(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 45)

  • 36 131
  • 762
  •   1
Отговори
# 45
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 517
adi_rz, може, стига да вземеш точния вид! Единия за листа е Foeniculum vulgare, много прилича на копър, другият за грудки е Foeniculum vulgare dulce, нисък и по-тъмнозелен, среща се и като Флорентински фенел или Финокио.

Пример за био, точки 1 до 14:
Аз на това му викам "еко", в смисъл човекът съжителства мирно с природата, стига да не ми влизат буболечките в чинията. Покривам 11 точки Animal Paw Prints Animal Chicken "Био" аз го разбирам да е без химия. Не е ли така утвърдено и в супермаркетите?

Ситна мрежа не пази ли срещу буболечки, включително миризливки? Марулите на полето гледам че са под тензух някакъв.

Nothinger, кивито от косматия супермаркетски вариянт ли е или са дребни плешиви бонбонки? Аз взех от втория вид тази  година да пробвам, че ми остана свободна катерачка ¯\_(ツ)_/¯ Един пакет километричен китайски боб не ми поникна, от китайче дойде... Neutral FaceПоникна само един друг дето малко по-различен изглеждаше, италиянски, пак трябва да е километричен, но докато не даде плод няма гаранция. Съспенс (и музика от филм на Хичкок)

valeriq.k, замразения зеленчук като седи много съхнат и губят вкус. Тамън се сетих че и у нас е останал забравен на дъното на фризера миналогодишен зелен боб и му е крайно време да влиза в тенджера. Кога са садени у вас доматите, че вече готови да зреят? Open Mouth

У нас разсадихме патладжани, много им се радвам, за пръв път се престраших да гледам. Явно обичат топло, загрее ли се температурата просто се вижда как се уголемяват.



Лук почнахме да вадим, защото хем ММ няма търпение да го изяде, хем мястото ни трябва за доматите. А ми се искаше да видя колко големи ще пораснат. Листа опасохме доста досега, а и оползотворихме територията да не е празно зимата (бонус точки!) Главите само на салата ще ги правя, да си отядем домашно и да му се усети вкуса Hands Plus1 За готвене - купешки.

# 46
  • София
  • Мнения: 4 129
Ние още се борим с охлюви. Има и във високата леха и се чудя дали не са в пръстта й. Убиваме ги с нормална остра ножичка. Много лесно става. Надявам се да изчезнат със затопляне на времето. Най-много им харесват чушките и босилека.
Листата на някои домати са станали кафяви. Пръсках с несварено мляко с йод и след седмица със сода с течен сапун. През какъв период мога да ги пръскам?

# 47
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Момичета с голи охлюви ли се борите? Или с обикновени?

# 48
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
И двете, но преобладаващо голи.

# 49
  • Мнения: 41

Здравейте, някой може ли да каже - това по ръбовете на листата на патладжана , какво е ? Изгоряло  от слънцето или нещо друго? Валеше много при нас последниет десет дена. Сорт White egg,  ако има значение.

И пипера един такъв жълт и смушкан, на всичко отгоре има кафеви петна по листата му

# 50
  • Мнения: 5 226
А, и при мен една люта чушка точно така си е сгърчила горните листа. Петна май няма, но листата са като недоразвити. А другото растение си е добре, едно до друго са.

Вещи, аз се боря и с двата вида охлюви, във всички размери от XS до XXXL. Няма траен начин да се оттърва, но се опитвам да контролирам популацията доколкото мога. Също, постепенно спрях да садя неща, които са им вкусни. Иглики, теменужки, цветовете им са явно голям деликатес. Четох някъде, че шибоя ги прогонвал, сега съм насадила на много места шибой, и сякаш точно около растението не намирам охлюви. Но на две педи от шибоя си се разхождат спокойно Grinning
Вчера и една гъсеница хванах на розата, плъзват и те...

# 51
  • София
  • Мнения: 5 170
Не съм съгласна с поста на Sofyia за никаквото разнообразие в България на плодове и зеленчуци преди 80г.. Данните ми са от литературата, разговори с хора и от приказната изложба "Българските градинари в Европа".
Как може от спомените в едно семейство да се направи някакъв извод?
В България е имало и имаше богати традиции в земеделието.  В сегашно време не мога да обобщя. Наби ми се я главата възклицанието на едър производител/агроном от Холандия, казал на Патрик Смитьойс: не ми говори за земеделие в България, та те още гледат доматите в почвата!

# 52
  • Мнения: 3 604
Не съм съгласна с поста на Sofyia за никаквото разнообразие в България на плодове и зеленчуци преди 80г.. Данните ми са от литературата, разговори с хора и от приказната изложба "Българските градинари в Европа".
Как може от спомените в едно семейство да се направи някакъв извод?
В България е имало и имаше богати традиции в земеделието.  В сегашно време не мога да обобщя. Наби ми се я главата възклицанието на едър производител/агроном от Холандия, казал на Патрик Смитьойс: не ми говори за земеделие в България, та те още гледат доматите в почвата!
Да в земята се гледат доматите,ама да споменат за вкуса Simple Smile България е била много добре в земеделието сега гледат всичко да затрият.

# 53
  • Мнения: 19 272
Dein, и двете са прегорели от слънцето.

# 54
  • Мнения: 1 865
Само да покажа до къде я докарах в парника


# 55
  • Мнения: 2 044
Без да искам, по погрешка засях пипер до патладжана😂

Малко кОрнишони

Тиквички изобилна

Още събираме боклуци от двора, 30-на години беше запустял, смятам че за догодина че успеем да го изчистим.

# 56
  • Мнения: 9
Радвам се че се множат хората тук .
Добре дояли на новите !
Добре заварили!    Simple Smile
Земята прави  хората добри.
Дай Боже!

Деин ,
Това е мана и въшки .
Маната  с бордолезовия разтвор ,  въшките с   някакво масло   и дом сапун . Ама внимавайте с пръскачката . справка Амика как се мие . Листна тор - моята практика е лактофол - капачка на пръскачка .  Доколкото знам само сапун бебе е  сапун .
Рилата се познава по  първите листенца  по широки са  и расте още от малка на прибрана корона и са една идея по светли листенцата .  .
Биволското сърце , ръгбито  и повечето  домати  с едри плодове  е с едни хилави листа чак ме е яд да ги гледам .
Ачето , насладата ,  идеала  са си мощни растения .
Жълтеенето по върховете на разсада  е от преторяване. Тая година така се подредих .
Черупките морят поповото прасе  , нооо го привличат . Трябва да се внасят наесен  при есенната обработка . . Тая година съм без разсад за пипер с тия черупки . .  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 589
А, и при мен една люта чушка точно така си е сгърчила горните листа. Петна май няма, но листата са като недоразвити. А другото растение си е добре, едно до друго са.

Вчера и една гъсеница хванах на розата, плъзват и те...
И моят пипер е със сгърчени листа. Четох, че е болест и без химия няма да мине. Напръсках го, след няколко дни напръсках с мляко , йод и течна тор. Пък ще видим дали ще се оправи.
При нас също има много гъсеници. Това е за първа година от поне 10години, дори не знам от къде са, но вървят навсякъде. Вредни ли са ?

# 58
  • Мнения: 5 226
Вредни са в смисъл, че изгризват листа, пъпки, цветове, завръзи. Иначе самата гъсеница друго вредно не прави, но ако са много, ще ти съсипят градината. В някои години се размножават повече, така е.

# 59
  • Мнения: 9
Явно  не сте ме разбрали , та директно да ви кажа пак - сгърчените листа са въшки . Вижте ги и по  върховете на черешите .Трябват им  масло да ги задуяите  а после и сапун да измиете листата .
Е най  дирекния начин са сварените угарки и после пак сапун.
Какви гъсеници?
Да не е Китайската пеперуда? И нея със сварени угарки .

Общи условия

Активация на акаунт