Промяна на статут на имот и реконструкцията му

  • 767
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 194
Здравейте,
имам следните въпроси.
Закупихме дворно място със сграда в него.
- по нот. акт към момента сградата се води Търговски обект (навремето е било магазин в селото)
- по кад. скица към момента пише МЖ (масивна жилищна)
Явно във времето е имало някакви промени по смяната на предназначението на ползване на сградата.
Нашите намерения са:
- да сменим предназначението на имота - да е за жилищно ползване
- да запазим сградата (стени, основи/квадратура като цяло)
- да я изтърбушим изцяло, да си излеем нови плочи, да си направим ново вътрешно разпределение на стаите, да си подменим покрива (без да нарушаваме размерите описани в нот. акт, височини и т.н. - т.е. само вътрешни реконструкции)
- в сградата е имало ток и вода, трябва да се подновят и прехвърлят и партидите предполагам
Та въпросите ми са свързани чисто документално и процедурно свързани. С кое се започва, какви стъпки трябва да изминем..
1 - Трябва ли ни инвестиционен проект или е нужен само конструктивен такъв, т.е. само конструкт. становище при реконструкцията? Евентуално може би ВиК и ЕЛ проект при подновяване на партидите?
2 - Къде и какво се подава при смяна на предназначение? Трябва ли да изискваме разрешения от съседните къщи, при условие, че не ги касае нищо по имота?
3 - В какви срокове горе-долу се случват нещата, и можем ли да почнем да изтърбушваме поне обекта преди смяната на статута, в крайна сметка, ако не се смени, то поне ще е реконструиран с нови плочи, покрив...
Малко ни е хаос в главата, кое първо, кое второ... а ни се иска да го подхващаме по-бързо, та всеки споделен опит или съвет би ни бил от полза.
Благодаря предварително на отзовалите се

# 1
  • Мнения: 129
Документите и разрешителните за смяна на предназначение на обект са същите като при ново строителство. Т.е. трябват ви всички видове проекти - архитектура, вик,енерго,конструкция, енергийна ефективност,геодезия.    Не съм сигурна за разрешителни от комшиите. Срока е дълъг, но пак зависи от проектантите,които наемете и съответната община. При нас смяна на предназначението отне около година.

# 2
  • Мнения: 68 570
Първо проверете какво е предназначението на ПУП-а...дали е за жилищно строителство, или за обществено ползване. Ако е за обществено, ще трябва да тръгнете от смяна на ПУП-а.

Второ - технически паспорт ще трябва, тъй като правите основен ремонт и пипате конструкцията.

Трето - инвестиционен проект в съответните части ще трябва - архитектура, конструкции, ел, вик и други.
Няма как да мине само с Конструктивно заключение, тъй като ще пипате конструкцията! Заключение - само ако не пипате и не правите нови конструктивни елементи.

Проверете статута на парцела за начало. После се консултирайте с някой от общината, с архитект или строителен инженер.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 848
Освен всичко по-горе казано, ако магазина/ къща е над 100 кв.м. ще ви трябва и договор с фирма изпълнител регистрирана в Камара на строителите в България и договор със строителен надзор.

Общи условия

Активация на акаунт