Градинарство - моето хоби 28

  • 38 447
  • 755
  •   1
Отговори
# 90
  • София/Варна
  • Мнения: 1 428
Аз имах такава роза без бодли , но бяла. Говоря в минало време, защото градинката от скоро не е моя.Четох, че е по-студоистойчива от жълтата. Розата наистина расте чудовищно бързо. Има меки клонки без бодли. Но тази пролет измръзна на 2/3 и беше много тъжна картика. Бях и оставила 8м. ограда и за 3 години макар и леко рехава беше заела 4м. ширина и почти 2м. височина. Така, че ако нямаш място не си го причинявай.
Тази пролет  измръзнаха яко всички рози и дърововидните божури, даже плачещата върба. Всичко беше тръгнало и на последния сняг и студ измръзна. Но оцелялото изби и е много кичесто. Върбата беше станала като таралеж, по целия ствол на дървото беше избила.

# 91
  • Мнения: 3 771
Благодаря за съветите! Ако не стане - ще ходя на еден ако не забравя:) имаме една голяяяма ограда по тупика. Каквото й сложа ще е добре дошло Simple Smile

# 92
  • София/Варна
  • Мнения: 1 428
О тогава тази роза е твоята. Другата роза която много буйно тръгна при мен поне, е флорентина. Мега яка роза, цъфти разкошно по някоко пъти и стана завидно голяма. Връзвах я настрани по оградата.

# 93
  • Карлово
  • Мнения: 4 641
синьо-лилаво-розовото може и хортензия да е. Simple Smile
някакъв дядо беше из габровско. Simple Smile
Карлово - дядо Рачо.

# 94
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
не стига, че дядото прекръстих (до последно мислех, че е дядо Кольо), ами и географията...
Simple Smile

# 95
  • Бургас
  • Мнения: 1 986

Много се надявам да имам повод за радост. Миналата година, по това време, подведох едно стъбло от клематиса на снимката в  сандъчето до него. И чак сега тръгна "нещо" с подобни листа. Ще го чакам и ако се държи както трябва, есента ще го прехвърля на ново място.

# 96
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 038
utro77, разкошна розова ограда! Като казанлъшка картичка е, от нея лъха на фестивал и празнично настроение. SmileyГледам, че са няколко вида, все интересни.

И на Phloxx градината ми е много радваща, толкова разнообразна и интересни комбинации са се получили, цветове и форми. Надявам се по-често да спохожда вдъхновението за фотографиране. Лукчетата върху лукчо сигурно са някакъв новосъбудил се ген от всичките кръстоски през които са минали, в този смисъл се съмнявам да са активни, но ще е интересно да се пробва дали ще никнат.

За брадатия старец за пръв път чувам и виждам, удивително е, че има и народно име. Суперинтересно дърво излиза! Някакво подобно стайно растение имаше, май азалия беше с такива коси. 

MarietaYo, успех с резниците, впечатляващи находки за впечатляващо място! Nature Star2Всъщност колко дълги трябва да са за да се боцват в земята? Аз гледах една статия, показаха към 30-40см и от средата, аз така пробвах май не стана. Връхчета ли са?

подведох едно стъбло от клематиса на снимката в  сандъчето

Това резник ли значи или е друга технология на захващане? Thinking

Голяма радост е като се покаже някое забравено растенийце,
Скрит текст:
тук се е разлистил още един стар чеп, май хибискус беше, подстриган нула номер. Беше преди няколко години, вече садихме други работи на празното там, ружи трябва да има догодина, а и сега ще боцвам една розова дойция, че при нас слънчевото е кът.



У нас голямото вигли цъфна, мутиралия клон си остана един, пфю



Дивия люляк и малкото черно вигли

 

Ароматното ъгълче с чойсия



Мизерстващият рододендрон, огризали са го хоботници някакви, ама късно видях, мислех че липсата на пъпки се дължи на сибирския вятър дето вя по никое време. Тази година сме несериозни.

# 97
  • Мнения: 476
За брадатия старец за пръв път чувам и виждам, удивително е, че има и народно име. Суперинтересно дърво излиза! Някакво подобно стайно растение имаше, май азалия беше с такива коси. 
Ефибуш, много цветно е при теб с храстите.
По принцип съм противник да се садят растения, които не са естествени за нашия ареал. Има много агресивни видове, които ще унищожат местните гори и животните в тях. Пауловнията е едно от тях и неограниченото й засаждане никак не е безопасно. Само, че не устоях на "брадатия старец" Simple Smile Бавно расте и не може да се самонасажда от семена.
Малко от градината и храстите в контейнери, които чакат да им намеря място

големия физокарпус


# 98
  • Мнения: 5 370
Ефибуш, и аз имам чоисия, но различен вид, листата и са много по-тесни от на твоята. Аз не посмях да я засадя в градината, страх ме е да не измръзне, зимата си я прибирам на завет. Каква е зимата при теб, мека ли е, или по-студена? Би ли описала къде е засадена твоята, на завет ли е, има ли сянка от други дървета, или е на слънце целодневно?

# 99
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Ефибуш, ето едно хубаво видео за вкореняване на клематис.
https://vsaduidoma.com/bg/2020/08/03/razmnozhenie-klematisa-i-za … otovka-sazhencev/
Правила съм го както дамата показва- със саксийка, а също като изкопая малка ямка и в нея положа колянце от стъблото, посипя с пръст и чакаммммммм. Но напролет, ако се раззелени ново стъбло, е рано да се изважда. По-сигурно е чак есента.

# 100
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 038
Ljuboznatelna, сега видях, че имало още снимки, благодаря че споделяш този разкош, градината ти е шест звезди!  Nature Star2

armeria, мерси, интересен метод, не знаех че е възможно така, ще жертвам някой ластар да пробвам, изглежда лесно, само може би ще държа саксията над повърхността Hands Plus1

Phloxx, това до сините теменужки е чойсията, нали? Ароматна ли е тази разновидност? Моята е на доста завет, пазят я тухлена ограда и туи, зимата е мека, но си замръзва и сняг я вали. До -10 й дават че издържа. Това й е гърба откъм улицата, от другата страна й е по-сенчесто, но този тип предпочита шарена сянка.



Скрит текст:


Лупи цъфти наблизо


У нас ММ вече дели растенията на "твои" и "наши" 😁 Днес пристигна едно будлия-джудже, тъмен леко винен цвят, много ми хареса, той вдигна ръце, и вече вместо да ги обгрижва само сочи, това "твоето" поля ли го, онова "твоето" трябва да се пресажда, и прочее делби.



В момента тамън почват да му цъфтят "неговите" диви цветя и няма интерес към друго.
Скрит текст:



Тези са "наши", защото му харесват Sweat Smile

# 101
  • Мнения: 5 370
Ефи, благодаря. Да, моята чоисия е много ароматна. Цветчетата миришат на портокалов цвят, а листата миришеха в края на зимата доста силно, усещах ги от 1-2 метра. Храстчето заедно със саксията е около 50см високо Grinning но май няма да расте чак толкова много, твоето си е цяло дърво
И аз имам мини будлейка в саксия, още не мога да и избера място, дали да остане в голяма саксия, или в градината да бъде. Докато се начудя, ще вземе да цъфне в транспортната...

# 102
  • Мнения: 476
Ефибуш, чудесни са вашите цветя. Имах такова синичко с шарени листа на последната снимка и го загубих Disappointed Relieved
Още едно ирисче се показа и цъфна. И един тъмно лилав божур, но не се хваща цвета на снимката


 Редактирам се за да се похваля - "брадатия старец" цъфна Simple Smile Далеч сме от онези огромни висящи ресни, но се надявам да ги видя в бъдеще.

Последна редакция: пн, 07 юни 2021, 18:50 от Gradina Roza

# 103
  • Мнения: 3 771
Много красив Ирис!

Днес минах покрай това място. Между Карлово и Калофер. Някой купувал ли е рози От там? В Петък на връщане ще спра http://rosepark.bg/ изглежда правено с желание, но розите са “бял”, “ оранжева” и т.н , безименни
Също ще спра да снимам розовите полета ...

# 104
  • Мнения: 8 949
MarietaYo, миналата година си купих една маслодайна розичка някъде от там. Но дали същто място не мога да разпозная по този линк.

Общи условия

Активация на акаунт