Прочетете ситните букви на етикета на пюрето...

  • 1 958
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 10 825
Аз пък не виждам нищо толкова възмутително. Може би защото винаги съм чела цялото съдържание на пюрета. Ако всичко беше написано с едри букви всяко бурканче трябваше да е придружено от две страници А4 (да помислим и за тропическите гори все пак Wink )
Ако не се лъжа дуотата на Нестле са за след 8 месец и тогава детето ще е захранено с повечето от тези зеленчуци. Кои от тези продукти са "доста силни алергени"?

И най-накрая пак опиране до това - На който му изнася - купува, който не му харесват готовите пюрета - готви.

# 16
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Не съм нито младо момиченце, нито пък майка първескиня  Stop Не чета с часове етикетите на пюлетата, които реша да купя. Преди гледах дали съдържат глутен, мляко, домат например, после купувах само по "заглавието". Няма да промените политиката на български и световни компании, защото на вас ви се струва нишестето в пюрето повече от нужното Stop Като не искаш нишесте и сол- готвиш  Peace

# 17
  • Мнения: 766
Я и аз да поразсъждавам на глас.
Загалавието на пюрето определено не е точно. Но според мен всяка майка, която е купила повече от две пюрета в живота си, е разбрала, че заглавието не изчерпва цялото съдържание.

Иначе на мен съставките ми харесват, ако детето е на подходящата възраст и е захранено с тези продукти. (само солта ме смущава).

И си мисля, че в енегрията, тоест нишестето, няма нищо лошо, ако заместваш хранене или пък греша... newsm78

# 18
  • София
  • Мнения: 3 648
И аз чета ситния шрифт и затова до сега съм купувала само пюрета, чието съдържание съвпада с заглавието! Питайте ме колко са тези пюрета - броят се на пръстите на едната ръка! Иначе готвя - доставя ми голямо удоволствие, пък и той яде! newsm44

# 19
  • Мнения: 3 760
Хубава темичка!  Peace Факт е, че много майки не се зачитат в ситния шрифт, защото смятат (по презумция), че някой някъде контролира тези неща и няма да допусне да навредят на дечицата.... Мдаааааа....

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И си мисля, че в енегрията, тоест нишестето, няма нищо лошо, ако заместваш хранене или пък греша... newsm78
Проблемът с нишестето е такъв - детето има нужда от плодове, зеленчуци и месо, които освен енергия, доставят и витамини, минерали и микроелементи, които са му необходими. Нишестето доставя единствено калории. Т.е. ако в едно пюре има 50% нишесте, то значи има 50% по-малко зеленчуци (в конкретния случай), отколкото има нужда детето - и оттам 50% по-малко витамини и други полезни вещества. Детето пак ще е нахранено - но ще е поело по-малко от това, което са му необходимо. И ако човек разчита основно на готовите пюрета, се получава така, че повече от половината хранене е само празни калории - все едно го храниш основно с `боклучави` храни (т.е. не толкова ценни от гледна точка на съдържанието на хранителни вещества), а всъщност си плащаш като за 100% полезни храни и мислиш, че получава достатъчно...
Не купувам готови пюрета - това за протокола. И следя съдържанието на всичко, което поемат децата ми. Не се вманиачавам, ако изпият една фанта (с цялото й съдържание на подсладители), кола, вафли или ядат хамбургер и картофки в Макдоналдс - но определено следя и държа това да не е често. Вкъщи храни с подсладители не влизат (поне доколкото са отбелязани на етикетите...), следя и оцветителите и консервантите, независимо от протестите и осмиването от страна на мъжа ми примерно. Но каквото зависи от мен да ограничавам вредностите, го правя - здравето им зависи от моите усилия, колкото и да не ми е по силите да премахна всички вредни неща или да променя генерално политиката на компаниите-производителки.
А бтв - компаниите, произвеждащи детски храни, зависят от купувачите. Т.е. - ако има повече изискващи потребители, бързо ще си променят съставките, за да си разширяват пазарите. Така че това, че не може да се променят световните практики, не е точно така - точно с бойкоти и изискване по този начин е навлязла употребата на биопродукти, а не на обикновените, забранява се ползването на ГМО (колкото и да не се спазва) и т.н., и т.н. Парите са в консуматорите - и те могат да решават за какво да ги похарчат, а оттам и да  диктуват положението Wink (поне до определена степен).

# 21
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
... компаниите, произвеждащи детски храни, зависят от купувачите. Т.е. - ако има повече изискващи потребители, бързо ще си променят съставките, за да си разширяват пазарите. Така че това, че не може да се променят световните практики, не е точно така - точно с бойкоти и изискване по този начин е навлязла употребата на биопродукти, а не на обикновените, забранява се ползването на ГМО (колкото и да не се спазва) и т.н., и т.н. Парите са в консуматорите - и те могат да решават за какво да ги похарчат, а оттам и да  диктуват положението Wink (поне до определена степен).

Съгласна съм  Peace Всеки с парите си решава- купувам това пюре, нищо, че съдържа нишесте и съвсем малко месо. Или- аз пари за това пюле няма да дам и ще сготвя вкъщи...
А бойкоти наистина се правят, да. Кой пръв ще започне?

# 22
  • Мнения: 3 342
Не мога да се възмутя от споделеното. Просто няма как заглавието да отразява изцяло съдържанието на пюрето.
Действително по-коректно е като заглавие да са посочени съставките, които преобладават в пюрето. Но същественото е, че все пак тези малки букви съществуват и всеки, който е загрижен за това с какво храни детето си, е в състояние да ги прочете, съответно да направи информиран избор.

Тази тема обаче ми дава повод да изразя едно отдавнашно мое възмущение...

Как да го направя този информиран избор, когато купя българско пюре и в същото това пюре, макар и да са изброени съставките му, не е посочено процентното им съдържание. Не могат ли българските производители да бъдат задължени да посочват съотношението на съставките в пюрето?

Затова ще предпочитам тези пюрета, чиито заглавия може би подвеждат, но пък ситните им букви са коректни към потребителя. Съответно ще избирам тези от тях, които ме удовлетворяват.

# 23
  • Мнения: 2 614
Като си говорим за подвеждаща реклама...
Дуо-пюре Тиквички, ориз и пуйка 200гр
mama_meca ама защо купуваш Нестле, все пак е фирмата, която е съдена най-много за подвеждаща реклама...
Най-добре готвене вкъщи, в противен случай - то си е като детска кухня другото Grinning

# 24
  • Мнения: 988
Правде хич не купувам, нито съм въвела месото и т.н. Т.е. купувам от време на време Семпер примерно, с една съставка, за резерва. Но съм чела доста етикети. А асортимента на няколко фирми отново прочетох в линка, даден от една мама в темата за захранването.

# 25
  • Мнения: 4 422
Много се извинявам, но какво е ГМО?

# 26
  • САЩ
  • Мнения: 323
Проблемът с нишестето е такъв - детето има нужда от плодове, зеленчуци и месо, които освен енергия, доставят и витамини, минерали и микроелементи, които са му необходими...

Абсолютно вярно, само да добавя "и протеини", които също ги няма в нишестето.

# 27
  • Мнения: 3 500
 #CrazyЛеле, с какво ще захраня сега.Въобще не знаех, че така стоят нещата. #Cussing out

# 28
  • Варна
  • Мнения: 634
Винаги чета подробно етикетите на пюретата.От самото начало започнах така,защото въведах доста от нещата късничко-глутен,домати и т.н.Така че свикнах вече.А за процентното съдържание на месо-във всички пюрета е така.
Спокойно,Selia  има мн.пюрета с които можеш да захраниш.просто трябва да гледаш хубаво на етикетите.

# 29
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Гледам,че тук "плюете" нишестето. А не е ли то това,което наяжда? newsm78 Само с витамини е малко трудно да се замести едно хранене, въглехидратите-вредни или не,са храната.
Наистина е по-добре домашна храна,няма спор. Но не всички имат тази възможност,а и с купешки пюрета децата ще порастнат. Чета съдържанието на плодовите пюрета само за инфо-то не би ме накарало да не купувам,щом пише,че е за над 3 месеца. Като гледам на повечето от вас това ще ви прозвучи глупаво,но аз не обичам да си усложнявам живота.
И да,разчитам,че има контрол над храните. Нали за това им плащаме на етзи хора по контрола,няма да върша и тяхната работа ся.

Общи условия

Активация на акаунт