Седмокласници 2020/2021 - Първа изпитна седмична тема - (14.06 - 20.06)

  • 90 117
  • 2 002
  •   1
Отговори
# 1 860
  • София
  • Мнения: 18 043
Направете го организирано, не по отделно. Тогава никое дете няма да пострада Simple Smile Особено ако  кажете, че ще отнесете въпроса до по-горна инстанция, след директора, ако си позволят да  првръщат по незнайна скала точките в оценка, оказваща влияние върху годишната оцнка на децата. Бързо ще кротнат..

# 1 861
  • София
  • Мнения: 12 015
В професионална гимназия/паралелка в дипломата за средно образование ще има само оценки по бел, мат, чужд език, гражданско образование и физическо, както и по специалните предмети от професията. Ако му трябват оценки и хорариум по физика, химия, биология, география, история, няма да има такива в дипломата. Ако му трябва по-висок хорарим по математика, също. За България може и да не е проблем /поне в скоро време/, но за кандидатстване в чужбина е твърде вероятно да е. Там професионалните предмети нямат стойност.


Добро утро. Тук сериозно ме притеснихте. Моята седмокласничка е избрала компютърна графика в МГ в Пловдив. Но все още не знае какво иска да учи след гимназията. Увлича се по История, Химия и Литература.  Къде може да се прочете за оценките включвани в дипломата за завършено средно образование.

Така сте си написала поста, че вашият въпрос излиза като мой цитат. Joy
В дипломата за средно образование влизат само изучаваните предмети в 11-ти и 12-ти клас. Изучаваното в 8 - 10-ти клас влиза в удостоверението за завършен първи гимназиален етап. Окончателните оценки от пъви гимназиален етап също се вписват в дипломата, но не учавстват във формиране на общия успех от нея. Химия, биология, история, география и физика не се изучават във втори гимназиален етап, освен ако не са избрани като профил, а в професионалните паралелки профили няма - там се изучават спецални предмети от професията. Ако влезете в учебния план на даденото училище, можете да видите кои предмети ще се изучават във втори гимназиален етап. Ако училището не е публикувало учебния план на сайта си, вижте учебната програма за 11-ти клас и от нея ще стане ясно.
ПП Аз не виждам паралелка с компютърна графика в план-приема на ОМГ.

# 1 862
  • София
  • Мнения: 4 899
Не съм сигурна, че разбирам тази нова система с профилирането.
Значи ли, че ако гимназиалното образование е с профилиращи предмети примерно "Химия" и "Биология", детето "Х" ще може да кандидатства в университетска програма "У", която изисква тези два предмета в гимназиалната диплома; а детето "Z", което има профилиращи предмети примерно "История" и "География", но решава, че иска да кандидатства за същата програма "У", няма да има никакъв шанс за това?
Това ли е идеята? Още в 7-ми клас категорично да изберат какво искат да учат не в следващите 5, а 10 години?

# 1 863
  • София
  • Мнения: 62 595
Едва ли на учителя много му се занимава с родителски жалби още преди да е оформил оценките за това, че е говорил "неистини" и баламосва децата и родителите. Недейте да си мислите, че цялата власт е само в учителя и сакън, да не вземе да навреди на детето. Той вече му вреди, когато го притиска с лъжи и заплахи. Това е психически тормоз.

# 1 864
  • София
  • Мнения: 12 015
Първите два профила се определят с държавния план-прием. Следващите 1 или 2 се избират от детето в 10-ти клас.

# 1 865
  • Мнения: 21 455
След няколко месеца вероятно ще има по-голяма яснота по въпроса, тъй като през следващата учебна година ще завърши първият набор по новата учебна програма.
Иначе достатъчно предположения и разсъждения сме нахвърляли през годините в доста теми.

# 1 866
  • София
  • Мнения: 18 043
Не точно,  Кали, но би могло и така да стане.. За бг университетите едва ли, понеже при липса на хорариум по даден предмет заради изучаване в 11 и 12 клас на различен профил/и най-вероятно ще  признаят часове от етапа до 10 клас. Но няма кой да каже отсега как ще е с чуждите университети. Там бозата и след месеци няма да се проясни, понеже  чуждите университети в различните страни имат крайно различни изисквания за кандидатстване и прием и към момента.. Нищо единно няма и сега. Човек трябва да е наясно къде и какво иска да следва и да следи  в конкретика. И съответно, ако се налага, да избира подходящите профили за 11 и 12 клас, за да си няма главоболия. Понеже дори и по старата система немци и австрийци не позволиха на дете да  кандидатства там медицина заради диплома от НФСГ. По новата едва ли ще са по-ларж..

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 10:50 от пенсионирана русалка

# 1 867
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Андариел, смешно е да се твърди, че дадено средно училище стои по-добре в CV- то. Кой го гледа изобщо това, че и да избира кандидат по средното му образование? Последната ми мисъл при избор на училище е как стои в CV-то.

# 1 868
  • София
  • Мнения: 62 595
Нямах предвид, че точно това гледа човек, когато избира училище. Но има училища или типове училища, за които хората не се питат с какво качество на знанията е излязъл младежът, а приемат по подразбиране, че  има знания и качества. Винаги е имало значение, колкото и да не си го признаваме.

# 1 869
  • София
  • Мнения: 12 015
Хората се интересуват къде и какви знания е придобил човек във висшето си образование за специалността, по която ще работи, а не в средното. Никой никога не се е интересувал коя гимназия съм завършила.

# 1 870
  • София
  • Мнения: 4 899
Първите два профила се определят с държавния план-прием. Следващите 1 или 2 се избират от детето в 10-ти клас.
Ето това ми се е губело като информация.
Едно е да решаваш на 13 години, съвсем друго е на 16.

Моето дете твърдо върви по пътя на изкуство, а там приемните изпити за Университет навсякъде са свързани с конкретното изкуство. Т.е. за нас не стои въпросът за профилиращите предмети.
Но много близко приятелско дете догодина ще е 7-ми клас и Химията се очертава водеща при него, та отсега го мисля. Затова много ви благодаря за отговорите Flowers HibiscusFlowers HibiscusFlowers Hibiscus !

# 1 871
  • Мнения: 2 524
Андариел, смешно е да се твърди, че дадено средно училище стои по-добре в CV- то. Кой го гледа изобщо това, че и да избира кандидат по средното му образование? Последната ми мисъл при избор на училище е как стои в CV-то.
И не е съвсем така. Мой познат е на  позиция в Метрополитен, като му се налага да подбира и кадри. ПЖИ-то въобще не ги одобряват за определени длъжности и ако има кандидат от друго професионално училище със сходна специалност, взимат него, а не този от ПЖИ.

# 1 872
  • София
  • Мнения: 4 042
Какво е ПЖИ?

# 1 873
  • Мнения: 2 524
Техникумът, който подготвя кадри за жп сектора.

# 1 874
  • София
  • Мнения: 4 899
ПЖИ не беше ли Висшето транспортно ?
Ааа, то и техникум имало Blush

Общи условия

Активация на акаунт