Промените в ЗДП относно столчетата за кола

  • 26 306
  • 107
  •   1
Отговори
  • Мнения: 109
От вчера се двоумя дали да пусна такава тема. Вече съм любопитна и бихте ли споделили какво мислите по въпроса?
Прочетох статия във вестник относно промени в Закона за движение по пътищата и какво ме изумява. Столчета за кола трябва да ползват деца до 12-годишна възраст или до 150 см. височина.
По принцип приветствам идеята за задължителност на столчетата. Но като майка на 8-годишно дете не мога да си представя, как този голям юнак ще го сложа в столче за кола. Още повече, че в моя случай явно трябва да сложа две /"тъкмо се чудех в какво да си вложа парите"/.   
Има деца на 8-9 год. по 40-45 кг., как да си ги представя в такова столче.
В същото време познавам дами на възраст, които също са до 150 см. Може би и на шофьорската седалка да им сложим столчета заради размера?
Според мен нормалната възраст за такова столче е около 6 год.
Питам се също дали това няма да е поредният бизнес на някого, за да му върви търговията със столчета, които определено не са  евтини.

# 1
  • София
  • Мнения: 38 595
Е това верно е простотия. На 12 или 10-11 години и ръст 140-150 см детето може спокойно да се защипе с колана. Просто няма такъв модел столчета! Те нали са до 20 кг? newsm78

# 2
  • Мнения: 5 622
Аз съм ЗА! Моят син, от как се е родил, при всяко возене ползва столче за кола. В момента маме две-едно в моята кола и едно в колата на мъжа ми. И не мислете,че преливаме от пари- просто беше наложително и затова. В крайна сметка животът на детето ми не струва колкото едно столче от 200-250 лв  Peace

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 829
Мацки, става дума за друг тип столчета за деца над 3-4 години, ето такъв:

     

Те само повдигат детето така, че големият колан да му минава през гърдите, както трябва. И не са скъпи - 12-36 лв в зависимост от марката (и за по 100-150 ги има, де).

Аз съм 'за' седалки за кола за деца поне до 8 години.

Последна редакция: чт, 28 юни 2007, 19:37 от Mamma

# 4
  • София
  • Мнения: 38 595
Моя грешка. Сега видях че има столчета за деца до 12г, 36кг.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 867
идеята е предпазният колан да минава през гърдите, а не през гърлото на детето. друг е въпросът колко от децата се возят със закопчан предпазен колан...

# 6
  • Мнения: 109
Благодаря, аз също за първи път виждам такива седалки.

Аз съм ЗА! Моят син, от как се е родил, при всяко возене ползва столче за кола. В момента маме две-едно в моята кола и едно в колата на мъжа ми. И не мислете,че преливаме от пари- просто беше наложително и затова. В крайна сметка животът на детето ми не струва колкото едно столче от 200-250 лв  Peace

Аз също съм за, но във всяка кола по две?

# 7
  • Мнения: 3 880
Тук е до 12 год. или 140 см или35 кг и не го намирам за простотия, все пак става въпрос за безопсността на децата ни. При внезапни спирачки колана, който при по-нисичко детенце не минава през рамото, а през врата, направо може да го обеси за едното нищо. А това че се говори за "столчета" не го приемайте съвсем буквално Wink Става въпрос за повдигаща седалка, а не да набутаме 12 годишно дете в бебешко столче Wink

# 8
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192

Такова е столчето на Дени и си го ползва с радост.
Ако е научено от бебе да си седи в столче, не виждам какъв е проблемът и на 7-8г. да си стои в него. Даже няма нужда да казвам да си сядат по седалките - те си знаят.

Последна редакция: чт, 28 юни 2007, 19:38 от Mamma

# 9
  • Мнения: 3 098
Крайно време беше да влезне такъв закон.За шофьорките е много по_удобно,а детето е удобно и сигурно настанено.Другия важен момент_не може да се движи в колата и да отвли4а вниманието на шофьора.
Гледам много от вас се питат как Ще поставели голямо детет в стол.Ами много лесно_стол4етата са на групи,по кг.След определена възраст се слага на неЩо като поставка,не е стол(и аз как го обясних),пак си му е удобно и колана го хваЩа много добре,без риск да го удуши при внезапно спиране.

# 10
  • Мнения: 23 034
Приветствам закона.Има толкова безотговорни и нехайни,в това отношение,родители.Сега поне използването на столчета за децата е регламентирано и ще подлежи на санкции.Нашето столче е това-супер съм доволна.

• За деца от 3,5 до 12 год. (15-36 кг.)За колата на баща му,в която се вози рядко взехме повдигаща седалка.Но на дълъг път винаги сме със столчето.Ако столчето умалее преди 12г,се разглобява и остава само долната повдигаща част.

Последна редакция: вт, 10 окт 2006, 16:19 от Деси-мама х2

# 11
  • Мнения: 46 543
Напълно съм съгласна и мисля, че време беше!

Когато минахме от кошница към столче, нарочно искахме
такова от 9 до 36 килограма, сега го полваме така: , а като порасне ще махнем облегалката: .

Да не дава Господ, има катастрофи, от които няма измъкване, но в останалите случи тези столчета спасяват живот! Щом родителите не могат да осъзнаят това, трябва да се задължат със закон!

# 12
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Откога чакам да приемат такъв закон и  по-важното - да нагалат големи глоби за неспазването му  newsm66

# 13
  • Мнения: 3 880
Сега се замислих за друго... в БГ все още се движат огромен брой коли от старата генерация, които нямат колани на задните седалки, в тях как ще става номера със задължителните детски седалки newsm78

# 14
  • Мнения: 7 640
Подкрепям с две ръце!
Относно сравнението с джобните дами по 150 см ръст- не са чак толкова много такива хора, пък и вси пак са възрастни- т.е. приема се, че са съзнателни, седят си на определеното място, закопчани с колан и пр.

Прието ли е вече това изменение?

# 15
  • Мнения: 46 543
Сега се замислих за друго... в БГ все още се движат огромен брой коли от старата генерация, които нямат колани на задните седалки, в тях как ще става номера със задължителните детски седалки newsm78

В сервизите монтират колани на такива коли, не помня цената, но не беше много скъпо.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 595
Така, така. Нека го глобят мъжа ми, дето не му се иска да купуваме столче, защото ползваме колата само в края на седмицата. А аз треперя да не стане нещо!

# 17
  • София
  • Мнения: 38 595
Сега се замислих за друго... в БГ все още се движат огромен брой коли от старата генерация, които нямат колани на задните седалки, в тях как ще става номера със задължителните детски седалки newsm78

В сервизите монтират колани на такива коли, не помня цената, но не беше много скъпо.

За жигулито на нашите съседи май им излезе около 50-100 лева.

# 18
  • София
  • Мнения: 4 867
а как ще става возенето в таксита?
а малките автобусчета, които возят децата от частните детски градини?
чудя се има ли начин това возене да бъде обезопасено

# 19
  • Мнения: 109

Прието ли е вече това изменение?
[/quote]

Във вестника пишеше, че в четвъртък ще се гледа от МС и след това ще влезе за гласуване в НС.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 271
Просто няма такъв модел столчета! Те нали са до 20 кг? newsm78

Абе то за модели има - на Чико, ама простотията си е в пълна сила Twisted Evil

# 21
  • София
  • Мнения: 18 679
Подкрепям твърдо! Много е важно!
За такситата и автобусчетата и аз много пъти съм се чудила newsm78 Ние с Ники например редовно ползваме такси. Винаги изтръпвам, докато стигнем Shocked Сядам отзад, слагам го в себе си, закопчавам се, но не дай Боже нещо да стане Praynig
Как е уреден въпросът в страните от ЕС и в Щатите?

# 22
  • Мнения: 46 543
За такситата, не мисля, че ще е проблем фирмата да разполага с няколко кошници и столчета и при поръчка да се изпращат колите, в които са монтирани, а не тези, които са най-близо до адреса.

# 23
  • Мнения: 7 640
Просто няма такъв модел столчета! Те нали са до 20 кг? newsm78

Абе то за модели има - на Чико, ама простотията си е в пълна сила Twisted Evil

има и други модели- не на Чико- по 29лв- примерно

То възрастните не слагат колани, вие за столчетата коментирате.

Скъпи, евтини ooooh! Колко струва живота на децата ви?
Както майка от Форума беше писала, не си спомням коя, може да вземеш втора употреба за трийсетина лева, ако семейството е затруднено. Избеляло или не- важна е сигурността

# 24
  • Мнения: 3 098

Как е уреден въпросът в страните от ЕС и в Щатите?
Мога да ти кажа за Испания.Тук е задължително ползването на стол4е за бебета и по_големи деца.Ако по време на движение детето се намира извън него, не са закоп4ани коланите на самия стол,или пък предпазните колани на задните седалки,глобите са големи.И така трябва да бъде.При един инцидент не ми се мисли какво става,ако не е обезопасено.Или пък другото,въпреки,4е задните ми врати са заЩитени от отваряне отвътре,премахвам падане от колата,но все пак ако е свободно,може много лесно да ме разконцентрира и да стане инцидент.
Затова подкрепям навлизането на този закон и в България. Peace

# 25
  • Мнения: 23 034
Подкрепям твърдо! Много е важно!
За такситата и автобусчетата и аз много пъти съм се чудила newsm78 Ние с Ники например редовно ползваме такси. Винаги изтръпвам, докато стигнем Shocked Сядам отзад, слагам го в себе си, закопчавам се, но не дай Боже нещо да стане Praynig
Как е уреден въпросът в страните от ЕС и в Щатите?
В Испания нямаше изискване към такситата.Поне не съм видяла никога такси със столче вътре.За училищните рейсчета не знам как стоят нещата. newsm78

# 26
  • Мнения: 1 172
Крайно време е да се приеме такъв закон.
Аз пък не разбирам що за родител трябва да си, за да даваш по 2лв за кило бензин, да имаш GSM апарат за поне 100 лв  и месечни сметки за него поне по 15 лв, и за капак да ти се струва, че някой иска да печели на твой гръб като те задължава да осигуриш безопасността на детето си (което може да струва и 50, и 500 лв според личните ти възможности).
В някои държави, където столчетата са задължителни, те стоят в багажниците на такситата, и се монтират в случай на нужда, ако бебето не се пренася със собствено столче (кошница). Поне такава е информацията ми за Австрия.

# 27
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Моят син се вози задължително в столче.
Абсолютно съм "за" такава промяна в закона. След като е приета тази мярка в цивилизованите страни, значи има защо да се ползва специално столче или седалка, а не само колан.
Освен това, столчето е много удобно и аз много обичам да си посядвам в него.  Mr. Green И аз бих се возила на такова, с най-голяма радост.  Laughing

# 28
  • Мнения: 5 622
Благодаря, аз също за първи път виждам такива седалки.

Аз съм ЗА! Моят син, от как се е родил, при всяко возене ползва столче за кола. В момента маме две-едно в моята кола и едно в колата на мъжа ми. И не мислете,че преливаме от пари- просто беше наложително и затова. В крайна сметка животът на детето ми не струва колкото едно столче от 200-250 лв  Peace

Аз също съм за, но във всяка кола по две?

Е, да...Твоят случай е по-сложен с две деца  Wink

# 29
  • Мнения: 7 640
ами и на нас ни трябват две столчета, ще купя от 100лв, а не от 200, какво толкова

# 30
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Лошото е, че сега ще започнат да ги крадат.  Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 46 543
Колкото и да е зле финансово едно семейство, не съм видяла бебе без количка, дали ще е подарък, втора ръка или евтина нова, всички имат. Най-евтините нови са от 130 до 200 лв., а самата количка се ползва активно около 1 година.
Кошницата ми струваше 60 лв., столчето 80 лв. (втора употреба), пазя кошницата, живот и здраве за второ дете, но мога да я продам за 30 лв., значи 110 лв., за неща, които ще се ползват поне 10 години.

Оправданието с парите не го приемам  Stop тези, които го използват, просто не могат да осъзнаят необходимостта от столче и точно за тях е тази закон  Flutter

# 32
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 829
Има кошници 0-1 година по 60 лв; има столчета 1-3 години по 60 лв; има седалки 3+ (3-8 поне) за 12 лв.
Финансите просто не могат да са оправдание, още повече при положение, че и втора ръка могат да се намерят още по-евтино (особено като влезе закона в сила, дай Боже, след 5-10 месеца бройте пазара 2 ръка залят).
Правилно пише Никол - бебе без количка няма...

# 33
  • Мнения: 7 640
да допълня предните два постинга- щом имаш кола и пари да я подържаш и зареждаш, как може да нямаш пари за сигурността на детето си Shocked, от друга страна погледнато- едно столче излиза по-малко от един пълен резервоар в общия случай.

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 829
Подайте моля някой официален източник за предстоящия закон - ако ще да е информационен сайт?

# 35
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
абсолютно съм за столчетата, побеснявам като видя малко дете на предната седалка, или в майка си на предната седалка, или пък завряло си главичката между двете седалки.... #Cussing out
дъщеря ми съвсем спокойно се вози в столчето, дори си купих едно допълнително огледалце да я наглеждам назад когато шофирам без да се обръщам.

# 36
  • София
  • Мнения: 4 867
Подайте моля някой официален източник за предстоящия закон - ако ще да е информационен сайт?

Бу, аз го четох в днешния стандарт. има го онлайн.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 064
С три ръце съм ЗА!!! И още - яки хайки и глоби като за коланите преди време. Оттогава доста хора свикнаха да ги закопчават. А преди те гледаха странно ако си сложиш колан, демек - "Страх ли те е като те возя???!!!".

И докато в предния случай ставаше дума за съзнателен риск за себе си, тук става дума за деца. Лично аз бих купила столчето / кошницата преди количката, ако трябваше да избирам.

# 38
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Аз съм за, но също така коли каращи с превишена скорост, столчетата не могат да помогнат.
Затова предлагам също да се въведе освен глоба за превишена скорост, ако кара едно дете двойна глоба, ако кара две деца тройна глоба и т.н. Тази година доста деца си отидоха от превишената скорост.

# 39
  • Мнения: 109
Момичета, пускайки темата, аз не съм против столчетата. Моето бебе задължително се вози в кошница. И столче вече сме купили.
Напълно подкрепям изказаните мнения.
Но според мен трябва да се намали ръста в см. и да се имат предвид и съответните килограми.
Моят голям син е 33 кг. и може би ще седи на седалка /не съм виждала и не знам дали ще го събере все пак/, но имам близки приятели на които децата на 8-9 години тежат по 40-50 кг., но не са над 150 см. и тези деца не мога да си ги представя в седалки.

# 40
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Абсолютно против задължаването!!!
Вие имате по едно - представяте ли си моите трите (каката е 149см) наредени в столчета отзад?!?! Shocked

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 6 986
Благодаря, аз също за първи път виждам такива седалки.

Аз съм ЗА! Моят син, от как се е родил, при всяко возене ползва столче за кола. В момента маме две-едно в моята кола и едно в колата на мъжа ми. И не мислете,че преливаме от пари- просто беше наложително и затова. В крайна сметка животът на детето ми не струва колкото едно столче от 200-250 лв  Peace

Аз също съм за, но във всяка кола по две?

Е, да...Твоят случай е по-сложен с две деца  Wink

Не е толкова сложно с 2 деца - просто местя столчетата от едната кола в другата. Не се налага често.

# 42
  • Мнения: 122
Аз също съм "за" използването на столчета за кола. За баткото вече от година и нещо използвам столчето само за повдигане, а бебо е още в кошницата, но си имам и столче. Друг е въпроса, че той се откопчава сам и по някое време го виждам как започва разходка на задната седалка, а аз съответно започвам  да се карам.


Аз също се чудех какво ще правят частните детски градини и ясли или ще им разрешат да возят децата както до сега- без да са обезопасени.
Преди 2 години, когато търсих ясла на баткото стигнах и до варианта частна ясла /нали родените през 2002 г. деца на тази държава са и много и пак нямаше места по детските заведения, то не че сега има/, та звъня на една ясла и детска градина в Драгалевци, която предлага транспорт и задавам въпроса как се обезопасяват децата, когато ги транспортират до детската градина. Отговорът беше "Ами госпожо, по-големите деца си седят на седалките на автобусчето, а по- малките, като вашето, ги гушкат леличките, които отиват на работа с автобусчето."  #2gunfire Е естествено питах, ако стане нещо леличката моето дете ли ще пази или себе си. Ми отговор нямаше!

# 43
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ако има родител отзад също ли е задължително столчето?

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 6 986
Би трябвало, защото при силен удар е невъзможно да удържиш детето в ръцете си.
Ще изхвърчи като куршум.

# 45
  • София
  • Мнения: 154
Подкрепям напълно. Това е много важно за сигурността на детето. Ние Божидара сме я научили от съвсем малка да е в столче. По едно време се опитваше да си сваля коланите, но й обяснихме, че колата не тръгва ако някой е без колан и тя вече си знае, дори прави забележки на баща си като не си е сложил колана.

# 46
  • Мнения: 9 990
Късно виждам темата, но да си кажа-ЗА!
Някои повдигат въпреса, когато са с две деца-как да сложат две столчета...а как няма да сложите?Аз съм бременна с второ и смятам да си возя децата в стол, докато е указано със закон.Съпругът ми има колега с три деца-и трите са в столчета, нищо, че първото е вече големичко...Ако сте с две коли-юще си местите столчетата, как в едната кола ще са обезопасени, а в другата-не?Няма логика...
Ако има родител отзад-ПАК е задължително столчето.Родителят какво ще спаси при удар не дай си боже-детето си изхвърча кат стой та гледай.
Не пускам децата си по частни автобусчета, защото , като ги гледам как карат някои шофьори, а децата вътре стават и се разхождат-мерси.Както и избягвам да се возя в маршрутка, но се налага понякога... Confused
Един ден, когато тръгнат по екскурзии, предполагам ще се возят с големите рейсове, вече ще имат дисциплината, както и това, че автобусът не лавира по софийските улици, а е на извънградско...де да знам там как стоят нещата вече...по-различно е.

# 47
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 200
С две деца сме - отзад са монтирани столче и повдигаща седалка. Колкото и да ни е малка колата - има място за още едно столче/седалка. Пробвала съм го Peace
И аз съм се чудела как точно ще се реши въпроса със столчетата в таксита и автобусчета Thinking

# 48
  • София
  • Мнения: 4 867
всъщност, не столчетата като такива са задължителни, а обезопасяването на всеки пътник в колата с предпазен колан. поради спецификата на детското тяло, децата в зависимост от възрастта си имат нужда от подпиращи, придържащи, укрепващи и повдигащи съоръжения. такива се явяват седалките за кола.

никой не иска от родителите да си усложняват живота. факт е обаче, че щом не всички родители проявяват отговорност по отношение на безопасността на децата, това трябва да се наложи със закон.

всеки път изтръпвам като си спомня нелепата смърт на едно двегодишно детенце в добрич преди няколко години. возило се на предната седалка в ръцете на майката. таткото карал внимателно, но отзад с голяма скорост ги връхлетял камион. главата на детето се размазала в таблото на колата. случило се в квартала, в който живее братовчедка ми, чието дете тогава беше на същата възраст и се возеше по същия начин... щях да полудея, докато успея да се свържа с тях и установя, че не са били те... което не прави трагедията по-малка, разбира се.

# 49
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Янита, и тези деца, и децата, които седят в скута на татето, докато той наперено шофира, са в смъртна опасност.
В стремежа си да покажат наследника, татковците понякога губят здравия си разум.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 867
Янита, и тези деца, и децата, които седят в скута на татето, докато той наперено шофира, са в смъртна опасност.
В стремежа си да покажат наследника, татковците понякога губят здравия си разум.

да, ама въпреки това не са малко родителите, според които това е опит някой да им се бърка в живота и възпитаването на децата, а дори и мащабна кампания на някой производител на детски седалки с цел увеличаване на продажбите!

и не, не приемам за сериозен довода на някои родители, че детето не иска да седи закопчано с колан. ами утре това същото дете може би няма да иска да ползва подлезите на цариградско шосе - ще се съобразят ли с нежеланието му, пък макар и да го държат за ръка и да се оглеждат във всички посоки?

# 51
  • Мнения: 193
Макар и късничко да виждам темата - гласувам ЗА тази промяна в закона и нека бъде задължително използването на кошчета и седалки за деца...до каквато възраст решат; аз така или иначе ще си вземам предпазните мерки.
Най-съвестно си купихме кошче за кола, което вече ни поотесня, но аз предвидливо купих и столче и след 1-2 месеца започваме да си го ползваме. С мъжът ми дори не сме обсъждали темата, просто си знаем, че трябва да имаме такова съоръжение в колата и това е. още повече, понеже пътуваме често. Детето от 40-я ден си седи в коша и си е свикнало.
Безопасността е най-важна, а колкото до парите - ами не е казано да купиш столче за 250лв, има и за по 80-90лв нови, а втора ръка - дори още по-евтини.

# 52
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 200
Подайте моля някой официален източник за предстоящия закон - ако ще да е информационен сайт?
Не знам дали си намерила друг източник Confused
Аз това намерих само:
http://www.netinfo.bg/index.phtml?tid=40&oid=947774
В сайта на Министерски съвет не можах да намеря текста на закона. Пише само, че днес е заседанието и е записан под 13-та точка в дневния ред.

# 53
  • софия
  • Мнения: 555
малей аз трябва три седалки да имам  newsm78, а дали ще има място за толкова в едно трабантче например

# 54
  • Мнения: 3 880
Но според мен трябва да се намали ръста в см. и да се имат предвид и съответните килограми.
Необходимостта от седалка отпада, когато едно от условията е изпълнено. Т.е. или детето е навършило годините, или е доста тежичко или много е расло Wink Поне тук е така. Единственото, което ме учудва е, че в държавите, в които този zакон отдавна го има, се говори за 140 см ( и седалките са до толкова), незнам българите от къде ги измислиха тези 150 см, но може и инфото да не е точно, нали законът още не е приет, може като го надраскат черно на бяло да пише друго, нали иначе уж все се оглеждат какво става из Европата Wink

Опа грешка, сега погледнах тукашният закон и също е до 150см (или са го променили през последните няколко години или аз нещо съм се заблудила Embarassed)

Последна редакция: ср, 11 окт 2006, 15:31 от Biba

# 55
  • Мнения: 953
А какво да правим ние мамите с деца които им е лошо по време на път. по време на път лежи на задната седалка , я се е надигнала я е започнал проблема. Като влезе в колата сама си ляга.

# 56
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 200
galaMa, от както сложихме седалка за големия, му е прилошавало 3-4 пъти, за близо две години, и то по големи завои. Може би е до дете или до израстване, не зная Thinking Повръща от едногодишен, но само когато му се приспи или когато полегне в колата. Освен да ти кажа, да я пробвате със столче на заем, не зная Confused

# 57
  • София
  • Мнения: 4 867
А какво да правим ние мамите с деца които им е лошо по време на път. по време на път лежи на задната седалка , я се е надигнала я е започнал проблема. Като влезе в колата сама си ляга.

вадиш кантара:
- от едната страна слагаш прилошаването на детето (при ползване на седалка и колани), за предотвратяване на което има не малко начини
- от другата страна слагаш последствията от евентуален челен, страничен или какъвто и да е сблъсък, докато детето ти лежи на седалката (сърцето ми на майка не ми позволява да ги опиша подробно тук)

решаваш. имаш право да взимаш това решение, докато законът е все още в проект или докато... след това плащаш...

# 58
  • Мнения: 3 880
А какво да правим ние мамите с деца които им е лошо по време на път. по време на път лежи на задната седалка , я се е надигнала я е започнал проблема. Като влезе в колата сама си ляга.

Много неприятно, но в такъв случай би било добре да се консултираш с лекар, може би има някакво средство, което да подтиска прилошаването, знам ли newsm78 поне за дългите пътувания...
И аз като Янита съм на мнение, че едното прилошаване не трябва да е причина да се правят компромиси съз здравето и живота на детето.....

# 59
  • Мнения: 3 880
представяте ли си моите трите (каката е 149см) наредени в столчета отзад?!?! Shocked

Каката не я брой Wink никой няма да вади линийката и да мери с точност до милиметър, плюс това за 1 см винаги може да се поспори Wink
А оправдания с голямата бройка на децата не би трябвало да има. Когато малките деца  са повече трябва да се помисли за подходяща кола, а не да се возят необезопасени, защото колата била малка Peace

# 60
  • Мнения: 9 990
А какво да правим ние мамите с деца които им е лошо по време на път. по време на път лежи на задната седалка , я се е надигнала я е започнал проблема. Като влезе в колата сама си ляга.

Много неприятно, но в такъв случай би било добре да се консултираш с лекар, може би има някакво средство, което да подтиска прилошаването, знам ли newsm78 поне за дългите пътувания...
И аз като Янита съм на мнение, че едното прилошаване не трябва да е причина да се правят компромиси съз здравето и живота на детето.....
Пътуваме сутрин по час до градината.Вечер-по час и половина до вкъщи.На детето му става чат-пат лошо.Сложила съм и чашки-пластмасови-повръща си в тях без проблем, после хвърлям.В задрустването сутрин-спри-тръгни и на мен ми става лошо.Аз като малка в Москвича също повръщах-в кофичка от кисело мляко SickИма хомеопатични за път-Коколин се казват.май имат ефект.На дълъг път е по-добре.така сме вече 2 -3 години и детето от стола не съм свалила...имала съм сутрини с оповръщани дрехи, забърсвам с мокра кърпа и я пускам в яслата...но от стола не я вадя.

Категорично оправдания с голям брой деца не приемам и аз.Ако родя 4 деца?Времената се менят, на улицата е война и трябва да помислим за това, а не да се говори постоянно че поредното дете е поредната чаша вода в чорбата и толкоз... Thinking

# 61
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
А оправдания с голямата бройка на децата не би трябвало да има. Когато малките деца  са повече трябва да се помисли за подходяща кола, а не да се возят необезопасени, защото колата била малка Peace

Ми да си купим бус преди да правим деца, а? Или да не ходим на разходка.

# 62
  • Мнения: 9 990
Не преди...но след това... Rolling EyesВремената се менят...движението-също, хаосът е пълен, войната по улиците е факт.Един напън в тази насока няма да е излишен ми се струва...

# 63
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 829
Много се радвам, че са приели тази промяна за необезопасено возене на децата.

# 64
  • Мнения: 1 910
Ами аз си возя детето само в столче. Не ми пречи, даже го намирам за съвсем нормално. Не само защото тук е задължително, а защото искам да съм сигурна, че съм направила всичко възможно за сигурността на детето ми.

В ЕУ си седят в столчета, ще могат и вашите - да не са нещо по-изостанали от тях? В крайна сметка това се прави за децата ви, а не за да ви затормозяват. Но то  е въпрос на нагласа явно. Като са ви 4 децата, да не би да са ви по-малко ценни та сте се загрижили как ще ги натъпчете в автомобила, а не мислите за сигурността им?

# 65
  • Мнения: 2 577
Аз лично приветствам идеята и се радвам , че са приели промените в закона

Четейки темата обаче пак ме зачовърка един друг въпрос, който от много време си го задавам.
Защо както на 18 дават шоф.книжки, така и не приемат със закона и някаква горна възрастова граница? Пък може и долната да вдигнат на 21. Аз лично се качих един път на такси и един дядо - шофьорът първо ме пита "Абе някой бибитка ли ни или не?", а на следващия светофар директно ми каза:"Не виждам моето момиче какъв цвят свети...... айде като стане зелено ми кажи". майтап няма и аз си слязох набързо.
Дядо ми /на 79г/- да е жив и здрав също още кара кола, а аз като го гледам....иначе чува уж и вижда, и не е далтонист, ама си е опасен шофьор според мен- естествено не си го признава и си кара смело...
Съжалявам, че се отклоних от темата - но за мен и тези възрастни шофьори заедно с малките гъзарчета дето татковците им купуват бързи коли допринасят значително за войната на улицата

# 66
  • Мнения: 5 255
 Peace
Не веднъж съм казвала - навиците се създават от малки  Wink
А не да се вайкат майки с големи деца дали ще му е удобно и бла бла .....
Няма оправдание за безопасността на детето  Naughty

А относно притесненията за крадене на столчета  ooooh!
Откраднаха ни колата заедно със столчето #2gunfire
В настоящата сваляме столчето - страх лозе пази  Mr. Green

# 67
  • София
  • Мнения: 897
Подкрепям напълно!
Ето това столче http://www.nhtsa.dot.gov/CPS/CSSRating/SeatDetail.cfm?CSSID=460 е до около 140см и 50 кг.
  bouquet

# 68
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Аз лично приветствам идеята и се радвам , че са приели промените в закона

Четейки темата обаче пак ме зачовърка един друг въпрос, който от много време си го задавам.
Защо както на 18 дават шоф.книжки, така и не приемат със закона и някаква горна възрастова граница? Пък може и долната да вдигнат на 21. Аз лично се качих един път на такси и един дядо - шофьорът първо ме пита "Абе някой бибитка ли ни или не?", а на следващия светофар директно ми каза:"Не виждам моето момиче какъв цвят свети...... айде като стане зелено ми кажи". майтап няма и аз си слязох набързо.
Дядо ми /на 79г/- да е жив и здрав също още кара кола, а аз като го гледам....иначе чува уж и вижда, и не е далтонист, ама си е опасен шофьор според мен- естествено не си го признава и си кара смело...
Съжалявам, че се отклоних от темата - но за мен и тези възрастни шофьори заедно с малките гъзарчета дето татковците им купуват бързи коли допринасят значително за войната на улицата

Аз освен скоростта да се намали и това покрепям.

Моя колежка ми обясняваше, че не пускала децата си с баща и защото бил 80 год и да не ги пребие. Аз я питах, а да пребие чужди ли.

Аз лично на моя баща му прибрах книжката на 65 год възраст - видях го, че с рефлексите нещо го няма - обясних му той се разплака и каза, че и той забелязва това, а беше страхотен шофьор.


А след Самоков един възрастничък господин ми излезе насреща преди 2 месеца, направо си отбих и спрях. Беше с някаква едвам кретаща лада а тръгна да изпреварва.

# 69
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Като са ви 4 децата, да не би да са ви по-малко ценни та сте се загрижили как ще ги натъпчете в автомобила, а не мислите за сигурността им?

Грубичко.... А и четвъртото дете на снимката съм аз Wink

# 70
  • Мнения: 1 910
Грубичко, ама си е самата истина. Сигурността им - на първо място...особенно при масовия безумен маниер на шофиране в България. А и до колкото разбрах се коментира хипотетичната ситуация от 4 деца. А като станете 6-ма, ще мислите за накой...ммм...опел зафира например. Ще ви остане даже едно място. Wink
Иначе едно е ясно - да не ни се случват такива неща!

# 71
  • Мнения: 9 990
Да, тук е намесена моята цифра 4, която споменах съвсем хипотетично.Аз не правя разлика дали децата ми са 2,3 или 4.За всяко трябва да има стол, седалка или ако е голямо вече-да е научено да ползва  колан.
Апропо-Зафирата е чудесна семейна кола-събира 3 деца със кучето Mr. Green и багаж даже.За 4 вече незнам-ако ми се случи да имам такава бройка деца, ще се поинтересувам задължително.
Тук има вече и скъпи коли, на които електрониката пищи при несложен колан, но БГ-шофЕра веднага намира цаката да прецака устройството, че хем да не му пищи, хем да е без колан.
Колегата ми например сподели, че-забележете-го е срам да слага колан и ме пита защо аз си слагам, като съм бременна...
Той какви деца един ден ще възпита в това отношение?Да ги е срам от коланите ли?
Доста извън темата, простете...ама ми е прясно...

# 72
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Това , че съм против този тип ограничения, не значи че няма да ги спазвам. Просто това е мнението ми. Не понасям физически ограничения - това от една страна. Не понасям и коланите на предната седалка - това не значи че не слагам колан. Съображенията ми за детските седалки са от по-друго естество, но е безмислено да го коментирам. Безмислено е и да се занимаваме тук с моята персона и това как ми отърва или не, още повече в тема, която няма как да търпи развитие. Тук се изказват мнения - за и против. Да бяха и хората на пътя толкова загрижени за сигурността, колкото пишещите тук, може би нямаше да се налага да слагаме колани.
Отделен въпрос е, че вместо да се следи стриктно за спазването на правилата за движение и корупцията в КАТ, която ги позволява, по-склонни са да ни наложат каски или ризници.

# 73
  • Мнения: 9 990
По подобна тема има мнения и развитие-за новите глоби, за КАТ, за недисциплинираният българин по пътищата по принцип много сме говорили.И в колата и пешака.Има в момента подобна тема и аз смятам че повечето неща са пряко свързани и зависими една от друга.
Това е Светът в момента, нужно е да опазим децата си и да ги понаучим на търпимост към някои правила, за да преборим поне малко хаосът.С мнение изказано пред детето ми, че столчето е кофти работа, или че няма как да сложа такова по някаква причина го уча да заобикаля правилата, въпреки, че ще си наложа и ще ги спазя в случая.
Каската  и ризницата нямат общо с превенцията на коланите за малки и големи.Коланите ги има много отдавна, правилата също, просто не сме научени ние от малки.Това е.Не е новост, просто жертвите взеха да стават непоносимо много и е крайно време да се наложат строги санкции, че да секне...
Та в съседната тема за новите глоби и там съм се изказала, реалист съм и не вярвам нещо коренно да се промени, но все пак...вяра мааалко придобих като че ли...

# 74
  • Мнения: 46 543
ljuboznatelna, не става сума за спазване или нарушение. Защо трябва да чакаме да ни го наложат насила, за да се сетим за живота на децата си? И даже да има недоволни, че е въведено като закон  Tired

# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 23 729
...................
Тук има вече и скъпи коли, на които електрониката пищи при несложен колан, но БГ-шофЕра веднага намира цаката да прецака устройството, че хем да не му пищи, хем да е без колан.
...................
Веднага ти казвам как се прави - значи отиваш в най-близката автоморга, оглеждаш си какъв тип ти е колана и си купуваш един подобен. Взимаш от целия колан само най-долната джаджа, която се закопчава и я закопчаваш на място. Винаги е закопчана, а обикновено тези устройства отчитат дали има пъхната закопчалка. Тва е, видях го в колата на един познат, дето ме пита защо съм толкоз "ТЪПА" да си слагам колан на задната седалка.
ИМАМ ВЪПРОС - По новия закон кой носи отговорност ако пътника не си е закопчал колана - пътника или водача? Говорим за случаите когато пътника не е дете, ами възрастен човек на предната седалка обикновено.
ВТОРИ ВЪПРОС - Стана ли задължително носенето на колани на задната седалка?

# 76
  • Мнения: 9 990
До колкото ми е известно-водачът носи отговорност за всички останали.Т.е-той трябва да откаже да тръгне при несложен колан ThinkingПо тази причина, ако качиш стопаджия например и недай си Боже се случи нещо-роднините му могат да те съдят...то май е и забранено стопаджийството всъщност, или бъркам?За задните колани-незнам дали са задължителни,аз до сега отзад се возя само в такси, а там не винаги има условия, анистина.Признавам, че отзад колан в такси не съм слагала.Слагала съм на дълъг път, когато не съм пътувала в нашата кола и се е наложило да съм отзад, то само тогава се налага да се возя отзад де...

И честно да ви кажа-вече се улавам как ме тресе параноята, а толкова обичам да пътувам-винаги ми е доставяло удоволствие да тръгнем нанякъде, а сега, от няколко години-където и да тръгнем се нагледах на смърт и размазани ламарини... CryВсяка година пред нас се случва нещо-тази беше поредната, не пропуснахме черна случка.И да-видях за пореден път на магистралата баща да е сложил в скута си хлапе... SadКолата беше с регистрацията на голям областен град, така че изключвам да е "селски" манталитет, че от обора до кметството нищо няма да се случи...И съпругът ми пътува често и се улавям, че когато е на път съм напрегната...

# 77
  • София
  • Мнения: 3 683
Мацки, става дума за друг тип столчета за деца над 3-4 години, ето такъв:

     

Те само повдигат детето така, че големият колан да му минава през гърдите, както трябва. И не са скъпи - 12-36 лв в зависимост от марката (и за по 100-150 ги има, де).

Аз съм 'за' седалки за кола за деца поне до 8 години.
Напълно съм съгласна Peace
Стига да съм сигурна за живота на детето си не бих се скъпила
Откакто се е родил Валето е в столче- така съм по -спокойна като шофирам и не си отвличам вниманието.А като стане по -голям непременно ще му взема от тези столчета ,че като ми се наложи да возя племенника който е на 5 години -него ли да гледам какво прави отзад,пътя ли да следя,а ако го вържа с колана има опасност да го удуша,а ако не го вържа с него и спра по-рязко при определени пътни ситуации се е случвало между двете седалки при мен отпред да се озове ooooh!.Дори след такава ситуация отказвам да го возя без придружител или без седалка като тази Naughty
Аз също не понасям колана отпред ,но го слагам не само защото така пише някъде,а защото при злополука ще ме защити....

Последна редакция: чт, 12 окт 2006, 21:05 от vnd

# 78
  • Мнения: 6 461
ЕЕЕЕЕЕЕ това вече е върха на простотията ,Нямам думи............... Sick

# 79
  • Мнения: 9 990
Дими, кое е простотия?
Ако детето ти необезопасено и при лоши условия някой, макар и леко те удари отзад и детето пострада-ти би го съдила, нали?За това, че не си обезопасила детето си и то е пострадало?На всеки се случва, управляваме машини, понякога те не ни слушат... Confused

# 80
  • Мнения: 3 880
ЕЕЕЕЕЕЕ това вече е върха на простотията ,Нямам думи............... Sick

ЗнаеШ ли кое е върхът на простотията? Че всеки втори реве как "в тая zагубена държава няма zакони", обаче когато родните политици се объркат и иzмислят накой смислен zакон (всъЩност далеч съм от мисълта, че са стигнали сами до гениалната идея, просто са им го наложили като условие от ЕС) веднага се намират хора, които пак zапочват да реват_ "ама как така Ще ни налагат zакони"... Брех да му се не види, угодия няма....
Полzвайте седалките и коланите година_две и ви обеЩавам, че един ден наистина Ще се чудите как е можело да раzсъждавате така лекомислено (да не каzвам дебелоглаво Wink) Peace
Време е и да zапочнат да покаzват креШ_тестове със и беz седалки и колани, zа да могат и противниците на тоzи zакон да видят приликите и раzлики и да преценят дали си струва да рискуват zдравето и живота на детето си.........zаради едната седалка....

# 81
  • Мнения: 9 990
Скоро даваха един от клиповете, които и някой друг беше пускал, от чужбинско-за едно блъснато детенце, не особено приятен за гледане, разбира се.Преведен, с български текст.Трябва често да го въртят, не само при някаква акция...

# 82
  • Мнения: 23 034
ЕЕЕЕЕЕЕ това вече е върха на простотията ,Нямам думи............... Sick

ЗнаеШ ли кое е върхът на простотията? Че всеки втори реве как "в тая zагубена държава няма zакони", обаче когато родните политици се объркат и иzмислят накой смислен zакон (всъЩност далеч съм от мисълта, че са стигнали сами до гениалната идея, просто са им го наложили като условие от ЕС) веднага се намират хора, които пак zапочват да реват_ "ама как така Ще ни налагат zакони"... Брех да му се не види, угодия няма....
Полzвайте седалките и коланите година_две и ви обеЩавам, че един ден наистина Ще се чудите как е можело да раzсъждавате така лекомислено (да не каzвам дебелоглаво Wink) Peace
Време е и да zапочнат да покаzват креШ_тестове със и беz седалки и колани, zа да могат и противниците на тоzи zакон да видят приликите и раzлики и да преценят дали си струва да рискуват zдравето и живота на детето си.........zаради едната седалка....
Peace

# 83
  • Мнения: 2 274
   Една полезна статия още от май месец:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2264&sectio … 29&id=0002001

# 84
  • Мнения: 3 880
Много хубава статия наистина.
Обаче гледам в коментарите, че пак някои го приемат като реклама на производителите и картуните не им увират, че става дума за безопасност ooooh!

# 85
  • Мнения: 1 311
Прието ли е наистина? Ето тук http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134649345 има целия текст на закона, пише че са нанесени последните поправки изм. ДВ. бр.82 от 10 Октомври 2006г., изм. ДВ. бр.85 от 20 Октомври 2006г.
но такъв текст не откривам. Стои си стария:

Чл. 133. (1) Забранява се превозването на по-голям брой пътници от определения в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство. Допуска се в лек автомобил да се превозват допълнително на задната седалка още две деца до 7 години или едно до 14 години.
(2) Превозването на деца до 10-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

# 86
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 200
Все още е на ниво Министерски съвет. Тепърва ще се внася в НС, ще се разглежда, гласува и т.н.
Ще видим кога ще стане факт Thinking

# 87
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Напълно съм съгласен с мненията за промяна и въвеждането на задължителни столчета... След като на възрастните не им увират коравите глави и да се погрижат за безопасността на децата си... Да го направят законодателите, поне...
Имам си вече две столчета в колата, какво да направя, цялата задна седалка е заета от тях, но... Безопасността на децата ми е най-важното нещо... Точка...
И само да допълня питане от предната страница...
Да, задните колани са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, винаги са били задължителни... Въпроса е, че май никой не проверява за тях...И не е вярно, че много коли нямат задни колани... Дори старата ми жигула имаше...

# 88
  • София
  • Мнения: 2 300
Това с промените в закона е чудесно. Вече си представям как всички деца са закопчани в столчета, а служителите на КАТ пишат като луди актове на нарушителите  Mr. Green

# 89
  • Мнения: 545
Експрес,

12 годишни? Не мисля че е особено мъдра тази висока "граница". Първото е че наистина до колкото знам няма чак такива столчета, пък и коментарите в началото на темата за килограмите и хората са напълно справедливи.

За безопасността и коланите темата е дълга, слушал съм много препирни - вица за "а тези с коланите - направо като живи" го знаеш.

Не точно със столчета и такива бруталии се решава проблема. За мен наличието на възрастен на задната седалка до детето е много по-безопасно от каквото и да е било столче. Защото столчето въобще не е само да предпази детето при катастрофа а и от "мърдане" и пипане из колата когато до него няма човек.

Имаме столче за момченцето ни. Помага ни и като удобство за детето, и като спокойствие че няма да се пребори със забравена врата и да направи беля, или да се качи на главата на майка си докато тя кара.

Но на 12 годишна възраст (даже след първи клас) е просто глупаво да се изисква такова нещо. ОСВЕН ако не сложат и по градският транспорт, примерно Stuck Out Tongue

Като капак на всичко - ако има проблеми с ПТП-тата по шосетата, то столчетата за деца определено са една от най-последните "грижи" - с какво ще ти помогне столче срещу barely 18 камикадзе или полусляп възрастен човек?

Става малко "всичко мара втасала", при това по особено прекален начин.

А една от причините да не се спазват законите (и със сигурност основната да не се уважават) е че обикновено ги правят с раздути до безбожие изисквания, които няма как да спазиш. Крайният ефект ще е нещо от сорта на "Тоя има и кола и дете, значи има кинти за глоба".

еди.

Напълно съм съгласен с мненията за промяна и въвеждането на задължителни столчета... След като на възрастните не им увират коравите глави и да се погрижат за безопасността на децата си... Да го направят законодателите, поне...
Имам си вече две столчета в колата, какво да направя, цялата задна седалка е заета от тях, но... Безопасността на децата ми е най-важното нещо... Точка...
И само да допълня питане от предната страница...
Да, задните колани са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, винаги са били задължителни... Въпроса е, че май никой не проверява за тях...И не е вярно, че много коли нямат задни колани... Дори старата ми жигула имаше...

# 90
  • Мнения: 23 034
T3-M4,не съм съгласна.Как при удар възрастния човек ще удържи детето да не излети през някое стъкло от колата!?Забелязах,че доста хора смятат,че столчетат служат да озъптят малкия човек на седалката,а не да го пазят от евентуални инциденти.Ами тогава и ние,шофьорите трябва да сме без колани,защото Еър-бега няма да ни помогне особено по тази логика цитирам: Като капак на всичко - ако има проблеми с ПТП-тата по шосетата, то столчетата за деца определено са една от най-последните "грижи" - с какво ще ти помогне столче срещу barely 18 камикадзе или полусляп възрастен човек?.
За 12 годишните-не е задължително столче,а повдигаща седалка и то главно заради правилното положение на колана.Ако детето е по-едро,не виждам проблем да се вози само с колан.Тези закони важат за цяла Европа и са писани,на базата на статистики и краш-тестове.Защо винаги се хващаме да оспорваме закони,които ни предпазват,а не мислим за тези,които ни ощетяват.Моето дете има столче,което е в моята кола,защото по-често се вози с мен и СЕДАЛКА,когато е в колата на баща си.Когато сме на дълъг път преместваме столчето в съответната кола.Седалката е монтирана в средата,така че да е далеч от евентуалени странични удари,а от челан и заден го пази колана.Смятам,че съм осигурила максимално сигурността му.Винаги има и ужасни съвпадения на събития и никога не може а се предвиди какво ще се случи/не дай Боже/,но аз съм направила максималното,за да защитя детето си.Апропо-седалката струва 29 лв.

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 11:52 от Деси-мама х2

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 23 729
Не спорете с администратор, мда. Ама T3-M4 има столчета за големи деца. Идеята е, че като се закопчеят с колана на задната седлка при по-ниските деца колана им минава не през гърдите, а през врата, което е опасно. Ето и пример за подобна седалка. Цената е нормална, не е скъпо за да е в безопасност детето ти и да не си закононарушител.

# 92
  • Мнения: 41
По тази логика аз самата би следвало да си монтирам повдигащо столче на шофьорската седалка, защото съм 156 см висока и предпазният колан не минава оттам където трябва а точно през врата ми. Мислите ли, че е много безопасно да карам така с риск да се обеся, а за жуленето и охлузванията да не говорим.
Колата ми е сравнително нов модел, но не е предвиден регулируем колан.

# 93
  • София
  • Мнения: 2 300
T3-M4,не съм съгласна.Как при удар възрастния човек ще удържи детето да не излети през някое стъкло от колата!?

таман никак няма да го удържи...аз лично видях преди 10-15 години как едно момченце изхвърча през предното стъкло...на бащата, който беше вързан с колан нищо му нямаше...непрекъснат потупваше сина си по бузките и го викаше, но до Пирогов детето така и не се свести...дали е оживяло детенцето - не зная...дано...
В повечето случаи коланите спасяват живота - не обратното.  А без столче /дори да е само седалка/ няма как добре да се сложи колан на 6-7 годишно дете.

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 12:04 от крастава жаба

# 94
  • София
  • Мнения: 2 300
По тази логика аз самата би следвало да си монтирам повдигащо столче на шофьорската седалка, защото съм 156 см висока и предпазният колан не минава оттам където трябва а точно през врата ми. Мислите ли, че е много безопасно да карам така с риск да се обеся, а за жуленето и охлузванията да не говорим.
Колата ми е сравнително нов модел, но не е предвиден регулируем колан.

И все пак коланът не ти минава през главата, нали. Аз съм 159см и нямам проблем с коланите. Но когато човек не иска винаги ще си намери причина.

# 95
  • Мнения: 23 034
По тази логика аз самата би следвало да си монтирам повдигащо столче на шофьорската седалка, защото съм 156 см висока и предпазният колан не минава оттам където трябва а точно през врата ми. Мислите ли, че е много безопасно да карам така с риск да се обеся, а за жуленето и охлузванията да не говорим.
Колата ми е сравнително нов модел, но не е предвиден регулируем колан.
Логиката е грешна.Ами в твоя случай има регулируеми колани/това се поръчва като екстра в повечето модели коли/ или повдигане на седалката.Така се решава проблема с по-ниските хора.Просто твоята кола явно няма такива екстри и ти си я караш на собствен риск.Не може да се сравняват твоето и на детето положение.Внезапен удар или рязко спиране могат да наранят сериозно детето,ако коланът минава през вратлето му.Все пак неговата костна и мускулна система не е сравнима с тази на възрастен.При всички положения е добре да караш с колан,защото еър-бега може да то счупи врата,ако се отвори и си без колан,ти си преценяваш риска.Затова решението е за детето столче или седалка,а за теб-нова кола./шегувам се/ Mr. Green

# 96
  • Мнения: 545
Янтра, не се заяждай излишно, моля.

еди

Не спорете с администратор, мда. Ама T3-M4 има столчета за големи деца. Идеята е, че като се закопчеят с колана на задната седлка при по-ниските деца колана им минава не през гърдите, а през врата, което е опасно. Ето и пример за подобна седалка. Цената е нормална, не е скъпо за да е в безопасност детето ти и да не си закононарушител.

# 97
  • Мнения: 545
деси мама по две: не мисля че си хванала основната ми мисъл.

Вместо да се грижим да караме 12 годишните да им се купуват столчета (с който от познатите да съм споделил идеята за столче коментарът е един - "няма такива и за чий", не е ли по-добре да се пооправят нещата за да НЕ стават удари? Все пак коланите пазят само в определена граница, след това става точно по вица "тези които са без колан - на кайма. Тези с колана - като живи".

Освен това прочети внимателно - аз съм за столчетата, и имам такова, но, извинете, това да е задължително до такива възрасти е нелепо, ненужно и ще повлече само неспазване и неуважение към такъв закон.

Ако питаш мен е по-важно да се направи по-сериозно обучението и изпита, както и да се вдигне наказанието за каране в пияно състояние. Защото се получава невероятно тъпо нещо - имаме си ДЕБЕЛИ проблеми а ги решаваме чрез какво .... утре (след 9 години) някой пиян гъзар ще ме бутне, и аз ще съм виновен защото не съм сложил на 12годишният си син специална седалка. Говорим за закон все пак!

еди
ПС иначе, дали и как да се превозват децата в автомобил - смятам че трябва да се кара така че да не се стига до колан, това първо, второ,  най-добре е и двете но ако трябва да избирам предпочитам детето да е в скута на родител от колкото само в столче. най-добре е да е в столче и до него да има родител. Вероятността от злополука от ненаблюдение ми се струва по-голяма от вероятността да уцелиш точно категорията катастрофи в която хем ще е нужен колан хем ще е достатъчен. Сложно се изразих ако трябва ще го обясня..

Освен това, кой ще сложи такива седалки в градският транспорт ?Simple Smile

ПС/2

прочетох за колана и вратлето и пак не мога да се съглася, че 12 годишно дете ще виси така.

Още един път - твърдо за столчетата, но тази цифра е просто... идиотска.

T3-M4,не съм съгласна.Как при удар възрастния човек ще удържи детето да не излети през някое стъкло от колата!?Забелязах,че доста хора смятат,че столчетат служат да озъптят малкия човек на седалката,а не да го пазят от евентуални инциденти.Ами тогава и ние,шофьорите трябва да сме без колани,защото Еър-бега няма да ни помогне особено по тази логика цитирам: Като капак на всичко - ако има проблеми с ПТП-тата по шосетата, то столчетата за деца определено са една от най-последните "грижи" - с какво ще ти помогне столче срещу barely 18 камикадзе или полусляп възрастен човек?.
За 12 годишните-не е задължително столче,а повдигаща седалка и то главно заради правилното положение на колана.Ако детето е по-едро,не виждам проблем да се вози само с колан.Тези закони важат за цяла Европа и са писани,на базата на статистики и краш-тестове.Защо винаги се хващаме да оспорваме закони,които ни предпазват,а не мислим за тези,които ни ощетяват.Моето дете има столче,което е в моята кола,защото по-често се вози с мен и СЕДАЛКА,когато е в колата на баща си.Когато сме на дълъг път преместваме столчето в съответната кола.Седалката е монтирана в средата,така че да е далеч от евентуалени странични удари,а от челан и заден го пази колана.Смятам,че съм осигурила максимално сигурността му.Винаги има и ужасни съвпадения на събития и никога не може а се предвиди какво ще се случи/не дай Боже/,но аз съм направила максималното,за да защитя детето си.Апропо-седалката струва 29 лв.

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 14:11 от T3-M4

# 98
  • Мнения: 545
..между другото гледах едно доста интересно предаване по някоя от образователните телевизии. в него правеха експерименти за пораженията от багаж в купето.

колкото повече чета по темата толкова повече се убеждавам че мястото на това не е в закона. има много ама много елементи от безопасността, за които трябва да се мисли. а в закона трябват по-сериозни мерки срещу правенето на катастрофи, вместо такива изисквания.

трябва да има криминализиране на карането в пияно състояние. говорите за единични случаи на деца, починали в момент в който колан би ги спасил (евентуално, не се знае дали травмата от такъв удар - челен -  би била "безопасна" за живота дори в кошче). просто... може би няма да е толкова.. ох. няма да е толкова видимо. сетете се какво искам да кажа, не желая да се аргументирам с... фрапиращи описания.

разберете, децата НЕ са толкова устойчиви, и дали ще са вързани или не това просто няма да промени печалните събития чак толкова, колкото при възрастните.

100 пъти по-разумно е да има ограничения за скоростта ако караш деца. Трябва да има криминализиране на карането в пияно състояние - или поне при ПТП в пияно състояние да бъде криминализирано като някаква форма на опит за убийство. След това да се умножат наказанията по X ако е извършено по-сериозно нарушение - на червено или превишаване на скоростта и въобще, ако в автомобила има дете.

ТОВА ще свърши работа. Не насилственото слагане на седалки. Ще се пръкнат набързо еФтинджоси и цялата идея ще се превърне в поредната дупка за източване на стотинки - няма да можеш по спешност да закараш детето с кола.

Не бива това да е в закона. Родителят който не го е грижа ще купи проформа някакво подобие на седалка, а този който го е грижа (и може) ще се бръкне. Този който не може или кара рядко/инцидентно деца, просто ще се съобразява къде и как кара. Не бива да се "кове" в закона, наличието на седалка ще стане като наличието на пожарогасител, че и по-зле.

едно филмче с манекени - при това не само за седалките - което да се пуска на младите кандидат-шофьори и периодично по телевизиите, би било в пъти по-ефективно от колкото някакъв член от най-нарушаваният закон в България.

еди

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 14:48 от T3-M4

# 99
  • София
  • Мнения: 4 867
ей за тези последните неща имаш право. иска ми се да имаше начин всеки, който отиде да си получи шофьорската книжка, да изгледа няколко филмчета по темата, за да не ги забравя, когато седне зад волана.

# 100
  • Мнения: 545
...филмчето което гледах показваше какво може да сътвори кутия с инструменти сложена неправилно в багажника, и - не е смешно - торба с продукти на задната седалка и плюшена играчка на задното стъкло...

ПС дгд закона, някой/някоя от вас може ли да започне нещо като списъче (чеклист?) за безопасно превозване на деца? нещо, което да се събере на 1 страничка, ако може даже А5 (малка тетрадка)? иначе, колкото и да си плямпаме тук това ще се приеме - кеф не кеф в момента доста неща се приемат без да се мисли много-много, просто количеството закони за оправяне не е малко....

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 14:59 от T3-M4

# 101
  • Мнения: 23 034
Т3-4м,добре схванах за какво иде реч.Но я ти ми кажи,колко добър шофьор си!?Гарантираш ли,че ти самия при някакви форс мажорни обстоятелства няма да направиш  катастрофа.Тогава какво...закона срещу скоростта ли да пази детето ти?!ЗА  всякакви санкции срещу безумно шофиране съм,но и за мерките за безопасност.Това с предметите в колата всеки може да го прецени,на всички столчета пише да се закопчават дори,когато детето не се вози в тях.Ще разкажа един случай.Мои приятели,семейство с 2 деца,тогава на 7 и 12 г.пътуват.Големи деца,ще кажете...Бащата кара,джип,голяма кола.Не кара бързо,но в тъмното попада на Огромна дупка,яма направо.Колата става неудъжима за част от секундата влизайки в дупката и спира.В този момент децата са без колан.След като колата попада в дупката , момчето/12г/ се удря в седалката и пада между двете задни,а малката излита напред,между родителите.Майката,която е била без колан, се удря  в предната греда на колата и си чупи носа.И това от влизане дупка,да не говорим какво още може да се случи на пътя..Да ти поднесе колата на лед,дъжд,да изгубиш управление,поради някакви обстоятелства.Катастрофите не са причинени само от удар с друг автомобил.Тогава закона срещу малоумното шофиране няма да ни опази.То и в самолета си слагаме колан,нищо че ако тръгне да пада шанса да ни опази е минимален..

# 102
  • Мнения: 9 990
Хайде моля ви сега-летящи кутии и играчки в катастрофа са съдба, случайност, стечение на обстоятелствата.Говорим за елементарна превенция-столчето за обезопасяване на дете... TiredА нещастия се случват и при спазване на правила...

# 103
  • Мнения: 3 927
И аз одобрявам идеята за столчетата, въпреки че моята госпожица седи спокойно отзад по средата вързана със средния колан......

Но и това няма да накара тези от ВАС, които возят децата си отпред, сами, без колани да си купят седалки. И не ми казвайте, че няма такива - всеки ден ги виждам на паркинга в яслата.

Между другото намират ли се лесно на пазара? Аз съм почти сигурна, че не съм виждала из варненските магазини Thinking

# 104
  • Мнения: 23 034
И аз одобрявам идеята за столчетата, въпреки че моята госпожица седи спокойно отзад по средата вързана със средния колан......

Но и това няма да накара тези от ВАС, които возят децата си отпред, сами, без колани да си купят седалки. И не ми казвайте, че няма такива - всеки ден ги виждам на паркинга в яслата.

Между другото намират ли се лесно на пазара? Аз съм почти сигурна, че не съм виждала из варненските магазини Thinking
Седалки ли?Аз имам тази,даже две.едната е в колата на нашите,защото често возят малкия с тях.
http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=40_42_126&products_id=1700



Поръчах я от ДаНет,дойде за 2 дни.

# 105
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Еди, ще се съглася с теб в по-голямата част...
Вярно е, че числото "12 години" вероятно не е толкова приемливо за всеки един от нас... Но това могат да кажат родителите на по-големички деца... Нашите са малки... Сега не мога да преценя, какво ще е след 9 години и половина с моето дете... И не мога да кажа - положително или отрицателно съм настроен към изискването да има седалка за такава възраст... Аз съм принципно, като цяло, за задължаването да има седалка за децата... Но до момента, в който детето ще може да седи само със стандартния колан... Тогава вече столчето ще е излишно... А не да пътувам с акта за раждане на дъщеря ми (за да доказвам възрастта й на контролния орган), която на 11 години и половина ще е висока 164 см и ще е съвсем спокойно седнала с нормалния колан... Пък КАТ-аджията ще ми вика - не може, тук в Закона пише - до 12 години, плащай глоба...
Стократно съм съгласен с теб за хилядократно повишаване на наказанията по пътя за нетрезви шофьори и тези, които по една или друга причина причинят ПТП... За повторно шофиране в нетрезво състояние - никога повече да нямат право да карат кола... Тоест - отнемане на книжка - до живот... За виновно причинено ПТП - една, две или три години отнемане на книжката... За катастрофа с алкохол - пак до живот... И всякакви такива тежки наказания... За превишена скорост - драконовски парични глоби... И постоянна СМЯНА и ВЪПИЮЩ контрол на проверяващите... За да се изкоренява всякакъв вид корупция...
Освен горното... Трябва изключително много да се затегне провеждането на курсове и изпити за придобиване на квалификация... Часовете да станат доволно много - за мен 50 часа е приемлива бройка... Строго да се отсеят инструкторите... Да се направи регистър на школите и който има шофьори с много ПТП-та - да се отнемат лицензи... Изпита де се промени като начин на провеждане... Особено в практическата му част... За мен е важно да се удължи като времетраене шофирането по време на изпит... Освен това - да се изкорени и корупцията в това начинаие... Има още доста какво да се желае... Но и това е достатъчно да се направи...
Всъщност, няма да се съглася с теб само по въпроса за коланите... Що се отнася до тях... Доказано е, че коланите са най-необходими в града, при ниските скорости... При висока скорост (над 90 км/ч) - почти няма какво да те спаси... Обаче практиката познава много случаи, когато колана е възпрепятствал шофьора или пътници да изпаднат от колата при търкаляне, падане в канавка, в пропаст и прочие... Наскоро моя близка позната... Влиза в голяма дупка със 70 км/ч, пръсва се предна дясна гума, колата става неуправляема и полита от около 7 метра в пропаст, като летейки отсича сравнително дебело дърво... Ако не е бил колана на шофьорката в последващото търкаляне... Със сигурност тя нямаше да се оттърве само с уплах, а със сигурност щеше да е натрошена... Така че, от коланите има полза, определено... Виж, ако караш със 130 и се натресеш челно в друг автомобил или в нещо крайпътно... Няма какво да те спаси...
Пожелавам на всички безпроблемно и безаварийно пътуване...
newsm10



П.С. Пожелавам на всички (включая и нас) много късмет и да не се срещаме с безхаберни и лумпенизирани псевдошофьори... Или такива, които са си купили книжката... Да пази Господ от такива "срещи"...

Последна редакция: сб, 28 окт 2006, 20:29 от Ekcnpec

# 106
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Еди, ще се съглася с теб в по-голямата част...
Вярно е, че числото "12 години" вероятно не е толкова приемливо за всеки един от нас... Но това могат да кажат родителите на по-големички деца... Нашите са малки... Сега не мога да преценя, какво ще е след 9 години и половина с моето дете... И не мога да кажа - положително или отрицателно съм настроен към изискването да има седалка за такава възраст... Аз съм принципно, като цяло, за задължаването да има седалка за децата... Но до момента, в който детето ще може да седи само със стандартния колан... Тогава вече столчето ще е излишно... А не да пътувам с акта за раждане на дъщеря ми (за да доказвам възрастта й на контролния орган), която на 11 години и половина ще е висока 164 см и ще е съвсем спокойно седнала с нормалния колан... Пък КАТ-аджията ще ми вика - не може, тук в Закона пише - до 12 години, плащай глоба...
Стократно съм съгласен с теб за хилядократно повишаване на наказанията по пътя за нетрезви шофьори и тези, които по една или друга причина причинят ПТП... За повторно шофиране в нетрезво състояние - никога повече да нямат право да карат кола... Тоест - отнемане на книжка - до живот... За виновно причинено ПТП - една, две или три години отнемане на книжката... За катастрофа с алкохол - пак до живот... И всякакви такива тежки наказания... За превишена скорост - драконовски парични глоби... И постоянна СМЯНА и ВЪПИЮЩ контрол на проверяващите... За да се изкоренява всякакъв вид корупция...

Ще напиша още, но след малко...




Аз се интересувам от въпроса, но не успявам да прочета всичко, нали закона е 12 год и до 1.50 височина. Защото моят син е 11 и висок 1.52, хайде за другия ще купувам столче, който е 8 год и восочина над 1.40.


Ами какво ще прави съседката, като нейните са 4 клас - на 10 и 9 год и са над 50 кг тежки, едното и е определено над 1.50, ама другото е май около 1.40

# 107
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Аз се интересувам от въпроса, но не успявам да прочета всичко, нали закона е 12 год и до 1.50 височина. Защото моят син е 11 и висок 1.52, хайде за другия ще купувам столче, който е 8 год и восочина над 1.40.

Ами какво ще прави съседката, като нейните са 4 клас - на 10 и 9 год и са над 50 кг тежки, едното и е определено над 1.50, ама другото е май около 1.40

Те това е интересен казус и ми е интересно каква ще е интерпретацията и тълкуванието на Закона в този случай...

Общи условия

Активация на акаунт