Студенти София 2021

  • 1 393
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте! Дойде  и моето време да започна висшето си образование с моята половинка.Аз ще бъда в УНСС ,тя Медицински .Нуждая се от мнението ви , със каква сума бихме могли да се справим месечно.Във момента живеем в чужбина и се прибираме август месец. Желаем да сме самостоятелни на квартира (с общежитията няма как да живеем заедно) поставили сме си лимит от максимум 500 лева (едностаен ще е ,не се надяваме на двустаен особено много)наем и най-удобно би било и за двама ни кварталите Лозенец, Изток,Гео милев ,Хладилника (та така, можем ли да намерим прилично жилище за тази цена? )
Тя ще има помощ от родителите си в размер на  около 400-450 евро(може би ще работи парт тайм ако се наложи и се справя) ,докато при мен положението е ,че всичко трябва да си изработя сам( страх от работа нямам , имам опит в сферата с наргилетата в кафе/дискотека ,малко опит в заведение на самоубслужване на каса, съвсем малко в дърводелството  и 1 година стаж в чужбина в строителството ,по конкретно с наливането на бетон и хидроизолациите ).Нивото ми на Английски бих казал е поне Β2 ,Говоря  съвсем малко гръцки ако смятате че би било бонус .Притесненията ми са дали бих могъл да си намеря фул-тайм работа учейки редовно , като смятам ,че 1000 лева НЕТО ще ми трябват за да оцелея .
Учим се да готвим от известно време ,така ,че поне малко бихме икономисали от това Sweat Smile ,или доколкото знам столовете в университетите също са вариант за част от храненето на прилична цена .(сметнахме си че 650лв на човек за сметки храна,наем ще са окей , дали е така?)
Имам някакви събрани средства за да започна  първия месец-два МАКС  без да работя
Освен от по евтината карта за транспорт имаме ли някакви други "привилегии" ако мога да го нарека като студенти? На 20 години сме ако е от някакво значение.
П.с знам ,че положението с ковид е МАЗАЛО , и това също е фактор за работата.
Благодаря предварително,лек и спокое ден !

Последна редакция: сб, 08 май 2021, 20:46 от georgievgeorgi

# 1
  • Мнения: 58
Трябва да предвидите, че ще ви искат 1 наем и 2 депозита при сключване на договора за наем. Работа ще си намерите. Като цяло реалистично мислите. Ще се справите.

# 2
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Според мен е абсурд да намерите приемливо жилище до 500 лв. месечен наем. Аз също съм на 20 години, студентка съм в първи курс. Преди да кандидатствам за общежитие цяло лято обикалях  София в търсене на жилище на сносна цена - такова нямаше. Евентуално може да се намери нещо за тези пари, но с ужасно лошо качество на мебелите, на първи етаж, в лош квартал. Не си струва лично според мен, та затова кандидатствах за общежитие. Все пак се надявам да успеете да намерите приемливо жилище, което да ви устройва, защото мизерните дупки са страшно много. Има страшно покачване на цените на имотите, включително и за наеми.

Относно работата - при теб е по-възможно да не ходиш на лекции и упражнения (предвид университета, към който си се насочил, но пак зависи от специалността), но за приятелката ти е изключено да пропуска упражнения, защото в медицинските университети държат на присъствие и има заверки по дисциплините за допускане до изпит. Щом владееш английски и малко гръцки, можеш да се опиташ да кандидатстваш към някой колцентър (макар че за там се изискват по-високи познания по езика, но не пречи да опиташ), иначе можеш да работиш и в някой нон-стоп, в голяма верига хранителни магазини, в спортни магазини (там търсят доста млади мъже). Щом сте се насочили към София и не се плашите от работа, ще успеете.

По отношение на храната - има доста големи вериги магазини, в които готвената храна от топлите витрини е сравнително евтина. Например - редовно във Фантастико си купувам готвена храна, качеството ѝ е не по-различно от ресторантско, но за сметка на това цената е два пъти по-ниска. Разчитам само на готова готвена храна, тъй като стаята в общежитието ми е малка, всичко в нея е ново и не ми се създава разправия да готвя, отделно, че няма къде да държа домакински уреди. Удобно е с тези големи хипермаркетски вериги. Щом обичате да готвите и ще сте на квартира, ще излезе сигурно също по-евтино, отколкото ако вечеряте всяка вечер на ресторант.

Привилегии от това, че сте студенти - освен намалението на картата за целия градски транспорт, което сте посочили, има и специални студентски карти (ISIC карти), които осигуряват различен процент намаления на различни стоки в различни търговски обекти. По някой път наистина предложенията са доста изгодни и си струва. Не знам дали в УНСС се издава подобна карта, но за Софийския съм сигурна, трябва да проверите дали се издават и в този университет.

Още нещо - ако се притеснявате, че няма да успеете да се справите с целодневна работа и редовна форма на обучение в университет, защо не се запишете задочно? Така ще имате цял ден на разположение да работите, ще взимате пари за пълен работен ден и същевременно ще учите. Има специалности в УНСС, които са задочно, даже немалко на брой, трябва да проверите. Освен това може да се прехвърлите от задочна в редовна форма на обучение след като си стъпите на краката.

Смятам, че сте мотивирани и ще се справите. Желая успех!

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
500 лв за наем... трябва да сте големи късметлии, ако намерите нещо читаво на тази цена. Трябва да добавите и ток, вода, телевизия /Интернет, евентуално и парно.
За храната. Моята дъщеря си готви в общежитието, т. е. готвеше, защото от ноември насам са онлайн и си е у дома. На нея не й харесва храната във Фантастико. Иначе в стола купонът е 2.50, за ТУ става въпрос, но щом учиш редовно, можеш да ползваш всички столове на тази цена.
За работата не мога да кажа нищо и как би се съчетала с редовно обучение. Но има много работещи студенти, значи не е невъзможно.
Желая успех и на двама ви.

# 4
  • Мнения: 2
500 лв за наем... трябва да сте големи късметлии, ако намерите нещо читаво на тази цена. Трябва да добавите и ток, вода, телевизия /Интернет, евентуално и парно.
За храната. Моята дъщеря си готви в общежитието, т. е. готвеше, защото от ноември насам са онлайн и си е у дома. На нея не й харесва храната във Фантастико. Иначе в стола купонът е 2.50, за ТУ става въпрос, но щом учиш редовно, можеш да ползваш всички столове на тази цена.
За работата не мога да кажа нищо и как би се съчетала с редовно обучение. Но има много работещи студенти, значи не е невъзможно.
Желая успех и на двама ви.

Благодаря за отговора! Разбира се, мотивирани сме ,ще направим всичко възможно да се справим.Относно разходите където споменах ,че си сметнахме 650 лв на човек за  наем,сметки,храна... да имам задни мисли ,че би било малко ,но ще икономисваме доколкото е възможно .Отново казвам, моето най-голямо притеснение е заради КОВИД , гледах новини как правят хората на луди ,отваряне затваряне на увесилителния бизнес,  казина и т.н .Ще видим ,със опитване става

# 5
  • Мнения: X
Читави едностайни се намират, но не и в кварталите, посочени от автора.

# 6
  • Мнения: 58
Предвид ограничения бюджет, помислете за възможността да живеете в общежитие. Пак ще сте заедно във всеки свободен момент. На момичето ще и стигат финансите без да се налага да работи, което ще е трудно  предвид  по- трудната специалност. Вие може спокойно да си намерите подходяща работа и да не ви пречи на образованието. Според мен ще ви е в пъти по-спокойно от финансова гледна  точка, а това се отразява много на връзката. След няколко години като станете по- стабилни финансово и изкарате част от образованието си наемете квартира.

Общи условия

Активация на акаунт