Трябва ли църковните ритуали да имат тарифи?!

  • 10 412
  • 116
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 547
Искам да си кръстя децата и поради тая причина направих тур из варненските църкви. Макар да не съм с особен религиозен плам в душата, питая уважение към храмове и ритуали, но що да видя...  Уважение към моето желание да присъединя още двама към вярата - никакво. Въпроси, свързани с религия - никакви. Навсякъде строг ценоразпис и мърдане няма! Къде официално обявени, къде определяни на око от попа, тарифите са първото, което се обсъжда.

Добре, богоугодно ли е в крайна сметка това? Ами ако нямам 10, 30 или 100 лева, тогава какво? Няма да благословят брака ми или няма да кръстят децата ми? Ще ме отпратят по живо, по здраво? Съгласна съм, че църквата също се нуждае от средства, но не трябва ли миряните сами да определят своята лепта... откога общуването с Бог има твърда цена?

Неприятно ми стана, защото се бях приготвила за нещо красиво, а то какво... отегченото отче с маратонки и звънящ мобилен под расото ме посъветва да ида при лелката на входа, да внеса таксата и да си взема списък с необходимите вещи. Без усмивка, без ентусиазъм. А, да... и ако искам снимки и песни, трябва да доплатя. Е, отказах се.

Само на мен ли ми се види дълбоко нередна тая цялата работа или има и други? Кажете как си представяте нещата, какво очаквате от църквата и какво срещате в нея - духовни лица или чисти търгаши? Уточнявам, че не е въпросът в парите, а в безпрекословното им искане...

# 1
  • Мнения: 6 167
ами това е крайно незаконно според моето скромно мирянско мнение.
църковните ритуали са църковни, а не бизнес  такива
църквата се издържа не от такси за сватби, кръщенета, погребения,
а от вярата на вярващите ( и техните дарения).

не помня да сме плащали такси за кръщенета ( аз съм 2 пъти кръстница в София)
това  безобразие сигурно е нещо ново измислено от администрацията на вярата.

виж искрено се възмутих, когато в град Венеция повече от половината църкви
искаха 'вход', тъй като освен храмове, били и паметници на културата,
тоест, хората с расо четат историята както им се хареса. класика.

вярата във валутата май се оказва най-.... издържлива.

не се ядосвай.
няма за какво.
може би децата ти ще имат свободния избор да решат в кого да вярват.

 Peace

# 2
  • Мнения: 1 134
Проблемът е сериозен и дългогодишен.
Наистина, казано е: "Даром взехте, даром давайте".
От една страна - Църквата е институция в Държавата. Борбата за църковните имоти през последните години е подчинена именно на това Църквата да може да се издържа сама. Но, това, естествено е неизгодно за Държавата и непрекъснато сменящите се управници.
От друга страна - навсякъде има и хора, и хора. Съжалявам, че си попаднала на такъв свещеник. Искрено се надявам да не те отблъсне от вярата, така както някой непрофесионален лекар не те спира да търсиш медицинска помощ, изобщо.
От трета страна - извън София, положението с храмовете и служещите там свещеници е трагично. Една форумска майка може да ви каже лично как оцеляваха с малко бебе, при условие, че заплатата на съпруга й,  му се изплащаше в свещи и календарчета - когато ги продаде, тогава може да си купи памперси на детето.
За справка - в католическите страни хората плащат църковен данък.
Нека не абсолютизираме! Peace

# 3
  • Мнения: 1 671
Мисля, че не е ненормално църковните ритуали да имат тарифи. Все пак и свещениците имат семейства...

# 4
  • София
  • Мнения: 2 623
Според мен пък е редно да има тарифи, но това да е последното нещо за което да се говори когато имаш нужда от Църквата. За мен е нужно тъй като много от свещенниците си позволяват да искат много повече от това, което се полага. Казвам го от личен опит. Взеха ми 5 пъти по-висока цена от установената - това редно ли е ? И до кога и лекари и свещенници ще ни преценяват на око и ще ни виждат не като хора, а като банкноти  Close

# 5
  • Мнения: 619
Ами това е доста дълбока темичка...аз не съм плащала нито за сватбата,нито за благословията на детето...
Според мен не трябва да имат тарифи-всеки се нуждае от Божията благословия независимо дали има или няма пари!

# 6
  • Мнения: 7 803
абе вие се тръшкате за по 20 лева, да не ви казвам тук колко струва и то по 2 за моите куклите  Rolling Eyes

# 7
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
За съжаление, това, че трябва да е само на дарения издържането на една църква, са много красиви приказки, но не за хората. Просто, защото няма да дадат дарение. Виждам го и по нашата църква в Хага, където ще предпочетат да я няма, но да не даряват / те и не ходят , освен на Великден, когато се надприказват едно хубаво по време на служба. /

И аз се надявам нещата, които стават в храмовете да не отблъснат съвсем хората, но да ги накарат да говорят за тези проблеми. Мисля, че само тогава ще се постиге някакво разрешение.
Определено е неприятно, когато нещата се свеждат до взимането на пари за духовни неща, но , за съжаление, животът е не само духовност. Трябва да се намери баланса и се надявам да стане в най-скоро време.

Между впрочем, това което е в душата ти е чисто изпитание. Ще кръстиш ли децата си или ще се оставиш на разочарованието. Казвам го от опит, след като православен отец преби майка ми. И все пак си останах вярваща.   

Последна редакция: пн, 16 окт 2006, 22:33 от Kalinka

# 8
  • Мнения: 7 803
че трябва да се издържа църквата е вярно. тук има църковен данък, което ми се вижда по-кофти вариант  Confused

# 9
  • Мнения: 619
За съжаление, това, че трябва да е само на дарения издържането на една църква, са много красиви приказки, но не за хората.
Има църкви,които така се издържат...

# 10
  • Мнения: 4 978
Има църкви,които така се издържат...

Сигурно са малко.
Веднага се сещам за манастир "Св. Мина" (по пътя за Локорско май се намира). Толкова пари са наляли в него, че вече е загубил очарованието си.

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
За съжаление, това, че трябва да е само на дарения издържането на една църква, са много красиви приказки, но не за хората.
Има църкви,които така се издържат...

Да, има, въпреки че не искам да коментирам в някои определени какво и как е. Прекрасен бизнес за свещеннника и жена му, барабар с благословията на Владиката. Всъщност е много тъжно.... Confused

# 12
  • Мнения: 5 539
Да, трябва да има тарифи, достъпни за всеки.
Но не мога да приема изнудването за пари, което се упражнява в края на ритуала. Ако се сещате какво точно имам предвид.

# 13
  • Мнения: 236
Мисля, че не е ненормално църковните ритуали да имат тарифи. Все пак и свещениците имат семейства...

Да не би да намекваш, че парите които хората дават в църквата трябва да отиват за издръжка на семействата на свещениците?
Това е направо абсурдно!
Работодател на свещениците е Св.Синод, от който те получават заплата. Доста неморално ми изглежда те да си правят отчисления от парите на хората.
А колкото до темата за твърдите тарифи за ритуали аз съм твърдо против. Българската църква и без това е една от най-богатите на недвижимо имущество институции. Имат даже твърде много, но им куца управлението на тези имоти. Всички владики, подобно на депутатите се движат с Мерцедеси и Беемвета.

Преди няколко дни мои близки кръстиха сина си в Руската църква във Виена. Една стотинка не им поискаха хората, а ритуала беше повече от тържествен.

Според мен всеки трябва да оставя в църквата каквото му е по сърце и каквото има в джоба.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Мисля, че не е ненормално църковните ритуали да имат тарифи. Все пак и свещениците имат семейства...

Да не би да намекваш, че парите които хората дават в църквата трябва да отиват за издръжка на семействата на свещениците?
Това е направо абсурдно!
Работодател на свещениците е Св.Синод, от който те получават заплата. Доста неморално ми изглежда те да си правят отчисления от парите на хората.

А ти да не би да намекваш, че парите които хората дават отиват в Св.Синод?
За голямо съжаление както и ти по надолу си споменала църковните служители все повече заприличват на бизнесмени.

# 15
  Наистина няма как инъче да се издържат служителите в църквите, но...не е това начина Naughtyчрез тарифи определени от някого/ от човек/.
То си пише в Библията, че начина са дарения и десятъци.Все неща, които са доброволни и никой никого не може и няма право да принуждава.Това е израз/и въпрос/ на вярата на отделния човек, който е част от дадената църква.С други думи, ако вярата ти не стига за да отделиш 1/10 от приходите си за църквата, съответно и дарение понякога, то за каква вяра става дума?Това не са сделки с Бог, такива неща са абсурдни.Никой не може да излъже Бог за това, което става в сърцето му.Попа -да, но  Бог -не и не бива!
  Нито спасението се купува , нито пък благословението.За съжаление, повечето хора, които ходят на църква го правят от умиление, симпатия или просто от традиция.Предполагам затова в католицизма и православието са предприети такива мерки-тарифи, данъци и пр.
  Само да вметна за тия, които ще се засегнат сега-ама как така десятъци и дарения, това не е ли прекалено? Не , не е.По този начин Бог само опитва вярата ни, и после благославя многократно, така както е обещал.Това е вътрешно решение, когато вече си осмислил и приел Бог в сърцето си.То не е за посетителите на храма, а за църквата(тялото Христово, тези, които дълбоко и искренно вярват в Него).
   Лично за мен е абсурдно да се плаща за венчавка, опело или кръщене.Значи ако вярваш ,а нямаш пари си оставаш непокръстен и ако не вярваш и си платиш ще те "обслужат" ooooh!?!

  В моята църква не се плаща за нищо.Но , когато се извършва съответния ритуал, се държи човека да е наясно какво прави.Не се венчават примерно хора, които не са искренно вярващи или не са част от църквата.За невярващите си има граждански брак или ...църкви с тарифи #Crazy.
   Дано такива измислици да не отвърнат от вярата горките хора, които и без друго няма кой да насочва.

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 00:05 от gerik

# 16
  • Мнения: 236

[/quote]
А ти да не би да намекваш, че парите които хората дават отиват в Св.Синод?
За голямо съжаление както и ти по надолу си споменала църковните служители все повече заприличват на бизнесмени.
[/quote]

Linkata, айде да не превръщаме темата в игра на думи.
Въпроса е принципен и както съм го казала по-горе, смятам, че хората трябвя да правят дарения, а не да плащат тарифи.
Парите от даренията естествено трябва да са за храма.

Св. Синод не мога да го мисля кой ще го издържа. Познавам обаче хора, които са си завещавали имотите на тях (особено самотни такива или силно вярващи). Освен това получават и държавна субсидия, така че индиректно всъщност да - чрез данъците, които всички плащаме се оказва, че народа издържа Св. Синод.

Колкото до семействата на свещениците, предлагам те да не се използват като аргумент в полза на плащането на твърди тарифи в църквата. Наивно е да вярваме, че част от тези пари отиват за свещеника и семейството му. Намесих Св. Синод, за да е ясно, че за тия хора е помислено и те си получават парите от другаде.

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
A държавата не трябва ли да се намеси, щом не би трябвало да се взимат допълнителни пари. Моля за извинение, но не съм много запозната с църковните дела.
Все едно аз да поискам пари от учениците си за това, което държавата ми плаща. Как за едни(свещеници и попове) може, а за други(мен) не може? newsm78

# 18
Наистина голяма простотия - да си плащаш за отслужване на тайнствата, остава да започнат да събират такса и за вземането на причастие  Sad
От друга страна - колко от тези, които се възмущават от таксата, са част от живота на Църквата?
Познавате ли свещенника, в чиято енория се намирате, знаете ли кой е митрополита във вашата митрополия, причестявате ли се редовно, посещавате ли храмовите служби, давате ли редовно дарение? Или ходите единствено на службите за Рождество Христово и Възкресение, а през останалото време не водите никакъв църковен живот, но пък си позволявате да критикувате Църквата?

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 383
От друга страна - колко от тези, които се възмущават от таксата, са част от живота на Църквата?
Познавате ли свещенника, в чиято енория се намирате, знаете ли кой е митрополита във вашата митрополия, причестявате ли се редовно, посещавате ли храмовите служби, давате ли редовно дарение? Или ходите единствено на службите за Рождество Христово и Възкресение, а през останалото време не водите никакъв църковен живот, но пък си позволявате да критикувате Църквата?

Да отидем по-далеч - Църквата ли е направена за хората или хората за Църквата?

# 20
  • Мнения: 7 122
Според мен в храма трябва да съществува принципът на доброволност.
Дух, единственото което ми идва на ум в момента е, че Православната църква (тя е и моя) не работи за енориашите си, но пък как работи за "традиционните български религии"  Confused.  Предпоследният пример е разказът на Ружа  Hug, последният от моето посещение на службата в Св. Петка в събота - владиката удари едно от момчетата, които му придържат текстове.  Shocked
 

# 21
  • София
  • Мнения: 3 328
Въпросът за църковните такси е детайлно уреден в Устава на Българската православна църква - http://www.bcnl.org/doc.php?DID=94. Според Конституцията - чл. 13, ал. 1 и 2, вероизповеданията са свободни, а религиозните институции са отделени от държавата.
Според мен в съвременното меркантилно общество е добре да има подобна тарифа, щом така или иначе се заплаща извършването на църковните треби. Но също така е добре тази тарифа да бъде ЕДНАКВА за всички храмове в България. Все още не мога да проумея защо в колкото храмове влязох преди четири години да попитам за час за венчание, във всеки от тях цената, която чух, беше различна /при положение, че навсякъде исках едно и също/. И защо за панахида на Централни гробища се плаща 20 лв., а за същото служение на гроб в съвсем близко до София градче цената е 8 лв. Давам аз 10 лв. и свещеникът вади пари и ми връща 2 лв. Това - в случай, че не съм си я платила на касата предварително, в който случай ми издават и разходооправдателен документ. Ама на онази черквица ремонтът й се точи с години, а архиерейският наместник кара Москвич.

П. П. Владиката, който, доколкото знам, е служил на Петковден в храма, в който съм кръстена, е прочут с "благия" си нрав. Уви.

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 11:32 от Karimma

# 22
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Воден Дух, тук съм съгласна с теб. За да има истински църковен живот, в който има не само празнуване на Великден , а ходене на служба, помощ в църквата, за другите хора е нужно хората да влизат много по-често в храма, отколкото го правят сега. Най-лесното е да се каже: ама там свещенникът такъв, или онакъв. В храм се влиза не заради него. Вярно е, че и той има голяма роля, за да се почувстваш част , но в крайна сметка не трябва да се забравя, че ако върши нещо нередно, то това идва от човешката му природа и един ден ще бъде съден, като всички останали. 

И аз съм да няма такси, но на даденият етап е невъзможно.

А за разликите в цените, според мен идва от факта, че върху таксата си слагат отгоре пари. Confused

# 23
  • Мнения: 1 134
Хайде да не обсъждаме неща, с които не сме наясно!!!
Пак казвам, че всичко това е въпрос на политика - държавна, църковна и пр. Няма нищо общо с волята на свещеника.
 Peace

# 24
  • Мнения: 1 910
А въобще защо трябва да кращаваш децата си, като не си особено вярващ...модерно ли е? Суеверен ли си? Не искаш да си различен от познатите? За веселбата ли е?  Rolling Eyes
По въпроса - все ми е тая ще има ли такси или не. Човек не се нуждае от храмове,  свещенници, и всякакви демонстрации на вярата си, за да е ЧОВЕК. Който има нужда от такива неща...той да му мисли за такси - цената за личното спокойствие.

А в Германия май има наистина нещо като данък. Един познат немец даже се писал, че е станал правослваен (жена му е такава), че да не плаща...не изключвам обърквация (много му немски английския Wink)

# 25
  • Мнения: 2 543
Поредната тема, по която се пише без да има достатъчно информация.
Как се издържа Св. Синод  - от таксите, които всеки храм заплаща ежемесечно. Всичките приходи от свещи се превеждат от храмовете на Св. Синод всеки месец! От тях те отделят пари за заплатите на свещениците (доста смешни заплати, между другото), за поддръжката на храмовете и т.н. Свещениците НЕ разполагат с парите, които постъпват в храма. Или поне по устав е така. Вярвам, че това е нещо, което се спазва в голяма част от случаите. Отново Св. Синод определя тарифата на требите. От тях част са такса за Синода, част за свещеника, ако има и хористи - част са за тях. Всяка такса е строго определна и е ЕДНАКВА за всички храмове в България. Ако някъде има несъответствие - можете да се оплачете. Разбира се, че парите от требите са И за свещеника. Колкото и невероятно да ви звучи, свещениците се трудят като всички останали хора, понякога трудът им е доста тежък. Разбира се, има всякакви хора и сред тях, но аз лично в тази тема виждам доста предубедени мнения, което е много жалко. Смея да твърдя, обаче, че който не може да и позволи такса, НЕ се таксува. И не му се взимат по-малко пари, а въобще не се таксува. Сигурна съм, че има недобросъвестни свещенослужители, които нарушават правилата, но мисля, че е и наша, на миряните отговорност, да избираме добре свещеникът, на когото ще гласуваме доверие. Обикновено разочаровани са тези хора, които ходят рядко на църква и не познават църковния живот. Тях бих посъветвала да бъдат внимателни в избора си така, както внимават при кой лекар ще отидат.   bouquet

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хах, а как се отчитат тези пари. Сигурно се издават касови бележки.
Ужас, добре че не ми се налага да използвам услугите им.

# 27
  • Мнения: 2 543
Както и сама, предполагам, се десещаш, отчетността в Църквата е малко по-различна от тази  на магазин. И съществува, макар да не ти се вярва.  Peace

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре, ясно, но как се отчитат парите дадени на ръка и недокументирани никъде? Само не ми казвайте, че се разчита на честността на тези, които прибират парите, защо не съм в състояние да го повярвам. Поне за тези, които правят дарения има ли книга, в която да се разписват?

# 29
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Ами това е доста дълбока темичка...аз не съм плащала нито за сватбата,нито за благословията на детето...
Според мен не трябва да имат тарифи-всеки се нуждае от Божията благословия независимо дали има или няма пари!
Напълно подкрепям.В църквата в която кръстихме малкият няма такива неща.Има си кутия за дарения, ако искаш даваш , ако искаш не.Оставихме същите пари, колкото и струва кръщене в официалната църква, но поне знам, че ритуалът се извърши както трябва, а не на бързо да му измият дупето и толкова.Поддържаха печката с дърва през цялото време заради малкия тъй като бяхме отишли по- рано и трябваше да изчакаме да свърши литургията...за миг не съм почувствала и намек за някакви финансови въпроси Peace

# 30
  • Мнения: 2 543
Добре, ясно, но как се отчитат парите дадени на ръка и недокументирани никъде? Само не ми казвайте, че се разчита на честността на тези, които прибират парите, защо не съм в състояние да го повярвам. Поне за тези, които правят дарения има ли книга, в която да се разписват?

Парите не се дават на ръка. Обикновено заплащането става на касата. За всяко кръщене се издава Кръщелно свидетелство, което пък от своя страна се записва в Регистър (какъвто регистър има и за венчавките). Сами разбирате, че е лесно да се провери колко кръщенета и венчавки е имало и колко средства би трябвало да са постъпили. Peace
Точно пък в Старостилната църква, Алабала, едва ли има отчетност, защото както знаем, не са официално регистрирани. Но те са над тези неща, нали? Wink

# 31
  • Мнения: 7 122
Ieppe,  Peace отчетността не е само за кръщенета и венчални свидетелства.
Пример - чете се за здраве и за покойници. Плаща се на име. Накрая след службата отецът отива при касиерката и жената му отчислява съответната сума за записано име.
Все пак аз вярвам, че служителите в храма не злоупотребяват. 

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 21:18 от рони

# 32
  • Мнения: 2 543
Знам много добре. Дадох пример за тези две треби, защото темата с това започна. Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 3 328
Бях дала линк към Устава, на който виждам, че смело се позоваваме, за да бъде прочетен от тези, които повдигайки въпроса за таксите, са искали да си го изяснят. А там пише следното:

"Чл. 219. Считат се за требни такси всички ония, които се събират по случай извършване от свещенослужителите на разни треби и чинодействия.
З а б е л е ж к а. Ако един християнин призове за извършване на една треба, освен енорийския и друг свещеник, както и дякон и певец, требната такса се плаща за всеки свещено и църковно-служител отделно.
Чл. 220. Требните такси са предназначени изключително за възнаграждения на свещениците и църковнослужителите.
Те се събират направо от свещенослужителите, които са извършили требата
."

# 34
  • Мнения: 7 640
ами това е крайно незаконно според моето скромно мирянско мнение.
църковните ритуали са църковни, а не бизнес  такива
църквата се издържа не от такси за сватби, кръщенета, погребения,
а от вярата на вярващите ( и техните дарения).
не помня да сме плащали такси за кръщенета ( аз съм 2 пъти кръстница в София)
това  безобразие сигурно е нещо ново измислено от администрацията на вярата.



ами ако оставим на българския народ да дава дарения по желоние, със сигурност няма да може да се издържа църквата. Определено според мен хората се на толково вярващи, колкото правят кръщенета и венчавкиу, защото сега е така.

За Венеция не помня, ама в Гръция свещичките са безплатни, точно защото ако някой иска да се помоли, а няма пари, да може да иде пак в храма.

# 35
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Ама в Гърция дават масово дарения. Там и църквите по селата и малките градове са отворени до 12 през нощта, ама няма кражби. 

# 36
  • Мнения: 7 640
Ама в Гърция дават масово дарения. Там и църквите по селата и малките градове са отворени до 12 през нощта, ама няма кражби. 

именно, ама те са и искрено вярващи повечето

# 37
Не, не трябва да има тарифи за църковните ритуали! В конкретния случай става въпрос за кръщене и всеки може сам да прецени - иска ли да кръсти децата си или да остави на тях да решат. Но я си представете един друг момент - смъртен случай - заупокойната молитва не може да се остави за друг път, но ако нямаш пари няма кой да ти извърши услугата безплатно ooooh!

За съжаление дейността на църквата е обърната на един много печеливш бизнес.  Peace  В свещоливницата на църквата 1 свещ струва 0,09ст. - цена на едро за търговци. Във всяка друга свещоливница цената е 0,01ст. Черковната такса за помен е 10лв. за черквата + 10лв. и за свещеника. Имам близък човек в църковно настоятелство и мога да ви гарантирам, че дарители има много.

# 38
  • Мнения: 14 499
 Значи ако вярваш ,а нямаш пари си оставаш непокръстен и ако не вярваш и си платиш ще те "обслужат" ooooh!?! 


 Sick Sick

# 39
  • Мнения: 2 543
Но я си представете един друг момент - смъртен случай - заупокойната молитва не може да се остави за друг път, но ако нямаш пари няма кой да ти извърши услугата безплатно ooooh!

Това просто не е вярно. Свещеникът е длъжен да извърши требата НЕЗАВИСИМО от това дали ще му платят или не. Четете цялата тема преди да коментирате.

# 40
  • Мнения: 1 134
Черковната такса за помен е 10лв. за черквата + 10лв. и за свещеника.
Първо: След като си наясно с нещата, би трябвало да знаеш, че такова нещо като "помен" в църквите няма. Има панихида, упокойна молитва и пр.
Второ: За заупокойна молитва не би трябвало да се взимат пари. Има каси за дарения. Който, колкото иска ще даде.
Трето: Таксите са еднакви навсякъде. Ако, има разминаване, както казва Ieppe - трябва да се оплачете.
Защото:
Църквата - това сме ние. Така, както имаме претенции към лекарите и учителите на децата си и изискваме от тях, така трябва да постъпваме и със служителите на църквата. НО, само в случай, че сме напълно запознати с устава, с правилата и каноните й. В случай, че не си мислим, че в едната църква има повече Бог от другата, защото там е модерно да се ходи, или защото там тарифите са различни.
Да, нещата зависят до голяма степен от свещеника.
Смея да кажа, че добрият свещеник се отличава със следните неща: не взима пари за молитва и изповед; никога няма да откаже да извърши безплатно някоя треба, ако някой няма възможност да я заплати; служи редовно в храма; след няколко месеца миряните с доволство забелязват нови придобивки в църквата си, а не нова кола на отеца си; спазва каноните, независимо дали ще му се разсърдите или не, защото за него е по - важно да спасите душите си, отколкото да му пълните касите; проявява разбиране към проблемите ви, не ви съди, но ви предписва лечение и пр. и пр.
Ами, намерете го... Това в крайна сметка е личното ви участие в цялата работа. Не може да отидете 2 пъти в годината на църква и да се оплаквате от проявеното отношение. Първо вие проявете нужното уважение и към Бог, и към Православието и тогава ще получите своето.

Примерът с Гърция е много на място: църквата и държавата са едно; там не обират църкви, не хулят свещенослужителите си, знаят какво да направят като ги видят- как да поискат благословия, да целунат ръка..., цялото общество се застъпи за идеята да впишат в документите за самоличност тяхното вероизповедание и за това имаха конфликт с разпоредбите на ЕС... В резултат: църквата и родителите са заедно в опазването на децата от всякакви съвременни ужаси - епископ влезе в нощна дискотека, за да покаже на децата, че той не се бои да отиде при тях, така че и те да не се притесняват да влязат в храм и да поговорят за проблемите си и т.н. и т.н.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087
Мисля, че трябва да има някакви такси, но да са достъпни за всеки, дори и за безработни ако имат желание да се венчаят или кръстят. А който има възможности и желание може да направи дарение, никой няма да му го откаже.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 300
И до кога и лекари и свещенници ще ни преценяват на око и ще ни виждат не като хора, а като банкноти  Close
Докато хората смятат, че лекарите и свещениците са им длъжни и всичко, което правят за тях трябва да е безплатно. Църковните ритуали трябва да са безплатни, а хората да оставят дарения според възможностите си - дотук добре, но колко хора наистина дават дарения /не говоря за мижавите 50 стотинки или 1 левче, които оставяме в редките случаи, когато влизаме в църква/. Същото се отнася и за лекарите - вярно, има Хипократова клетва, но никъде в нея не пише, че хората не трябва да плащат за лечението. Задължение на лекарите е да лекуват, на поповете да извършват различни ритуали и т.н., а задължение на хората е да оценят подобаващо положения труд. Да, ама не - докато ние не започнем да плащаме по собствена воля ще има твърди /или пък плаващи, според фасона Mr. Green/ ценоразписи и пари под масата. И въобще - няма такова нещо като безплатен обяд - не може да искаме да получаваме, а нищо да не даваме. Не става. Така е устроен света. За всяко нещо се плаща и който си мисли, че може да мине метър, много се е объркал  Mr. Green

Последна редакция: ср, 18 окт 2006, 15:32 от крастава жаба

# 43
MamaZ, тъй като съм наясно и не говоря наизуст споделям част от ценоразписа на трите църкви в нашия град. Там точно това пише помен - 10лв., но търсят 20, защото 10лв. са за свещеника.
Заупокойна молитва + биене на камбана струва 22лв., които се заплащат предварително в черквата и чак след това свещеникът идва.
 Peace

# 44
  • Мнения: 1 134
MamaZ, тъй като съм наясно и не говоря наизуст споделям част от ценоразписа на трите църкви в нашия град. Там точно това пише помен - 10лв., но търсят 20, защото 10лв. са за свещеника.
Заупокойна молитва + биене на камбана струва 22лв., които се заплащат предварително в черквата и чак след това свещеникът идва.
 Peace



Затова я има официалната тарифа от св. Синод (която всички храмове в страната са длъжни да оповестят на видно място), за да се избегнат подобни злоупотреби.
Отделно се спекулира и със суеверието на хората - на някои места взимат такса и за т.нар. "отключване на храм", което "гарантира отключване на успеха в живота" и какви ли не щуротии ooooh!.
За всички, които искрено се тревожат за опазване на Православието и Църквата в Христовия им вид:
За молитва и изповед не се заплаща нищо! За светена вода - също! Който свещеник ви Причасти без изповед и пост преди това - то той не се грижи истински за душата ви (освен, ако ви познава много добре, изповедник ви е от дълго време и някаква извънредна ситуация налага това). Същото прави и този отец, който не разяснява подробно и изчерпателно какво всъщност представлява св. Кръщение и какви са отговорностите на Кръстника, аналогично и за Венчанието и пр.
Не е въпросът да съдим хората, а да изобличаваме греховете. Но пак казвам - това е възможно само, ако добре познаваме правилата и каноните в Църквата.
 Peace

# 45
  • Мнения: 830
Ооо!Това е нищо,чакайте да ви кажа колко струва кръщенето в с.Шипка онова село под връх Шипка дето има една църква със златни кубета-500лв. #CrazyОтначало помислих ,че не съм разбрала добре лелката на входа и реших да питам отчето ,че той ми вика "ами то при нас кръщенето е малко скъпичко"какво ти малко аз ще дам още 500 и ще направим сватба на детето.

# 46
  • Мнения: 2 543
Е, добре, де, а ви е какво направихте? Попитахте ли някого редно ли е това? Потърсихте ли помощ? Не, нали? Много ни бива да разправяме по форумите и да се възмущаваме, но когато нещата опират до действия... Не ни е по вкуса. Confused

# 47
Ооо!Това е нищо,чакайте да ви кажа колко струва кръщенето в с.Шипка онова село под връх Шипка дето има една църква със златни кубета-500лв. #CrazyОтначало помислих ,че не съм разбрала добре лелката на входа и реших да питам отчето ,че той ми вика "ами то при нас кръщенето е малко скъпичко"какво ти малко аз ще дам още 500 и ще направим сватба на детето.

500 лв.  #Crazy #Crazy
Точно за това става въпрос и никой да не ми говори, че от Светия синод не са запознати!

# 48
Е, добре, де, а ви е какво направихте? Попитахте ли някого редно ли е това? Потърсихте ли помощ? Не, нали? Много ни бива да разправяме по форумите и да се възмущаваме, но когато нещата опират до действия... Не ни е по вкуса. Confused

Много ми е интересно какво имаш предвид под "потърсихте ли помощ"? От кого да я потърсят тази помощ?

# 49
  • Мнения: 2 543
Ама, чакайте, вие как си я представяте тази работа? Св. Синод не може да е навсякъде! Ако има нещо нередно вие сте тези, които трябва да сигнализират. Все едно както ви искат допълнително пари за раждане в болницата, когато вие вече веднъж сте платили, внасяйки осигурителни вноски. Имате право да мълчите, но имате право и да говорите. Нали така?

# 50
  • Мнения: 2 543
Е, добре, де, а ви е какво направихте? Попитахте ли някого редно ли е това? Потърсихте ли помощ? Не, нали? Много ни бива да разправяме по форумите и да се възмущаваме, но когато нещата опират до действия... Не ни е по вкуса. Confused

Много ми е интересно какво имаш предвид под "потърсихте ли помощ"? От кого да я потърсят тази помощ?

Първо отивате при архиерейския наместник. Ако там не получите помощ, отивате при самия архиерей, иначе казано - митрополита (владиката) на Митрополията, в която живеете. Не зная откъде си, та да те насоча по-точно.

# 51

Първо отивате при архиерейския наместник. Ако там не получите помощ, отивате при самия архиерей, иначе казано - митрополита (владиката) на Митрополията, в която живеете. Не зная откъде си, та да те насоча по-точно.

Съжалявам, но колкото и точно да ме насочиш, при мен не върши работа, защото Неврокопският митрополит Натанаил ми обяви война. Все пак благодаря   bouquet

# 52
  • Мнения: 2 543
Не зная какво да ти кажа. Не мога да зная какъв е твоя случай. Зная, обаче, че ако на мен ми кажат, че искат нещо повече от това, което е записано в ценоразписа, ще потърся справедливост. Така е редно.   bouquet

# 53
  • Мнения: 830
Не зная какво да ти кажа. Не мога да зная какъв е твоя случай. Зная, обаче, че ако на мен ми кажат, че искат нещо повече от това, което е записано в ценоразписа, ще потърся справедливост. Така е редно.   bouquet
Кой ти казва че в ценорасписа пише нещо различно?аз ти казвам хората ми обявяват цена 500лв.какво повече да се разправям,ако не вярваш отиди да провериш хем ги питай на какво отгоре е тази цена виждам че си запознат с реда

# 54
  • Мнения: 2 543
Не съм запознат, а запозната. Wink
И е логично, че в твоя случай цената не е нормална. Но щом не ти се разправя, аз какво да направя? Откъде-накъде аз да ходя да питам!

# 55
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Какво общо има между църквата и бог.......Свещенника е човек, който работи в църквата и извършва разни ритуали........следователно трябва да му се плаща като на човек, с пари

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
колко струва кръщенето в с.Шипка -500лв.

Даааа, много са честни и добросъвестни и не ни изнудват, мдаааа. ooooh!

# 57
Tai kato horata po sveta plashtat carkoven danak, a v BG dokolkoto znam njama takav, se nalaga da ni vzimat taksi. Vse pak i carkvata triabva da jivee ot neshto...

# 58
  • Мнения: 6 167
извинете, че ще се намеся пак, но в Гърция църквата и държавата не са едно.
отделени са, както във всички цивилизовани страни ( без  ислямските републики, където името " ислямска' република индикира че църквата е слята с държавата).

продължавам да смятам, че църквата трябва да се издържа от даренията на вярващите.
и никакви такси тук не ми се струват нормални - нито 4 лева, нито 500.

мисля, че е нормално, когато човек кръсти дете, или се жени или .. каквото и да е да дари средства за църквата, тъй като тези ритуали би трябвало да са свидетелство за вярата на хората.

проблемът е, че ако се издържа от даренията на вярващите, няма да има църква.
няма толкова вярващи просто
има хора, които спазват някакви традиции, без ясна представа защо.
на никой не му е ясно защо обикаля 3 пъти масата., например.
затова и са направили тези ценоразписи - за да събират пари от ритуалите.

християнството много бързо ще спре да е официална религия,
 ако остане само на дарения.


също се спомена и църковен данък - няма такова нещо.
аз живея в католическо семейство, никой не плаща църковен данък, да не сме в 15ти век.

затаов пък свещеника на квартала ни е сред най-познатите и най-почитани хора.
всички го познават, но и той доста прави за хората.
непрекъснато организира какво ли не.
от неделни училища, до екскурзии за малките.

аз в СФ живея до свГеорги и познавам нашия свещеник.
но той с нищо не е показал, че е част от живота ни
една листовка не съм видяла в пощата си ,че нещо се организира и тн.
а колко хора сами търсят?

# 59
@ Lennie:
Radvai se, che v Italija ne ti se nalaga da plashtash carkoven danak, tuk v germanija e za sajalenie bezumno visok i nikoi ne te pita iskash li, ne iskash li da go plashtash, prosto ti se otdarja ot zaplatata oshte predi da ja poluchish na smetkata si... Edinstvenijat nachin da te "osvobodjat" ot tozi danak e da se "otkajesh" ot carkvata, no v takav sluchai si gubish pravoto da se vazpolzvash ot vsichki neini "privilegii", t.e. ne bi mogla dori da sklüchish carkoven brak...

# 60
  • Мнения: 6 167
@ Lennie:
Radvai se, che v Italija ne ti se nalaga da plashtash carkoven danak, tuk v germanija e za sajalenie bezumno visok i nikoi ne te pita iskash li, ne iskash li da go plashtash, prosto ti se otdarja ot zaplatata oshte predi da ja poluchish na smetkata si... Edinstvenijat nachin da te "osvobodjat" ot tozi danak e da se "otkajesh" ot carkvata, no v takav sluchai si gubish pravoto da se vazpolzvash ot vsichki neini "privilegii", t.e. ne bi mogla dori da sklüchish carkoven brak...

проверих ( питах мъжа ми), за данък църковен:
в италия 0.8% от данъците ти отиват по твой избор ( подписваш листче):
- или в църквата
- или в др. инициатива
- или остават в държавата.

тоест, правото на свободен избор е зачетено

Последна редакция: ср, 18 окт 2006, 21:42 от Lennie

# 61
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
От друга страна - колко от тези, които се възмущават от таксата, са част от живота на Църквата?
Познавате ли свещенника, в чиято енория се намирате, знаете ли кой е митрополита във вашата митрополия, причестявате ли се редовно, посещавате ли храмовите служби, давате ли редовно дарение? Или ходите единствено на службите за Рождество Христово и Възкресение, а през останалото време не водите никакъв църковен живот, но пък си позволявате да критикувате Църквата?
Същото бих запитала и аз!Първо си отговорете на тия въпроси и после задавайте вашите StopЗащото изчетох всичко и прочетох доста некомпетентни коментари по въпроса,небива ей така да се пише просто защото емоцията ни е подвела!
На въпроса-да трябва да има такси!Както има такса в държавните учреждения-такса за сключване на граждански брак-има суми свят да ти се завие и ти натрапват видео или снимки към цената,такса за всеки един документ в общината,за всеки един дубликат-има такси и ние си ги плащаме защото трябва!А защо в църквата да не са необходими такива-тя е институция ,която освен че извършва някакво свещенодействие по ваше желание и искане,се отчита след това със съответните документи.ЗА това какво влиза в таксите вече е писано.Какво толкова има за спорене,свещеника не е просто
Какво общо има между църквата и бог.......Свещенника е човек, който работи в църквата и извършва разни ритуали........следователно трябва да му се плаща като на човек, с пари
човек който работи в църквата,за да стане свещеник е положил много труд и учение,бил е няколко пъти ръкополаган и в крайна сметка това ,което върши той е неговата работа,един вид професия.Нима вашите мъже неполучават възнаграждения за положеният труд!Да неговорим че болшинството свещеници мизеруват и нямат нито заплати ,нито осигуровки,мъжът ми е диабетик и дано нищо лошо не ни настига,защото е без заплата и без осигуровки вече няколко години.
Тъжно е ,че има свещеници които петнят името на духовниците,но не всички са такива.
Който се почуства ощетен или излъган,или пък възмутен защо не се обади в Св.Синод или да напише писмо по имейла?Ако всеки реагира резултатно ще има ефект!!!
Какво е общото между църквата и Бог. Thinking..аз мисля че са необратимо свързани ooooh!
Църквата-това са хората...ако ги няма хората ..за какво да съществува църквата
Съжалявам,че сте попаднали на неподходящи свещеници..
Поразпитай  ooooh!във Варна не всички са толкова алчни  Blushпредполагам Sick и се надявам

# 62
  • Мнения: 1 547
Продължавам да смятам, че определянето на тарифи за общуване с Бог е нещо нередно. Не помня в светите книги да се споменава за платено разпространение на вяра. Който има вътрешен подтик да стане свещенослужител, би трябвало да е далеч от мисълта за богатство - ако греша, моля да бъда поправена. Религията не е професия! Религията е убеждение, което или носиш в сърцето си или не. Да служиш на Бог е мисия, не е чиновническа длъжност... ако си отдаден докрай на своята мисия, Бог няма да те остави гладен и жаден - не беше ли така? Също така продължавам да мисля, че ако църквата присъства осезаемо в живота на хората, те ще даряват - може да сме скотове, ама не чак такива... В Гърция тийнейджърите спират мотопедите си, минавайки край църква, за да се прекръстят; в Италия кръщенето е едва ли не най-големия празник; в Австрия Великден е чудо невиждано... религията е навсякъде, хората вярват, при нас защо не е така?? Тук се споменава Св.Синод - къде е тоя Синод, кой е в него??? Те не бяха ли и два по едно време? Синода по какъв начин общува с хората - по телевизията, чрез пресата, директно, как? Видях из темата и аналогии на църквата с болници и училища... не е правилно. Някой да е чувал за болница, в която срещу 200 лв. можеш да идеш с приятели и да се полекуваш наужким? Ей-така, без да си болен... също както се кръщаваш, без да вярваш.

Ако църквата излезе от положението, в което сама се е поставила - платен музей за туристи или платен сеир за невежи, може и нещата да си дойдат на мястото. В противен случай, ако действително издръжката на тази институция е висока и непостижима само чрез дарения /щото не изключвам и тази вероятност/, да се добива чрез търговска дейност, лошо няма... Само че наличието на такава дейност и ценоразпис към нея предполага издаването на фактура с касов бон. Така ще сме по-сигурни, че с парите си помагаме.



P.S. Ieppe, мисля че ти споменаваше официален ценоразпис за църковните услуги... Такъв ценоразпис в живота си не съм виждала в нито една църква или манастир. Освен това, тарифите действително са различни навсякъде. Положението е такова поне от 6-7 години, притеснително ще е ако баш Св.Синод не е наясно с него... Не упреквай хората, че не се съмняват в свещениците и не правят проверки кое колко е законно - това е по-скоро хубаво, отколкото лошо... В мига, в който започнем да подозираме и свещеника във финансови злоупотреби, ще сме стигнали дъното...

# 63
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Стига, човек.....нещата са по- скоро формални.......ако наистина мислиш, че чрез свещенника бог се свързва с нас  Rolling Eyes

# 64
  • Мнения: 1 547
Стига, човек.....нещата са по- скоро формални.......ако наистина мислиш, че чрез свещенника бог се свързва с нас  Rolling Eyes

Е да де, нали затова иде реч, че са по-скоро формални... бутафория някаква. Обаче не навсякъде е еднакво... наскоро една дружка от Италия се ужаси, че синът ми не е кръстен все още... бил затворен за Бога... там просто така вярват и не го правят формално, наистина.

Аз никъде не съм споделила личните си убеждения и вяра, нито съм споменала какво и къде за мен е Бог... Всички знаем обаче какво е религия, църква, свещеник и тарифа - затова си позволих да изкажа мнение.

# 65
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз също.......за мен вяра и църква са много далечни неща.не може вярата да се институционализира........това е

# 66
  • Мнения: 2 543
Не зная какво се отговаря на хора като вас, които не смятат, че църквата е основана от Господа и е ЗА хората. Ако поне малко имахте представа от християнската вяра, щяхте да знаете кога и КОЙ е поставил началото на Църквата, какво е казано за свещениците още в Светото Писание. Какво да ви обяснявам като вие не искате да чуете. Така е определно да бъде и така е вече хиляди години. На който не му харесва - негова воля! Никой не може да бъде закаран насила в храма. И за пореден път ви казва - щом нямате пари или пък не смятате, че за труда на свещеника се полага заплащане, уверявам ви никой няма да ви таксува за каквото и да било. Моят съпруг е направил доста треби без възнаграждение и не го е коментирал никога. Както и по-горе бях писала - СВЕЩЕНИЦИТЕ СА ДЛЪЖНИ ДА ОТСЛУЖАТ ТРЕБАТА И БЕЗ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ. Но вие май предпочитате да пропуснете този факт, защото не е интересно. Не е интересно да знаете какъв е техният труд, какво означава да се молиш ежедневно с хора, които си отиват, или децата им си отиват, или преживяват драматичен момент в живота си, или пък просто живеят трудно. Не е интересно да знаеш, че има периоди в годината, в които слуша изповеди по 12 часа, стоейки прав(те не се заплащат, а са най-голямата част от работата, поне на моя съпруг), че съпреживява последните часове от живота на млади и стари, дори и деца. Не, това не е интересно. Интересно е, че на Шипка някакъв си тип иска 500лв. За това ви се говори. Говорете!  Sad

# 67
  • Мнения: 1 547
Ieppe, защо се сърдиш?? Ако всички бяха като твоя съпруг, тази тема изобщо нямаше да съществува. Разбирам раздразнението ти, познаваш нещата отвътре... но приеми и мнението на "другата" страна. Естествено, че ми е интересно какъв е трудът на свещеника и че той не може да е без възнаграждение - кой твърди обратното? Единствения човек, който някога е докосвал религиозните струни на безпросветната ми душа, е един свещеник от Варна, когото за жалост отлъчиха от църквата. Точно него извиках за освещаване на дома ни, защото знам, че въпреки всичко вярата му е истинска. Поиска ни 6 лева за транспортни разходи, нищо друго... Дадохме му много повече от това и за мен пак не беше достатъчно... На такъв човек каквото и да дадеш, малко ще е. Изключение е, обаче, също като съпруга ти.

Днес записах дата за кръщене - навсякъде ми искаха ту 30, ту 40, ту 60 лв. такса... За едно дете. За снимки и хор - допълнително. В едната църква имаше табела, че всички снимки се правят от фирма Х, с посочени мобилни телефони. Провокирана от информацията ти, питах кой определя сумите. Свещеникът, рекоха. Попитах защо във всяка църква е различно, при условие, че има общо одобрени тарифи. Не знаеха. Нарочно казах, че съм финансово затруднена и ще се радвам на намаление - все пак кръщавам 2 деца едновременно. Само в една от 5-те църкви имаше 10 лева отстъпка. Разбери ме правилно, парите не са важни в случая! Давала съм по 2000лв. за раждане, та за кръщене ли няма да дам 60.... Но не ми харесва начинът, по който се събират възнагражденията - предполагам и на теб. Това е. Спирам да пиша по темата, щото се почувствах вече много дребнава  Sad

# 68
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
истината е в БЪЛГАРСКА СТАРОСТИЛНА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА.
Съвършено православна църква, в която се изисква малко повече от вярващите. Жените не трябва да влизат с други дрехи освен поли и със забрадки (от не трябва, до препоръчва се е много малка разликата). Възкресението Господне се обявява в 01:00, а не в 00:00 ч., защото промените в астрономическото време се правят доооста по-късно от уважаването на този празник и реално не съотвестват на реалното време.

В тази църква пари не се взимат. Ако имаш желание - оставяш дарение. Ако искаш - за попа, за църквата, за новостроящ се храм. Важното е, че всичко е безплатно. Там сме кръстени и аз и сина ми и ви гарантирам, че кръщенето беше далеч по-истинско, по-живописно, отколкото кръщене в някоя друга църква. Само да дам пример - мен ме къпаха цялата!
Та предвид тези мои наблюдения, съм много против търгашеството в българските църкви. Срамота е просто човек да влезе в Божи храм и да дава пари като на пазара. Бях отвратена от кръщенето на сестра ми миналата година - попът започна да вади един ценоразпис - ако искате певец, 10 лв, ако искате еди какви си работи, още еди колко си ....отврат!

# 69
  • Мнения: 2 543
crazy chick, не се сърдя. Просто, от написаното от вас става ясно, че нямате църковен живот, нито изповедник. На такива хора е трудно да говориш за Църквата. Ако бяхте църковни хора, щяхте да разберете какво обяснявам. Не мисля, че съпругът ми е изключение. И вярвам, че все повече са съвестните и нормални хора сред свещениците. Просто трябва да ги потърсите.  bouquet
Lioness, друго си е да ти внушат, че трябва да дариш каквото имаш на църквата, както зная, че правят в БСПЦ. А ако ти остане някой и друг лев накрая, може да си платиш и психоаналитика, който ще те лекува от последствията Sick. Но това е друга тема.

# 70
  • Мнения: 6 167
и аз държа на позицията си - църквата трябва да се издържа от даренията на вярващите.
преполагам, че свещеник не може да откаже кръщавка, сватба и тн, именно поради това, че
свети книги и църква никъде на вменяват такова задължение и защото все пак говорим за духовни процеси.
но след като е така - защо има тези тарифи?

в крайна сметка, явно всичко опира до желанието на хората  да дадат пари.
съвсем далеч съм от мисълта, че crazy chick  или който и да е друг, кръщаващ дете или венчаващ се, и тн. няма да даде дарение според преценката и възможностите си.
както и би трябвало да бъде.

иначе бих изисквала  касова бележка за всичко, което купувам - от свещ, до молитва за здраве!

# 71
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Съжелявам Ieppe, може би ако бях срещнала човек като мъжа ти, мнението ми щеше да е много различно.......

# 72
  • Мнения: 1 134
Смея да твърдя, че има много свещеници като съпругът на Ieppe! И слава Богу!
Друг е въпросът защо не попадате на тях и всъщност търсите ли ги?! Peace

# 73
  • Мнения: 6 167
Смея да твърдя, че има много свещеници като съпругът на Ieppe! И слава Богу!
Друг е въпросът защо не попадате на тях и всъщност търсите ли ги?! Peace

определено мисля, че не би трябвало да се търсят добрите свещеници,
както не могат да се търсят добрите лекари.

и двете 'професии' са нещо повече , а именно .. призвания, които по .. дифолт.. ..означават определени качества, а 'лош' не е сред тях!!!

# 74
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Има и много гадни и много свестни. Например разбрах, че митрополитът на Стара Загора ( май Галактион се казва ) имал 4 извънбрачни деца, да не говорим колко имоти и в какви джипове се возел. Как стават тези работи, не знам.

А имам лични впечатления от един поп от Св. Георги Софийски, толкова благ, симпатичен, смирен.  Peace

# 75
  • Мнения: 6 167


А имам лични впечатления от един поп от Св. Георги Софийски, толкова благ, симпатичен, смирен.  Peace

в София ли? нашия, е нашия  Mr. Green

# 76
  • Мнения: 2 759
истината е в ****** ЦЪРКВА.
    Всъщност истината е в Библията. Бог е, който е създал Църквата, и Исус е който изгони търговците от нея.. Бог е определил начините, по които Църквата да се издържа и те са: доброволни дарения и десятъци (също доброволни). Ако не бъркам десятъците включват и това да разделиш една част от храната, която Бог ти дава с бедните и нуждаещи се.
    След като Исус смяташе, че търговията в храма е нещо недопустимо, то аз, която нямам никакъв църковен живот просто нямам какво да добавя...

# 77
  • Мнения: 3 164
Естествено, че трябва да има тарифи.
А защо да няма??Нима свещенниците трябва да се хранят само от Задушница до Задушница??Нелепи са повечето твърдения тук.Незнам някъде по света , за това което "протестирате" да е безплатно Thinking  независимо каква професия упражняваш, то редно е да е платена.
Има много не коректни служители в Църквата, факт е.но не може всички "под един знаменател".
интересно ми е , че повечето извършват Църковни ритуали, защото е модерно Shocked, а в същото това време имат някакви претенции Stop
а и Вярата си е вид възпитание.кой те учи дали трябва да почиташ ближния си, да си добър човек и т.н. естествено, че родителите........минава доста време до като човек открие Бог....а при някой това не става никога......за жалост Stop
и още нещо.....сигурно някои от вас си мислят , че БПЦ е вид Фондация....та затова трябва да разчита само на дарения??

# 78
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
истината е в БЪЛГАРСКА СТАРОСТИЛНА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА.
Съвършено православна църква, в която се изисква малко повече от вярващите ....отврат!
Немисля ,че тук е мястото да се прави реклама на която и да е разновидност на църквата,къде е истината всеки сам определя за себе си,нито една от презвитерите писали тук не е отправяла подобен призив-елате при нас или пък другаде...а за ОТВРАТ-а някак не ми се връзва такъв израз да се произнесе от вярващ човек претендиращ ,че е добре запознат с църковните порядки и най-вече християнските добродетели! Не сме тук да се обиждаме,а да дискутираме и е хубаво да се запазва добрият тон,а той пък е въпрос на възпитание!Имаме  познати, посещаващи старостилната църква ,както и един свещеник  Hug имаме много добри отношения,като темата коя е по-най -добрата  Naughtyнесъществува
Бъдете здрави!С най-добри чувства Heart Eyes

Последна редакция: пт, 20 окт 2006, 07:46 от Дидка

# 79
  • Мнения: 2 543
Съжелявам Ieppe, може би ако бях срещнала човек като мъжа ти, мнението ми щеше да е много различно.......

Смея да твърдя, че моят съпруг съвсем не е изключение. Пак ви казвам - претенции като вашите съм чувала само от НЕЦЪРКОВНИ хора. Всеки, който е в Църквата знае, че проблеми има много, но както се казва:"Църквата е жива ВЪПРЕКИ нас, не заради нас". Хора сме, все пак! Смешно е да се твърди, че лекарите и свещениците са длъжни да са добри и всяко изключение е скандално! Как така не трябва да се избират лекар и свещеник! Да не би, Lennie, в италия да се отива при първия лекар, който ти се изпречи на пътя? И да не би да няма недоволни от лекаря си? Предполагам, че свещеникът не сте си го търсили, защото енорийският принцип в чужбина е много строго спазван, но тук е доста размит и хората пропътуват целия град, за да отидат при свещеника си. Така е засега. Дай Боже, един ден да има достатъчно свещеници, та да има във всяка енория свястни. Но просто свещениците са малко на брой. Напълно нормално е да има такъв проблем. Но пак ви казвам - който търси - намира.
Това кой митрополит колко извънбрачни деца има - изобщо не искам и да го коментирам. Може и така да е, може и да не е така. Малко трудно доказуеми твърдения, а като гледам никой не се е хванал да ги доказва, та нека не изместваме темата. Peace
MechoPuh, изобщо чела ли си за какви търговци иде реч в Евангелието? Хайде по-полека с изказванията! ooooh!

# 80
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
.
Съжелявам Ieppe, може би ако бях срещнала човек като мъжа ти, мнението ми щеше да е много различно.......
Пак ви казвам - претенции като вашите съм чувала само от НЕЦЪРКОВНИ хора. Всеки, който е в Църквата знае, че проблеми има много, но както се казва:"Църквата е жива ВЪПРЕКИ нас, не заради нас".


Изобщо не ме изтересува дали е жива или не........бог не е в църквата и никога няма да бъде там........и не виждам какви претенции да имам точно аз........никакви претенции нямам .......в църква влизам само заради историческата или архитектурната и стойност......

....Няма да пиша какви приключения сме имали с църковни хора, че ми се повръща......не веднъж.........и не става въпрос за пари тук.........

# 81
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
По същият начин всеки е имал някакви неприятни спомени с лекари,с други отговорни лица с недопустимо или скандално поведение!  Stop нека неизместваме темата,която беше за таксите
 Hug всеки е свободен да вярва или не в нещо ...свободни хора сме със свободна воля Heart Eyes

# 82
  • Мнения: 2 543
Изобщо не ме изтересува дали е жива или не........бог не е в църквата и никога няма да бъде там........и не виждам какви претенции да имам точно аз........никакви претенции нямам .......в църква влизам само заради историческата или архитектурната и стойност......

....Няма да пиша какви приключения сме имали с църковни хора, че ми се повръща......не веднъж.........и не става въпрос за пари тук.........

Нещо не мога да разбера, какво тогава те интересува? Rolling Eyes Темата беше за таксите в Църквата.

# 83
  • Мнения: 15 264
Аз също.......за мен вяра и църква са много далечни неща.не може вярата да се институционализира........това е
И аз съм на това мнение - вярата е много различно нещо от религиозността. Когато Бог сътворил земята и живота на нея не е създал закони и правила. Хората ползвайки името Му са направили останалото - появили се различни религии и т.н.
Безспорен е факта, че благодарение на християнството и хората работели за него сме оцелели като нация. Обичаите кръщене, венчавка и т.н. са част от бита и по един или друг начин са свързани с религията. Не виждам лошо да се плаща за тези неща, но да не се спекулира с Бог. А що се отнася до свещениците - и те са хора -  добри, по-малко добри, някой алчни, други щедри ...... Свещеник е професия, за която трябва и призвание.

# 84
  • Мнения: 1 547
Ieppe, заради теб ще се включа още веднъж. Удивително е как отказваш да се вслушаш в думите на хората. Нецърковни, та нецърковни... добре, разбрахме, че сме затънали в битовизъм и недуховност. Кажи сега, защо църквата събира събира дарения с фиксирана сума? Защо не издава документи за въпросните "дарения" - фактури, бонове? Защо превръща религията в сеир? Защо допуска извършването на църковни ритуали с нецърковни хора? Защо свещениците са с маратонки и мобилни телефони по време на треба? Защо често пъти въобще ги няма в църквата?

Хиляда пъти написах, че от половин година обикалям варненските църкви, за да намеря свещеник, който да не ми казва колко струва кръщенето на децата ми, а какво представлява... Нямаше такъв.  Колко още трябваше да търся, къде да ги намеря тези, за които говориш, м? Да предприема национална обиколка? Хайде, прочети внимателно темата още веднъж, съсредоточи се в нещата, които повече от 50 момичета са споделили и тогава говори за нецърковност... Щото не е никак църковно да пренебрегваш конкретните факти - защитавай тезата си по-толерантно и не с общи приказки, моля те  Peace


P.S. И да, лекарите и свещениците са длъжни да са добри, защото са се клели. Да, всяко такова потъпкване на клетва е скандално.

# 85
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Дидка, жалко, че твърде фрагментарно си ми разгледала поста и вадиш изводите само от 2 реплики. Да, вярно, че съм се изразила по такъв начин, че може да бъде тълкувано многостранно, но  Naughty, извини ме, тонът ти ме обижда Thinking. Никъде не съм казала "елате при нас", а постът ми е проста съпоставка на кръщенето в две църкви и моите лични впечатления от това. Първоначалните пояснения са за тези читатели, които нямат идея какви са разликите. Въобще не се чувствам част от БСПЦ, не познавам никого, освен свещеника и не ходя на църква повече от 1-2 на месец. С тези си пояснения просто искам да ти покажа колко си далеч от изводите, които си направила за мен.
За "отврата" - ха! Нима не е отвратително да плащаш в църква по ценоразпис? Добре, не е, но за теб! А за мен е! Въпрос на гледна точка, право на мнение. Но с моето не засягам директно и пряко никого, докато ти - да.
Въпреки всичко, различни хора сме, всеки си има свое виждане, мнение, нека да сме поне малко толерантни?

# 86
  • София
  • Мнения: 2 300
P.S. И да, лекарите и свещениците са длъжни да са добри, защото са се клели. Да, всяко такова потъпкване на клетва е скандално.

моме, чела ли си Хипократовата клетва  newsm78

за много хора работата е призвание, ама не я вършат безплатно...взимат си парите...
адвокати, журналисти, учители и т.н....
а свещениците като са ти казали тарифите, помоли да ти кажат и какво представлява кръщенето...друг е въпросът, че ако беше истински вярваща православна християнка щеше да си запозната с абсолютно всички тайнства и ритуали...

пожелавам  ти да намериш свещеник, който ще ти извърши кръщенето без такса /явно ти не може да си я позволиш/...ако пък не намериш може да се обърнеш към майките от форума...те ще съберат необходимата ти сума с най-голямо удоволствие... Mr. Green

# 87
  • Мнения: 1 134
Ieppe, заради теб ще се включа още веднъж. Удивително е как отказваш да се вслушаш в думите на хората. Нецърковни, та нецърковни... добре, разбрахме, че сме затънали в битовизъм и недуховност. Кажи сега, защо църквата събира събира дарения с фиксирана сума? Защо не издава документи за въпросните "дарения" - фактури, бонове? Защо превръща религията в сеир? Защо допуска извършването на църковни ритуали с нецърковни хора? Защо свещениците са с маратонки и мобилни телефони по време на треба? Защо често пъти въобще ги няма в църквата?

Хиляда пъти написах, че от половин година обикалям варненските църкви, за да намеря свещеник, който да не ми казва колко струва кръщенето на децата ми, а какво представлява... Нямаше такъв.  Колко още трябваше да търся, къде да ги намеря тези, за които говориш, м? Да предприема национална обиколка? Хайде, прочети внимателно темата още веднъж, съсредоточи се в нещата, които повече от 50 момичета са споделили и тогава говори за нецърковност... Щото не е никак църковно да пренебрегваш конкретните факти - защитавай тезата си по-толерантно и не с общи приказки, моля те  Peace


P.S. И да, лекарите и свещениците са длъжни да са добри, защото са се клели. Да, всяко такова потъпкване на клетва е скандално.

Въпреки, че въпросът не е към мен:
- Църквата не събира дарения с фиксирана сума, а има тарифи на извършваните треби, защото: пак казвам: 1- въпрос на държавна политика е, нашата църква да е в такова състояние и да се издържа по този начин; и 2- за да се избегнат спекулации.
- Ние сме тези, които превръщаме религията в сеир, във формалност някаква. Свещеникът няма право да откаже да извърши Тайнство (освен в конкретно изброени случаи), това че ние не влагаме нищо в него и го правим , защото е модерно си е наш грях, а не на свещеника.
- Няма такова понятие като църковни и нецърковни хора - всички сме на различни етапи от Пътя, и никой няма право да ни съди за начина, по който вървим и за грешките, които правим, освен Бог.
- Един свещеник - висшист в София взима 240 лв. заплата. Комплектът расо, подрасник и шапка, които той трябва да си купува на всеки месец - два струват 180 - 220 лв. Понякога просто не може да си позволи по - скъпи обувки от маратонки... Особено в провинцията, където не им се изплащат заплати с месеци...
- Говори по телефона, повярвай ми - главно във връзка със задълженията си; длъжен е да е с включен телефон, защото хората не се разболяват и не умират по график и в работно време; не стои в храма денонощно  - пак по същата причина - ходи по домовете на хората, по гробища и пр. и пр.
Свещеникът е свещеник 24 часа в денонощието. И задълженията му не се изчерпват със стоенето в храма. Иначе би бил чиновник. И за него би било много по - добре, отколкото да няма почивен ден, да погребва хора и да носи изповедите на хиляди  в сърцето си, без да може по никакъв начин да се разтовари от тях, за разлика от някой психоаналитик, който издава книга с историята на пациентите си и хем се прочува, хем се отърсва то тях, хем печели...
Да, дали са клетва. Длъжни са да са добри. Но свещеникът е човек и колкото и по - различен да е, все пак не е Бог. Има право и да греши...
Аз лично, бих могла да съдя някого само, ако живея неговия живот и съм на негово място. Понеже споменахме Гърция в тази тема - там има един интересен почин - домовете на свещениците са отворени за всеки, който иска да види как живеят, с какво се сблъскват всеки ден и пр.
Моля! Който иска да заповяда да поживее една седмица вкъщи. Нито се оплаквам, защото за мен е радост да имам такъв съпруг и да водя такъв начин на живот, нито искам да се хваля, защото няма за какво, но и нямам какво да крия. Така, че нека всеки, който се съмнява в определени неща - да дойде, да се увери, да затвърди мнението си - положително или отрицателно и тогава да пише отново тук.

# 88
  • Мнения: 2 543
Ieppe, заради теб ще се включа още веднъж.

Не съм обявила никого за затънал в битовизъм и бездуховност. Не мисля, че съм била груба в темата досега, та да ми държиш такъв тон. Под църковен човек имам предвид следното - човек, който посещава редовно богослуженията (поне в неделя и на празници), пости, изповядва се, взема св. Причастие - не го давам като квалификация, просто израз. Ако си от тези хора, извинявай, не съм те разбрала. Но ако посещенията на храма ти се заключават в палене на свещичка от време на време и кръщене на детето ти, или на венчавката на някой приятел, тогава разбирам защо ти е трудно да намериш "своя" свещеник. Ти каза ли, докато търсеше, че искаш някой да ти обясни подробно същината на тайнството св. Кръщение? Защото обикновено хората питат неща от рода на - колко ще струва, какво да носим, какво да подарим на кръстника, той какво трябва да ни подари на нас и т.н. И на свещениците може би им е писнало от такова отношение, ама не са ревнали да се оплакват, нали? С маратонки бил, с телефон бил! Може би и за това си има причина, нали? Защо свещениците често не са в храма - ами, помислете преди да се възмутите! Има сума ти неща, които свещениците правят извън храма - опело, водосвет, причастяване на болен и т.н. Дали съм толерантна - да, толерантна съм. Но когато хората се възмущават от нещо, което не са си направили труда да опознаят, не мога да съм толерантна. Съжалявам.
Не се правя, че не забелязвам негативните отзиви. Напротив. Зная по-добре от повечето писали в темата какви проблеми има в Църквата, има злоупотреби, има недобросъвестни свещеници. Но какво правите вие? Възмущавате се във форум! Докато до там ви се простират силите за противодействие на тези неща, все ще е така!
Относно таксите, не знам какво повече да ви кажа. Нито е задължително като ходите на църква да палите свещи, нито е задължително да плащате, ако не можете, нито сте длъжни да дарявате...  Не знам колко пъти още трябва да го напиша. НИЩО не е задължително. Свещеникът е длъжен да извърши тайнството и БЕЗ БЪЗНАГРАЖДЕНИЕ. Какво им е общото на тези приказки? По-конкретно не бих могла да го напиша.

# 89
  • Мнения: 6 167
Съжелявам Ieppe, може би ако бях срещнала човек като мъжа ти, мнението ми щеше да е много различно.......

 Да не би, Lennie, в италия да се отива при първия лекар, който ти се изпречи на пътя? И да не би да няма недоволни от лекаря си? Предполагам, че свещеникът не сте си го търсили, защото енорийският принцип в чужбина е много строго спазван, но тук е доста размит и хората пропътуват целия град, за да отидат при свещеника си. Така е засегае по-полека с изказванията! ooooh!

ОФФ-
Да, Iеppe, и за мен беше изненада, че тук ходиш на лекар там където те изпратят от служба тип ' здравната каса' и нямаш право да избираш, ако искаш да си част от здравноосигурителната система. Нямаш прааво да 'търсиш'. единствения пазарлък, който съм си позволила да направя пред тази служба е, гинеколожката да е жена, ако може.
е, не може. мъж е и толкоз.
да ти кажа, по-лесно се живее, ако не познаваш и не даваш квалификации ( добър-лош) на 100 лекаря и да ходиш от врата на врата да 'търсиш'.

Предполагам, че част от нещата, които казах са приложими и към свещеническото призвание.
да,те също са хора, и сред тях има лоши.
Свещеници,  до които аз съм се 'докосвала' са тези от кварталната ми църква в София " Св. Георги" в София - великолепни са.  Никога не ми е минавало през ума да мисля за др. свещеници.

Заплатите на свещениците спокойно могат да се формират от приходите от дарения на вярващите. Така би трябвало да бъде. Църквата би трябвало да се издържа от 'волни пожертвувания' и ' лепти'. 

Тук също имаме енорийски свещеник, който ни посещава, др. е въпроса, че аз не съм християнка, изповядвам съвсем др. религия,  но съм в чудесни отношения с него и винаги използваме срещите си да обсъждаме Темата. Харесва ми у него , че е отворен за духовни дискусии. Да не говорим,че аз със знанията си много добре се вписвам в неговите инициативи.
Ние сме просто пример за междурелигиозна толерантност , разбиране и взаимно обогатяване.
Мисля, да го повикаме да благослови дома за Коледа. Да ти кажа, съвсем друго съм мислила за католическия духовник - все съм си го представяла, като една неактивна фигура с потисната сексуалност. Няма такова нещо. А за нашия хората не говорят мн. добре, предишното падре било по-добро.

Та, докато православния свещеник не излезе иззад олтара и не отиде при хората директно, никога няма да се привлекат вярващи към църквата. Ще се привличат хора, които искат да спазят църковните обреди, приемайки ги като битови и културни такива, а не като духовни.
И вместо църквата да им слага такси, по-добре да помисли как да ги направи вярващи, които да даряват доброволно.


Иначе не виждам каква е разликата между ' доброволната принуда ' на разни секти и ' фиксираните такси ' на православната църква.

# 90
  • Мнения: 2 543
Разликата е, както вече не веднъж казах, че православният свещеник ще извърши тайнството и без да му се плати. ooooh! Не сте длъжни да плащате, щом не искате! Това също е в някакъв смисъл доброволно. Само че, ако доброволно решите да си платите, има такса.  ooooh! Както MamaZ е написала по-нагоре - така са уредени законово нещата в нашата държава. По-толерантно отношение от това да не сте длъжни да си платите, едва ли можете да искате.

# 91
  • Мнения: 15 264

- Ние сме тези, които превръщаме религията в сеир, във формалност някаква. Свещеникът няма право да откаже да извърши Тайнство (освен в конкретно изброени случаи), това че ние не влагаме нищо в него и го правим , защото е модерно си е наш грях, а не на свещеника.
А не мислиш ли, че църквата използва тази "мода" и Тайнството става бизнес.
Не ми разрешиха да кръстя децата си в църквата, която бях избрала, защото "моята църква" се определя от адреса ми на който живея. Таксите са различни в различните църкви, а в по малките населени места липсва единна такава. Отказаха да ме венчаят без граждански брак. Според мен църквата в България е административен орган, а според теб? Как да избягам от греха, като и свещеници и миряни сме затънали до уши?

# 92
  • Мнения: 1 547
моме, чела ли си Хипократовата клетва  newsm78

за много хора работата е призвание, ама не я вършат безплатно...взимат си парите...
адвокати, журналисти, учители и т.н....
а свещениците като са ти казали тарифите, помоли да ти кажат и какво представлява кръщенето...друг е въпросът, че ако беше истински вярваща православна християнка щеше да си запозната с абсолютно всички тайнства и ритуали...

пожелавам  ти да намериш свещеник, който ще ти извърши кръщенето без такса /явно ти не може да си я позволиш/...ако пък не намериш може да се обърнеш към майките от форума...те ще съберат необходимата ти сума с най-голямо удоволствие... Mr. Green


Колко много глупост, концентрирана на едно място.

# 93
  • Мнения: 2 543
А по повод непрекъснатото сравнение с католическите духовници, мисля че също е редно да се направят някои уточнения. Католическите свещещници са едни доста необременени хора. Те са несемейни, което само по себе си означава много неща. Нямат грижа (в материалния контекст на тази дума) за никого, освен за себе си, а и тази грижа е поета изцяло от Църквата. А и Католическата църква е една мноооооого богата църква. И не защото е на дарения, нали? Просто, тя е най-голямата християнска църква (и включва в себе си доста по-богати страни в сравнение с православните). Когато единствената ти грижа са енориашите, тогава е много по-лесно да си непрекъснато сред тях. Например моят съпруг, освен за енориашите си се грижи и за мен, за синът ни, който е с увреден слух и само той може да се каже, че успява да изчерпи голяма част от емоционалния ни ресурс, за родителите ни и семейставата ни въобще. Можете ли да сравните сега отново и да си поговорим пак?

# 94
  • София
  • Мнения: 2 300
Колко много глупост, концентрирана на едно място.
Само това ли можа да измислиш  Sunglasses


Последна редакция: пт, 20 окт 2006, 12:34 от крастава жаба

# 95
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
secretgarden в крайна сметка в коя църква ще направите кръщенето?Питам от чисто любопитство,защото и аз взех да посещавам при нужда определени храмове!От Варна познавам отец Георги в Аспарухово и смея да твърдя ,че е много отговорен и честен човек,имаше и още един с когото се познаваме,но вече като се откъснах десетина години от Варна направо ми се губят някои имена! Crossing Armsкакво да се прави ЕГН Mr. Green
Нека да спрем спора за да не се нарушава добрият тон  Flowers Bouquet Ясно е,че колкото и да се изкарват доводи в полза на едната или другата страна .... в крайна сметка положението ще си остане такова в страната ни докато мъдрите не се налудуват и не се сетят да променят нещо в държавната и църковна политика.До тогава ще има доволни и недоволни хора,доволни и доста недоволни свещенослужители ....оставени на съдбата,без заплата и без осигуровки години на ред,но вършещи своите задължения съвестно  Sick както и такива ,които се "спасяват"по всички възможни-позволени и непозволени "начини....уви
 Flowers Bouquet нека спрем до тук lovekiss

# 96
  • Мнения: 1 547
Разликата е, както вече не веднъж казах, че православният свещеник ще извърши тайнството и без да му се плати. ooooh! Не сте длъжни да плащате, щом не искате! Това също е в някакъв смисъл доброволно. Само че, ако доброволно решите да си платите, има такса.  ooooh! Както MamaZ е написала по-нагоре - така са уредени законово нещата в нашата държава. По-толерантно отношение от това да не сте длъжни да си платите, едва ли можете да искате.


В крайна сметка, говорим за едно и също нещо, Ieppe. И аз смятам, че хората не са непременно длъжни да плащат. Но никой не им предоставя тази алтернатива. Без пари не се извършват ритуали, поне във Варна. Имам познати, които не сключиха църковен брак, защото нямаха 200лв. - никой не им предложи безплатна "услуга". Ето този случай провокира размислите ми, далеч съм от мисълта, че е събирателен обаче. Пуснах тема, за да видя какво е мнението на другите хора - видях го.
Питах какво представлява кръщенето, разбира се, кои дни са подходящи, как да избера кръстник, какво се очаква от мен и т.н... препоръчаха ми да си купя една книжка, ей-там била изложена. Все още съм невежа по въпроса и ако ти ми обясниш по-подробно, действително ще ти бъда благодарна  Peace

# 97
  • Мнения: 6 167
Разликата е, както вече не веднъж казах, че православният свещеник ще извърши тайнството и без да му се плати. ooooh!Не сте длъжни да плащате, щом не искате! Това също е в някакъв смисъл доброволно. Само че, ако доброволно решите да си платите, има такса.  ooooh! Както MamaZ е написала по-нагоре - така са уредени законово нещата в нашата държава. По-толерантно отношение от това да не сте длъжни да си платите, едва ли можете да искате.


Иеппе, ти май не четеш....
дискутираме дали е редно църковните ритуали да имат тарифи,
не дискутираме нашето лично желание/ или нежелание да плащаме.

милиард пъти вече казах, но явно обръщаш внимание само на частите
които можеш волно да интерпретираш, че е нормално вярващите да правят
дарения, не е нормално да им се казва какъв да е размера на дарението, което правят.
тъй като ти сама казваш, че таксата е доброволна, тя е дарение.
пълен абсурд е, да се определя размер на дарение.


надявам се , като уголемих буквите поне да прочетеш това,
което съм уголемила
знам, че е лош тон, ама май друг вариант няма.


ПС: мисля, че стана кристално ясно и че на хората 'таксите' не им се представят, като доброволни, а като задължителни. як ценоразпис на входа на храма.
 което също е НЕРЕДНО., а доколкото те чета - и незаконно.

# 98
  • Мнения: 1 547
secretgarden в крайна сметка в коя църква ще направите кръщенето?Питам от чисто любопитство

Предполагам, че всъщност питаш мен  Crazy
Спряхме се на Св.Атанасий, долу до Римските терми. Имам много добри впечатления от това място, главно заради отец Любо, който дълги години служеше там. Но и сега ми допада най-много.

# 99
  • София
  • Мнения: 3 328
Едно питане към Йеппе малко встрани от темата, но и не съвсем: когато свещенослужителят е помолен да отслужи лично той определена треба и той е поел ангажимент /излишно е да споменавам, че става дума за ангажимент пред лично познат човек, защото спокойно може и да не е така/, а след това, в самия ден на требата, след литургията, се "скатае", как се нарича това? Мисля, че няма нужда да уточнявам защо задавам този въпрос.

# 100
  • Мнения: 2 543
Ама, чакайте сега, аз не мога да разбера защо смятате, че съм длъжна да отговарям за всичките свещещници в България? Не знам как се нарича това. А ти?

Ето и нещо написано по темата от руски дякон ( и на руски, за съжаление, но нядявам се, ще успеете да си го преведете): http://otrok.n-t.org/pb/np/oc.htm

# 101
  • София
  • Мнения: 3 328
Аз не те питах за всички, а само за един. Но ако въпросът ми те смущава или затруднява, забрави, че съм питала.

# 102
  • Мнения: 2 543
Не, просто не разбирам въпроса ти, честно.

# 103
  • София
  • Мнения: 3 328
Няма значение - поне не за форума и за тази тема.

# 104
  • Мнения: 2 543
Ето и нещо на български: http://pravoslavie.bg/content/view/290/62/

# 105
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Karimma недопустимо е такова "скатаване"
crazy chick и на мен много ми допада отеца там,но честно си признавам не съм влизала в тая църква вече няколко години...като се прибера то кое и къде по напред.
.

# 106
  • Мнения: 2 543
Е, чувствам се вече длъжна да обясня за "скатаването", защото така хич не става ясно. Карима ми написа в лично съобщение, че е обидена от моя съпруг, който преди 4 години й е обещал да я венчае, но по незнайни причини си е тръгнал веднага след службата в неделя. Нямам представа защо е станало така, но в храма е имало дежурен свещеник, който ги е венчал и те са останали доволни. Т.е. съпругът ми си е тръгнал, знаейки, че има кой да го замести. КАкви са причините да го направи - нямам представа. Не е била негова дежурна седмица, така че може би е имал личен ангажимент, или пък кой-знае какво. Сигурна съм, че не го е направил с лоши чувства или намерения. Мисля, че в личните съобщения до Карима съм успяла горе-долу да обясня какви причини могат да доведат до подобен развой на нещата. Просто, наистина мястото не е в тази тема. Но понеже така написано е крайно подвеждащо, та затова...

# 107
  • София
  • Мнения: 3 328
Да допиша тогава: намирам наистина за обидно да бъде поет такъв ангажимент и в момента, в който се очаква той да се случи, и ти гледаш към човека питащо, той просто да си тръгне, без дори да дойде до теб и да каже: "Виж, няма да мога, възпрепятстван съм." Това е моето разбиране за човещина. Оставям настрана факта, че в случая става дума за съученици. Той наистина няма значение.

# 108
  • Мнения: 642
Има си църковни такси - за издаване на венчални свидетелства, на кръщелни свидетелства... ДА, те струват пари, колкото и да не ви е приятно това. Ако не искате да си платите църковната такса, то тогава свещеникът ще трябва да извади от джоба си и да я плати защото най-малко марките, които се лепят на тези свидетелства са няколко на брой от по 2 лв

Какво толкова се палите??? Който не може да си плати и е затруднен финансово да си го каже на попа в прав текст. Мъжът ми има такива случаи, в които е правил треби за без пари и случаи, в които хора, които познава като ... да кажем бедстващи са искали да си платят, а той категорично е отказвал - знаейки положението им.

Има си свещеници и свещеници, но както е обичайно тук по форумски - всички се слагат под 1 знаменател - така е много по-удобно да ги оплюем, нали?

А пък и МамаZ  вече ви написа в началото на темата за 1 форумска майка със съпруг свещеник, на който му изплщали заплатите в свещи и календарчета (да! онези 200 и няколко лева). Е, това е самата истина - става въпрос за мен и моят съпруг и бебе (първото ни дете Емо).
Тогава живеехме в провинцията и карахме само на майчинството ми защото бабите идващи на черква си брояха жълтите стотинки за да си купят свещичка от 10 ст. Никога не им казахме да си купуват повече свещи защото от това зависи дали бебето ми ще яде за вечеря нишесте или супичка... и дали ще е с памперс или не. Милите женици, с умиление си спомняме  за   тях... Каквото имаха - това даваха. И за всяка свещичка бяхме благодарни!!! С месеци мъжът ми не виждаше заплати. И за ваше сведение да! живеехме от требите. И пак, който няма за опело или кръщение - за него безплатно, който има дава. С никой не сме се "пазарили" или "търгували"...
Така, че  стига с тия общи приказки - всичките свещеници били един дол дренки - сами знаете, че не е така.
Вземете се спрете вече!

# 109
  • Мнения: 2 543
Да допиша тогава: намирам наистина за обидно да бъде поет такъв ангажимент и в момента, в който се очаква той да се случи, и ти гледаш към човека питащо, той просто да си тръгне, без дори да дойде до теб и да каже: "Виж, няма да мога, възпрепятстван съм." Това е моето разбиране за човещина. Оставям настрана факта, че в случая става дума за съученици. Той наистина няма значение.

Наистина, не е мястото на тази история тук. Ама като сме почнали...
Не вярвам, че съпругът ми НАРОЧНО е постъпил така. Възможно е да е бил угрижен и погледът му да е минал през вас, без да ви види наистина. Още повече, че става въпрос за познати хора. Доста шизофренично ми се вижда. Ако ти, обаче, държиш на това да си обидена и предпочиташ да вярваш, че той злонамерено е развалил празника ви, тогава никой не може да ти попречи. Ако имаш още нещо да казваш по въпроса, нека е на лични. Не е необходимо да спамим темата, която и без това си е достатъчно оспамена.

# 110
  • София
  • Мнения: 3 328
И тук, и на лични, приключих с писането по темата. Каквото имах да казвам - казах го. Но не намирам, че написаното е спам. Нищо, че не е точно за тарифата. Тя е ясно и точно разписана и който е искал, вече е прочел. За нещата отвъд тарифата ми беше думата. Точка.

# 111
  • Мнения: 2 543
Само да ти пропомня, че ти започна темата. Peace
Иначе, това е повод да се замислим отново за това доколко миряните разбират свещениците и може би дори - доколко искат да ги разберат. Имат ли право свещениците на личен живот, грижи, притеснения от всякакъв характер, също както и ние, или напротив - винаги трябва да са готови да откликнат, та ако ще това да е за сметка на личния и семейния им мир? Как мислите?

# 112
  • Мнения: 1 547
Има си свещеници и свещеници, но както е обичайно тук по форумски - всички се слагат под 1 знаменател - така е много по-удобно да ги оплюем, нали?

И защо реши така? Ако си чела внимателно темата, щеше да видиш:

Alabala - ...В църквата в която кръстихме малкият няма такива неща.... ритуалът се извърши както трябва...

Lennie - ...затава пък свещеника на квартала ни е сред най-познатите и най-почитани хора... доста прави за хората. непрекъснато организира какво ли не. от неделни училища, до екскурзии за малките...

Lioness - ...Там сме кръстени и аз и сина ми и ви гарантирам, че кръщенето беше далеч по-истинско, по-живописно, отколкото кръщене в някоя друга църква...

Грушенка - ...А имам лични впечатления от един поп от Св. Георги Софийски, толкова благ, симпатичен, смирен...

crazy chick - Имам много добри впечатления от това място, главно заради отец Любо, който дълги години служеше там.


Защо вие, които по някакъв начин сте свързани с църквата, повтаряте все едно и също? Никой никъде не е споменавал, че съпрузите ви не заслужават възнаграждение! Коментираме нещо съвсем друго, а вие го приемате лично. За мен е интересно и полезно да чуя вашата гледна точка, сигурна съм и за останалите, но нека не казваме на черното бяло. Точно вие, като запознати, би трябвало да сте по-наясно и от нас с проблемите на църквата - отричайки ги, само задълбочавате неверието на хората. Всеки тук е посочил конкретни факти кога и къде се е сблъскал с нередност - нима лъже?? Дайте положителни примери, избройте църкви и имена на свещеници... но не ни нападайте - знаете, че няма защо.



# 113
  • Мнения: 1 134
Точно вие, като запознати, би трябвало да сте по-наясно и от нас с проблемите на църквата - отричайки ги, само задълбочавате неверието на хората. Всеки тук е посочил конкретни факти кога и къде се е сблъскал с нередност - нима лъже?? Дайте положителни примери, избройте църкви и имена на свещеници... но не ни нападайте - знаете, че няма защо.

Не можем. Не е редно. Това не е християнско. Православието е много различно от всички други вероизповедания - то не се гордее, не се хвали, не се изтъква, не задължава, не налага нищо... Подписът ми до голяма степен го характеризира, защото основата на нашата вяра е именно любовта.
Не ви нападаме, но истински вярващия православен човек, се амбицира от трудностите и неправдите. Не се предава. Не се отказва от вярата си. Никога няма да се откаже да кръсти децата си, например. Но само, ако разбира смисълът на това го иска с цялото си сърце и душа.
Затова ни е думата... Усилете вярата си, пък останалите неща сами ще се наредят и ще срещнете хората, които трябва.

# 114
  • Мнения: 1 547
Не можем. Не е редно. Това не е християнско. Православието е много различно от всички други вероизповедания - то не се гордее, не се хвали, не се изтъква, не задължава, не налага нищо... Подписът ми до голяма степен го характеризира, защото основата на нашата вяра е именно любовта.
Не ви нападаме, но истински вярващия православен човек, се амбицира от трудностите и неправдите. Не се предава. Не се отказва от вярата си. Никога няма да се откаже да кръсти децата си, например. Но само, ако разбира смисълът на това го иска с цялото си сърце и душа.
Затова ни е думата... Усилете вярата си, пък останалите неща сами ще се наредят и ще срещнете хората, които трябва.

  bouquet

# 115
  • Мнения: 642
Има си свещеници и свещеници, но както е обичайно тук по форумски - всички се слагат под 1 знаменател - така е много по-удобно да ги оплюем, нали?

И защо реши така? Ако си чела внимателно темата, щеше да видиш:

Alabala - ...В църквата в която кръстихме малкият няма такива неща.... ритуалът се извърши както трябва...

Lennie - ...затава пък свещеника на квартала ни е сред най-познатите и най-почитани хора... доста прави за хората. непрекъснато организира какво ли не. от неделни училища, до екскурзии за малките...

Lioness - ...Там сме кръстени и аз и сина ми и ви гарантирам, че кръщенето беше далеч по-истинско, по-живописно, отколкото кръщене в някоя друга църква...

Грушенка - ...А имам лични впечатления от един поп от Св. Георги Софийски, толкова благ, симпатичен, смирен...

crazy chick - Имам много добри впечатления от това място, главно заради отец Любо, който дълги години служеше там.


Защо вие, които по някакъв начин сте свързани с църквата, повтаряте все едно и също? Никой никъде не е споменавал, че съпрузите ви не заслужават възнаграждение! Коментираме нещо съвсем друго, а вие го приемате лично. За мен е интересно и полезно да чуя вашата гледна точка, сигурна съм и за останалите, но нека не казваме на черното бяло. Точно вие, като запознати, би трябвало да сте по-наясно и от нас с проблемите на църквата - отричайки ги, само задълбочавате неверието на хората. Всеки тук е посочил конкретни факти кога и къде се е сблъскал с нередност - нима лъже?? Дайте положителни примери, избройте църкви и имена на свещеници... но не ни нападайте - знаете, че няма защо.


Хубаво е, че си отсяла положителните мнения. Да, четох ги, преди още да ги цитираш. Болшинството обаче е на друго мнение.
Ясно ми е, че всеки се е сблъсквал с някаква нередност. Но въпросът дали да има "тарифи" за църковните ритуали или не, просто не е коректен. Таксите са факт, както е и факт, това, че вече дадохме примери за свещеници, които не взимат такси на хора в затруднено положение. Какво повече може да се каже? Не бих писала нито имена на свещеници, нито на храмове - некоректно е!

а вие го приемате лично.
Е, извинявай, как да не го приемаме лично - нали става въпрос за свещениците като цяло, а нашите съпрузи са такива - ние пък - техни половинки. Разбира се, че го приемам лично, макар много да се чудих дали да се включа в тази тема. Отдавна съм се отказала да пиша във форума по църковни въпроси.

# 116
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
secretgarden в крайна сметка в коя църква ще направите кръщенето?


Ние кръстихме детето в Лопушанския манастир при отец Георги......според мен страхотен човек, който си знае интереса

Общи условия

Активация на акаунт