Екопътеки и всякакви приятни разходки-тема 3

  • 58 204
  • 760
  •   1
Отговори
# 525
  • 1st floor
  • Мнения: 9 132
Интересувам се, да. Ще съм благодарна! Уинди-то ползвам, но напоследък не ми намира всички пътеки, особено по-забутаните. Та искам да имам алтернатива. Ще погледна и тази на Дъждец, ако е безплатна.
Mlv, така правех, но до накъде стигах и после греда...Иначе ми е среден клас телефона, би трябвало да работи.

# 526
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 769
Какво интересно може да се посети около Русе освен Басарбовски манастир и Ивановски скални църкви? Били сме на Червен.

# 527
  • Мнения: 7 856
Пещерата Орлова чука. Много интересна е. До село Пепелина.
Явно има и други интересни места, до които са направили екопътеки и са достъпни. Прегледайте гугъл мапса и какви обекти има посочени.
За орукс мапса - до ден-два ще напиша подробно ръководство за инсталирането на bgmountain  онлайн и как се свалят парчета от картата за работа офлайн.

# 528
  • София
  • Мнения: 878
Откога Уинди може да се ползва за навигация? То не е ли само за прогноза за времето?

# 529
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Откога Уинди може да се ползва за навигация? То не е ли само за прогноза за времето?
Не, супер навигация си е даже windymaps

# 530
  • София
  • Мнения: 4 549
Уиндито ми даваше грешно позициониране на основни пътища.Показваше, че съм в полето и все ме подканяше да се върна на пътя. Махнах я.

Дайте някаква идея за ходене този уикенд на около 100-120 км от София. Да има и поне 3-4 ходене пеша по средно стръмни баири.

# 531
  • Пловдив
  • Мнения: 5 030
Белмекен?

# 532
  • Пловдив
  • Мнения: 2 527
Уиндито ми даваше грешно позициониране на основни пътища.Показваше, че съм в полето и все ме подканяше да се върна на пътя. Махнах я.
Никога не съм ползвала с кола, само за пешеходни маршрути. Не ме е предавала.

# 533
  • Мнения: 7 856
Идея за доста под 100 км - Чепън планина до Драгоман. Не би трябвало да е кално, защото е карст е е сухо и отцедливо. До вр. Петровски кръст е черен път, след това може да продължите по пътека, но слизането е стръмно. След това връщане обратно до колата.
От Драгоман се тръгва с колата на север по пътя за Годеч и малко след това се стига началото на екопътеката - отдясно е. Има място извън шосето, където могат да се паркират коли.

Пътя повечето време е по билото, има красиви гледки към Стара планина на север, Драгоманското блато и Витоша на юг, виждат се и сръбски планини на запад. Сега се забави пролетта, но нормално във втората половина на април има много красиви цъфнали цветя.
Задължително вода с вас.
Маршрутът е подходящ само за ранна пролет, след това става прекалено горещо и напечено.

# 534
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 243
Покрай преложението на Недоволна се сетих за Драговски камик - ноември го качихме по червената маркировка и се върнахме по същия път като видяхме и водопадчетата (следвахме маршрут 2 от Друми в думи). Нямаше време и до Станкьов камик, а и трябваше да се върнем до колите. Добра разходка се получи, въпреки вятъра тогава.

# 535
  • София
  • Мнения: 4 549
Благодаря за предложенията. Проблемът е, че съм ходила на доста места и ми става все по-трудно да намеря нещо ново, особено наблизо. На Чепън ходих преди около три години някъде по това време на годината, точно заради жегите и липсата на сянка. Гледките наистина си струват. Ето снимчица от Петровски кръст:

На Драговски камик, обаче, подценихме колко може да е топло и направо се стопихме. Качихме се откъм махалата и слезнахме към Врабчанския водопад. Едва изчакахме да се разотидат хората, снимащи водопада и се разхвърляхме за баня - е, поне да се понаплискаме. От Драговски камик:


Белмекен и околните му върхове са ми в плановете, но като се стопи снегът. Ходили сме до язовира, но нагоре - не.

Това е първият наистина топъл уикенд и искам да се насладя на идващата пролет, а не да газя в сняг.
Искам вече да е зелено!

Последна редакция: чт, 24 мар 2022, 22:44 от mlv

# 536
  • Мнения: 7 856
За Драговски камък внимавайте за кърлежи. Бях седнала да си почивам в гората под върха и на следващата сутрин видях гадът на ръката ми (за пръв път от над половин век сред природата) . А у нас има лаймска болест, въпреки неприязънта към антибиотиците пих доксициклин, че моя близка се беше заразила, лежа в болница и я отровиха от антибиотици.
Друга идея, която ми хрумна - от Бов има някаква екопътека, не съм я минавала. Не към Скакля, на другия бряг на Искър е.

# 537
  • София
  • Мнения: 4 549
"Под камико" е на другия бряг. Това е идея. Бях го забравила, а ми е в списъка от известно време.

# 538
  • Пловдив
  • Мнения: 5 030
Западните Родопи:
- Аврамово - заслон Велийца - Орцево
- водопад Азовското падало
Или ниска Рила около Костенец:
- х. Гургулица и водопад Скаловитец
-  Долна Баня - х. Венетица.

Последна редакция: пт, 25 мар 2022, 09:36 от *Бенджи*

# 539
  • София
  • Мнения: 878
Под Камико е хубаво през ранната пролет, но сега може и да е доста кално, да се има предвид. Иначе по искърското дефиле има много какво да се види, особено ако прочетете в блога на Павел Пронин - www.pavelpronin.com/blog_za_iskarskoto_defile

Общи условия

Активация на акаунт