Екопътеки и всякакви приятни разходки-тема 3

  • 58 112
  • 760
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 1 214
Здравейте!
Някой ходил ли е скоро от село Бов до връх Издремец?
Дали е утъпкано, или ще трябват снегоходки?

И мен ме интересува това.

За Вазовата екопътека също.

# 511
  • Мнения: 209
А някой ходил от Панчаревската стена до връх Бачул? Има ли хубава маркировка?

Няма много инфо в нета.
Мисля уикенда да го кача, дано се е столил снега..

# 512
  • Мнения: 7 856
Не знам някога да е имало каквато и да е маркировка на Лозенската планина. Има вариант за навигация, ако имате мобилен нет и има покритие - сайта kade.si. Включвате си GPS-а на телефона и може да видите дали следвате нужната пътека.
Отдавна не съм ходила на Бачул, и никога от Панчарено. Не знам дали изобщо има пътека от там.
Добавям:
Сега погледнах картата. Не само има пътека, но и би трябвало да има червена маркировка. Само нещо ме изненада - аз го знам БачуЛ, а на картата пише БачуН.
Още нещо за тази навигация - трябва да изберете от долу по средата Position, за да се появи на картата местоположението според GPS-а на телефона ви.

Последна редакция: вт, 22 мар 2022, 22:24 от Недоволна

# 513
  • Мнения: 209
Има пътека и указателни табели в началото до стената. По-Натам,  ми се иска да знам как е.

# 514
  • София
  • Мнения: 4 549
Картата на kade.si може да се ползва и офлайн през Orux Maps. Ползвам я от няколко години и досега не съм успяла да се затрия. В Лозенската планина има много черни пътища и малко маркировка. Преди 3 седмици ходихме от Кметството на Лозен до Пасарел. Погазихме си добре в кал, особено откъм Пасарел. Сняг имаше колкото да си почистим обувките - тук там по някое петънце.

# 515
  • Мнения: 7 856
Орукс мапса и локални карти ползвам отдавна. Но е малко тягаво да се инсталира на приложението, което вече трябва да се тегли от разработчика, защото в магазина е платено, ако още го има там. За това написах по-лесния вариант.

# 516
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 215
За да избегна липсата на нет, използвам кеширане на района в kade.si преди да тръгнем. Помага.
Иначе и в мапс.ме (офлайн навигация) има пътеки, но не показва наличие или цвят на маркировката (ако изобщо я има на терен).
Локализация да има, колкото и точна да е. Да знаеш къде си.

# 517
  • София
  • Мнения: 4 549
Орукс мапса и локални карти ползвам отдавна. Но е малко тягаво да се инсталира на приложението, което вече трябва да се тегли от разработчика, защото в магазина е платено, ако още го има там. За това написах по-лесния вариант.
Орукса винаги съм го сваляла от сайтът му, а не от google play, именно защото е безплатно и са налични последните версии. Проблемът идва като няма интернет. Често ходя по места, където не съм била преди и няма вариант за онлайн навигиране. Не е чак толкова трудно качването на картата, а е най-добрата за нашите планини.

# 518
  • Мнения: 7 856
Ако се интегрира bgmountain картата в орукс мапса - трябва де се въведе допълнителен код в канфигурационния файл на орукса.
След това от къщи, с нормален нет от рутера, се задава парче карта, което се изтегля през Wi-Fi и после се ползва офлайн.
Ако наистина има интерес към това, ще дам повече подробности как става.
Кръщавате си офлайн картата както искате и я ползвате дори на места, където няма телефонно покритие.

# 519
  • София
  • Мнения: 4 549
Не знам за какъв код иде реч. Ето как най- просто се свалят офлайн картите:
Инсталира се на телефона Орукс мапс от тук: https://www.oruxmaps.com/cs/en/more/downloads

После на компютър се сваля и разархивира картата от тук:
http://bgmountains.org/…/garmin-maps/category/9-bgmountains

Може да избирате между латиница и кирилица, като сваляте основна или олекотена версия за директен ъплоуд в приемника.

След разархивиране файлът с основната версия е с размер около 800 Mb и с име gmapsupp.img.
Този файл копираме на телефона в Internal storage / oruxmaps / mapfiles
На някои телефони не става директно да копирате файла, защото гореописаната папка не се вижда. Затова, копирате файла където можете в телефона (но все пак да знаете къде е!) и след това с File manager-a на телефона копирате или премествате файла в горе упоменатата папка.
След цялата гимнастика, стартираме приложението и кликваме върху последната иконка в горния десен ъгъл наподобяваща нагъната карта. От появилото се меню избираме първото - Switch map, след което кликваме на бутона OFFLINE. Ако всичко е направено без грешки в появилото се меню в ляво ще се види и качената от нас карта gmapsupp (IMG), кликваме върху нея и вече имаме заредена офлайн карта.

Това описание е директно копирано от фейсбук групата, от която научих за тези карти.

Надявам се да е полезно за някого.

# 520
  • 1st floor
  • Мнения: 9 124
Точно от подробно описание от фейсбук планинарска група се опитвах преди време да я сваля и не успях.  Довечера ще си поиграя пак. Явно нещо не правя като хората...

# 521
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
И аз видях зор и си карам с Уинди.

# 522
  • София
  • Мнения: 4 549
Точно от подробно описание от фейсбук планинарска група се опитвах преди време да я сваля и не успях.  Довечера ще си поиграя пак. Явно нещо не правя като хората...
Не става картата да се сваля директно на телефона. Трябва да се свали на комп, за да се разархивира и тогава да се премести на телефона в правилната! папка на Орукса. Възможно е да има и проблем с големината на файла. В линка за сваляне на картите има и олекотена версия, която по спомен след разархивирането е около 300 МВ. По-тежкия вариант е около 800 МВ.

# 523
  • Мнения: 19 330
Няколко пъти съм сваляла и инсталирала орукса. Много е тежък  и ако телефонът няма достатъчно място, много забавя работата.  Освен това така и не се научих как да работя с него, все нещо забиваше, не намираше и т.н. Сега съм с Gaia gps. Супер просто приложение, лесно намира в търсачката имената на обекти, записва трековете.

# 524
  • Мнения: 7 856
Това да се инсталира огромния файл на телефона  не е най-разумното, особено за бюджетни телефони. За това писах за другия начин - с добавяне на няколко реда код в конфигурационен файл на орукса нашенското карта става онлайн, не се зарежда на телефона. Когато ще ходите някъде, от къщи качвате офлайн това, което ще ви е нужно.
Ако някой се интересува, мога да кача в гугъл драйва променения файл, за да го изтеглите. Както и да опиша как се вади карта офлайн.

Общи условия

Активация на акаунт