Трябва ли църковните ритуали да имат тарифи?!

  • 10 466
  • 116
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 543
Добре, ясно, но как се отчитат парите дадени на ръка и недокументирани никъде? Само не ми казвайте, че се разчита на честността на тези, които прибират парите, защо не съм в състояние да го повярвам. Поне за тези, които правят дарения има ли книга, в която да се разписват?

Парите не се дават на ръка. Обикновено заплащането става на касата. За всяко кръщене се издава Кръщелно свидетелство, което пък от своя страна се записва в Регистър (какъвто регистър има и за венчавките). Сами разбирате, че е лесно да се провери колко кръщенета и венчавки е имало и колко средства би трябвало да са постъпили. Peace
Точно пък в Старостилната църква, Алабала, едва ли има отчетност, защото както знаем, не са официално регистрирани. Но те са над тези неща, нали? Wink

# 31
  • Мнения: 7 130
Ieppe,  Peace отчетността не е само за кръщенета и венчални свидетелства.
Пример - чете се за здраве и за покойници. Плаща се на име. Накрая след службата отецът отива при касиерката и жената му отчислява съответната сума за записано име.
Все пак аз вярвам, че служителите в храма не злоупотребяват. 

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 21:18 от рони

# 32
  • Мнения: 2 543
Знам много добре. Дадох пример за тези две треби, защото темата с това започна. Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 3 328
Бях дала линк към Устава, на който виждам, че смело се позоваваме, за да бъде прочетен от тези, които повдигайки въпроса за таксите, са искали да си го изяснят. А там пише следното:

"Чл. 219. Считат се за требни такси всички ония, които се събират по случай извършване от свещенослужителите на разни треби и чинодействия.
З а б е л е ж к а. Ако един християнин призове за извършване на една треба, освен енорийския и друг свещеник, както и дякон и певец, требната такса се плаща за всеки свещено и църковно-служител отделно.
Чл. 220. Требните такси са предназначени изключително за възнаграждения на свещениците и църковнослужителите.
Те се събират направо от свещенослужителите, които са извършили требата
."

# 34
  • Мнения: 7 640
ами това е крайно незаконно според моето скромно мирянско мнение.
църковните ритуали са църковни, а не бизнес  такива
църквата се издържа не от такси за сватби, кръщенета, погребения,
а от вярата на вярващите ( и техните дарения).
не помня да сме плащали такси за кръщенета ( аз съм 2 пъти кръстница в София)
това  безобразие сигурно е нещо ново измислено от администрацията на вярата.



ами ако оставим на българския народ да дава дарения по желоние, със сигурност няма да може да се издържа църквата. Определено според мен хората се на толково вярващи, колкото правят кръщенета и венчавкиу, защото сега е така.

За Венеция не помня, ама в Гръция свещичките са безплатни, точно защото ако някой иска да се помоли, а няма пари, да може да иде пак в храма.

# 35
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Ама в Гърция дават масово дарения. Там и църквите по селата и малките градове са отворени до 12 през нощта, ама няма кражби. 

# 36
  • Мнения: 7 640
Ама в Гърция дават масово дарения. Там и църквите по селата и малките градове са отворени до 12 през нощта, ама няма кражби. 

именно, ама те са и искрено вярващи повечето

# 37
Не, не трябва да има тарифи за църковните ритуали! В конкретния случай става въпрос за кръщене и всеки може сам да прецени - иска ли да кръсти децата си или да остави на тях да решат. Но я си представете един друг момент - смъртен случай - заупокойната молитва не може да се остави за друг път, но ако нямаш пари няма кой да ти извърши услугата безплатно ooooh!

За съжаление дейността на църквата е обърната на един много печеливш бизнес.  Peace  В свещоливницата на църквата 1 свещ струва 0,09ст. - цена на едро за търговци. Във всяка друга свещоливница цената е 0,01ст. Черковната такса за помен е 10лв. за черквата + 10лв. и за свещеника. Имам близък човек в църковно настоятелство и мога да ви гарантирам, че дарители има много.

# 38
  • Мнения: 14 511
 Значи ако вярваш ,а нямаш пари си оставаш непокръстен и ако не вярваш и си платиш ще те "обслужат" ooooh!?! 


 Sick Sick

# 39
  • Мнения: 2 543
Но я си представете един друг момент - смъртен случай - заупокойната молитва не може да се остави за друг път, но ако нямаш пари няма кой да ти извърши услугата безплатно ooooh!

Това просто не е вярно. Свещеникът е длъжен да извърши требата НЕЗАВИСИМО от това дали ще му платят или не. Четете цялата тема преди да коментирате.

# 40
  • Мнения: 1 134
Черковната такса за помен е 10лв. за черквата + 10лв. и за свещеника.
Първо: След като си наясно с нещата, би трябвало да знаеш, че такова нещо като "помен" в църквите няма. Има панихида, упокойна молитва и пр.
Второ: За заупокойна молитва не би трябвало да се взимат пари. Има каси за дарения. Който, колкото иска ще даде.
Трето: Таксите са еднакви навсякъде. Ако, има разминаване, както казва Ieppe - трябва да се оплачете.
Защото:
Църквата - това сме ние. Така, както имаме претенции към лекарите и учителите на децата си и изискваме от тях, така трябва да постъпваме и със служителите на църквата. НО, само в случай, че сме напълно запознати с устава, с правилата и каноните й. В случай, че не си мислим, че в едната църква има повече Бог от другата, защото там е модерно да се ходи, или защото там тарифите са различни.
Да, нещата зависят до голяма степен от свещеника.
Смея да кажа, че добрият свещеник се отличава със следните неща: не взима пари за молитва и изповед; никога няма да откаже да извърши безплатно някоя треба, ако някой няма възможност да я заплати; служи редовно в храма; след няколко месеца миряните с доволство забелязват нови придобивки в църквата си, а не нова кола на отеца си; спазва каноните, независимо дали ще му се разсърдите или не, защото за него е по - важно да спасите душите си, отколкото да му пълните касите; проявява разбиране към проблемите ви, не ви съди, но ви предписва лечение и пр. и пр.
Ами, намерете го... Това в крайна сметка е личното ви участие в цялата работа. Не може да отидете 2 пъти в годината на църква и да се оплаквате от проявеното отношение. Първо вие проявете нужното уважение и към Бог, и към Православието и тогава ще получите своето.

Примерът с Гърция е много на място: църквата и държавата са едно; там не обират църкви, не хулят свещенослужителите си, знаят какво да направят като ги видят- как да поискат благословия, да целунат ръка..., цялото общество се застъпи за идеята да впишат в документите за самоличност тяхното вероизповедание и за това имаха конфликт с разпоредбите на ЕС... В резултат: църквата и родителите са заедно в опазването на децата от всякакви съвременни ужаси - епископ влезе в нощна дискотека, за да покаже на децата, че той не се бои да отиде при тях, така че и те да не се притесняват да влязат в храм и да поговорят за проблемите си и т.н. и т.н.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 14 121
Мисля, че трябва да има някакви такси, но да са достъпни за всеки, дори и за безработни ако имат желание да се венчаят или кръстят. А който има възможности и желание може да направи дарение, никой няма да му го откаже.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 300
И до кога и лекари и свещенници ще ни преценяват на око и ще ни виждат не като хора, а като банкноти  Close
Докато хората смятат, че лекарите и свещениците са им длъжни и всичко, което правят за тях трябва да е безплатно. Църковните ритуали трябва да са безплатни, а хората да оставят дарения според възможностите си - дотук добре, но колко хора наистина дават дарения /не говоря за мижавите 50 стотинки или 1 левче, които оставяме в редките случаи, когато влизаме в църква/. Същото се отнася и за лекарите - вярно, има Хипократова клетва, но никъде в нея не пише, че хората не трябва да плащат за лечението. Задължение на лекарите е да лекуват, на поповете да извършват различни ритуали и т.н., а задължение на хората е да оценят подобаващо положения труд. Да, ама не - докато ние не започнем да плащаме по собствена воля ще има твърди /или пък плаващи, според фасона Mr. Green/ ценоразписи и пари под масата. И въобще - няма такова нещо като безплатен обяд - не може да искаме да получаваме, а нищо да не даваме. Не става. Така е устроен света. За всяко нещо се плаща и който си мисли, че може да мине метър, много се е объркал  Mr. Green

Последна редакция: ср, 18 окт 2006, 15:32 от крастава жаба

# 43
MamaZ, тъй като съм наясно и не говоря наизуст споделям част от ценоразписа на трите църкви в нашия град. Там точно това пише помен - 10лв., но търсят 20, защото 10лв. са за свещеника.
Заупокойна молитва + биене на камбана струва 22лв., които се заплащат предварително в черквата и чак след това свещеникът идва.
 Peace

# 44
  • Мнения: 1 134
MamaZ, тъй като съм наясно и не говоря наизуст споделям част от ценоразписа на трите църкви в нашия град. Там точно това пише помен - 10лв., но търсят 20, защото 10лв. са за свещеника.
Заупокойна молитва + биене на камбана струва 22лв., които се заплащат предварително в черквата и чак след това свещеникът идва.
 Peace



Затова я има официалната тарифа от св. Синод (която всички храмове в страната са длъжни да оповестят на видно място), за да се избегнат подобни злоупотреби.
Отделно се спекулира и със суеверието на хората - на някои места взимат такса и за т.нар. "отключване на храм", което "гарантира отключване на успеха в живота" и какви ли не щуротии ooooh!.
За всички, които искрено се тревожат за опазване на Православието и Църквата в Христовия им вид:
За молитва и изповед не се заплаща нищо! За светена вода - също! Който свещеник ви Причасти без изповед и пост преди това - то той не се грижи истински за душата ви (освен, ако ви познава много добре, изповедник ви е от дълго време и някаква извънредна ситуация налага това). Същото прави и този отец, който не разяснява подробно и изчерпателно какво всъщност представлява св. Кръщение и какви са отговорностите на Кръстника, аналогично и за Венчанието и пр.
Не е въпросът да съдим хората, а да изобличаваме греховете. Но пак казвам - това е възможно само, ако добре познаваме правилата и каноните в Църквата.
 Peace

Общи условия

Активация на акаунт