
Колата ми е сравнително нов модел, но не е предвиден регулируем колан.

И все пак коланът не ти минава през главата, нали. Аз съм 159см и нямам проблем с коланите. Но когато човек не иска винаги ще си намери причина.

# 95
  • Мнения: 23 246
По тази логика аз самата би следвало да си монтирам повдигащо столче на шофьорската седалка, защото съм 156 см висока и предпазният колан не минава оттам където трябва а точно през врата ми. Мислите ли, че е много безопасно да карам така с риск да се обеся, а за жуленето и охлузванията да не говорим.
Колата ми е сравнително нов модел, но не е предвиден регулируем колан.
Логиката е грешна.Ами в твоя случай има регулируеми колани/това се поръчва като екстра в повечето модели коли/ или повдигане на седалката.Така се решава проблема с по-ниските хора.Просто твоята кола явно няма такива екстри и ти си я караш на собствен риск.Не може да се сравняват твоето и на детето положение.Внезапен удар или рязко спиране могат да наранят сериозно детето,ако коланът минава през вратлето му.Все пак неговата костна и мускулна система не е сравнима с тази на възрастен.При всички положения е добре да караш с колан,защото еър-бега може да то счупи врата,ако се отвори и си без колан,ти си преценяваш риска.Затова решението е за детето столче или седалка,а за теб-нова кола./шегувам се/ Mr. Green

# 96
  • Мнения: 545
Янтра, не се заяждай излишно, моля.

еди

Не спорете с администратор, мда. Ама T3-M4 има столчета за големи деца. Идеята е, че като се закопчеят с колана на задната седлка при по-ниските деца колана им минава не през гърдите, а през врата, което е опасно. Ето и пример за подобна седалка. Цената е нормална, не е скъпо за да е в безопасност детето ти и да не си закононарушител.

# 97
  • Мнения: 545
деси мама по две: не мисля че си хванала основната ми мисъл.

Вместо да се грижим да караме 12 годишните да им се купуват столчета (с който от познатите да съм споделил идеята за столче коментарът е един - "няма такива и за чий", не е ли по-добре да се пооправят нещата за да НЕ стават удари? Все пак коланите пазят само в определена граница, след това става точно по вица "тези които са без колан - на кайма. Тези с колана - като живи".

Освен това прочети внимателно - аз съм за столчетата, и имам такова, но, извинете, това да е задължително до такива възрасти е нелепо, ненужно и ще повлече само неспазване и неуважение към такъв закон.

Ако питаш мен е по-важно да се направи по-сериозно обучението и изпита, както и да се вдигне наказанието за каране в пияно състояние. Защото се получава невероятно тъпо нещо - имаме си ДЕБЕЛИ проблеми а ги решаваме чрез какво .... утре (след 9 години) някой пиян гъзар ще ме бутне, и аз ще съм виновен защото не съм сложил на 12годишният си син специална седалка. Говорим за закон все пак!

еди
ПС иначе, дали и как да се превозват децата в автомобил - смятам че трябва да се кара така че да не се стига до колан, това първо, второ,  най-добре е и двете но ако трябва да избирам предпочитам детето да е в скута на родител от колкото само в столче. най-добре е да е в столче и до него да има родител. Вероятността от злополука от ненаблюдение ми се струва по-голяма от вероятността да уцелиш точно категорията катастрофи в която хем ще е нужен колан хем ще е достатъчен. Сложно се изразих ако трябва ще го обясня..

Освен това, кой ще сложи такива седалки в градският транспорт ?Simple Smile

ПС/2

прочетох за колана и вратлето и пак не мога да се съглася, че 12 годишно дете ще виси така.

Още един път - твърдо за столчетата, но тази цифра е просто... идиотска.

T3-M4,не съм съгласна.Как при удар възрастния човек ще удържи детето да не излети през някое стъкло от колата!?Забелязах,че доста хора смятат,че столчетат служат да озъптят малкия човек на седалката,а не да го пазят от евентуални инциденти.Ами тогава и ние,шофьорите трябва да сме без колани,защото Еър-бега няма да ни помогне особено по тази логика цитирам: Като капак на всичко - ако има проблеми с ПТП-тата по шосетата, то столчетата за деца определено са една от най-последните "грижи" - с какво ще ти помогне столче срещу barely 18 камикадзе или полусляп възрастен човек?.
За 12 годишните-не е задължително столче,а повдигаща седалка и то главно заради правилното положение на колана.Ако детето е по-едро,не виждам проблем да се вози само с колан.Тези закони важат за цяла Европа и са писани,на базата на статистики и краш-тестове.Защо винаги се хващаме да оспорваме закони,които ни предпазват,а не мислим за тези,които ни ощетяват.Моето дете има столче,което е в моята кола,защото по-често се вози с мен и СЕДАЛКА,когато е в колата на баща си.Когато сме на дълъг път преместваме столчето в съответната кола.Седалката е монтирана в средата,така че да е далеч от евентуалени странични удари,а от челан и заден го пази колана.Смятам,че съм осигурила максимално сигурността му.Винаги има и ужасни съвпадения на събития и никога не може а се предвиди какво ще се случи/не дай Боже/,но аз съм направила максималното,за да защитя детето си.Апропо-седалката струва 29 лв.

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 14:11 от T3-M4

# 98
  • Мнения: 545
..между другото гледах едно доста интересно предаване по някоя от образователните телевизии. в него правеха експерименти за пораженията от багаж в купето.

колкото повече чета по темата толкова повече се убеждавам че мястото на това не е в закона. има много ама много елементи от безопасността, за които трябва да се мисли. а в закона трябват по-сериозни мерки срещу правенето на катастрофи, вместо такива изисквания.

трябва да има криминализиране на карането в пияно състояние. говорите за единични случаи на деца, починали в момент в който колан би ги спасил (евентуално, не се знае дали травмата от такъв удар - челен -  би била "безопасна" за живота дори в кошче). просто... може би няма да е толкова.. ох. няма да е толкова видимо. сетете се какво искам да кажа, не желая да се аргументирам с... фрапиращи описания.

разберете, децата НЕ са толкова устойчиви, и дали ще са вързани или не това просто няма да промени печалните събития чак толкова, колкото при възрастните.

100 пъти по-разумно е да има ограничения за скоростта ако караш деца. Трябва да има криминализиране на карането в пияно състояние - или поне при ПТП в пияно състояние да бъде криминализирано като някаква форма на опит за убийство. След това да се умножат наказанията по X ако е извършено по-сериозно нарушение - на червено или превишаване на скоростта и въобще, ако в автомобила има дете.

ТОВА ще свърши работа. Не насилственото слагане на седалки. Ще се пръкнат набързо еФтинджоси и цялата идея ще се превърне в поредната дупка за източване на стотинки - няма да можеш по спешност да закараш детето с кола.

Не бива това да е в закона. Родителят който не го е грижа ще купи проформа някакво подобие на седалка, а този който го е грижа (и може) ще се бръкне. Този който не може или кара рядко/инцидентно деца, просто ще се съобразява къде и как кара. Не бива да се "кове" в закона, наличието на седалка ще стане като наличието на пожарогасител, че и по-зле.

едно филмче с манекени - при това не само за седалките - което да се пуска на младите кандидат-шофьори и периодично по телевизиите, би било в пъти по-ефективно от колкото някакъв член от най-нарушаваният закон в България.

еди

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 14:48 от T3-M4

# 99
  • София
  • Мнения: 4 868
ей за тези последните неща имаш право. иска ми се да имаше начин всеки, който отиде да си получи шофьорската книжка, да изгледа няколко филмчета по темата, за да не ги забравя, когато седне зад волана.

# 100
  • Мнения: 545
...филмчето което гледах показваше какво може да сътвори кутия с инструменти сложена неправилно в багажника, и - не е смешно - торба с продукти на задната седалка и плюшена играчка на задното стъкло...

ПС дгд закона, някой/някоя от вас може ли да започне нещо като списъче (чеклист?) за безопасно превозване на деца? нещо, което да се събере на 1 страничка, ако може даже А5 (малка тетрадка)? иначе, колкото и да си плямпаме тук това ще се приеме - кеф не кеф в момента доста неща се приемат без да се мисли много-много, просто количеството закони за оправяне не е малко....

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 14:59 от T3-M4

# 101
  • Мнения: 23 246
Т3-4м,добре схванах за какво иде реч.Но я ти ми кажи,колко добър шофьор си!?Гарантираш ли,че ти самия при някакви форс мажорни обстоятелства няма да направиш  катастрофа.Тогава какво...закона срещу скоростта ли да пази детето ти?!ЗА  всякакви санкции срещу безумно шофиране съм,но и за мерките за безопасност.Това с предметите в колата всеки може да го прецени,на всички столчета пише да се закопчават дори,когато детето не се вози в тях.Ще разкажа един случай.Мои приятели,семейство с 2 деца,тогава на 7 и 12 г.пътуват.Големи деца,ще кажете...Бащата кара,джип,голяма кола.Не кара бързо,но в тъмното попада на Огромна дупка,яма направо.Колата става неудъжима за част от секундата влизайки в дупката и спира.В този момент децата са без колан.След като колата попада в дупката , момчето/12г/ се удря в седалката и пада между двете задни,а малката излита напред,между родителите.Майката,която е била без колан, се удря  в предната греда на колата и си чупи носа.И това от влизане дупка,да не говорим какво още може да се случи на пътя..Да ти поднесе колата на лед,дъжд,да изгубиш управление,поради някакви обстоятелства.Катастрофите не са причинени само от удар с друг автомобил.Тогава закона срещу малоумното шофиране няма да ни опази.То и в самолета си слагаме колан,нищо че ако тръгне да пада шанса да ни опази е минимален..

# 102
  • Мнения: 9 990
Хайде моля ви сега-летящи кутии и играчки в катастрофа са съдба, случайност, стечение на обстоятелствата.Говорим за елементарна превенция-столчето за обезопасяване на дете... TiredА нещастия се случват и при спазване на правила...

# 103
  • Мнения: 3 927
И аз одобрявам идеята за столчетата, въпреки че моята госпожица седи спокойно отзад по средата вързана със средния колан......

Но и това няма да накара тези от ВАС, които возят децата си отпред, сами, без колани да си купят седалки. И не ми казвайте, че няма такива - всеки ден ги виждам на паркинга в яслата.

Между другото намират ли се лесно на пазара? Аз съм почти сигурна, че не съм виждала из варненските магазини Thinking

# 104
  • Мнения: 23 246
И аз одобрявам идеята за столчетата, въпреки че моята госпожица седи спокойно отзад по средата вързана със средния колан......

Но и това няма да накара тези от ВАС, които возят децата си отпред, сами, без колани да си купят седалки. И не ми казвайте, че няма такива - всеки ден ги виждам на паркинга в яслата.

Между другото намират ли се лесно на пазара? Аз съм почти сигурна, че не съм виждала из варненските магазини Thinking
Седалки ли?Аз имам тази,даже две.едната е в колата на нашите,защото често возят малкия с тях.
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=40_42_126&products_id=1700



Поръчах я от ДаНет,дойде за 2 дни.

Общи условия

Активация на акаунт