В момента чета...70

  • 44 488
  • 748
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 4 739
Има ли къде да прочета Кажете на Жофика, ако не я поръчвам от Книжен пазар?

Rayna13,
Видях, че си завършила Американа, какво ще кажеш след прочита?
С радост бих ти подарила Крехко равновесие, ако все още не се е озовала при теб.

Последна редакция: чт, 15 юли 2021, 19:59 от Аня Филипова 649504

# 661
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 9 853
О,  не, изобщо не се харесахме с Прислужницата. В момента и "Заветите" ми вървят със същото темпо. Като цяло явно не е моят автор. В "ЗАветите" трябваше да прочета половината книга, за да разбера, че

Скрит текст:
се разказва от името на три различни жени. Аз мислех, че са две...

# 662
  • София
  • Мнения: 7 195
Пробвай "Слепият убиец", там съвсем ще се объркаш. Simple Smile На мен ми хареса, обаче. Както и "Орикс и Крейк". Но аз съм пристрастна.

# 663
  • Мнения: 2 136
Rayna13,
Видях, че си завършила Американа, какво ще кажеш след прочита?
Написах коментар, но сигурно си пропуснала, ще го сложа в скрит текст. Сега се върнах да прочета твоя отзив и, след като вече съм запозната с книгата, разбирам какво те е подразнило в Ифемелу, и мен на моменти също ме дразнеше с нахакания си и ултимативен маниер на изразяване и категоричните изводи, поднесени като неопровержимата истина за живота, а всъщност звучащи леко незряло. Както и намирах за наивно-романтична позицията й на умната, която винаги е предпочетена пред хубавата, която пък е леко тъпа. И в крайна сметка цялата история на определящата себе си като феминистка се върти около любовните й драми с мъжете и
Скрит текст:
от всичките й напъни, като че най-важното беше, че готиния реши да се разведе заради нея
.
Скрит текст:
За "Американа" да кажа - със смесени чувства съм - интересен роман се е получил, но твърде повърхностен и незадълбочен за сметка на огромен обем. На мен лично на места ми бие на тийн четиво -  в частта, в която авторката описва любовните връзки на героинята си - направо пубертетски сценки и празни диалози.
Опитала се е да разгледа дискриминацията от различни гледни точки и тук се е справила много добре - не само като противопоставяне на черно и бяло, ами и като различни нюанси на черното. Също така и мястото на жената в съвременните общества. Тук признавам, че виждам обективност и няма прекаляване или тенденциозност, не дразни в това отношение с прекалено крайна позиция.
През цялото време имам чувството, че чета преразказ на живота на реални хора с вметнати нейни готови разсъждения и изводи, което не е лошо, но и не оставя никакво поле за осмисляне и лично преживяване. Книгата се чете като списание, а не като роман - достатъчно е очите да минат по страниците, за да се възприеме всяка идея и образ.
Преводът не ми хареса - на много места се повтаря думата "опростенческо", срещам изрази, които ми вадят очите като например "държи се все едно не я бърка, но всъщност много я бърка", но това си го обяснявам с опита да бъде преведен нюанс на нигерийския английски на български, което е нелека задача. За сметка на това не си обяснявам защо животът ще бъде наричан "дълбоко комлициран", а не например сложен. И разни други дреболии, които развалят удоволствието от четенето.
Хубав роман на съвременна тематика, но прехвален. Не е чак такова съкровище, каквото го изкарват по ревюта и обзори, но не е зле да се прочете за обща култура.
За Жофика ти писах ЛС

# 664
  • София
  • Мнения: 2 169
В жегата така съм се разплула, че не мога да започна някоя по-сериозна книга. Чета си Нелсън Демил и се хилотя на лафовете на Джон Кори. Сега съм на "Сияен ангел", но и предишните от поредицата бяха забавни.
Някой случайно да е чел "Обладателят — този, който взема" на Алма Катсу? "Глад" и "Дълбините" ми харесаха, тази дали е подобна?

# 665
  • Мнения: 1 344
До средата съм на "Пътят на Силка" . Малко се преситих от книги на тази тема и тази някак ми се губи.

# 666
  • Мнения: X
Да, така се получава, аз редувам жанровете. За последните 2 години съм изчела 3 на тема ВСВ и ми е свръх.
Онзиден вечерта започнах "Свекървата", отново случайно забърсана от библиотеката. Почти съм я приключила. Отново на тема майка и дъщеря /е, и майка и снаха, разбира се/, което определено е моето, майчинство, гледане на деца и т.н. Отлична. Благодаря за препоръката.
Другите, които съм си взела от библиотеката, са "Перлата, която се освободи от черупката си" и "Ловецът на хвърчила", ама нещо ги заобикалям Simple Smile

# 667
  • Мнения: 2 136
"Перлата, която се освободи от черупката си" съм си я приготвила и аз. Мисля да започвам "Добър ден, тъга" от Франсоаз Саган, за пръв път ще чета нещо от тази писателка.

# 668
  • Марс
  • Мнения: 683
Наскоро гледах филма "Малки жени" и реших да продължа приключението с четенето на : Добри съпруги - Луиза Мей Олкът - приятна книжка

# 669
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 221
Чета "Победа на ума над медицината" на д-р Лиса Ранкин. Book
В момента към мен пътуват още три книги, които съм поръчала. Books  На Ник Вуйчич, на Виктор Франкъл и една малка Библия. Gift Heart  Нямам търпение да ги получа. Smiley

# 670
  • Мнения: 2 627
Чета “ Самотна пеперуда” и съм вече голям фен на авторката,бях забравила колко ми харесеат скандинавските кримки и сега искрено се наслаждавам.

# 671
  • Мнения: X
"Малки жени" ми е в списъка. Започнах в сторител една на Франсоаз Саган, но не съм сигурна дали беше "Добър ден, тъга" или "След месец, след година", сюжетът въобще не ми хареса. По-натам ще пробвам друга нейна.
Започнах "Зовът на кукувицата" на аудиокнига. Прекрасна. Робърт Галбрейт е уникален майстор на перото, не, че съм очаквала друго де! Няма излишна дума, всичко е на мястото си и те грабва и не те пуска. Последният, който ме е грабвал така, е Стиг Ларшон. Определено са ми фаворитите за последните 2 десетилетия. Уникално! Може би ще зарежа аудиокнигите и ще си ги купя на хартия.
*Изглежда и преводът е добър. Wink

# 672
  • Мнения: 3 178
Преди време открих Саган и много харесах, имам почти всичките й, издадени на бг. Фаворит е "Добър ден, тъга".

# 673
  • Мнения: 6 421
Calabria, радвам се, че ти харесва. Това, което на мен не ми беше никак приятно, бяха порносцените, явно са запазена марка на авторката, макар че в следващата книга са доста по-малко. Но иначе и на мен щеше да ми е приятно да прочета повече книги за Рока, но излязоха само две. Искам да кажа, че аз мога да ги чета и на шведски, но на български има само две и няма вероятност да се продължи с издаването на поредицата.

# 674
  • Мнения: 713
Луиза Мей Олкът - Малки жени

Общи условия

Активация на акаунт