Подготовка на гърдите за кърмене

  • 1 741
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 273
Аз скоро ще влизам в 9-я и от няколко дни започнах да се мажа с "Гармастан". От приятелки знам, че наистина има ефект.

# 16
  • Мнения: 430
Допреди известно време в специализираната литература по въпросите на кърменето, препоръчваха на бъдещата майка, още от средата на бременността да започне да прави фрикции на зърната с влажна и груба кърпа и да ги маже с различни мехлеми, най-често на ланолинова основа. Напоследък, обаче, специалистите препоръчват точно обратното - гърдите да не се третират с нищо и по никакъв начин по време на бременно стта. Причините за това са няколко:
1. При чест масаж на гърдите, особено на зърната, могат да се появят контракции, вследствие на хормоналния прилив и, макар и рядко, би могло да се стигне до аборт или преждевременно раждане.
2. По време на бременността, пак под влияние на различни хормони, зърната се уголемяват и върху тях и върху ареолите се натрупва специален мазен слой, който ги предпазва от изсушаване и играе ролята на споменатите мехлеми. Затова се препоръчва и да се избягва миенето със сапун. Най-добре е, ако се мажат, това да се прави с вит. Е-съдържащи естествени субстанции, като напр. масло от пшеничен зародиш.
3. Интензивните фрикции с груба материя, вместо да загрубят гърдите, претриват горния им слой, в резултат на което се получават рагади, много по-често.
4. Охлузванията и нацепванията (рагадите) на зърната при кърмачките, се получават най-вече от неправилно слагане на бебето на гърда, което би трябвало да се обяснява във всеки родилен дом.

Аз ги търках, търках, ама нямаше кой да ми каже, че бъркам и се сдобих с чуднички нацепвания в началото. Добрата новина е, че всичко минава бързо и после остава само удоволствието от гушкането на цокащия бебок passifier

# 17
  • Мнения: 1 753
Цитат на: Zareto
Здравейте. В 24 г.с. съм. Бихте ли ме посъветвали от кой месец трябва да започна да подготвям гърдите за кърмене? И в какво се изразява тази позготовка - мазане...? Благодаря ви!


Аз не съм си подготвяла гърдите за кърмене. Естествено е да те болят в първите няколко дена от кърменето. Имаше мами, които си бяха обтривали зърната и тях ги болеше още повече... Това, което можеш да направиш е 1-2 седмици преди раждането да си мажеш зърната с Гармастан. След като започнеш да кърмиш трябва много да се грижиш за гърдите си - от цедене на кърмата до мазане на зърната. Има още едно мазило, което според мен е по-хубаво, но е и по-скъпичко - казва се Лансинох. Трябва след всяко кърмене да си измиваш зърната (само с вода) и след това да си ги мажеш с нещо. Оставяш ги малко на въздух да "подишат" и чак тогава си слагаш сутиен. Това трябва да го правиш всеки път - и ти гарантирам, че до 1-2 седмици след раждането кърменето ще ти доставя удоволствие, а не болка. А и още нещо важно - не оставяй бебето да суче повече от 20тина минути - максимум половин час.
В никакъв случай обаче не си дразни зърната докато си бременна - това предизвиква контракции!!!!

Ами това е. Успех и не се шашкай!  Grinning

# 18
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: albenadi
Трябва след всяко кърмене да си измиваш зърната (само с вода) и след това да си ги мажеш с нещо.

Не е нужно, даже е нежелателно, зърната да се измиват, дори само с вода. Нещо повече, при рагади се препоръчва след кърмене зърното да се намаже с няколко капки кърма и да се остави да изсъхне така.
Не е нужно и превантивно да се маже с някакъв крем, дори лансинох. Най-важно е правилното позициониране на бебо на гърдата. В случай на разраняване на зърната - лансинох.
Преди раждане е добре да се провери дали зърната не са плоски или вдлъбнати и в случай, че са, да се носят специални коректори (щитове) за зърна. В бг има на чико и авент.

Общи условия

Активация на акаунт