Екопътеки и всякакви приятни разходки-тема 3

  • 58 014
  • 760
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 19 302
Здравейте!
Някой ходил ли е скоро от село Бов до връх Издремец?
Дали е утъпкано, или ще трябват снегоходки?

# 496
  • София
  • Мнения: 11 472
Моля за детаййли за екопътеки:
1) До осмарски скален манастир и Окото.
Това, което съм събрал като инфо до момента е, че: колата се оставя в края на с. Осмар, ако не е висока (не е) и се тръгва по черен път ок. 3 км д една чешма. От нея има изкачване (колко?) до Осмарския манастир, а до окото още 10 мин. изкачване.
2) Ханкрумовски скален манастир.

Ще сме с две деца (неголеми), затова ще се радвам на повече детайли и инфо.

# 497
  • Мнения: 1 988
Мога да дам инфо само за ханкрумския и то отпреди няколко години. Стигате до където можете с колата. Ние я оставихме доста далеч, а после се разминахме и с по-ниски от нашата кола, общо взето си зависи от колата и възможностите на шофьора. В селото имаше табели на къде да поемете. Имайте предвид, че за да влезете в манастира се изкачвате по тясна и стръмна стълба. Някъде назад по темите бях качила и снимки, потърсете с търсачката.

# 498
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 017
Лятото не е много приятно качването по първите изсечени стълби към манастира ако ще се държите за металното въже, тъй като е много нагрято от слънцето. Ние ходихме през месец септември преди няколко години, но беше направо горещо и доста нагрято.

# 499
  • София
  • Мнения: 389
За Осмарския манастир, точно ти е инфото, можеш да отидеш с колата до чешмата, но можеш да спреш и по-рано в селото. Ние спахме в Осмарските къщи и оттам пеша се придвижихме - може би около час в посока до манастира бавно ходене. Изкачването не е много, на места е стръмничко обаче.  Ако сте тренирани не е проблем.

# 500
  • София
  • Мнения: 3 457
Пътеките около Бачково как са  пролетно време? Оглеждам  вариантите за разходка- зелената пътека, водопари  в района  за по-лека разходка....Притеснявам се че в началото на април може да е кал, тъй като не съм запозната с терена

# 501
  • Мнения: 1 091
sssani, по коя пътека, ако е от Манастира към Клувия през водопада. Малко и да е кално, няма да е кой знае колко, според мен. Пътеката е равна и лека.

Още по-приятно е до Сливодолското падало, там може и да е по-кално към момента, че е много сенчесто.

# 502
  • София
  • Мнения: 3 457
Не са ми познати пътеките.ГЛедам в нета и цитирам имената на маршрутите или екопътеките, които  откривам.Тази зелената е от  манастира, да. Сега ще погледна и сливодолското падало.Приемам предложения за разходки в района - началото на м. април

# 503
  • Мнения: 1 091
sssani, най-лесно е от манастира към водопада /Еленина чешма/, после подминавате водопада, вървите покрай изоставен пионерски лагер, по-нататък една голяма равна част с големи камъни по средата /равен терен/, стига се до Клувията и още малко след това до една пещеричка. Вероятно има и път след това, но не съм ходила.

Вариант 2 е Сливодолското падало. Спори се колата след 3тия тунел, има маркирана пътека до водопада, а по-нагоре е много красиво, защото се стъпва по едни камъни с мъх и се стига до самото място, откъдето извира водата.

Вариант 3, ако ви се ходи повече. "Пътят на легионите". Това е от Асеновград до с. Бачково пеша по пътеките, които вървят от дясната страна над пътя, има и от лявата.
Оставяте колите до лясковската река /стар римски мост/, пада се ПРЕДИ "Луковица" или може да се тръгне пеша направо от Асеновград, към Асеновата крепост, пътеката къ Лясковската река и там се минава този римският мост и се тръгва нагоре /има учаскът с изкачване/, но после не е много труднен пътят.

Вариант 4 е по билото на планината в лявата страна по посока Бачково. Ако се тръгне от Асеновград, през Анатемата, параклис "Св. Илия" и още нататък се стига до място, където има родопско лале. Много красиво! Април би трябвало вече да се покажат лалетата. Ако се организирам да отида, ще пиша дали има и дали си струва.

# 504
  • Асеновград
  • Мнения: 3 067
Пътеките около Бачково как са  пролетно време? Оглеждам  вариантите за разходка- зелената пътека, водопари  в района  за по-лека разходка....Притеснявам се че в началото на април може да е кал, тъй като не съм запозната с терена

В момента всички склонове над Асеновград, са все още в сняг. Остатъчни преспи и кал. Поне две седмици е необходимо времето да е сухо и слънчево за да изсъхне. До Сливовдолското падало пътеката е в дерето покрай реката в гора. Дори лятно време там на места калта не изсъхва. Затова е подходяща за лято, понеже няма да ви мъчи жегата, но пък е усойна.Най красив е когато има вода след дъждове и снеготопене, но в този случай трябва да сте готови да газите в реката. При достатъчно вода за да е пълноводен водопада , и реката става такава и прелива над мостчетата. Вариантите са ви два.
1. Връщате се.
2. Газите през местата където се налага
Препоръчително е сте с щеки, ще ви помагат там където е хлъзгаво и нестабилно.
Ориентир е водопада срещу пътя Асеновград-Смолян. Той е почти невидим от растителност, но когато е пълноводен се вижда и чува . Ако той е буен значи и реката е преляла.
Последно съм посещавал водопада когато е пълноводен май месец , газихме за да стигнем до горе.  По датата на албума може да се види. https://photos.app.goo.gl/HqBFKjFCzFcVjbqz7

След Клувията пътеката продължава нагоре посока х.Марциганица, като в началото влиза в красиво сухо ждрело. Ако сте стигнали до последния параклис си струва да продължите и нагоре, стига да не е мокро и скалите да не пързалят. https://photos.app.goo.gl/NNAFZNd8ksmdvGm18

Приятен маршрут за пролетно време, посока малката Св. Петка, ако се е стоплило. Склоновете наоколо са пълни с нацъфтели люляци.

Последна редакция: сб, 19 мар 2022, 07:44 от Panayotu

# 505
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112

Последно съм посещавал водопада когато е пълноводен май месец , газихме за да стигнем до горе.  По датата на албума може да се види. https://photos.app.goo.gl/HqBFKjFCzFcVjbqz7

След Клувията пътеката продължава нагоре посока х.Марциганица, като в началото влиза в красиво сухо ждрело. Ако сте стигнали до последния параклис си струва да продължите и нагоре, стига да не е мокро и скалите да не пързалят. https://photos.app.goo.gl/NNAFZNd8ksmdvGm18

Приятен маршрут за пролетно време, посока малката Св. Петка, ако се е стоплило. Склоновете наоколо са пълни с нацъфтели люляци.
Ние миналия април или май стигнахме само до Сливодолското падало, не помня кал, нито да сме газили, явно не е било дъждовно, но си имаше водопад и беше хубаво. Исках да се кача до извора, но един от групата започна да мърмори, та така...Правилно ли схванах, че може от там да се продължи до Св.Петка и колко горе долу ориентировъчно е маршрута като време? Много ми харесаха снимките и бих искала да го видя на живо.

# 506
  • Асеновград
  • Мнения: 3 067

Последно съм посещавал водопада когато е пълноводен май месец , газихме за да стигнем до горе.  По датата на албума може да се види. https://photos.app.goo.gl/HqBFKjFCzFcVjbqz7

След Клувията пътеката продължава нагоре посока х.Марциганица, като в началото влиза в красиво сухо ждрело. Ако сте стигнали до последния параклис си струва да продължите и нагоре, стига да не е мокро и скалите да не пързалят. https://photos.app.goo.gl/NNAFZNd8ksmdvGm18

Приятен маршрут за пролетно време, посока малката Св. Петка, ако се е стоплило. Склоновете наоколо са пълни с нацъфтели люляци.
Ние миналия април или май стигнахме само до Сливодолското падало, не помня кал, нито да сме газили, явно не е било дъждовно, но си имаше водопад и беше хубаво. Исках да се кача до извора, но един от групата започна да мърмори, та така...Правилно ли схванах, че може от там да се продължи до Св.Петка и колко горе долу ориентировъчно е маршрута като време? Много ми харесаха снимките и бих искала да го видя на живо.
Малката Света Петка е параклис над Асеновград, намира се по пътеката за връх Анатемата / от него Асеновата крепост се вижда като на длан/ и Лале баир. От там може да се продължи и за манастир Света Петка Мулдавския. Тези склонове са слънчеви и първи изсъхват над града. Там са и горичките с диви люляци.
https://photos.app.goo.gl/pdnwM5vJWcruMWtj8

За Сливодолското падало , и аз съм ходила април, и е било сухо, но си зависи от годината. В тези случаи е водопада е с малко вода. https://photos.app.goo.gl/YdBXYbqXUs1xKQLF6 тук е края на април, друга година, и има видима разлика в количеството вода в реката и водопадите. По спомен пак си беше кално, но поне не се газеше. След водопада има пътека която продължава към резерват Червената стена и х. Марциганица, но не съм се качвала по нея от поне 20г. и не знам нито състояние нито има ли маркировка.
Последно миналата пролет се качвах с децата на разходка, беше доста кално май месец но поне мостовете бяха над вода. С малки деца си е доста тегаво. Моите ме изнервиха, че малкия не искаше да му помагат и на най тесните и хлъзгави места.

# 507
  • Мнения: 1 445
Panayotu,по кое време са правени снимките? Или да се водя по датата на албума?

# 508
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
На Сливодовското падало бяхме преди 2 седмици и не беше кално. В началото на април ще бъде , накрая, но това не е проблем, там точно преди водапада е винаги кално , но има метални въжета, ако е хлъзгава. Много красива е пътеката, и лете, и зиме, а сега водопадите са много красиви и пълноводни.
Бачковския водопад и нагоре към хижа Марциганица също сме ходили , но чак до горе не препоръчвам април, защото ще е наводнен дола вероятно. И не е много кратка разходката,но е красиво и пусто. Даже може и някоя баба Меца да се чуе. Simple Smile

# 509
  • Асеновград
  • Мнения: 3 067
Panayotu,по кое време са правени снимките? Или да се водя по датата на албума?
Води се по датите на албумите, да има разлика с два дни, от качването на снимките ,след снимането им.
luba_rizova  Времето началото на февруари беше топло и сухо поне две седмици, имаше хора навън по къс ръкав. Междувременно валя сняг, който все още не е стопен. В момента температурата навън термометъра ми я отчита 1 градус.

Последна редакция: нд, 20 мар 2022, 09:49 от Panayotu

Общи условия

Активация на акаунт