Екопътеки и всякакви приятни разходки-тема 3

  • 57 900
  • 760
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 945
Също така много кратичко и приятно може човек да се разходи до водопада Късак в Родопите, до Доспат.
Природата около водопада Късак е страхотна. Все едно сте в приказка за елфи - мъхове, елхи. Прекрасно е!

# 16
  • Асеновград
  • Мнения: 3 035
Еко пътека Бели Искър, лека и приятна.Подходяща за деца.

# 17
  • Мнения: 209
Здравейте, може ли някой с малко детенце да ми препоръча Екопътека близко до София? Дъщеря ми е на 2г. и половина, но ни се иска да я изведем малко сред природата някъде по по-равно.

Ано сте без раница за детето, може да пробвате пътеката до панорамната пейка над Панчарево, пътеката Искър-Панега, Бели искър, Бистрица-Железница, джакузитата на Бистрица, Пътека на здравето до хижа Селимица, може и тази до Банкя.
Според мен е ок и тази, която води до Бистришкия водопад на Витоша(не тази в Рила. То и тази в Рила е равна, но е дълга за малко дете.)

# 18
  • София
  • Мнения: 6 726
Нямаме раница. Тя ходи стабилно и даже тича затова помолих за по-равни места. Благодаря ще разгледаме предложенията.

# 19
  • Мнения: 209
Нямаме раница. Тя ходи стабилно и даже тича затова помолих за по-равни места. Благодаря ще разгледаме предложенията.

Да, и моята дъщеря тича, разбирам Ви. Вижте предложенията, сигурна съм, че ще си харесате нещо. Преценете си, доколко е щуро детенцето. Моята тича, скача, но когато трябва, ходи спокойно за ръка. Не се сърди и да я носим, ако се наложи.
Ако не държите да е в планина вижте и Зоокът Алис. На нас много ни хареса. Само ако можете идете делничен ден.

# 20
  • Мнения: 890
По екопътека "Бели Искър" има няколко дървени моста над реката и въобще не може да се нарече равна. Не твърдя, че не става за малки деца, но е важно да се знае.

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 516
Здравейте, да ви разкажа за нашата малка почивка. Дестинациата беше с. Баня, Банско. Отседнахме в хотел Вита Спрингс, много сме доволни от водата в басейните – много топла, а и времето позволи да си направим плаж. Благодарение на описание на „Думи в друми” за забележителности около Банско си набелязах Параклиса Св. Никола , направен до разкопките на Безименния град, доста стръмна пътека те води до него. Отгоре има невероятни гледки. Пак по описанието намерихме и един водопад наблизо. Така се получи една зареждаща разходка за около 2 часа и половина.Вечерта се разходихме до Разлог. Впечатлени сме от красиво уреденият му център с парк с езеро, рекичка, мостчета. Всичко е направено с много вкус!  На следващият ден отидохме до с.Добърско ( по препоръка на Недоволна – благодаря )! Там видяхме църквата „Св.Теодор Тирон и Св. Теодор Стратит”. Улучихме обедна почивка, но решихме да изчакаме. През това време по  табелите намерихме и един малък водопад , който се нарича Щрокалото. Почти нямаше вода. Решихме да изпием по едно кафе, защото имаше още време. Попаднахме на една малка къща за гости, където кафе ни направи дядо Лазар – възрастен енергичен човек, много начетен и много усмихнат! Навръщане пътят минава през с. Горно Драглище, където живее баба Дешка от Фермата. Спряхме за да се запознаем с нея – усмихната и голяма майтапчийка!





Последна редакция: ср, 26 май 2021, 14:26 от Tihomira Fereva

# 22
  • Мнения: 7 856
За Добърско - т. н. "водопад" Щрокалото за мене е просто един капчук и за това не го вместих в интересните места. Но стенописите в църквата са наистина уникални - в синя гама и като цяло в странен стил. И популярният "Христос в ракета" така и не успях да го видя, преди да попитам жената, която водеше беседата. Е, като се загледах, видях още доста ракети... Невероятен ранно средновековен зограф с развинтена фантазия. Не знам защо ми напомня за Салвадор Дали...
За мене тя е наравно като стойност с Боянската църква, където са първите светски фрески (особено ктиторите Калоян и Десислава) - преди Джото да постави началото на Ренесанса.
Църквата в Земенския манастир също е много стара, но няма уникални стенописи.

# 23
  • Мнения: 209
По екопътека "Бели Искър" има няколко дървени моста над реката и въобще не може да се нарече равна. Не твърдя, че не става за малки деца, но е важно да се знае.

Е, а коя е равна? То навсякъде има малки наклончета, или стълби.. Все пак е екопътека/планина, а не градски парк.
Не се заяждам, аз имам малко дете и когато ходим с нея избираме сравнително полегати места, за да може да ходи сама. Бели искър си е ок. Поне за мен.
Ако имате още идеи, освен споменатите за равен детски маршрут, ще се радвам да ми ги препоръчате. 😋

# 24
  • София
  • Мнения: 6 726
Не съм казала, че търся градски парк! Все пак обаче има и доста по трудни маршрути на екопътеки и не са за малки деца затова попитах тук.

# 25
  • Мнения: 209
Не съм казала, че търся градски парк! Все пак обаче има и доста по трудни маршрути на екопътеки и не са за малки деца затова попитах тук.
Нямах предвид, че търсите градски парк. Нещо не ме разбрахте. А и не беше насочено изобщо към Вас.
Но спомената Бели Искър е многоо далеч от трудна. Преценете си. За мен е супер за деца. Както и да е.Весело изкарване, където и да отидете!

# 26
  • Мнения: 82
За Добърско - т. н. "водопад" Щрокалото за мене е просто един капчук и за това не го вместих в интересните места. Но стенописите в църквата са наистина уникални - в синя гама и като цяло в странен стил. И популярният "Христос в ракета" така и не успях да го видя, преди да попитам жената, която водеше беседата. Е, като се загледах, видях още доста ракети... Невероятен ранно средновековен зограф с развинтена фантазия. Не знам защо ми напомня за Салвадор Дали...
За мене тя е наравно като стойност с Боянската църква, където са първите .
Църквата в Земенския манастир също е много стара, но няма уникални стенописи.
В църквата в Земенския има уникален стенопис - изковаването на пироните, с които е прикован Исус. И още два, които са изписани само там.

# 27
  • Мнения: 5 119
Ходихме по пътеката на Бели искър почивните дни и изобщо не съм очарована. Не е абсолютно ужасна, но не бих се върнала пак. Даже в обратната посока минахме просто по пътя. Красиво - да, поддържано - да, но ходенето е на 90% по камъни, което за мен лично е много неприятно и затормозяващо и честно казано е по-лесно да се пребиеш, от колкото на по-тегав маршрут. Имаше хора с малки деца и трябваше стъпка по стъпка да ги следят да не се подхлъзнат и да ги водят за ръка едно по едно през местата, където реката се пресича по камъчета. Едно от дечицата се уплаши да ходи по мокрите камъни и настана голяма врява. Положителното е, че почти винаги можеш да излезеш на пътя и просто да се върнеш.

Мога да препоръчам като леко ходенето до Черната скала край Боровец (има описание в Друми в думи) - има маааалко повече качване, но не е рязко и е широк черен равен път. Около час в посока. Но ако е валяло скоро трябва да се внимава, защото има по-сенчести места, които държат локви дълго.

Друго равно е Бистрица-Железница, но е доста популярно и населено като маршрут.

# 28
  • Мнения: 1 136
По принцип по-полегата е цялата Витоша 100, като тя може да се хване от всяко място около Витоша. Последно я хванахме от Владая в посока Рударци. Беше страхотно.

# 29
  • 1st floor
  • Мнения: 9 096
Ходила съм на Бели Искър и изобщо нямам лоши спомени. Бях с хора, които не излизат от града и не слизат от колата. С малко дете. Без планински обувки, с обикновени маратонки. Никой не се оплака да му е стресираща пътеката. Направо ме учуди това мнение...Пътеката по принцип беше кръгова и се качваше над пътя, сега не знам как е..То сигурно зависи и от възрастта на децата, де...ако са много малки и сега прохождат, може и да не е за тях пътеката. А и зависи и от самите деца. Виждала съм в предучилищна възраст да катерят на четири крака Мальовица и стигнаха до Еленино езеро.

Общи условия

Активация на акаунт