Ваксини срещу ковид-19, актуална информация и отчетна тема

  • 878 052
  • 16 912
  •   1
Отговори
# 8 685
  • тук и там
  • Мнения: 11 537
Аз не съм убедена ,че е "делта" вариант,щото другото дете и ММ са без симптоми. На второто дете и теста му е отрицателен(ПСР). Все си мисля,че ако беше делта -щяхме да сме болни всички.

# 8 686
  • Мнения: 7 243
Кайсия, бързо оздравяване! Има немалко случаи на болни ваксинирани, и в България, и в чужбина. Изглежда при нас в България са повече от средния процент в другите държави. Личното ми обяснение е, че това е свързано с ниския брой ваксинирани тук. Важното обаче е ваксината да помогне за по-леко боледуване.

Делтата наистина е по-силно заразна, но и аз имам около себе си случаи от последните 2 месеца, в които хора в близък контакт с болни не се заразиха. Явно нещата са много индивидуални и има изключения. Моя близка се грижеше за болната си майка, всеки ден беше при нея. Използваше маски и ръкавици. Направи си няколко PCR теста, всички до един отрицателни. Не е имала никакви симптоми, докато се грижеше за болната, нито непосредствено след това.

# 8 687
  • Мнения: 58
Здравейте! Случайно открих тази тема и се надявам да бъдем взаимно полезни. ☺️ Ще опиша как мина моята ваксинация, ако помогне на някой с информация. Ваксинирана съм с Пфайзер, като точно преди 2 седмици ми беше втората доза. След втората получих много реакции, като се започна с изтръпване в ръката веднага след имунизацията. На другия ден започна изтръпване по цялото тяло, студени вълни по крайниците. Взех си магнезий и витамини В. След няколко дни започнаха да отшумяват, но започна да ми изтръпват скулите на лицето,чак ми беше гадно като се храня. И това намаля като интензитет, но започна да ми пада горната граница на кръвното, чак ми се върти всичко. Пак за няколко дни. Днес кръвното вече е добре, пак започна да ми изтръпва убодената ръка.
Има ли при някой толкова дълъг период с оплаквания? Не знам дали може да се дължи на стрес, защото след втората доза много ме беше страх и то от тези тромбози, за които се тръбеше, понеже много познати ни плашат че познавали починали хора след "ваксиниране".

# 8 688
  • Мнения: 4 791
При мен вече минаха 24 часа от слагането на трета доза Модерна. Нямам никакви забележими странични ефекти. Нямам дори твърдите червени кръгчета, които имах след първите две дози Пфайзер. Никакво общо неразположение нямам (температура, болки, етц). Единствено, като тръгна да ръкомахам, усещам леко опъване над нивото на рамото.

# 8 689
  • на село
  • Мнения: 3 926
Добре де, като кажат много починали от ваксината, ами аз пък не познавам нито един на когото да му е станало нещо след ваксиниране, да не говорим за летален изход.
Но от ковид познавам хора, които си отидоха.

# 8 690
  • Мнения: 47 988
Някои пояснения относно новия тест, който предстои да бъде пуснат в ЛКИ в началото на ноември - " COVID-19 клетъчен имунитет".
Принцип на метода е еднакъв за всички налични в момента комерсиални тестове и долното важни за всички тях.: Тестът е на принципа , че Т клетките на имунната памет когато срещнат за втори път фрагменти от вируса ( първата среща е при инфекцията/ ваксинацията, втората среща става в специални епруветки с кръв от пациента), започват да отделят вещество (интерферон гама), което можем да „хванем”. Ако човек не е боледувал и срещата в епруветката е първа – няма отделяне на такова вещество. Две ограничения на този тип тестове: 1. интерферон гама може да се секретира от Т клетките на пациента и по други причини- възпаления, автоимунни състояние, злокачествени процеси и т.н. Тогава не можем да кажем дали интерферон гама идва от срещата с вирусните частици или по други причини. Резултатът се тълкува като "неопределен". 2. Понякога Т клетките са в състояние известно като "анергия" нещо като парализирани и не могат да секретират интерфеон гама, въпреки, че са клетки на имунната памет насочени срещу  Sars-Cov-2. Най-често те възвръщат тази си способност, но ако тестът се направи когато са в анергия резултатът отново е неопределен. Тоест трябва да знаете, че съществува вероятността да дадете 170 лева и да получите резултат "неопределен", което да доведе до грозни обвинения в обирджийсто. В следващ пост ще продължим разясненията, ако има нетърпеливи Wink могат да видят постове по темата тук от 02.03., 07.04 и 15.04. проф. Кюркчиев

# 8 691
  • София
  • Мнения: 11 575
Аз се ваксинирах преди седмица, но от три дни имам изтръпване на краката и усещане като боцкане. В момента си ме и болят стъпалата като ходя. Много странно е усещането, не ми се е случвало преди и се чудя дали е реакция от ваксината и може ли да е тромбоза, да се притеснявам ли.

# 8 692
  • Мнения: 218
Аз се ваксинирах преди седмица, но от три дни имам изтръпване на краката и усещане като боцкане. В момента си ме и болят стъпалата като ходя. Много странно е усещането, не ми се е случвало преди и се чудя дали е реакция от ваксината и може ли да е тромбоза, да се притеснявам ли.

С коя ваксина сте?

# 8 693
  • София
  • Мнения: 11 575
Пфайзер, като в деня и следващите два дни пих по едно Ацесал протект.

# 8 694
  • Sofia
  • Мнения: 5 948
Здравейте, някой да знае каква беше защитата на една доза Пфайзер срещу Делтата? И всъщност изобщо може ли да се счита, че има някаква защита 😟?

# 8 695
  • Мнения: X
Аз се ваксинирах преди седмица, но от три дни имам изтръпване на краката и усещане като боцкане. В момента си ме и болят стъпалата като ходя. Много странно е усещането, не ми се е случвало преди и се чудя дали е реакция от ваксината и може ли да е тромбоза, да се притеснявам ли.

Niya, не съм експерт, но доколкото ми е известно е доста трудно да се пренебрегнат симптомите на томбозата. Характеризират се със силни болки, зачервяване, затопляне на мястото, където се е образувал тромб и пулсиране. Ако се притесняваш, може да си направиш ехо-доплер диагностика, също така от кръвни изследвания се следят д-димери и тромбоцитите.

# 8 696
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Здравейте, някой да знае каква беше защитата на една доза Пфайзер срещу Делтата? И всъщност изобщо може ли да се счита, че има някаква защита 😟?

Счита се, че защитата е добра

# 8 697
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Ния, при Пфайзер има нисък риск от тромбоза. По- скоро е някаква неврологична реакция, която е характерна за рнк ваксините. Вероятно скоро ще отмине, но все пак се консултирай със специалист.

# 8 698
  • Sofia
  • Мнения: 5 948
Здравейте, някой да знае каква беше защитата на една доза Пфайзер срещу Делтата? И всъщност изобщо може ли да се счита, че има някаква защита 😟?

Счита се, че защитата е добра
Ох, дано!
Нещо ми се въртеше, че е около 30% при първа игла. Не мога да намеря таблицата с процентите на защита.

# 8 699
  • Мнения: 1 808
Здравейте, някой да знае каква беше защитата на една доза Пфайзер срещу Делтата? И всъщност изобщо може ли да се счита, че има някаква защита 😟?

Счита се, че защитата е добра

С една доза?

Между другото някои лекари в в мед. център, в който е ЛЛ препоръчват да се приема аспирин протект дни преди първата доза и после 1 месец.
Някои препоръчват и противоалергично 2-3 дни след боцкането.

Общи условия

Активация на акаунт