Седмокласници 2020/2021 - Първа изпитна седмична тема - (14.06 - 20.06)

  • 90 216
  • 2 002
  •   1
Отговори
# 1 875
  • Мнения: 507
Здравейте, имам въпрос относно класирането.

Ще дам пример, за да е ясно:
Ако дете има бал 410, а е писало Втора Английска като 1 желание; а друго има бал 450, а е писало Втора Английска като 4 желание, кое дете ще влезе?

Т.е. при всички положения балът ли е с по-голямата тежест, в сравнение с желанието?

# 1 876
  • София
  • Мнения: 18 148
Полувисш железопътен институт, старото име на Висшето транспортно.

# 1 877
  • София
  • Мнения: 3 094
Здравейте, имам въпрос относно класирането.

Ще дам пример, за да е ясно:
Ако дете има бал 410, а е писало Втора Английска като 1 желание; а друго има бал 450, а е писало Втора Английска като 4 желание, кое дете ще влезе?

Т.е. при всички положения балът ли е с по-голямата тежест, в сравнение с желанието?

Детето с по-високият бал ще влезе.

# 1 878
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 368
Да, обаче това е професионално училище, от което се предполага, че човек може да започне работа по дадена професия само със средно образование.

# 1 879
  • София
  • Мнения: 62 595
Санака, имах предвид, че ако след гимназия си търсят работа, още като студенти или дори да не са студенти, единствено учебното заведение е някакъв ориентир като си подадат кандидатурата. Иначе младежа ни го знаят, ни го познават, той още никаква работа не е работил, никакъв университет не е завършил. Няма нужда да ми скачаш по дефиниция, не е нужно да се харесваме. Да го нарека така, опит съвсем личен.

Гадамер, за повечето длъжности, които се заемат от младежи след гимназия, хич не е нужна определена квалификация. Да, може да се иска език, но пак ще обърнат внимание какво пише на сивито. Дори парадоксално на пръв поглед, примерно за сервитьор може да се окаже младежът от езикова гимназия да предпочетен пред този, който е завършил гимназия по обществено хранене.

# 1 880
  • Варна
  • Мнения: 2 340
ПЖИ е завършил тати и това категорично НЕ е техникум, а полувисш институт. Доколко е престижен в момента, не знам, но със сигурност завършилите го преди 40г са били смятани за топ специалисти. Някои още са Wink
Относно това дали поредността на желание влияе - да, и то не малко, но не в смисъл, че може дете с по-нисък бал да измести такова с по-висок само благодарение на това, че дадено училище му е по-предно желание. Ако балът би стигнал за 4то желание, но не стига за предните 3, то там ще е класирано детето. Ако пък би стигнал и за тези надолу, то детето пак ще си е по 4то желание. Т. е. класира се по най-горното желание, за което стига бал.

# 1 881
  • София
  • Мнения: 18 148
Е, Андариел, къде ти  е скочила Санака...Единственият случай, за който това с работата след средно в завсисимост от училището може да е вярно, са колцентровете.. Наистина ако видят, че си от НЕГ или 73-то и търсят човек с немски за дадена позиция, по-лесно ще те допуснат като кандидат до събеседванията, понеже ще приемат условно, че знаеш езика. Но после пак ще си искат сертификат и/или интервю. И спокойно можеш да угаснеш на него.. За друго предимство не се сещам, особено пък за езиковите, от които децата излизат без някаква професия..

# 1 882
  • София
  • Мнения: 62 595
Всякаква, примерно секретарска работа или както сега е модерно да му казват офис асистент, всякакъв обслужващ персонал, че и необслужващ. Доскоро, а може и сега, дори за социални работници не се искаше висше образование по специалността, а има сума народ по отделите със средно.

# 1 883
  • Мнения: 7 441

И не е съвсем така. Мой познат е на  позиция в Метрополитен, като му се налага да подбира и кадри. ПЖИ-то въобще не ги одобряват за определени длъжности и ако има кандидат от друго професионално училище със сходна специалност, взимат него, а не този от ПЖИ.
                storm,ти ме развесели! Де да имаше значение какво си завършил и най-вече как.Когато дъщеря ми се явяваше на конкурс беше единствената с диплом от СУ,а всички други с ЮЗУ.Познай кой беше в комисията.Шефката на отдела,един юристконсулт и....една дама,която беше завършила семестриално ЮЗУ.Мислиш ли,че бе избрана дъщеря ми със СУ? Само,че аз я посъветвах да оспорва конкурса и чак тогава видяха кой,с колко и как кандидатства.Просто тази институция беше станала филиал на ЮЗУ и перничани бяха окупирали отдела.
               Конкурс в Бг ми звучи определено смешно и несериозно.На много малко конкурси някой се интересува от подробностите на кандидатите ,защото обикновено конкурс се прави за да наредим някой уж честно и почтено.От време на време и свестни хора се назначават,че все някой трябва да върши и работата.Калинките са ни запазена марка!

# 1 884
  • София
  • Мнения: 1 635
Подкрепям горното.
Даже длъжност се измисля за нашия човек, нищо че не е необходима.
А това за ПЖИ ми звучи, точно както аз не бих назначил кадри на БТК или МВР при нас. Добре, че не взимам решения.

# 1 885
  • Мнения: 1 815
Като чета СВта, гледам и средното. То определя цялостния профил. Пред добро средно и слабо висше и обратното, се избира второто естествено. Това за хора без опит. Иначе може би опитът и заеманите позиции
 са с най-голяма тежест
Дидиа, това по-скоро е изключение. Построили са си вилает, в който се тачи ЮЗУ. В повечето случаи негласно се избира ЮФ на СУ
Кажете ми, моля, какво е това "предприемачество"? Гледам, че има такава нова паралелка в АЕГ и ми е интересно какво повече учат.
Благодаря за разяснението за профилирането  след десети клас Hug

# 1 886
  • Мнения: X
Задължителните профилиращи предмети, определени на национално ниво, са предприемачество и информационни технологии или предприемачество и география и икономика.
Всички учебни програми за профилирана подготовка можете да разгледате на сайта на МОН.

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 14:35 от Анонимен

# 1 887
  • София
  • Мнения: 12 227
Санака, имах предвид, че ако след гимназия си търсят работа, още като студенти или дори да не са студенти, единствено учебното заведение е някакъв ориентир като си подадат кандидатурата. Иначе младежа ни го знаят, ни го познават, той още никаква работа не е работил, никакъв университет не е завършил. Няма нужда да ми скачаш по дефиниция, не е нужно да се харесваме. Да го нарека така, опит съвсем личен.
И като съм изразила различно от твоето мнение ти скачам? Flushed По принцип, от двете ни ти си скокливата. Joy

Говорейки за стойността на училището в CV-то, хората тук имаха предвид случаите на завършено висше образование и там училището няма особена значимост./В университета имах колежка, завършила 1 АЕГ, която завърши "право" с успех 3,90 и знания дори и за по-малко. Колко значение мислиш, че е имала АЕГ в CV-то й./ Ако говорим за длъжности, изискващи средно образование, което не е професионално, т.е. не се изисква определена квалификация, съвсем пък не виждам значението на училището. Освен може би и то само в България, езиковата гимназия да се ползва за доказателство за владеене на дадения език. Но за това и един сертификат върши същата работа.

# 1 888
  • София
  • Мнения: 62 595
В тази тема още не се е стигнало до мерене на висшето, а е на етапа гимназия. Младежите излизат от определена гимназия и това е първото, което могат да пишат в сивито си и това е тяхната визитка. Но това го писах като допълнение. Иначе е важно какви са профилите в гимназията, особено ако се брои хорариум за вузовете.
Когато в сивито прочетат АЕГ, а не  Х.-то училище с разширено изучаване на английски, естествено е кой е с предимство още преди да е стигнал до интервю. (Гледам периодично как се сменя персоналът в две вериги, които са ми под око - всеки път, когато някои младежи са ми правили впечатление и след време сме разменяли по някоя дума, се е оказвало, че са завършили добри гимназии. За съжаление те няма как да се задържат по-дълго от лятната ваканция, но определено се отличават)

# 1 889
  • София
  • Мнения: 12 227
Иначе е важно какви са профилите в гимназията, особено ако се брои хорариум за вузовете.

Това вече многократно го обяснихме. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт