Миришещ балатум

  • 864
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 745
Здравейте!
Правим ремонт на кухня в стар панелен блок. Искаме да сложим на пода ламинат, защото сега е с балатум.
При опит да махнем този балатума, се оказа, че има втори балатум, който е зелепен с Господ знае какво лепило към замазката на пода и ужасно миришещ. Не може по никакъв начин да го отстраним.
Пробвахме с какво ли не: със шпакла, с вода, с разтворител, с нагряване с пистолет за горещ въздух, не става.
Решихме да го оставим и да пробваме да премахнем миризмата с белина, доместос, с оцет, със сода, не става.

Някакви предложения как мога да почистя пода, за да може да се сложи ламината и да не остане тази миризма в кухнята?
Иначе пода е добре нивелиран.

# 1
# 2
  • Мнения: 5 745
Е, такава машина от къде да намеря?
Може би под наем от някъде?

# 3
  • Мнения: 41 174
Ми от куче марка не струват много. Един балатум не е тежка работа, ще издържи. Но и инструмент/накрайник ще трябва, ако няма в комплекта.

https://www.onlinemashini.bg/akumulatoren-multitul-einhell/65062

https://evtimov.eu/index.php?route=product/category&path=277

# 4
  • Мнения: 5 745
Благодаря, ще изчакам и за други варианти и ще действам, че майстора скоро ще слага ламината.

# 5
  • Мнения: 41 174
Има и ръчен инструмент - едно криво желязо,  заострено в единия край и ръчкане. Ама трябва мъжка сила. И не му знам името, само съм виждала.

# 6
  • Мнения: X
Пробвайте със стъргалка за стъкла от този тип, като ѝ сложите дълга дръжка. Колкото по-голяма, по-стабилна и по-остра намерите, по-добре. Може и да си направите самоделна някаква. Нарязвате балатума на квадрати с макетно ножче, мокрите обилно нарязаното няколко пъти (без комшиите, де) и на другия ден или по-следващия стържите.
https://praktiker.bg/bg/Stroitelni-instrumenti-i-aksesoari/ST%C3 … KA-CIRET/p/452532

# 7
  • София
  • Мнения: 38 609
Внимавайте да не откинете замазката на пода, че ние така с един мокет, после два пакета Теракол отидоха.

# 8
  • Мнения: 5 745
Внимавайте да не откинете замазката на пода, че ние така с един мокет, после два пакета Теракол отидоха.
Точно това ни предупреди майстора!
Въоръжихме се с различни стъргалки и утре почваме да ръчкаме, дано да се справим.

# 9
  • Мнения: 5 745
Извинявам се, че пиша два поста един след друг, но не мога да се редактирам!

Да докладвам: два дена стържем, ръчкаме, мием..., успяхме да махнем и балатума, и гадното лепило.
Не на 100 %, защото бетона отдолу е грапав и няма как.
Но сега мирише още по-ужасно, но лекарство, на болница, нещо кошмарно.

Дайте идея как да премахнем отвратителната миризма?

# 10
  • София
  • Мнения: 38 609
Не обръщай внимание. Като сложите новите неща, подложка, ламинат, ще проветрите и ще замирише различно. После като сложиш текстил и декорация - съвсем друго.

# 11
  • Мнения: 5 745
Не ееее, ужасна миризма е! Ако не я премахнем, после като се сложи ламината пак ще мирише.
Понеже лепило беше водоразтворимо, аз финално минавах пода с вода. И това не помогна за миризмата. Целият апартамент вони! Ужас, направо съм в шок!

# 12
  • Мнения: X
Измийте с твърда четка колкото можете от лепилото и като изсъхне хубаво ще спре да мирише. Ако толкова ви дразни миризмата пуснете климатик или духалка да изсъхне по-бързо. А ако има остатъци от основата на балатума ги махнете с телена четка, че ако балатума е бил от тези с текстилната основа наистина много смърди, ако останат.

# 13
  • Мнения: 5 745
Да, балатума беше с текстилна основа и част от нея заедно с лепилото оставаше по пода. Старахме се да премахнем всичко, но не беше възможно. Ползвахме телена четка на ъглошлайфа. Вратата е отворена постоянно и вече не е влажен пода, но пак мирише.
Утре продължаваме да се борим отново, че се скапахме.

# 14
  • Мнения: 41 174
Всяко лепило съхне, а вие сега с тази вода сте го навлажнили. Проветрявайте и пак ще изсъхне и ще спре.

Общи условия

Активация на акаунт