Идеи за зеленчукова градина на балкона - 2 Тема

  • 37 665
  • 416
  •   1
Отговори
# 195
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Гал, много ти е хубава градинката. Едното растение ми прилича на червено цвекло, наистина ли е цвекло?☺
Момичета,  не си спомням, но някой беше споделил, че от немското Алди си е купувал много хубаво чери.
Но не намирам инф- ия, какъв е сорта?
Моля ви, ако се сещате, да ми помогнете.
Или пък да ми препоръчате сорт на хубави черита, които да дават много плод.😄
Ясмин, не си споделила в коя държава живееш. За Германия мога да ти препоръчам специален градински супермаркет - Dehner. Верига е и каквото съм взимала оттам - и декоративни, и ядливи растения, и подправки, съм много доволна. Откакто започнах да пазарувам всичко оттам, се решиха мистериозните ми проблеми с падащи цветове, нерастящи растения и изобщо цялата фрустрация.

От тамошните сортове всичките раждат по много, освен тъмните черита. Също и жълтите при мен не родиха толкова.

Но има значение държавата и времето/сезоните там.

# 196
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 422
Криси, от малък градински център до нас, който работи 1 месец в годината с клиенти, покрай сакъзчета и петунии си купих по един корен жълто чери и тъмно чери. Толкова много плод дадоха, непрекъснато цъфтяха и зрееха, октомври бяха отрупани, събрах ги и доузряха на прозореца.
За Сан Марциано направих разсад от тези семена, купени от баумаркт и дадоха и те много добра реколта.
Тази година при нас лятото беше много слънчево и топло, може и за това да сме имали толкова добра реколта от тези сортове Simple Smile Доматите от бълг. семена също станаха страхотни.

# 197
  • Мнения: 526
Криси, Колибри, много Ви благодаря.💚🌺
Един от синовете ми, живее в Германия и ние ходим често до там.Ние иначе живеем в Бг. Началото на миналата година си накупих от lidl,  едните даже бяха смес от 3 вида, жълти, червени и черни черита.
Червените ми бяха с най- много плод.
Черните изобщо не станаха.
Но ще имам предвид магазините, които ми препоръчахте.
Благодаря ви, страхотни сте🌺

# 198
  • Мнения: 452
В Кауфланд и Лидл пак заредиха със семена. Вече засях нов босилек, покълна вече; ще помъча пак магданоз, дано сега стане нещо.  Към колекцията ягоди добавих и горски. Ще пробвам грах и цветни моркови (тях взех от Практикер). Препоръка за сорт нелюти чушки, подходящи за саксия?

# 199
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
От къде купихте семена от горска ягода? Дали ще поникне в саксия?

# 200
  • Мнения: 12 821
За магданоз не е ли малко рано още? Той вярно че по-дълго време иска да поникне, ама мислех още месец да изчакам с него. После като му сложа по един найлон отгоре на саксиите и се показва бързо в сравнение с градински навън.

Да ви се оплача... две големи саксии с разкошен едър магданоз съм си прибрала вътре и съответно още си ги паса, те така издържат докато стане следващата реколта че и малко след това. Тия дни с ужас установих че са целите в листни въшки. Ядат си гадовете и хич не им е. Идея си нямам откъде дойде това чудо, до сега не ми се е случвало. Не съм ги преполивала със сигурност. Чудя им се още, но си мисля да ги острижа напълно, колкото да го почистя от тях и да го спася за замразяване поне, че е много.

# 201
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Магданозът може да го оставите навън, не е проблем за него.
Изненадващо и за кориандърът не е проблем (все още имам пресен на терасата)

# 202
  • Мнения: 12 821
А, аз вътре съм го внесла за да ми е под ръка, преместих се на място където в момента не ми е толкова удобно да го държа на терасата. И стои в неотоплявана стая, на прозореца. Но откъде се взеха тия гадове, не мога да си обясня.
Не знам и мога ли да го спася. Не гледам цветя и не ми се е налагало да се боря с листни въшки. Нещо за сапунена вода бях чувала но нещо не си представям как мога да го изкъпя и да си остане после пак да си расте.

# 203
  • Мнения: 452
От къде купихте семена от горска ягода? Дали ще поникне в саксия?
От Кауфланд. Ягодите могат да се отглеждат в саксии и са многогодишни (2-3-4 годишни мисля). Някои от миналогодишните въшлясаха, засеха трудно се справям с гадините.

Аз миналата година не успях да отгледам магданоз, почти нищо не поникна. Тази година пробвам със семена на друга фирма.

# 204
  • Мнения: 2 258
Миналото лято имах непрекъснати нападения от всякакви въшки, мушички и бръмбари. Изхабих една бутилка препарат и пак се появават. Сега са ми на  закритата тераса, и отвреме навреме пак има. За цветята как да е, но за ядивните неща е кофти. Тази година мисля да последвам съвета на майка ми и да изпека почвата във фурната, за да я обезпаразитя. И май няма да садя подправки, само цветя, докато не се оттърва от гадините.

# 205
  • Мнения: 12 821
В купена почва ми е магданозът в тези саксии, не вярвам от нея да са тръгнали въшките... знам ли вече. Ще им се почудя още малко и ще ги изрежа с голямата ножица поне ако успея да ги изчистя да си ги нарежа и замразя че е много магданоз това. Две големи саксии хубаво и гъсто израснал "Италиански гигант"...

# 206
  • Мнения: 9 797
Аз купувах семена за магданоз от държавното "Сортови семена", не задруго, а защото не искам едролистен магданоз (такъв продават и по супермаркетите и на мен не ми харесва, различава се като аромат от традиционния магданоз). И от Женския пазар купувах готов разсад. И пак без успех - нито ми израства добре (хилави и редки стръкчета), а и листата са нашарени с бяло - нямам представа каква е тази гад(ост) по тях.

# 207
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 121
Всякакъв пипер расте в саксия, у нас досега само така е гледан. Горски ягоди също растат където ги сложиш, изключително непретенциозно и издръжливо нещо са и не мръзнат.
Кориандър у нас измръзна зимата, много ме е яд, беше огромен. Магданозът ми е проблем и най-добре растат тия с по-малко аромат за съжаление, големия италиански и къдравия, те са неубиваеми, обикновения го намирам някакси деликатен и капризен за гледане и не кара дълго.
Белите петна по магданоз най-вероятно са от бедна почва, може би ще се оправи с подхранване, ако си намериш течен тор за подправки най-добре. Това че са хилави и редки стръкчета също говори за същото.

# 208
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Аз пък си правя почва сама. Имам компостер и от него.
Гледам салатките ми доста са дръпнали, та ще ги пресявам. Само малко да спре да вали,

# 209
  • Мнения: 9 797
Магданозът .... обикновения го намирам някакси деликатен и капризен за гледане и не кара дълго.
Белите петна по магданоз най-вероятно са от бедна почва, може би ще се оправи с подхранване, ако си намериш течен тор за подправки най-добре. Това че са хилави и редки стръкчета също говори за същото.

Благодаря за съвета, ще се пробвам това лято, пак.Smirk
Но пък се чудя - баба ми имаше магданоз точно до плочника на пътеката, почвата (в краен квартал на София) определено не беше нещо особено плодородно, а тя не тореше-и пак магданозът беше на храст буквално, плачеше за разреждане. Може би това, че все пак е в градински условия, а не в ограничения обем на една саксия почва, и си е смучел с корените каквото му трябва, си е оказало влиянието.

Общи условия

Активация на акаунт