Фентъзи и фантастика - 22

  • 29 242
  • 705
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 9 689
Завърших Тъмната кула. Много интересен литературен похват.
Макар, че с последната имаше малко борба, поради липса на време за четене, с чиста съвест бих я препоръчала.
Хвъррих се на Към никъде и съм бясна. Артлайн, излагате се! Никой ли не чете преди да пуснете нещо за печат? Може ли елементарно съгласуване на времената да проспите?

# 616
  • Мнения: 146
За много години, живот и здраве желая на всички!
Харесах към никъде, но нещо липсваше, някак си Спенса се хвърли в нищото, без план, изобщо не разбра какво прави, какво иска, не съм очарована, очаквах нещо повече! Явно са използвали моя телефон да наберат книгата Joy той така си пише квото му хареса

# 617
  • Мнения: 36 483
Аз сега чета Ридаун - книгата за Аланик. Нейните хора са нашите елфи (съвсем сериозно - в миналото са посещавали Земята и от там са произлезли легендите за елфите). Simple Smile
Като приключа с нея, продължавам с Към никъде.

# 618
  • Мнения: 18 132
аз прочетох Ридаун, ама то ще има трета част  за събитията свързани с Аланик - действието се развива успоредно на Към Никъде.

Не бих казал, че бе точно без план Спенса, но да - действа хаотично, поне в началото. Накрая търсеше начин да унищожи Гробарите или както им викаха там, но се лута, защото не знае как и е в непозната среда. Все пак трета книга ми хареса повече от втора - Към Звездите. Най-хубава си е Към Небето, де


Аланик ужасно ме дразни.

Скрит текст:
За разлика от земляните, та не бе готова да разменя ей така информация. Те и дадоха в сичко - информация за хиперскоковете, показаха и охлювите, дадоха и логистична и военна помощ, а тя мисли егоистично - как да не допусне охлювите да напуснат планетата й. Дори предложението й не е акуратно, защото Спенса знае доста повече от нея. А на всичкото отгоре " се стиска". Щяла да учи Джорген. То пък го научи на кой знае какво.
Оказа се и голяма популистка
Скрит текст:
първо беше "ще ви науча науча на хиперскокове, ама трябва да ви покажа като съюзници
После стана "трябва да освободим моите хора"
После стана "Ще ви науча ама трябва да освободим баш-шефа"
После стана "ще се биете само вие защото сте войници"
и накрая им взе охлювите. Фантастично другарче, няма що.
На всичкото отгоре обещанието й да учи други сайтонци стигна само до Джорген. Много ми хареса, че Артуро се усъмни в мотивите й. Искам да видя Спенса, какво ще направи като я види.
Още в детската градина се учи да не общуваш с другарчета - егоисти.

Направи ми впечатление, че в поредицата Дръзки Спенса се свързва на два пъти с Джорген  през около две седмици, а в Ridaun човек остава с впечатлението, че е минало много повече време.

Последна редакция: нд, 02 яну 2022, 16:43 от Лорд Сняг

# 619
  • Мнения: 36 483
На мен пък ми е малко досадно това, че всички книжки са от женска гледсна точка - всъщност, не просто досадно, а направо неприятно. Харесвам Спенса, нямам нищо против Фрея, но не искам да науча гледната точка на всяка жена от сюжета ...

# 620
  • Мнения: 18 132
Е, има и други книги на Сандърсън с герои мъже - например Възмездителите или Елантрис.

За мен е дразнещо, че в поредицата "Дръзки" не е отделено място за Джорген, Дърдорко и пр.
Дано преведат и другите книги в тази вселена.

# 621
  • Мнения: 36 483
Така де, ако беше само поредицата за Спенса нямаше да ми прави впечатление, но вече имаме две разклонения и главните герои са все момичета. Можеше едното да е за Джорген, примерно.

# 622
  • Мнения: 18 132
Можеше, ама уви. Аз пък предпочитах да има повече от Гледната точка на Кималин и Дърдорко.  Тях обаче са ги орязали, уви.

# 623
  • Мнения: 9 689
Поне пише бързо човекът. А
на мен ми се виждат тийн книгите.
И нещо смешно, Ротфус се бил изпуснал, че юни 2022 ще излезе "Врати от камък", а пък онзи другият охлюв щял 2023 да издаде Ветровете.

# 624
  • Мнения: 18 132
За  Вековете аз вече не вярвам докато не ги видя.
На четвъртата година  -2015 - трябваше да излязат. После стана 2016. После 2018. После трябваше да излезе след края на ГОТ - 2019. и т.н.

После излезе инфо от Мартин че на Скагос имало пегаси. После пак той каза, че   триел написани глави, включително и спойлерните.

Макар че като се замисля, цифрата 2023 не е случайна. Тогава ще излиза сериала за Корлис Веларион и Таргариените. Първо бе 2022 г., но короната отложи с една година. Мартин активно участва в режисирането и явна не пише.(или пише малко)

Сандърсън е бърз, да -  "Възмездителите" завършена трилогия. "Мъглороден" - първата трилогия завършена, книга 4-7 ще свърши след две години, вече излязоха 3 от 4 книги., "Дръзки" излязоха 3 от 4 книги, последната - ще излезе тази година.
"Бели пясъци" май цялата трилогия е готова. "Летописите на Бурята" стигнаха до 4 книга, след 5 ще направи пауза.
"Колелото" го довърши за три години, на година по книга, а Джордан го влачеше.

Единствено ме е яд, че Ритматисът 2 не му е прирортет, преди 2025-2026 не го планува, нито пък нов Елантрис. Първо иска да свърши  Дръзки, после 7 книга от Мъглороден, 5 от Летопосите - в този порядък, после ще си даде почивка 1 година и през почивката може да обърне внимание на Ритматистът и Елантрис.

Последна редакция: пн, 03 яну 2022, 13:30 от Лорд Сняг

# 625
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Честно казано, не бих имала нищо против да не пипа Елантрис. Понякога има нужда от книги, които не идват отнякъде и не вървят нанякъде, просто приятен споделен момент между автор и читател.

Да се отчета с две фантастики - "Кучешките звезди" на Питър Хелър и "Къщата в лазурното море" на Т.Дж.Клун.

Първата е постапокалиптична, склонните към конспирация биха съзрели "пророчески" препратки към ковид. Аз, като по-дърта, съзирам по- скоро аналогия с "Денят на трифидите".🙂
Харесвам истории тип "самотният вълк", така че откъм сюжет ми допадна, но стилът на писане на автора малко ме подразни - накъсани изречения, все едно кове пирони.
Втората се родее малко с "Хари Потър", малко с "Домът на Мис Перегрин", даже ми навя спомени за филмите "Бразилия" и "Дяволът носи Прада".😄
Само дето накрая е лепнат един сладникав хепи енд, съгласно холивудския почин "да не оставим нечифтосана нито една самотна душа" и то в стил "новото модерно". И ако при двама от героите това може да мине за логична развръзка, то втората двойка цъфва като кръпка на здрави гащи или като глитер ефект на селфи - напълно излишно, но модерно.

# 626
  • Мнения: 923
От много време не съм писала, да се отчета и аз Simple Smile Май ще е в 2 поста, защото ще стане ужасно дълго...

Сигурно ви е позната "Мексиканска готика" на Силвия Морено-Гарсия, която беше избрана за най-добър хорър роман в Гудрийдс за 2020. От доста време съм свалила книгата, но така и не я започнах, нещо в сюжета не ме привлича и това е. Обаче един ден докато си ровех из интернет и се чудех какво да чета, случайно попаднах на информация за авторката и открих, че това не е първото и признание. Има номинации за Брам Стокър и Небюла, има и спечелени награди. Една от книгите и - Gods of Jade and Shadow, е включена в класация на сп. Таймс за стоте най-добри фентъзи романа за всички времена.

И така - реших да чета Gods of Jade and Shadow, стана ми интересно как при толкова номинации нито една книга на авторката няма рейтинг над 4 в Гудрийдс. И бързо си отгворих на въпроса - сюжетът е наполовина клиширан, наполовина нелогичен. Много силни моменти се редуват с такива, в които просто няма обяснение как или защо се случва дадено нещо. Действието е изградено по подобие на приказките - има "нормални" хора, които случайно влизат в досег със свръхестествени същества (в случая богове) и това променя живота им. От началото е ясно кои са добрите и кои лошите, няма изненади. Единствено краят ми хареса  - в замяна на помощта си лошите получават от боговете пари, които не ги павят щастливи, а добрите започват на чисто, защото получават умения.

След това продължих с Velvet was the night на същата авторка. Не е фентъзи, действието се разиграва на фона на студентски протести и политически репресии през 70-те години в Мексико. Авторката очевидно не смята това за голямо отклонение от обичайните си жанрове, защото в послеписа го нарича "a real horror story". То че си е такова е факт, но съвременният човек трябва да е живял не знам къде, за да не е чувал/чел, че такива неща са се случвали и още се случват по света. За мен вече е прекалено това връщане към едни и същи теми като Холокост, Титаник, ВСВ, комунисти и т.н., особено когато авторите не са лично преживели въпросните събития.

Главната героиня може да се опише само с една дума и тя е "глупава". Има кофти живот, в началото и съчувстваш и искаш да и помогнеш, но колкото повече я опознаваш, толкова по-ясно ти става, че какъвто и шанс да и даде животът, тя сама ще си го провали. Изисква се писателско майсторство да изградиш неприятен герой несъмнено, обаче случаят тук не е точно такъв - има скалъпен хепи енд и намек, че хубавото предстои. Следва спойлер:

Скрит текст:
Единственото, което държи в напрежение, е криминалната нишка - цялото действие се върти около търсенето на изчезнало момиче. Всички я търсят - съседката, роднините, настоящото и бившето гадже, приятелите и федералното бюро за разследване. Проверяват всички възможни места, никой не я намира и накрая на романа тя просто се появява, без да става ясно къде изобщо е била Close

Ето и класацията на Таймс, ако на някой му е интересно:
https://time.com/collection/100-best-fantasy-books/

# 627
  • Мнения: 146
Аз пак не съм разбрала, колко са "допълнителните" книги към дръзки освен небе, звезди и никъде Astonished ако ги има ел, може ли да ми кажете от къде да го сваля и английски и испански ме устройват

# 628
  • Мнения: 36 483
Само на английски. В Рулит са две - една за Фрея (ФМ) и една за Аланик - по около 150-200 страници и не са на нивото на останалите, но дават допълнителна информация.
https://www.rulit.me/books/sunreach-download-675414.html

https://www.rulit.me/books/redawn-download-677592.html

Те се продават само като електронни книги в САЩ, не съществуват на хартия.
Май трябва да има още една.

# 629
  • Мнения: 18 132
Цялото "Дръзки" е четирилогия.три книги вече излязоха

Към небето/ Staraway/2019
Към звездите/ Starsight/2020
Към никъде/ Sytonik/2022 (реално декември 2021)

очаква се последната книга  от официалната трилогия да се издаде тази година. Но пък и очакванията бяха Към никъде да излезе лятото на 2021, а тя излезе зимата, така че може да има забавяне от пет-шест месеца.
и трите книги разказват действието през очите на Спенса.

има и още три книги, от името на други хора, които са допълнителни  спрямо  основната поредица.

по горе pppqqq ти е пуснала линковете.

Първата книга се води от името на Кималин, след като Спенса изоставя / в началото на  Към звездите/  своите хора
Втората книга е от името на Аланик с която Спенса се размени  в Към звездите.  В края на redawn e написана кога да чакаме третата книга и как ще се казва.
третата допълнителна книга трябва да е излязла в края декември месец

Нито една от тях не е преведена


----

Прочетох първите две книги на "Дете на пустиня" на Оуен хамилтън. Ами не ме кефят и това е, сложно е да обяснявам защо, но  жанра е един такъв...тийнеджърско - момичешки
Скрит текст:
. Главната героиня попада от мелодрама в мелодрама, а любовните  терзания  малко ме интересуваха, пък то изобилстваше от тях. Пред 90 процента от време бяха разни емоции, които налагаха хаотично и необмислено поведение на героинята. Пък от нея се очаква да води успешен бунт и да помага на един бъдещ държавник.  Идеята да чета книга представяща културата на арабите/фереджета, патриархат, султани/  също не ми допадна, още повече че много неща са изопачени. Например в книгата има двубожие - Аталах, който се бори с великата змия.
Най- ми харесаха няколко поддържащи образи, единият бе на Шадазар(мисля, че така се казваше?). Ето пример, че не нужно момата да има супер сили, за да е  красива, способна,  интелигентна жена и интересна. Много повече ми хареса от главната героиня-
Магията  в сетинга като цяло ми идва доста хаотична, не е ясно кой джин/ полуджин с какви сили може да се сдобие и на какъв принцип се проявяват.  Пир характерите на персонажите никак не е работено. Много от тях ту се проявяват като добри, ту като лоши хора, само и само, за да има интрига.

Последна редакция: пт, 07 яну 2022, 16:00 от Лорд Сняг

Общи условия

Активация на акаунт