Слънцезащита 2021 - VI

  • 68 622
  • 766
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 1 929
...

Кои са добрите химични филтри? Или по-важния е кое да избягваме с 200?

...

Аз съм събрала малко информация по въпроса, компилация от различни източници без да претендирам, че е изчерпателна, но мисля, че би била полезна
Скрит текст:
Доказано вредни филтри:
1.PABA  -
2.ТОЛАМИН САЛИЦИЛАТ-


3.OXYBENZONE – степен на токсичност 8/10 (benzophenone-3, (2-hydroxy-4-methoxyphenyl) phenyl- methanone; (2-hydroxy-4-methoxyphenyl) phenylmethanone; 2-benzoyl-5-methoxyphenol; 2-hydroxy-4-methoxybenzophenone; 4-08-00-02442 (beilstein handbook reference) ; 4-methoxy-2-hydroxybenzophenone; advastab 45; ai3-23644; anuvex; b3; benzophenone, 2-hydroxy-4-methoxy, ВР3, Uvіnul М40, Еuѕоlех 4360, Еѕсаlоl 567)  Оксибензонът е слънцезащитен компонент, свързан с фотоалергични реакции. Този химикал абсорбира през кожата в значителни количества. Оказва влияние на нивата на половите хормони и причинява кожни раздразнения. Може да причини фотоалергичните реакции. Доказано е, че при разпада си, оксибензонът произвежда различни токсични реакции, които са отровни и водят до унищожение на кораловите рифове. Абcopбиpa UVА лъчитe и e фoтocтaбилeн. Πpибaвя ce в дo 10%-вa ĸoнцeнтpaция в пpoдyĸтитe. Зa нeгo имa дaнни, чe мoжe дa бъдe фoтoĸapцинoгeнeн (пpeдизвиĸвa paĸ пoд влияниe нa cлънчeвaтa cвeтлинa, тъй ĸaтo yвpeждa ДHK
4.PADIMAT O – пoзнaт и ĸaтo ОD-РАВА, Осtуldіmеthуl РАВА, Еthуlhехуl dіmеthуl РАВА, ЕНDР, Еѕсаlоl 507. Aбcopбиpa  UVВ лъчeниe.
5.OCTOCRYLENE – степен на токсичност 3/10 (2-cyano-3,3-diphenyl acrylic acid, 2-ethylhexyl ester; 2-ethylhexyl 2-cyano-3,3-diphenyl-2-acrylate; 2-ethylhexyl 2-cyano-3,3-diphenyl-2-propenoate; 2-ethylhexyl 2-cyano-3,3-diphenylacrylate; 2-ethylhexyl 2-cyano-3-phenylcinnamate; 2-ethylhexyl ester 2-cyano-3,3-diphenyl acrylic acid; 2-ethylhexyl-2-cyano-3,3-diphenylacrylate; 2propenoic acid, 2cyano3,3diphenyl, 2ethylhexyl ester; ccris 4814; einecs 228-250-8; oc, Uvіnul N539Т, ОСR, Еuѕоlех ОСR)  Клиничните проучвания показват, че октокриленът е едновременно фотоконтактен алерген и контактен алерген. Октокриленът се явява силен алерген, водещ до контактен дерматит при деца и предимно фотоалергичен контактен дерматит при възрастни с често асоциирана история на фотоалергията от кетопрофен. . Oĸтoĸpилeнът e шиpoĸocпeĸтъpeн cлънцeзaщитeн ĸoмпoнeнт c UVА и UVB зaщитa. Maĸcимaлнa ĸoнцeнтpaция 10%. Зa нeгo имa дaнни, чe мoжe дa бъдe фoтoĸapцинoгeнeн (пpeдизвиĸвa paĸ пoд влияниe нa cлънчeвaтa cвeтлинa, тъй ĸaтo yвpeждa ДHK). Да не се ползва от хора с история за ракови заболявания в семейството
6.OCTINOXATE – степен на токсичност 6/10 (ethylhexyl methoxycinnamate, 2-ethylhexyl p-methoxycinnamate; 2-ethylhexyl 4-methoxycinnamate; 2-ethylhexyl ester p-methoxycinnamic acid; 2-ethylhexyl methoxycinnamate; 2-ethylhexyl p-methoxycinnamate; 2-ethylhexyl-4-methoxycinnamate; ai3-05710; ccris 6200; einecs 226-775-7; escalol; neo heliopan) Предизвиква ендокринни смущения. Проучвания показват, че се отразява на репродуктивната система и намаляване на броя на сперматозоидите при всички нива на дозата.  Употребата му също се отразява пагубно на морските организми ( Няколко конкретни UV филтри, които са често използвани в слънцезащитни продукти, са забранени поради вредите, които нанасят на кораловите рифове. Скорошни лабораторни изследвания свързват оксибензон (benzophenone-3) с увреждане на корали, което може да доведе до избелване на коралите или дори до тяхната смърт при по-висока концентрация. Коралите могат да преживеят избелването, но то ги стресира и засилва вероятността те да умрат. За съставката октиноксат (ethylhexyl methoxycinnamate) проучванията са по-малко категорични, но механизъмът може да бъде подобен.
В отговор на тези проучвания Хавай става първия американски щат, който издава закон за забрана продажбата на слънцезащитни продукти, съдържащи UV филтрите оксибензон и октиноксат. Законът ще влезе в сила на 1 януари 2021, като от тази дата нататък слънцезащитните продукти, съдържащи тези саставки ще бъдат забранени за продажба в Хавай.


Някои други слънцезащитни съставки се използват в слънцезащитните продукти в САЩ от много години. Но FDA има призова за повече изследвания на тези съставки за да потвърдят тяхната дългосрочна безопасност:

1.енсулизол
2.OCTISALATE – степен на токсичност 4/10 (ethylhexyl salicylate, 2-ethylhexyl 2-hydroxybenzoate; 2-ethylhexyl ester benzoic acid, 2-hydroxy-; 2-ethylhexyl ester salicylic acid; 2-ethylhexyl salicylate; 2-hydroxy- 2-ethylhexyl ester benzoic acid; 3-10-00-00124 (beilstein handbook reference) ; benzoic acid, 2-hydroxy-, 2-ethylhexyl ester; benzoic acid, 2hydroxy, 2ethylhexyl ester; brn 2730664; ehs; einecs 204-263-4) Здравословните проблеми, свързани с излагане на октизалат включват имунни смущения и алергични реакции.
3.HOMOSALATE – степен на токсичност 4/10 (3,3,5-trimethyl- salicylate cyclohexanol; 3,3,5-trimethylcyclohexyl 2-hydroxybenzoate; 3,3,5-trimethylcyclohexyl salicylate; caswell no. 482b; ccris 4885; coppertone; cyclohexanol, 3,3,5-trimethyl-, salicylate; einecs 204-260-8; epa pesticide chemical code 076603; filtersol ''a''; heliopan). Пoзнaт и ĸaтo  Ноmоmеthуl ѕаlісуlаtе, НМЅ e пpoизвoднo нa caлицилoвaтa ĸиceлинa, изпoлзвaнo в ĸoзмeтиĸaтa. Paзpeшeнo e зa yпoтpeбa дo 10%. Paзтвopим в мacлa. Имa ocнoвнo UVВ-блoĸиpaщo дeйcтвиe.Хомосалатът е органичен ултравиолетов филтър, използван в повечето слънцезащитни продукти. Използването на веществото води до  ендокринни смущения. Той също е токсичен за морските обитатели.
4. AVOBENZON- Aвoбeнзoн , пoзнaт oщe ĸaтo Вutуlmеthохуdіbеnzоуlmеthаnе, Раrѕоl 1789, Еuѕоlех 9020, Еѕсаlоl 517, ВМВМ, ВМDВМ . Toй e нepaзтвopим във вoдa, caмo в мaзнини, ĸoeтo гo пpaви пoдxoдящ зa cлънцeзaщитни мacлa. Πpeдимcтвoтo мy e, чe e c шиpoĸ cпeĸтъp – пo-гoлям и oт физичнитe филтpи. Зa cъжaлeниe, нe e фoтocтaбилeн (paзпaдa ce oт cвeтлинa). Moжe дa ce cтaбилизиpa cъc cпeциaлни вeщecтвa – cтaбилизaтopи, или дpyги UV филтpи. Πoдxoдящ e зa мaзнa ĸoжa, чyвcтвитeлнa ĸoжa, тъй ĸaтo нe e ocoбeнo aлepгизиpaщ. Изпoлзвa ce в cлънцeзaщитнитe пpoдyĸти в ĸoнцeнтpaция дo 5%.

# 541
  • Мнения: X
Много благодаря за този списък, ще ми е полезен също и на мен!

# 542
  • Мнения: 2 805
Serendipity, защитата на Клиник за лице предпазва ли от появата на петна и пигментации? Ако си склонна към образуването им.
Моите петна са мелазма и реално няма крем, който да предпазва от 100% пигментиране в този случай.

Но аз съм много доволна от него, щом трета година не го сменям. Белият филм попива буквално за минута, аз обожавам кремове, които не лепнат и не се усещат, а се топят, този е с такава консистенция. На някой може да му дойде мазен, аз съм със смесена кожа и ми е добре, не запушва пори

Другата марка, която позлвам е Colorescience  - отново минерален, без зловещ бял филм, антиейдж ефект и пълен спектър защита, в графа любими е - даже ще замени любимия Клиник,защото е и с много добри бенефитни съставки за кожата
Проблемът ми е, че не мога да намеря защита с подобен състав за тяло...

Живанк@, благодяря за споделената информация!

# 543
  • Мнения: 1 929
Радвам се, че мога да съм полезна Simple Smile


Само да кажа, че  явно PABA,ТОЛАМИН САЛИЦИЛАТ,OXYBENZONE и PADIMAT O
са доказани категорично като вредни и аз лично не съм ги срещала в описанието на нито един крем.

Внимавам най-вече за наличие на OCTOCRYLENE и OCTINOXATE  вредата от които нашумя напоследък.

# 544
  • Мнения: 5 139
Привет, виждам, че сме на една вълна Grinning Седнах да си разгледам съставките на слънцезащитните, които ползвам, тъй като видях положителен тест. При мен е малко деликатно, тъй като имам много тежка слънчева алергия и дори да не се пека на слънце (нещо, което не съм правила от 5ти клас принципно) пак избива. На море стоя под чадър, от онези супер плътните, с 50ти фактор и пак избива. Уви, понякога много бурно и с температура, което не е много желан ефент в момента. Даже от разходка до магазна ми се е случвало.
Миналата година се родих като открих Eucerine и Piz Buin за алергични хора Simple Smile Само, за да тествам стоях два часа на слънце и нямаше и помен от алергия. Обаче! Сега ще тряба да чета Simple Smile От изброените по-горе и моето проучване имам следния казус:
- Eucerine има Homosalate и Avobenzon
- Piz Buin има Octocrylene (за справка - и Бочко го има) и Avobenzon
И сега съм в чуденка. Няма как да се опазя от сънце през абсолютно цялата бременност, освен по не особено приятни причини. Няма как да се опазя от токсини през абсолютно цялата бременност - само да пресека улицата и съм се надишала като за няколко цигари.Четох, че Oxybenzone е най-непрепоръчителната съставка, и двата крема я нямат Simple Smile
Питах док, каза, че ако не пише изрично дали е ок или не е ок, значи не са правили изследвания и съответно и той няма как да знае. Тъй че ще трябва да се оправям сама Grinning Ще ги ползвам по няолко часа и определено не всеки ден. Винаги стоя на сянка, когато мога, но това до сега не ме е спасявало.
Някоя алергична дама да сподели бременен опит? Simple Smile

# 545
  • Мнения: 90
Скрит текст:
Привет, виждам, че сме на една вълна Grinning Седнах да си разгледам съставките на слънцезащитните, които ползвам, тъй като видях положителен тест. При мен е малко деликатно, тъй като имам много тежка слънчева алергия и дори да не се пека на слънце (нещо, което не съм правила от 5ти клас принципно) пак избива. На море стоя под чадър, от онези супер плътните, с 50ти фактор и пак избива. Уви, понякога много бурно и с температура, което не е много желан ефент в момента. Даже от разходка до магазна ми се е случвало.
Миналата година се родих като открих Eucerine и Piz Buin за алергични хора Simple Smile Само, за да тествам стоях два часа на слънце и нямаше и помен от алергия. Обаче! Сега ще тряба да чета Simple Smile От изброените по-горе и моето проучване имам следния казус:
- Eucerine има Homosalate и Avobenzon
- Piz Buin има Octocrylene (за справка - и Бочко го има) и Avobenzon
И сега съм в чуденка. Няма как да се опазя от сънце през абсолютно цялата бременност, освен по не особено приятни причини. Няма как да се опазя от токсини през абсолютно цялата бременност - само да пресека улицата и съм се надишала като за няколко цигари.Четох, че Oxybenzone е най-непрепоръчителната съставка, и двата крема я нямат Simple Smile
Питах док, каза, че ако не пише изрично дали е ок или не е ок, значи не са правили изследвания и съответно и той няма как да знае. Тъй че ще трябва да се оправям сама Grinning Ще ги ползвам по няолко часа и определено не всеки ден. Винаги стоя на сянка, когато мога, но това до сега не ме е спасявало.
Някоя алергична дама да сподели бременен опит? Simple Smile
А физичните филтри не са ли подходящи при тази алергия?
Те са мисля най-безопасни. Аз все още съм с такива заради кърменето.

# 546
  • Мнения: X
Ами за бременни, използвайте нещо за деца, аз и след раждането продължих с Мустела. Сега дали ще се пребори със слънчевата алергия, не знам дали някой може да каже, т.е  трябва да се пробва.

# 547
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Toва е за слънчева алергия.
Можеш да провериш съставките
https://falinas.es/product/294867?gpfa=1&lang=es&gclid=C … OqmkaAne-EALw_wcB

# 548
  • Някъде там
  • Мнения: 4 819
Използвам го от 2 години и съм изключително доволна. Това лято се опитвам да му намеря достоен заместник сред минералните слънцезащити, но не успявам.
Кожата ми е комбинирана, лятото дори мазна. Кремът се държи много добре. След нанасяне има лек лъскав филм, но попива добре и не лъщи (в най-голямата жега обаче на мен ми трябва пудра отгоре, иначе лъсвам, но това е така с всеки крем). Не мога да кажа, че не оставя бял филм. Оставя, но е доста лек на фона на другите минерални кремове. Не запушва пори и т.н.
Опитите ми да открия друг добър крем продължават, но този ще си го ползвам и занапред.
Благодаря за отзива , закупих ето този

# 549
  • Мнения: 225
Искрица, кажи като го тестваш . Аз също му се точа ,ползвам доста продукти на ЕЛ Simple Smile

# 550
  • Мнения: 8 759
Момичета, някоя от вас ползвала ли е тази слънцезащита?
Вчера, след лазерна епилация я нанесох на лице, като два часа след това също поднових.
Изненада ме много приятно, нямаше никакъв бял финиш, дори като че ли имаше глоу.
Попи бързо и днес нямам пъпки!!! Което е показателно доста, но не разбирам с добър състав ли е?
Дали мога да я включа и редувам с Исдин под грима?
https://www.eau-thermale-avene.bg/intense-protect


Голяма туба е 150 мл, а сега и в Нотино е намалена

# 551
  • Варна
  • Мнения: 1 155
alethea Аз пък съм точно на обратното мнение. Много лесно се нанася, не дразни очите(плюс за мен), леко озарява, но при мен мазнее(със смесена кожа съм). Три поредни дни го носих и веднага ми излезнаха пъпки на челото.
Друг продукт който още тествам, но съм впечатлена :
Скрит текст:

# 552
  • Мнения: 591
А освен проба-грешка как можем да проверим коя слънцезащита ще ни докара пъпки? И аз съм с мазна Т зона и не съм открила още "своята", а ми трябва.  Тук там по 30-50лв за проба ми излиза много.

# 553
  • Мнения: 1 948
Взимайте си тестери. Аз пробвах така няколко слънцезащити - Авен, А-дерма, Биодерма, Виши, Биотрейд и накрая без предварителна проба  намерих моята си слънцезащита на Нивея и към момента спирам да тествам аптечни марки.

# 554
  • Варна
  • Мнения: 1 155
Лошото е, че в аптеките във Варна са много стиснати от към даване на тестери. Даже тестерите които са сложени за проба в аптеката са от тези минита, които би трябвало да дават на клиентите. Аз отдавна се отчаях и отказах да се моля.

Общи условия

Активация на акаунт