Нобелова награда по литература 2006

  • 2 061
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 412
Дне ще бъде обявен нобеловият лауреат за (по  Embarassed) литература за тази година.

И това ако не е подходяща първа тема (автор) за литературния клуб  bowuu

Досегашните лауреати http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/

Аз стискам всичките си палци за Милан Кундера ...айде или за Марио Варгас Льоса  Heart Eyes

Слуховете са, че (политически съображения) ще спечели Орхан Памук. Не го харесвам  Rolling Eyes

Ако темата представлява интерес, ще добавя една анкетка с всички номинирани, да си направим едно мини-гласуване   bouquet

# 1
  • Мнения: 4 806
Ще следя с интерес темата, но ... анкетата не знам, дали има смисъл.

# 2
  • Мнения: 5 877
Моят претендент е Амос Оз.

Харесвам и Филип Рот, и Памук (с "Черна книга"), към Кундера не знам защо имам двойнствено отношение.

Eто нещо от сирийския поет Адонис (не бях чувала за него, признавам си):
The Adoring Rock

The wandering is over,
and the road
is an adoring rock.


Here we are,
burying the corpse of the day,
draped in the winds of tragedy.


But tomorrow we shall shake
The trunks of the forest of palms.
And tomorrow we shall wash
the body of the slender god
with the blood of the thunderbolt,
and construct the tenuous lines
between our eyelids and the road

# 3
# 4
  • Мнения: 1 937
Да, "Норвежка гора" в момента, имам и "Спутник, моя любов", но си чака реда.
Добър разказвач.

# 5
  • Мнения: 5 790
ОРХАН ПАМУК СПЕЧЕЛИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА

# 6
  • Мнения: 5 877
къде казаха?

# 7
  • Мнения: 5 790
Ми гледах го по CNN преди 10-тина минути на живо. И по всички чужди агенции го пише.

# 8
  • Мнения: 5 877
Аз съм доволна, макар че тук във форума май няма други почитатели  Laughing

# 9
  • Мнения: 412
Eто нещо от сирийския поет Адонис (не бях чувала за него, признавам си):
The Adoring Rock
...........................

яаа...много е хубаво! Благодаря   bouquet

Е... сама ли съм във фен-клуба на Кундера  Flutter Ужасно ми е любим  Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 412
Аз съм доволна, макар че тук във форума май няма други почитатели  Laughing
...абе нещо ми паулукоелювее незнам  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 5 877
стига бееее....
"Бялата крепост" му е ранна творба.
"Черна книга" е моят избор.
Не намерих откъс на български, но ето началото:

Rüya was lying facedown on the bed, lost to the sweet warm darkness beneath the billowing folds of the blue-checked quilt. The first sounds of a winter mo rning  seeped in from outside: the rumble of a passing car, the clatter of an old bus, the rattle of the copper kettles that the salep maker shared with the pastry cook, the whistle of the parking attendant at the dolmus stop. A cold leaden light filtered through the dark blue curtains. Languid with sleep, Galip gazed at his wife's head: Ruya's chin was nestling in the down pillow. The wondrous sights playing in her mind gave her an unearthly glow that pulled him toward her even as it suffused him with fear. Memory, Celâl had once written in a column, is a garden. Rüya's gardens, Rüya's gardens . . . Galip thought. Don't think, don't think, it will make you jealous! But as he gazed at his wife's forehead, he still let himself think.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 867
леле, анда, направо ми се допревежда - ей така , за удоволствие!

# 13
  • Мнения: 5 877
ммм, давай  Laughing

# 14
  • Мнения: 3 345
Значи аз не успях да дочета книга на носителя на Нобелова награда за 2006г...

"Бялата крепост" просто не ме заинтригува... Защо ли? Или не съм улучила времето, или собственото си настроение, или просто книгата е за по-дълбокомислещи от мен същества.

Но бих прочела и други негови книги, за да видя дали мисля по същия начин...
А "Бялата крепост" оставям на отлежаване - за по-добри времена...

# 15
  • София
  • Мнения: 4 867
а черната книга я няма из онлайн книжарниците...

# 16
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А така, таз година в Турция, догодина у нас!   bouquet
Ще взема още нещо да прочета Памуково, пък да видим. Ще му дам още един шанс.  Mr. Green
Кундера не го харесвам, Чандра, когато го чета ми е сиво и накрая ми остава едно такова мътно в душата...

# 17
  • Мнения: 5 877
а черната книга я няма из онлайн книжарниците...
ето, само че са сбъркали снимката на корицата
http://www.nissimbooks.com/catalog/product_info.php?products_id=407



Тук е по-евтина
http://www.slon.bg/display.php?section=8&category=16&art … 731a41b74787b55db

# 18
  • София
  • Мнения: 4 867
е, от тези не бях пазарувала. обикновено редувам пингвините (все ги бъркам с пеликаните), хеликон и българска книга.

# 19
  • Мнения: 25 710
Само аз ли харесвам Льоса?  newsm78 Cry
"Градът и кучетата" - култова книга от нашата младост.
"Леля Хулия и писачът" -  Mr. Green ммммм, за прабабата на днешните сапунки - радиосериалите.
"Разговор в катедралата" - страхотен стил!
Обичам да го чета!  Heart Eyes Hug

# 20
  • Мнения: 412
Само аз ли харесвам Льоса?  newsm78 Cry
Heart Eyes Hug
неее...и от нашата младост тоже  Heart Eyes

Кундера не го харесвам, Чандра, когато го чета ми е сиво и накрая ми остава едно такова мътно в душата...

И аз може да дам още един шанс на г-н нобелиста  Rolling Eyes
А Кундера...ох, толкова ми е цветно като го чета  Wink а накрая до какви цветности ме отвежда...Някои фрази, думи, ...направо като мантри ме озвучават  Blush много ми е близък - с тази крайна и нежна и сюблимна перфектност в изказа и неочаквани състояния и находки на всяка крачка (препъвам се  Wink)...Дай му още един шанс, а   bouquet

# 21
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ами аз май всичко на Кундера съм прочела, излязло досега у нас (то не и много, а, имаше и в "Съвременник".)
Льоса съм го чела доста отдавна, някога ми харесваше...

# 22
  • Мнения: 809
стига бееее....
"Бялата крепост" му е ранна творба.
"Черна книга" е моят избор.
Не намерих откъс на български, но ето началото:

Анда, в началото на другата годината ще я преиздадем. Laughing
Другите му книги, издадени досега са
"Името ми е Червен"
"Бялта крепост"
"Сняг"
На мен ми е любима "Името ми е Червен"
А тук http://www.ednorog.com/author_details.php?author=16 ще можете да следите какво предстои.

Последна редакция: чт, 12 окт 2006, 15:52 от Julka

# 23
  • Мнения: 5 877
яяяяя кой бил тук  Laughing
Пусни началото на "Черна книга" на български, моля те! Един-два абзаца.

# 24
  • Мнения: 809
а черната книга я няма из онлайн книжарниците...
Обещавам ви за Новата година. Сега я работим.

# 25
  • Мнения: 809
яяяяя кой бил тук  Laughing
Пусни началото на "Черна книга" на български, моля те! Един-два абзаца.
Преводът е на Гюлчин Чешмеджиева. Не е пред мен в момента, за съжаление. Но имаш една книга от мен - като я пуснем. Сега тиражът е изчерпан. Няма да я намерите по книжарниците. По едно време имаше няколко бройки в книжарница "Нисим" - на бул. В. Левски, но мисля, че се изчерпа.

# 26
  • Мнения: 1 937
Е... сама ли съм във фен-клуба на Кундера  Flutter Ужасно ми е любим  Heart Eyes

Не си. Но го познавам само от "Непосилната лекота на битието" и "Самоличност".
Коя да е следващата?
Май само аз не съм чела ни Памук, ни Льоса? Confused

# 27
  • Мнения: 479
Да се разпиша: почитател на Памук  newsm10 .
Като прочетох темата и молбата на Анда, се завтекох да търся Черна книга, за да пусна първия абзац, ама като не я намерих, ми светна, че преди седмица я дадох на една приятелка да я чете.  Аз също съм от онези, които започнаха с Бялата крепост, която няма нищо общо с останалите му книги, излизали на български. 

chandra, на Кундера съм също фен - много ми пасва на меланхоличната душа...

А  Мураками (Норвежка гора) четох преди около година, ама почти не я помня.

Последна редакция: чт, 12 окт 2006, 16:54 от Тодоран

# 28
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Айде и аз да се включа  Laughing
Радвам се за Памук. "Бялата крепост" със сигурност не е най-доброто му попадение, но пък "Името му е червен" много ми хареса. Сега на ход е "Сняг", ама съм съвсем в началото и нищо не мога да кажа. "Черната книга" със сигурност няма тираж.

# 29
  • Мнения: 1 546
стига бееее....
"Бялата крепост" му е ранна творба.
"Черна книга" е моят избор.
Не намерих откъс на български, но ето началото:

Rüya was lying facedown on the bed, lost to the sweet warm darkness beneath the billowing folds of the blue-checked quilt. The first sounds of a winter mo rning  seeped in from outside: the rumble of a passing car, the clatter of an old bus, the rattle of the copper kettles that the salep maker shared with the pastry cook, the whistle of the parking attendant at the dolmus stop. A cold leaden light filtered through the dark blue curtains. Languid with sleep, Galip gazed at his wife's head: Ruya's chin was nestling in the down pillow. The wondrous sights playing in her mind gave her an unearthly glow that pulled him toward her even as it suffused him with fear. Memory, Celâl had once written in a column, is a garden. Rüya's gardens, Rüya's gardens . . . Galip thought. Don't think, don't think, it will make you jealous! But as he gazed at his wife's forehead, he still let himself think.
Анда,от къде намери този откъс? Прекрасно е. Нищо не знам за този автор, той на наглийски ли пише?

# 30
  • Мнения: 809
Анда,от къде намери този откъс? Прекрасно е. Нищо не знам за този автор, той на наглийски ли пише?
Пише на турски.
Преводът на български на "Черната книга" е от Гюлчин Чешмеджиева, а на "Името ми е Червен", "Бялата крепост" и "Сняг" на Розия Самуилова.
Розия Самуилова е наградена за блестящ превод на Орхан Памук. Невероятен стил има автора и преводачката се е справила блестящо. Просто се потапяш в атмосферата.

# 31
  • Мнения: 3 345
След всички положителни отзиви за Орхан Памук определено ще му дам втори шанс. С коя книга да бъде?

Всъщност следващата книга, която ще обсъждаме в литературния клуб, може да бъде именно някоя от неговите, нали...

# 32
  • Мнения: 809
След всички положителни отзиви за Орхан Памук определено ще му дам втори шанс. С коя книга да бъде?

Всъщност следващата книга, която ще обсъждаме в литературния клуб, може да бъде именно някоя от неговите, нали...
Предвид обстоятелството, че "Черната книга" не може да се намери сега, а чак след Нова година, гласувам с две ръце за "Името ми е Червен". Уникална книга. Стил, език, атмосфера, размисъл, философия, и всичко това заплетено в криминална интрига. Виж гърба на книгата.
http://www.ednorog.com/book_details.php?book=57
А и се ориентирай за другите, пък която ти допадне най-много, с нея почни.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
И аз съм прочела всичко на Кундера, което е издавано/мисля, че не е малко Rolling Eyes/, но фаворит си ми остана "Непосилната лекота на битието", която ако не се лъжа излезе първа на бг пазара/не претендирам за достоверност Laughing/. Харасвам го и бих се зарадвала ако спечелеше.
 Но харесвам много и Льоса/за съжаление съм го чела отдавна/, и Филип Рот...
 Не мога да разбера защо Орхан Памук все го подминавам...Нобеловата награда е повод да почета. Честито на победителя!  bouquet

# 34
  • Мнения: 3 345
След всички положителни отзиви за Орхан Памук определено ще му дам втори шанс. С коя книга да бъде?

Всъщност следващата книга, която ще обсъждаме в литературния клуб, може да бъде именно някоя от неговите, нали...
Предвид обстоятелството, че "Черната книга" не може да се намери сега, а чак след Нова година, гласувам с две ръце за "Името ми е Червен". Уникална книга. Стил, език, атмосфера, размисъл, философия, и всичко това заплетено в криминална интрига. Виж гърба на книгата.
http://www.ednorog.com/book_details.php?book=57
А и се ориентирай за другите, пък която ти допадне най-много, с нея почни.

Четейки откъсите от "Сняг", публикувани на сайта, изпадам в пълно недоумение как е възможно "Бялата крепост" и "Сняг" да са от един и същи автор... Толкова различен стил и език...
Сякаш никога не съм чела книга от Памук...  Thinking

# 35
  • Мнения: 412
Е... сама ли съм във фен-клуба на Кундера  Flutter Ужасно ми е любим  Heart Eyes

Не си. Но го познавам само от "Непосилната лекота на битието" и "Самоличност".
Коя да е следващата?

"Валс на раздяла" - един добър повод да се срещнем, за да ти я дам   bouquet
...и да се наприказваме  Grinning

off: ще я махна тази мрачна картинка на syd barrett, само да ми остане време   Rolling Eyes

# 36
  • sofia
  • Мнения: 1 606
След всички положителни отзиви за Орхан Памук определено ще му дам втори шанс. С коя книга да бъде?

Всъщност следващата книга, която ще обсъждаме в литературния клуб, може да бъде именно някоя от неговите, нали...
Предвид обстоятелството, че "Черната книга" не може да се намери сега, а чак след Нова година, гласувам с две ръце за "Името ми е Червен". Уникална книга. Стил, език, атмосфера, размисъл, философия, и всичко това заплетено в криминална интрига. Виж гърба на книгата.
http://www.ednorog.com/book_details.php?book=57
А и се ориентирай за другите, пък която ти допадне най-много, с нея почни.


Аз ли нещо  съм пропуснала? Нов тираж ли се очаква?

# 37
  • Мнения: 3 345


Аз ли нещо  съм пропуснала? Нов тираж ли се очаква?


Да - ето копирам от сайта:

ОЧАКВАЙТЕ ВТОРОТО ИЗДАНИЕ НА "ЧЕРНАТА КНИГА".

# 38
  • Мнения: 5 877
Анда,от къде намери този откъс? Прекрасно е. Нищо не знам за този автор, той на наглийски ли пише?
Намерих го на сайта на Random House:
http://www.randomhouse.com/catalog/display.pperl?isbn=9781400078 … &view=excerpt

има още...
аз харесах "Черна книга" повече от "Името ми е червен" (засегна ме лично по някакъв начин), а "Името ми е червен" повече от "Сняг". Рози Самуилова е блестяща преводачка, но и "Черна книга" е преведена супер.

"Бялата крепост" не съм чела. "Сняг" я почнах, но ми вървеше бавно и междувременно мъжът ми я даде някому.
"Черна книга" на два пъти си я купувам и я подарявам някому, та май че актуално я нямам, така че благодаря за предложението.

# 39
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
"Бялата крепост" не съм чела. "Сняг" я почнах, но ми вървеше бавно и междувременно мъжът ми я даде някому.
"Черна книга" на два пъти си я купувам и я подарявам някому, та май че актуално я нямам, така че благодаря за предложението.
Ми ела, де, ще ти дам "Бялата крепост". Самуил ще го пращам на Бу (да си го взима, докато е още млад и жизнен), та ще се видим на спокойствие.  Mr. Green

# 40
  • София
  • Мнения: 4 867
Е... сама ли съм във фен-клуба на Кундера  Flutter Ужасно ми е любим  Heart Eyes

Не си. Но го познавам само от "Непосилната лекота на битието" и "Самоличност".
Коя да е следващата?

последно четох "незнанието" преди година някъде, имам я - ако ти се случи път към софия, заповядай...
харесва ми, че не ти създава емоции, държи се на дистанция (не като един куелю, примерно) и по този начин те предизвиква да преживееш историята по свой начин...

# 41
  • Мнения: 5 877
"Бялата крепост" не съм чела. "Сняг" я почнах, но ми вървеше бавно и междувременно мъжът ми я даде някому.
"Черна книга" на два пъти си я купувам и я подарявам някому, та май че актуално я нямам, така че благодаря за предложението.
Ми ела, де, ще ти дам "Бялата крепост". Самуил ще го пращам на Бу (да си го взима, докато е още млад и жизнен), та ще се видим на спокойствие.  Mr. Green
Хм, а ми го беше обещала на мен...

# 42
  • София
  • Мнения: 3 119
Още един голям почитател на Орхан Памук в мое лице Simple Smile. Зарадвахте ме с новината за неговата Нобелова награда! smile3501 newsm44. Изчела съм всичко негово, до което съм могла да се добера! Страшно много обичам "Черната книга", освен нея любими са ми "Името ми е Червен" и "Сняг".  "Бялата крепост" ме заинтригува, но нямаше същото въздействие върху мен.

"Черната книга" я имаше доскоро все още в книжарница "Български книжици" на Аксаков № 10  под колоните, а ако не се лъжа, и в книжарница "Книгомания" в Ориндж центъра на "Гр.Игнатиев".

Едно интервю с писателя:
http://www.x-kom.com/fakelexpress/2004/2004-1-2orhan_pamuk.htm

Последна редакция: чт, 12 окт 2006, 23:53 от sweetkids_mama

# 43
  • Мнения: 1 937
yanita,chandra   bouquet
За мен ще е голямо удоволствие да се запозная и с двете ви!

Благодарение на вас от една друга тема, открих "Животът на Пи" и "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада"... Grinning
Сега пак покрай вас съм в очакване на "Черната книга".
Абонирах се за невероятен литературен бюлетин!

# 44
  • Мнения: 412
харесва ми, че не ти създава емоции, държи се на дистанция (не като един куелю, примерно) и по този начин те предизвиква да преживееш историята по свой начин...

yanita, прекрасно казано   bouquet
Точно така го усещам и аз - тази дистанция...о, да,да  Heart Eyes

verdad - ей го Пловдива де е (ти там ли беше  newsm78) - може и ние да те изненадаме  Hug

Хм, а ми го беше обещала на мен...
Ау...пропуснала съм сватосването  Thinking Анда, да знаеш, че няма да се предадем без бой  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт