Майчинството счетоводно - 89

  • 28 842
  • 731
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 421
Аз предварително се извинявам за глупавия въпрос, но ми е важно и ще се радвам да споделите, ако знаете 😊
15 те дни бащинство, които се плащат от НОИ има ли вариант мъжа ми да не успее да ги получи ?Видях изискванията.При нас ситуацията е следната.Чакаме бебе Октомври.Нямаме брак и се водим на различни адреси . Всъщност живеем заедно, от 5 години, но аз не съм сменявала адреса си и се водя на този на родителите ми, защото те живеят на съседната улица и дефакто за мен нищо не се променя, като например мястото на което ще гласувам или нещо от сорта. ..
Ще приложим документ, че е припознал детето, но пише, че тряба да живеем заедно, а ние документално няма как да го докажем това🙄
Не мога да ходя да сменявам адреси, понеже съм на лежащ режим.

С моя мъж се водим по ЛК дори в различни градове, но ги изплатиха. Не мисля, че има значение кой къде е регистриран за тези неща. Важна е тази бележка от болницата, която я дават (трябва да си я поискате,  аз ги питах защото се правеха на разсеяни). Тя отива при работодател и от там в НОИ.

# 661
  • Мнения: 295
Здравейте! В края на 9 г. с съм. Въпроса ми е колко болничен ми се полага. Гинеколога каза, че само 6 месеца ми се полагат, но някъде прочетох, че е 180 дни + 45 дни преди раждане. И много съм объркана взех си 2 седмици от личен лекар, които утре ми изтичат, а гинеколога ми казва, че и те влизат в тези 180 дни, нищо, че са заради друга причина. Вие кога най-рано излезнахте в болничен? Никъде не мога да намеря общи брой дни. И тези болнични за работни дни в месеца ли са или са  за 31 дни месечно например от 1.08.2021 до 31.08.2021. Много съм объркана, защото трябва да изляза в болничен, заради натоварващата ми работа по думи на лекъря и пак по негови думи ако излезна сега нямало да ми стигнат и ще се е налагало по-късно с корем да ходя на работа. Знам има и въпроса с ТЕЛК, но в нашия град човека, който взима решенията е изключително нечовечен и на хора с тежки заболявания не им дава и ми казаха, че по-добре да не стигам до тази стъпка. Моля някой запознат с тези неща да ми разясни, защото четох търсих но конкретен отговор не намерих.
Аз съм в болничен от около 8г.с. Дните ще ти стигнат. Когато няма прекъсване между двете седмици от ЛЛ и другия болничен, мисля че се смятат заедно( нека някой по- запознат и той да даде мнение). Болничните са за по 30 календарни дни.

# 662
  • Мнения: 1 975
След трите болнични, които са разяснили по- горе, се предава копие от акта за раждане и декларация - нея обикновено я попълва счетоводителя, без да ви занимава. Предполагам затова така е казала.

Здравейте, дами! Бихте ли ми пояснили след 45 дневния болничен, какви документи е нужно да се подадат към НОИ. Понеже счвтоводителката ми казва, че не било нужно нищо да правя, а на всякъде чета , че се подават декларации в НОИ за майчинството.
След този 45 дневен болничен преди термин се издава болничен от АГ-то(болницата) , но след това не ми е ясно . Благодаря! Simple Smile

# 663
  • Мнения: 523
MintyMohito извинявай за въпроса, но какви са тези пари, които се изплащат  на бащата? Тук прочетох че се полага 15 дневен отпуск, но и пари ли отпускат

# 664
  • София
  • Мнения: 22 923
Този 15-дневен отпуск го изплаща НОИ, а не работодател. Това е всичко, което може да получи и е 90% от заплатата, която получава.

# 665
  • Мнения: 523
Този 15-дневен отпуск го изплаща НОИ, а не работодател. Това е всичко, което може да получи и е 90% от заплатата, която получава.
Благодаря sea.sea. Живот и здраве да дойде края на ноември 🙂

# 666
  • София-Младост
  • Мнения: 23 321
Извън темата ще вметна, че целта на бумащината не е да ви откаже...Не познавам майка, която е отказала да взима обезщетение, защото трябва да попълни 3 декларации;)
На сила не ги дават тези много или малко пари, така че всеки си преценява сам.

# 667
  • Мнения: 829
Може ли малко повече инфо за парите и отпуска, които таткото получава? Какви документи и къде трябва да подаде? Директно да отиде в НОИ или ва работодател? И каква е тази бележка от болницата? Изобщо какви са стъпките?

# 668
# 669
  • София
  • Мнения: 170
Точно влизах със същия въпрос. Много благодаря!
Само не мога разбера това заявление за отпуска на бащата по чл. 45а, ал. 1 от НРВПО от къде да го изровя, за да го попълни и представи на работодателя? Търсих из нета и нещо не мога да се ориентирам.

# 670
  • София-Младост
  • Мнения: 23 321
Това е все едно предишното молба за отпуск, може да е свободен текст.
Ето тук има примерно:
http://companybulgaria.eu/BG/bg/companybulgaria.eu/dokumenti-50.html

# 671
  • София
  • Мнения: 170
Благодаря! Simple Smile

Това е все едно предишното молба за отпуск, може да е свободен текст.
Ето тук има примерно:
http://companybulgaria.eu/BG/bg/companybulgaria.eu/dokumenti-50.html

# 672
  • Мнения: 202
Здравейте,  отдавна следя темата и смятам,  че до момента, четейки, съм успяла да намеря отговор за всички въпроси,  които са ме вълнували. Благодаря на всички,  които пишат и помагат.
Най сетне имам въпрос, обаче,  чийто отговор не съм срещала нито в тази, нито в предната тема. 
Четох, че отпускът губи давност до дяе години, ако не се използва.  В същото време видях, че има член съгласно който,  тези 2 години се замразяват за периода на майчинство.  В случай,  обаче,  че се излезе в две последователни майчинства, отпускът от тези 4 години- 80 дни пази ли се? Или е по добре да се вземат дните между двете майчинства?
И друг въпрос, който не ме касае, но обещах на познат да попитам: при две последователни майчинства, със застъпване,  ако въпросното лице забременее трети път,  отново ли може да взима помощ от държатава за отглеждане на дете?  Вече няма да е в размера на първото обезщетение, а ще се изчисли ня база 24 месеца назад предполагам. Работодателят има ли законово основание да го уволни този служител? Все пак 6 години си е много време и предполагам нито един работодател няма да иска този служител изобщо да му се връща на работа. От законова гледна точка, обаче,  може ли да го уволни?

Благодаря предварително:)

# 673
  • Мнения: 1 038
Първо се ходи в РЗОК,попълва се декларация за изискване по служебен път на здравните осигуровки от Англия.След това (месец,два) когато е готов документа с него отивате в Нап.Ще ви признаят здравните до напускането на ЕС
[/quote] Благодаря. Знаете ли конкретно номера на документа, който се изисква по служебен път? Има документ, който се изисква при окончателно напускане на ОК, за него ли става въпрос?  ММ към момента не мисли за постоянно връщане в България.
[/quote]

Не знам номера.Не е за постоянно напускане,имат си декларация която попълвате.Имената на човека,държава,град и период за който изисквате осигуровките.
През февруари ходих да вадя на мама такъв документ.Отидете на място,че с телефоните не става-не отговарят.Аз ходих на ул.Енос 10.Казвате на охраната,че сте ьа осигуровки от чужбина и те ви свързват с който трябва.На втория етаж се качвате и пишете:)

Последна редакция: чт, 29 юли 2021, 15:26 от jiraf4e86

# 674
  • София-Младост
  • Мнения: 23 321
Без да съм специалист, но тя питаше за здравноосигурителните вноски, а ми се струва, че отговорите бяха за осигурителни вноски(във връзка с признаване на стаж)по принцип. Може и да бъркам! Това У1 е за признаване на осиг. стаж...и т.н.
Ето тук има обяснено:
https://nra.bg/wps/portal/nra/osiguryavane/zdravno-osiguryavane/ … lgari-v-chuzhbina

Общи условия

Активация на акаунт