Египет /Тема 11/

  • 45 852
  • 753
  •   1
Отговори
# 480
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 728
Масовият туризъм си има минуси. Посочените са част от тях. Все пак има не малко туристи, на които това им харесва.
Всеки може да си вземе просто базов пакет без екскурзии и на място да си действа по негов избор и вкус.  Или полети с прекачване, или билети по чартъра...

В тази връзка колеги споделиха, че от 1.11 има официална заповед: за морските екскурзии ще има допълнителна такса 5 долара на човек - ако се влиза във водата, 2.5 долара - ако не се влиза. Таксата се събира на място, по време на екскурзията.
Още една заповед има: допълнителните екскурзии ще могат да се продават само от туроператорът, който е докарал туристите в Египет. Сега до колко и как точно ще го наложат и контролират не ми е ясно. Ще поразпитам и местните агенции, макар че се съмнявам да си признаят.

Последна редакция: ср, 03 ное 2021, 20:41 от Galactic Voyager

# 481
  • в света на илюзиите
  • Мнения: 636
Galactic Voyager, от кого е издадена тази заповед?
За екскурзиите питам

# 482
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 728
Galactic Voyager, от кого е издадена тази заповед?
За екскурзиите питам
Колегите твърдят, че е от 1.11.2021. Но поне от 1,5 година се събират тези такси, така че може и аз да не съм разбрала нещо коректно относно датата.

# 483
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
в александрийската библиотека не пуснаха нашият екскурзовод. имало разпореждане в обекта - само с техен гид. и в Ислямик Кайро  проверяваха регистрацията на гида.
допускам, че ще стане като в Гърция и Турция - екскурзоводите да са само местни, регистрирани.

# 484
  • Мнения: 408
Здравейте, ние се завърнахме от най-сетне провелата ни се екскурзия до Египет (неколкократно се проваляше преди това). Ще напиша моето мнение, може да е полезно за някого.
По принцип не обичам организираните екскурзии, но предвид Ковид ситуацията и избраната държава, реших че е най-добре да се възползваме от такава. Отивахме да разгледаме забележителностите на древен Египет затова се спряхме на круиз по Нил. Личното ми мнение (пак го повтарям и не го налагам) е, че агенциите (заради провалената ни първа екскурзия се наложи да контактувам с още 4) много подценяват пътуващите и интересуващите се пътешественици и се вълнуват само от почиващия турист.
Ние все пак сключваме договор с българска агенция и е някак неприемливо всяка втора дума на придружаващия групата от агенцията (дори не мога да го нарека екскурзовод в нашия случай) да е - така казват египтяните.
Та, впечатленията - ще споделя това, което не ни хареса, защото всички обекти, които посетихме са изключително внушителни, мистериозни и те оставят без дъх и с впечатлението, че си се докоснал до друга цивилизация.

Почти нищо не се вижда от самото Кайро. Пътят до Гиза преминава през грозни, полуразрушени, бедни квартали. Можеше поне един обиколен автобусен тур да има покрай основните забележителности на града.
Ние първия ден разгледахме пирамидите, втория преди обед музея и след това тръгнахме към Хургада - убийствен и безсмислен път с недостатъчно добър автобус. В самата Хургада пристигнахме много късно вечерта и абсолютно нищо не видяхме от нея. Защо е нужно това пътуване въобще не ми е ясно, защо не се пътува направо до Луксор. Това ми изглежда доста по-логично.
Губи се време в разни фабрики, където цените са баснословни, повече отколкото да се разгледат забележителностите. Толкова ми беше омръзнало да гледат на мен като на идиот, който вярва че са го завели на единственото място с "оригиналното" нещо си, че излязох от фабриката и тръгнах към съседната такава и представете си !!! моментално бях спряна от БГ придружителя, египетските двама такива и изрично ми бе забранено. През цялото време обясняваха, че заради военното положение никой няма право да се отклони от предварително начертания маршрут дори за тоалетна и в маршрута била спомента точно коя е  фабриката. Това са най-откровени лъжи, най-откровени и грозни, подкрепяни напълно от БГ представителя.
И накрая (че стана дълго) най-най-ужасяващото е пътуването с автобус Асуан-Хургада. Пристига се в Хургада много късно вечерта и отново нищо от Хургада не може да се види, но виж всички фабрики за "истински" алабстър, папирус, масла, памук и т.н. са обиколени и им е отдадено много повече от необходимото внимание.
Съветът ми към пътуващите, за да видят забележителностите, е от Кайро със самолет или поне с нощен влак да отидат до най-южната точка (Асуан) и от там да вземат круиза към Луксор. Така ще им остане само автобусното придвижване до Хургада. Ако можете избягвайте предлаганите от тук екскурзии и се възползвайте от организираните такива на място с местни агенции, така ще спестите много. За пример ще дам цената на полет с балон над Луксор - продаван от агенцията е 115$, на място 28$.

Приятни мигове в Египет на всички пожелавам.

               Да, напълно споделям написаното от вас. Това беше екскурзията ни преди 3 години. Убийствено дълги и изтощителни преходи.
              Тази година се спряхме пак на круиз, но с нощен преход с влак от Кайро до Асуан и оттам на кораба. Във влака поне тялото почива, дори да не заспиш от шума. А прехода от Луксор до Хургада е по - поносим.
              Но най - разочаровани сме от събирането на 25 долара от човек за бакшиши за тридневния престой на кораба. В същото време отделно давахме бакшиш и на носачите на куфари, и на камериерите, и на файтонджиите, и на обслужващите в ресторанта. Та се чудихме кой получи бакшиша от събраните на толкова много хора по 25 долара?!?
             Нооо, въпреки всичко, не съжаляваме. Докоснахме се отново до истории от древността, насладихме се на спокойствието на Нил, видяхме един друг живот. Египетският екскурзовод беше толкова знаещ, че останахме очаровани. Дори българският гид научаваше нови неща от него.
             И последно, но не на последно място, искам да благодаря на Galactic Voyager за доброто сърце и желание да помогне.
             На всички желая сбъдване на мечтата Египет и безпроблемно пътуване! Бъдете здрави!

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 11:05 от бабче-mp3

# 485
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 728
На всички круизи има един "бакшиш", по-скоро такса обслужване, която задължително се събира допълнително.

# 486
  • Мнения: 116
Наистина ми е интересно при кой отива този бакшиш от 25 долара, има ли някой, който знае?

# 487
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 728
Наистина ми е интересно при кой отива този бакшиш от 25 долара, има ли някой, който знае?
В персонала на круизния кораб. Като при всички круизи.
Не е нужно да вярвате на един-човек-казал, проверете офертата на произволен круиз. Винаги има упомената такава такса.

# 488
  • Мнения: 116
Не съм споменала, че не вярвам, пише в офертата бакшиш 25 долара. Навсякъде се дават постоянно бакшиш на екскурзоводи, в хотела, на круиза и всъщност щеше да ми е по добре да ми оставят 25 долара да си ги раздавам. Честно казано мислих, че е за двамата екскурзоводи от Египет.

# 489
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 728
Не съм споменала, че не вярвам, пише в офертата бакшиш 25 долара. Навсякъде се дават постоянно бакшиш на екскурзоводи, в хотела, на круиза и всъщност щеше да ми е по добре да ми оставят 25 долара да си ги раздавам. Честно казано мислих, че е за двамата екскурзоводи от Египет.
Разбирам ви.
Може би е по-добре да не се нарича бакшиш, а такса обслужване на круизния кораб....
Иначе да, в Египет бакшишът е просто неизбежен. Навсякъде. Аз си взимам останали монети от други пътувания - центове, евра, доларчета по един и тях раздавам.

# 490
  • Мнения: 408
Не съм споменала, че не вярвам, пише в офертата бакшиш 25 долара. Навсякъде се дават постоянно бакшиш на екскурзоводи, в хотела, на круиза и всъщност щеше да ми е по добре да ми оставят 25 долара да си ги раздавам. Честно казано мислих, че е за двамата екскурзоводи от Египет.
Разбирам ви.
Може би е по-добре да не се нарича бакшиш, а такса обслужване на круизния кораб....
Иначе да, в Египет бакшишът е просто неизбежен. Навсякъде. Аз си взимам останали монети от други пътувания - центове, евра, доларчета по един и тях раздавам.
             
       Да, би било по - добре да е записано в офертата "такса обслужване на круизния кораб", а не "бакшиш".
А всеки сам да решава колко и на кого да оставя бакшиш.
Съжалявам, че предизвиках тази дискусия, но е добре, че се изясниха нещата.
        Хубав ден на всички и много усмивки.

# 491
  • София
  • Мнения: 11 553
И на другите круизи е така, имам предвид големите кораби на Карибите/Европа и там тези такси са наистина много високи, дори на масови компании. Ако цената на круиза е на оферта, въпросните gratuities могат да стигнат и цената на круиза. Примерно на едната компания са по 10 евро на човек на ден.

Реално това не са бакшиши, въпреки че така се казват, това им е основната заплата, ако човек е доволен или както в арабския свят направо си искат, се оставят отгоре.

Обясних горното, за да го имате предвид, ако някога решите да се пуснете и на друг круиз извън Египет. Човек, който не е проучвал, често се подлъгва по ниската цена, но като се добавят таксите цената се променя. За Египет таксите са малки, все пак и корабите не са луксозни, но за големите компании, човек, ако не внимава може да се изненада сериозно.

# 492
  • Мнения: 125
Здравейте! Дали важи зелен сертификат или задължително се прави пср? Може би е коментирано, но не ми попадна. И още нещо: Някой пътувал ли е самостоятелно до Египет? Идеята ми е да ида до Истанбул и от там до Египет за 10 дни, когато успея да си освободя това време.

# 493
  • Мнения: 1 652
Здравейте!
Планирам екскурзия за Коледа с круиз по Нил. Мисля, че по-добрия вариант беше кацане в Хургарда от София, а не в Кайро. Не си спомням защо.

# 494
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 728
Здравейте!
Планирам екскурзия за Коледа с круиз по Нил. Мисля, че по-добрия вариант беше кацане в Хургарда от София, а не в Кайро. Не си спомням защо.
Има един вариант за круиз за Коледа: 19.12-26.12, стартира с кацане в Хургада.
За нова година има и двата варианта, като този със стартиране в Кайро вече е с ограничени места. За програмата със 7 нощувки и кацане в Кайро вече няма места. Пуснаха такава с кацане в Хургада.

Общи условия

Активация на акаунт