Цветарки, продължаваме да обменяме опит- 2!

  • 52 768
  • 430
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 125
Старата ни тема е заключена и си позволих да отворя нова такава  Hug
Надявам се авторката на предишната ни тема Stra4iatela да няма нищо против Wink
Ето и линк към предишната ни тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=109331.0   bouquet

# 1
  • Мнения: 1 153
 Grinningя да се рапиша  Blushимам малко проблем със здравеца Sadседи все едно има много прах по него,незнам  дали е добро обяснението Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 1 187
Искам да го пресадя, защото има излезли отдолу няколко нови и саксията ми се мисли, че му е малка, но пък корените не са се показали. Май ще го оставя за пролетта, но пък аз също съм пресаждала цветя по всяко време на годината и също са оживявали.

# 3
  • Мнения: 745
Много Ви благодаря милички цветарки за съветите за петуниите  Hug
За начинаещи цветарки като мен кои лесни за отглеждане растения ще ми препоръчате да си купя? Наистина имам голямо желание да имам вкъщи много, различни и добре гледани цветя.  Embarassed

# 4
  • Мнения: 822
За растящи на терасата цветя и аз най-много харесвам Калдаръмчетата...Страхотно многообразие и лесно се гледат...
Тази година аз наблегнах на по-ароматните цветя(билки)-лавандула,босилек,а също и индрише.
Анда,препоръчвам ти и луковици на Фрезия.Аз обожавам това цвете,но миналата пролет от 4 луковици се хвана само 1.Мисля,че е доста капризно.Не зная,кога трябва да се посади и Момината сълза,за да цъфне по-рано на пролет.Моята цъфтя през май-юни,но нямам спомен,кога я посадих.Хваща се много лесно.По принцип си падам по тези ухания...
Момичета,а шибоят в саксия трябва ли също да почива през зимата?Моят още цъфти,но ако трябва,ще го зазимявам...

# 5
  • Мнения: 4 978
Здравейте момичета!

За рождения си ден получих ананасова палма, но не ми обясниха как да се грижа за нея:
- трябва ли веднага да се пресади и в колко по-голяма саксия?
- колко светлина й е необходима?
- колко често да се полива?
- трябва ли да се пръскат и листата?
- трябва ли периодично да се използват добавки и какви?

Изобщо, ще ви бъда много благодарна за съветите, за да си отгледам голяма и хубава палма  Hug

# 6
  • Мнения: 3 760
Ине, предполагам, че става въпрос за ананас  newsm78
Добро осветление (близо до прозорец), умерено поливане, висока въздушна влажност (често пръскане). Не пресаждай до пролетта.

# 7
  • Мнения: 1 493
Да се разпиша и аз в новата тема . Подариха ме хризантеми , за които знам , че се засаждат в градината, но са толкова красиви и ми се иска да им се радвам по-дълго време. Мога ли да ги държа вътре до пролетта ?
Мъни , подариха ми прекрасна , розова орхидея. На етикета пише ORCHIDS PHALAENOPSIS , струва ми се, че ти имаш такава. Моля те, сподели какво да правя зимата с нея / каква температура обича, да я подхранвам ли, с какво и на колко дни /.  Praynig

# 8
  • Мнения: 822
Ефросина,мисля,че няма никакъв проблем,хризантемите да стоят вътре,но трябва да са в по-хладно помещение или закрита тераса,ако имате.При нас навсякъде е топло и я държа на перваза в дневната(обаче прозорецът е отворен непрекъснато) и мисля,че там се чувства добре,защото е напъпила доста...

# 9
  • Мнения: 3 760
Ефросина, най-важно е да й прегледаш корените (на орхидеята). Добре е да си купиш субстрат за орхидеи (, който да е почти изключително само от кори) или да си събереш борови кори, да ги свариш, изсушиш и натрошиш и да ги използваш за пресаждане (+ малко дървени въглища).
Вадиш много внимателно орхидеята и преглеждаш корените - тези, които изглеждат загнили, изсъхнали или счупени - отрязваш до здраво и след това обилно напудряш с канела. Може да се наложи да отрежеж и 80% от корените - не е проблем (ако е повече, обаче е кофти). После поставяш внимателно орхидеята в саксията (по възможност прозрачна!) и внимателно насипваш субстрата - той трябва да е абсолютно сух. Важно е да закрепиш цвеКето стабилно. След около 24 часа поливаш.
Поливането е когато субстратът изсъхне (за това е добре саксията да е прозрачна). Фаленопсисът харесва пръскане, но трябва мноооооооооого да внимаваш да не остава вода в основата на листата - загниват за часове.
Добре е да го взимаш в банята докато се къпеш, да го оставяш там затворен примерно през нощта и после да го връщаш на мястото му - светло, но не на припек.
можеш да подхранваш, но е добре да си намериш тор за орхидеи. Важното е разтворът на торта да е поне два пъти по-разреден от указаният на опаковката. А може и да не ториш.
Фаленопсисите са епифити - нормално растат върху клоните на дърветата. Много са чувствителни на преполиване! Никога не трябва да имат вода в подложката (моите са без подложка, саксиите висят).
За повече яснота виж тук:
http://forum.bimbargo.com/viewtopic.php?t=922
 и изобщо тук:
http://forum.bimbargo.com/viewforum.php?f=47&sid=8c461b2fa08 … f9e217e9adb22ccc8

# 10
  • Мнения: 1 493
Моите цъфтят в момента, но след това се страхувам да не изсъхнат до пролетта. Терасите са ми открити, живея в къща без парно, т.е. мога да ги гледам или на 20-25 градуса, или на 5 през зимата !!!

# 11
  • Мнения: 3 760
По-добре на 5, отколкото на 25!

# 12
  • Мнения: 2 125
Аз днес си оскубах кълдъръмчетата от саксията, защото забелязах, че целите стъбълца и малкото останали вече цветове са пълни с малки черни въшцици... #Cussing out Понеже съм събрала семена (тях на пролет ще ги засадя), мога ли да го направя в същата пръст, която остана или (заради ГАДОВЕТЕ) да я хвърля и на пролет да ги посея в нова  newsm78

# 13
  • Мнения: 1 493
Мъни, пресаждането сега ли да го направя или след, като прецъфти ? Тя има много красиви цветове в момента и 4-5 пъпки .

# 14
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 474
Здравейте!!
Имам много красив хибискус.тази година се престара миличкия и ме дари с прекрасни цветове.Съпружеството ми подхвърли идеята да суша цветовете за чай .Някой правил ли го е досега?Има ли нещо по-специално,което трябва да знам?
Благодаря предварително!!

Общи условия

Активация на акаунт