Може ли да се премине от платено обучение на такова по държавна поръчка?

  • 3 582
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, тази година съм студент и се чудя, ако не ми стигне бала дали да запиша платено обучение, може ли след първата година да мина на държавна поръчка , или веднъж като го почна платено трябва така да го завърша и ако не ме приемат по-добре да изчакам догодина?

# 1
  • Мнения: 782
Доколкото съм наясно, мисля че не може, защото дистанционното обучение е и доста различно, например изпитите не са еднакви със студентите от редовното. Но най-добре звънни в администрацията и питай, понеже зависи и от университета. Още повече, че напоследък се борят за всеки студент и може и да правят повече компромиси.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 818
до колкото знам не може

# 3
  • Мнения: 12 622
Наистина, питай в университета. Логично е да не може, но ти питай все пак.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 36 467
Мисля, че не може. Иначе много студенти с нисък бал ще записват платено първия семестър за престижна специалност, а после ще минават държавна. Тогава защо се трепят да учат за висок успех останалите?

# 5
  • Мнения: 14 662
Не може. За държавна поръчка трябва да си се явил успешно на конкурс - КСК - дали с матури, изпит или по документи. Досега не съм чула да има и междинни конкурси за вече записали. А и държавата да не е луда да почне изведнъж да дава пари, щом веднъж са й спестени.

# 6
  • Русе
  • Мнения: 7 765
Абсолютно и категорично може, стига да има места. Два примера имам от тази година.
"Моят" Уни няма навика да предлага държавна поръчка, въпреки че има места. Набутва студентите един вид. Едната позната започна предната година платена Педагогика с близо 1000 лв такса, а после случайно се оказало, че има свободни държавни места. След цяла седмица висене при декана, й одобрили молбата и втория семестър вече беше държавна.
Другата - от моята група. След втори курс с нея се прехвърлихме в друга специалност, а тя смени и поръчката.

Така, че може. Въпросът е в конкретната канцелария колко са "навити" да съдействат.

# 7
  • Мнения: 5
Здравейте, тази година съм студент и се чудя, ако не ми стигне бала дали да запиша платено обучение, може ли след първата година да мина на държавна поръчка , или веднъж като го почна платено трябва така да го завърша и ако не ме приемат по-добре да изчакам догодина?



Много благодаря за отговорите Ви , сега ще опитам и аз да съм Ви полезен!
Ще кандидатствам дентална медицина и конкретно за нея разбрах, че МОЖЕ, просто трябва да се държат отново кандидатстудентски изпити и да се изкара висок бал в такъв случай,ако се класирате може безпроблемно да се преместите на държавна поръчка!

# 8
  • Мнения: 2
За кой университет става въпрос? До колкото знам за МУ Варна тази беше последната възможна година с преместването.

# 9
  • Мнения: 1 595
Абсолютно и категорично може, стига да има места. Два примера имам от тази година.
"Моят" Уни няма навика да предлага държавна поръчка, въпреки че има места. Набутва студентите един вид. Едната позната започна предната година платена Педагогика с близо 1000 лв такса, а после случайно се оказало, че има свободни държавни места. След цяла седмица висене при декана, й одобрили молбата и втория семестър вече беше държавна.
Другата - от моята група. След втори курс с нея се прехвърлихме в друга специалност, а тя смени и поръчката.

Така, че може. Въпросът е в конкретната канцелария колко са "навити" да съдействат.
А как се проверява дали има свободни места държавна поръчка? 🤔

# 10
  • Русе
  • Мнения: 7 765
В Каценларията на Факултета. Или ако знаете, че някой от държавната е прекъснал...

Общи условия

Активация на акаунт