Редно ли е учителят да постъпва така?

  • 6 258
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 280
Здравейте, минаха матурите и по информационни технологии изкарах оценка 6 с почти максимален брой точки ,през цялата година учителката ми беше писала предимно тройки като оценки и сега накрая ми написа 5 за срока. Дилемата е там, че нейният любимец изкара доста малко точки на матурата, а тя му писа отново 6.Въпросът ми е, редно ли е това ? Просто се чувствам ощетена по този начин.

# 1
  • Мнения: 6 587
Срочните и годишни оценки не са обвързани с резултатите от ДЗИ и НВО, а с текущите оценки.

Последна редакция: чт, 24 юни 2021, 20:13 от Biserka_a

# 2
  • Мнения: 35 961
яви се на повишителен, ако си сигурна в знанията си
иначе да - има цялото право на света да ти напише колкото прецени особено, ако имаш основно тройки през цялата година
дилема няма за никого, не знаеш значението на думата

# 3
  • Мнения: 280
яви се на повишителен, ако си сигурна в знанията си
иначе да - има цялото право на света да ти напише колкото прецени особено, ако имаш основно тройки през цялата година
дилема няма за никого, не знаеш значението на думата

Добре де, но нали оценка се пише за знания, реално след като имам максимален брой точки знам достатъчно. Просто явно тя си е действала, както и е кеф ......


знам значението на думата дилема, но това не е по темата

Последна редакция: чт, 24 юни 2021, 18:26 от mimi_zl

# 4
  • Мнения: 774
Матурите нямат нищо общо с информационни технологии.Зависи колко имаш 1 срок и колко имаш 2 срок?

# 5
  • Мнения: 6 587
Има си наредби за оценяването. Пак казвам, рузултатите от ДЗИ и НВО не са обвързани със годишни/ срочни оценки.
Ако си недоволен/ а от оценката, подаваш заявление и се явяваш на изпит за повишаване.

# 6
  • Мнения: 280
Матурите нямат нищо общо с информационни технологии.Зависи колко имаш 1 срок и колко имаш 2 срок?

Как да нямат общо, тогава за какво са тези матури? Първи срок имам 3,  втори 5 благодарение на матурата. Аз нямам голям проблем с петицата, просто не е редно на ученик да се пишат 3ки, а на матура да изкарва 6.Това показва много.

# 7
  • Мнения: 35 961
за неправилно оценените или нехаресващите оценката си има възможност за повишителен изпит - пред комисия докаваш, че можеш повече отколкото си получила и всичко е наред, може дори шестица за годината да имаш

# 8
  • Мнения: 21 455
Не е редно, точките от НВО не се преобразуват в оценки и не се вписват като такива.
Но пък винаги можеш да й благодариш, че е игнорирала Наредба 11 и е взела предвид резултат, който по никакъв начин не би трябвало да повлияе върху годишната ти оценка.

# 9
  • Мнения: 13
mimi_zl, би трябвало да се срамува от себе си тази жена...
Няма да я нарека учителка...
Сблъскваме се постоянно с такава некоректност от т. нар. компетенции...
Да не говорим, че на НВО изчакаха да видят децата какви оценки ще получат и имаха наглостта да ги напишат същите оценки за годишна оценка, като нямат никакво право да ги питат за оценките от НВО.
Накараха ги да си напишат точките писмено и да им ги изпратят...
Правят хората на шматки...

# 10
  • Мнения: 6 587
Не разбрах. От какво трябва да се срамува учителката в конкретния случай?

# 11
  • Мнения: 25 605
Как да нямат общо, тогава за какво са тези матури? Първи срок имам 3,  втори 5 благодарение на матурата. Аз нямам голям проблем с петицата, просто не е редно на ученик да се пишат 3ки, а на матура да изкарва 6.Това показва много.

Какво точно показва? Че цяла година си подценявала предмета, накрая си се стегнала и си решила един тест за 6? Ами това показва – един тест за 6, през останалото време – както дойде.
И дори няма и да намеквам, че тази шестица може да е от преписване. За принципа го споменавам само. Защото някои успяват да препишат на матурите, факт.
Стягай се догодина и учи системно, за да няма повече подобни изненади.

# 12
  • Мнения: 46 514
Ами... случва се. Може и да не си успяла да покажеш знанията си, може и наистина да е лично отношение. Учителите и те са хора, имат си любимци, имат си и такива, които не са им симпатични. Че не е редно, не е, но такъв е животът. Тепърва и в работата ще се сблъскваш с лични сипатии Simple Smile Ако се чувстваш ощетена, яви се за повишаване, както те посъветваха.

Скрит текст:
Едно време учителката ми по литература се беше заяла с мен и колкото и да учех ми пишеше 3 и 4.
Аз бях много прилежен ученик и не можех да си представя да имам подобни оценки. 2 години си скъсах задника от учене, но нищо не можах да променя. Третата просто се отказах и спрях да уча, уби ми цялото желание (оценките ми се запазиха Bowtie).
По мое време матурата не беше задължителна, само ако имаш под 5, съответно останах на матура. Падна ми се абсолютно непознато стихотворение, вече не помня какво трябваше да пишем по него, но си го прочетох, написах какво мисля и имам петица.

И преди съм разказвала за учителката ми по Биология (възрастна, след пенсия). Все ме гледаше лошо и ме препитваше всеки час. Но тя поне беше обективна и имах само шестици. Прибира се майка ми от една родителска среща и разказва, че след нея я дръпнала настрана и ѝ се скарала - как може да ми разрешават да се боядисвам на тези години (в гимназията бях). Майка ми обяснила, че това е естественият цвят на косата ми Rolling Eyes след този разговор престана да ме вдига всеки час Laughing
Та, понякога може да има и конкретна причина, която даже няма да ни мине през ума, но за тях си е основателна...

# 13
  • Мнения: 280
Как да нямат общо, тогава за какво са тези матури? Първи срок имам 3,  втори 5 благодарение на матурата. Аз нямам голям проблем с петицата, просто не е редно на ученик да се пишат 3ки, а на матура да изкарва 6.Това показва много.

Какво точно показва? Че цяла година си подценявала предмета, накрая си се стегнала и си решила един тест за 6? Ами това показва – един тест за 6, през останалото време – както дойде.
И дори няма и да намеквам, че тази шестица може да е от преписване. За принципа го споменавам само. Защото някои успяват да препишат на матурите, факт.
Стягай се догодина и учи системно, за да няма повече подобни изненади.

Аз не съм преписвала и на матурата няма само тест, а и практическа задача, която бе сложна и дълга!

# 14
  • Мнения: 13
mimi_zl, говори с родителите си и търси съвет от тях.
Тук едва ли ще го намериш.
Само ще си изгубиш времето.
От чужди хора не очаквай съчувствие.
Всичко добро ти желая!

# 15
  • Мнения: 25 605
Аз не съм преписвала и на матурата няма само тест, а и практическа задача, която бе сложна и дълга!

О, изобщо не твърдя, че си преписала – даже уточних, че няма да правя и намеци даже.
Но за ниски (според теб) оценки все има някакво основание. Дали дисциплина, дали недостатъчно старание, дали нещо друго... Ето, по-горе споменаха за цвят на косата. От учители съм чувала признания, че са склонни да завишат оценка на ученик, който много се старае, но е с недостатъчни възможности, и да понижават оценка на такъв, който има големи възможности, но не ги използва, мързи го да гледа, дори и такива, които си позволяват да саботират часа на въпросния учител.
Да, субективни са оценките в училище. Свиквайте! Защото утре няма да имате учители, а шефове – много по-субективни от днешните ви учители.
Училището е такова в най-буквалния смисъл. Подготвя ви за живота.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
За коя матура става въпрос? На 7 клас резултатите не са излезли, а на 12 клас вече раздадоха дипломите.

# 17
  • Мнения: 280
За коя матура става въпрос? На 7 клас резултатите не са излезли, а на 12 клас вече раздадоха дипломите.

10 резултатите излязоха онзи ден по дигитални компетентности

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тестът и практическата задача на НВО по дигитални компетентности не е върху материала от 10 клас, има малко, но не е всичко.
Срочната оценка е за материала от 10 клас, точките от НВО са за компетенциите изобщо. В десети клас се учат някои неща, върху които явно не си показала достатъчно знания - например алгоритъм, циркулярно писмо, макроси, формуляри - тези повечето ги нямаше на теста. А практическата задача беше презентация или текстов документ.

Като цяло забелязвам, че се опитваш да прехвърлиш вината върху учителите ти, по математика не ти обяснили, по БЕЛ нещо друго беше...
Но пък активно се включваш в темите за манилюр и интимни отношения...

# 19
  • Мнения: 5 139
Съгласна съм с bubanka - дилема е, когато си изправен между два избора, всеки със своите противоположни доводи и  различни последици. Т.е. имаш две противоположни възможности. Аз тук не виждам дилема. Виж, драма има.

Това колко имаш на матурата си е съвсем отделна оценка. Реално, ако на контролни и изпитвания през годината си имала да речем само 3 и 4 е по-скоро въпрос защо ти е писала 5 за срока. Ако твоя съученик е имал само 5 и 6 през годината разбира се, че ще получи 6, дори да има 4 на НВО, защото оценките нямат общо една с друга. Поне по мое време оценката беше средно аритметично от конролни, изпитвания и т.н. Ако имаш 5, 5, 6 можеш да преговаряш да те изпитат за още една оценка и да се бориш за 6. Ако имаш 3, 3, 4 и ти пишат 5 има нещо гнило и драматично.

Вече е съвсеееем отделен въпрос как те оценяват в училище и на НВО с такава разлика и бих се допитала до комисия в този случай.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
Да не говорим, че под 5 може да се разбира и 4,50 и 5,40. Ако имаш примерно оценки 3,50; 3,80; 4,50; 4,50 това за мен си е чисто 4, въпреки, че ученикът си ги смята 4; 4; 5; 5.

# 21
  • Мнения: 1 789
Да, може да се напише петица като годишна оценка, а да има шестица на НВО, до една еденица разлика е напълно приемливо.
Оценяването в училище не е само върху знания, но и върху умения, нагласи и поведение, тъй като в длъжността на учителя се изисква учебно-възпитателен процес. Ако ученикът има лоша дисциплина, това е нормално да повлияе.

# 22
  • Мнения: 280
Да, може да се напише петица като годишна оценка, а да има шестица на НВО, до една еденица разлика е напълно приемливо.
Оценяването в училище не е само върху знания, но и върху умения, нагласи и поведение, тъй като в длъжността на учителя се изисква учебно-възпитателен процес. Ако ученикът има лоша дисциплина, това е нормално да повлияе.

И умения имам, и правилни нагласи имам, и поведение имам. Но не ме разбирайте погрешно, аз не се дразня на госпожата кой знае колко нито път петицата  ми е чаак такъв проблем ,просто аз ако бях учител, щях да нанеса оценка 6. Боря се за бъдещето си, гоня целите си ,търся справедливост, а не я получавам. Толкова ли греша?


И разбира се, че ще вземам отношение и по други теми тук във форума, смятам че и аз имам какво да кажа .

# 23
  • Мнения: 21 455
Каква справедливост конкретно за това НВО? Точките от него не се преобразуват в оценки и нямат никакво значение за срочната и годишната оценка. Щом си изкарала над 60 процента от максимално възможния брой точки, ще ти впишат в удостоверението ниво  в съответствие с Европейската референтна рамка за дигиталните компетентности. Вече няколко пъти беше написано. Щом се чувстваш толкова подготвена, защо не подаде заявление за явяване на изпит за промяна на окончателна оценка?

# 24
  • Мнения: 1 789
Поискай повишаване на оценката чрез изпит, има такава процедура. Иначе разбирам твоите съображения, аз също съм се борила за оценка, всеки час съм молила за изпитване, но това не е било в края на годината, а през цялото време. Сега остава само да поискаш изпит за повишаване. А догодина да помислиш за това своевременно, за да не се стига до тук.
Оценките са грижа основно на учениците, учителите не могат да ги променят и това да е справедливо, учениците ги повишават чрез знания. Още след тройката е редно да помолиш за изпитване.

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 10:19 от amonqk

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...

И умения имам, и правилни нагласи имам, и поведение имам. Но не ме разбирайте погрешно, аз не се дразня на госпожата кой знае колко нито път петицата  ми е чаак такъв проблем ,просто аз ако бях учител, щях да нанеса оценка 6. Боря се за бъдещето си, гоня целите си ,търся справедливост, а не я получавам. Толкова ли греша?
...
Като се бориш за бъдещето си и гониш цели, защо удобно подминаваш предложенията да се явиш на изпит за повишаване на оценка? Нали имаш много знания, покажи ги и ще имаш желаната оценка.
Ти, ако беше учител, щеше да имаш освен ученици, които да оценяваш, още други хора, които да следят работата ти и те ще ти държат сметка, защо при тройки си оформила шестица, ще те проверят и т.н. Та, щом твърдиш, че имаш знания и не си успяла през срока да ги покажеш, че да ти оформят подходяща оценка, имаш шанс да я промениш. Ти си на ход, не учителят.

# 26
  • Мнения: 280
...

И умения имам, и правилни нагласи имам, и поведение имам. Но не ме разбирайте погрешно, аз не се дразня на госпожата кой знае колко нито път петицата  ми е чаак такъв проблем ,просто аз ако бях учител, щях да нанеса оценка 6. Боря се за бъдещето си, гоня целите си ,търся справедливост, а не я получавам. Толкова ли греша?
...
Като се бориш за бъдещето си и гониш цели, защо удобно подминаваш предложенията да се явиш на изпит за повишаване на оценка? Нали имаш много знания, покажи ги и ще имаш желаната оценка.
Ти, ако беше учител, щеше да имаш освен ученици, които да оценяваш, още други хора, които да следят работата ти и те ще ти държат сметка, защо при тройки си оформила шестица, ще те проверят и т.н. Та, щом твърдиш, че имаш знания и не си успяла през срока да ги покажеш, че да ти оформят подходяща оценка, имаш шанс да я промениш. Ти си на ход, не учителят.

Аз съм си предприела мерки.Учителите в днешно време просто не са това ,което са били.

# 27
  • Мнения: 6 587
Тоест, ще се явиш на изпит за повишаване на оценката?

# 28
  • Мнения: 35 961
много знаеш какво са били учителите едно време Grinning

# 29
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
При условие ,че си имала само тройки,една шестица не оправя нещата.И това,че ти е писала 5  е много добър вариант .
А ти вместо да си доволна,че оценката е 5,а не 4 ,гледаш в чуждата паничка.Казваш,че на другото дете тя е писала отново 6...значи не е първата шестица.
Не можеш да имаш срочна или годишна  оценка 6,след като цяла година си редила тройките...
Ако наистина се стараеш , гониш цели и искаш да се бориш за бъдещето си,тогава защо допусна да получаваш тройки?Защо чак накрая се стегна?

Последна редакция: нд, 27 юни 2021, 10:41 от -veni-

# 30
  • Мнения: 280
При условие ,че си имала само тройки,една шестица не оправя нещата.И това,че ти е писала 5  е много добър вариант .
А ти вместо да си доволна,че оценката е 5,а не 4 ,гледаш в чуждата паничка.Казваш,че на другото дете тя е писала отново 6...значи не е първата шестица.
Не можеш да имаш срочна или годишна  оценка 6,след като цяла година си редила тройките...
Ако наистина се стараеш , гониш цели и искаш да се бориш за бъдещето си,тогава защо допусна да получаваш тройки?Защо чак накрая се стегна?

Не съм се стягала, винаги съм си знаела толкова, колкото си знам . Няма значение, вече че ми е писала 5, така или иначе съм с най-висок резултат и това ще ми се впише в дипломката. Доволна съм от себе си, а от учителката изобщо, защото съм си самоука ....но това е друга тема.Аман от глупави учители хахахаха

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Радвай се, че учителката ти е подарила оценка, която не заслужаваш!  Трябвало е да ти остави оценката, която заслужаваш според резултатите, а не да ти прави подаръци. Нямаш никакви основания да недеволстваш. Имаш късмет и че не учиш по западняшки системи, в които има точно определени проценти, които формират крайната оценка и автоматично те отрязват, ако не достигаш минимума.

# 32
  • Мнения: 280
Кой е глупав човек?
Колко повече заслужаваш? Като заслужаваш повече, можеш да се явиш за повишаване на оценката. Така се прави - тогава доказваш, че заслужаваш повече.

Накратко каквото съм показала на изпита това да ми се внесе като годишна оценка. Така или иначе ще се внесе и ще получа сертификат за почти максималния си брой точки. Чаках този момент цяла година ..... и успях

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Тогава от какво се оплакваш? Получила си точно това, което си искала.

# 34
  • Мнения: 6 587
Щом ти е важен само сертификатът и си успяла, за какво е драмата?🙂
Ако смяташ, че си подготвена за 6, можеш да се явиш на изпит за повишаване на оценката, но тогава автоматично губиш 5- та, и каквото изкараш, такова остава като резултат.

# 35
  • София
  • Мнения: 30 142
Аз пък съм с друго усещане. Няма как да се стегне за един тест само. Просто учителката вероятно действа по симпатии. Такива, за съжаление, с лопата да ги ринеш. Има и страшно свестни учители, но има и точно като описаната. Като слушам какви дивотии се вършат- подаръчета, услуги и детето е с 6-ца, но без знания. И обратен вариант- деца със знания, но с ниски оценки, защото учителят реши ли да им търси цаката, ще я намери. Тенденциозно отношение, но аз на мястото на авторката не бих се занимавала изобщо. За съжаление ѝ предстоят доста подобни "срещи" в ежедневието и в работната среда след време.

# 36
  • Мнения: 280
Аз пък съм с друго усещане. Няма как да се стегне за един тест само. Просто учителката вероятно действа по симпатии. Такива, за съжаление, с лопата да ги ринеш. Има и страшно свестни учители, но има и точно като описаната. Като слушам какви дивотии се вършат- подаръчета, услуги и детето е с 6-ца, но без знания. И обратен вариант- деца със знания, но с ниски оценки, защото учителят реши ли да им търси цаката, ще я намери. Тенденциозно отношение, но аз на мястото на авторката не бих се занимавала изобщо.

Много благодаря за адекватния коментар . Аз няма да се занимавам повече, защото съм показала каквото е трябвало и това за мен е достатъчно . Пък и реално погледнато матурата е дооста трудна и включва тест и практическа задача ,за да изкараш 6, трябва да имаш знания не само от 10 клас ами и от други години(за всички, които си мислят, че тази оценка не значи и не показва нищо)

# 37
  • София
  • Мнения: 30 142
Скрит текст:
Аз пък съм с друго усещане. Няма как да се стегне за един тест само. Просто учителката вероятно действа по симпатии. Такива, за съжаление, с лопата да ги ринеш. Има и страшно свестни учители, но има и точно като описаната. Като слушам какви дивотии се вършат- подаръчета, услуги и детето е с 6-ца, но без знания. И обратен вариант- деца със знания, но с ниски оценки, защото учителят реши ли да им търси цаката, ще я намери. Тенденциозно отношение, но аз на мястото на авторката не бих се занимавала изобщо.

Много благодаря за адекватния коментар . Аз няма да се занимавам повече, защото съм показала каквото е трябвало и това за мен е достатъчно . Пък и реално погледнато матурата е дооста трудна и включва тест и практическа задача за да изкараш 6, трябва да имаш знания не само от 10 клас ами и от други години(за всички които си мислят, че тази оценка не значи и не показва нищо)
Карай напред и я забрави учителката. Да се оправя.
Както казах вече, за съжаление те очаква подобна "справедливост" и в живота. Това е положението.
Скрит текст:
Върна ме години назад към учителката ми по математика. Жената беше самотна майка и изобщо не ѝ дремеше какво се случва в класната стая. Не я упреквам, гледаше да си отгледа децата. И там се действаше на принципа услуга, подарък, подмазване. Понеже моите родители не са по милите очи, вместо да дават подаръци, ме записаха на частни уроци, защото видяха, че с нейното преподаване само няма да стане. Тя изобщо нямаше хабер кой на какво ниво е. На изпитите след 7кл ги разбих с оценки. Влязох в езиковата гимназия по първо желание с космически бал за времето си. И досега като ме срещне случайно учителката (живее близо до жилището на родителите ми), навежда глава, а аз съвсем приятелски се усмихвам и казвам "здравейте, г-жо!".

Последна редакция: нд, 27 юни 2021, 12:17 от missence

# 38
  • Мнения: 22 867
Скрит текст:
Кой е глупав човек?
Колко повече заслужаваш? Като заслужаваш повече, можеш да се явиш за повишаване на оценката. Така се прави - тогава доказваш, че заслужаваш повече.

Накратко каквото съм показала на изпита това да ми се внесе като годишна оценка. Така или иначе ще се внесе и ще получа сертификат за почти максималния си брой точки. Чаках този момент цяла година ..... и успях

Аз пък друго усещане имам. Точките от НВО не се преобразуват в оценки и не се вписват като такива. А авторката пише, "Така или иначе ще се внесе и ще получа сертификат за почти максималния си брой точки. Чаках този момент цяла година ..... и успях". Стана ми интересно как така успя?

# 39
  • Мнения: 280
Скрит текст:
Кой е глупав човек?
Колко повече заслужаваш? Като заслужаваш повече, можеш да се явиш за повишаване на оценката. Така се прави - тогава доказваш, че заслужаваш повече.

Накратко каквото съм показала на изпита това да ми се внесе като годишна оценка. Така или иначе ще се внесе и ще получа сертификат за почти максималния си брой точки. Чаках този момент цяла година ..... и успях

Аз пък друго усещане имам. Точките от НВО не се преобразуват в оценки и не се вписват като такива. А авторката пише, "Така или иначе ще се внесе и ще получа сертификат за почти максималния си брой точки. Чаках този момент цяла година ..... и успях". Стана ми интересно как така успя?




С голям мерак. Резултатите от матурата тази година са в проценти и в дипломата ми ще се внесат тези проценти, което мен лично ме удовлетворява и радва. И двойка да ми беше написала даскалицата, пак тези проценти щяха да са факт неоспорим .
Цяла година ме прецакваше въпросната учителка и накрая и показах коя съм и какво мога. Доволна съм.
Извинявам се за израза прецакваше!

# 40
  • София
  • Мнения: 30 142
Авторката, ако е читава, ще пробие напред без значение, дали това, което описва е истина. Тя си знае най-добре. В общия случай учителката по този или онзи предмет не може да спъне един кадърен човек, ако той наистина е такъв.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
За каква диплома говориш? Последно, кой клас си?

# 42
  • Мнения: 21 455
Десети. Удостоверение за завършен първи гимназиален етап. И процентите, и окончателната оценка по ИТ ще присъстват в него.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
Въпросът ми е към момичето.

# 44
  • Мнения: 3 308
Значи си умно момиче, което ме навежда на мисълта че ниските ти оценки са заради отсъствия. Ако това е причината, не очаквай много симпатии от учители, като не им уважаваш предмета и те няма да те уважават. Казвам го защото аз бях такъв ученик и имах подобни ситуации.
Сега вече кое колко е честно е друг въпрос. Не знам каква е ситуацията при теб, но обикновено като всички други са виновни на някой, нещо се премълчава.

# 45
  • Мнения: 280
Значи си умно момиче, което ме навежда на мисълта че ниските ти оценки са заради отсъствия. Ако това е причината, не очаквай много симпатии от учители, като не им уважаваш предмета и те няма да те уважават. Казвам го защото аз бях такъв ученик и имах подобни ситуации.
Сега вече кое колко е честно е друг въпрос. Не знам каква е ситуацията при теб, но обикновено като всички други са виновни на някой, нещо се премълчава.

Била съм във всеки час ....но не съм особено прилежна

# 46
  • София
  • Мнения: 30 142
Скрит текст:
Значи си умно момиче, което ме навежда на мисълта че ниските ти оценки са заради отсъствия. Ако това е причината, не очаквай много симпатии от учители, като не им уважаваш предмета и те няма да те уважават. Казвам го защото аз бях такъв ученик и имах подобни ситуации.
Сега вече кое колко е честно е друг въпрос. Не знам каква е ситуацията при теб, но обикновено като всички други са виновни на някой, нещо се премълчава.
Еми, при мен беше подобна ситуация преди много години. Отличничка, без отсъствия и т.н., но не отговорих на критериите за услуги и подаръци. И стана нейната дума, че не съм за 6-ца, с/у моята. Подадох си молба за комисия (тогава така се казваше), явих си се като пич и си изкарах 6-ца. Завърших с пълна 6-ца и влязох в езикова гимназия с бал 23.50 (при макс. бал 24).

т.е. горният извод не е много правилен.

# 47
  • Мнения: 3 308
За това казах обикновено, не винаги. Ясно ми е че има изключения.
Да не си особено прилежен не е основателна причина за оценки 3 през цялата година. Вече зависи какво точно има предвид под "прилежна". Ако смяташ че си ощетена има към кого да се обърнеш, говори първо с родителите си, но бъди сигурна че им казваш цялата истина.

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Щом не си била особено прилежна какво очакваш? Сигурно да ти подари шестицата като награда за мързел?

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А по математика и БЕЛ какво стана? Как са точките там?

# 50
  • Мнения: 280
А по математика и БЕЛ какво стана? Как са точките там?

по бел 45,5 от 50
по мат не се справих отлично, защото не ми се отдава, иначе там където мога съм отлична

# 51
  • Мнения: 774
По БЕЛ и Математика за 10кл.НВО не са ли по 100 максимално?

# 52
  • Мнения: 6 587
Не, за НВО 10 - ти клас са 50.

# 53
  • Мнения: 1 408
    mimi,
Не знам какво се правят на ощипани госпожици тези, които ти отговарят на 4 страници! Учителите са и винаги са били пристрастни! Аз съм била пълен зубър, на всяко контролно 6, давам да препише на приятелка, на нея 3 или 4 е оценката. С дъщеря ми аналогична ситуация след 20 години. Теми на дъщеря ми, оценени с 6 представени от брат й след 2 години от същата госпожа оценени с 4 минус! Но понеже синът беше дивак, много го "режеха" с оценки. Аз обаче се карах с даскали, директори, до проверки от министерство сме стигали.
Никога не се оставяй да те мачкат, ако не можеш сама, помоли и родителите да ти помогнат, но справедливостта трябва да възтържествува! Успех!

# 54
  • София
  • Мнения: 30 142
    mimi,
Не знам какво се правят на ощипани госпожици тези, които ти отговарят на 4 страници! Учителите са и винаги са били пристрастни!
Скрит текст:
Аз съм била пълен зубър, на всяко контролно 6, давам да препише на приятелка, на нея 3 или 4 е оценката. С дъщеря ми аналогична ситуация след 20 години. Теми на дъщеря ми, оценени с 6 представени от брат й след 2 години от същата госпожа оценени с 4 минус! Но понеже синът беше дивак, много го "режеха" с оценки. Аз обаче се карах с даскали, директори, до проверки от министерство сме стигали.
Никога не се оставяй да те мачкат, ако не можеш сама, помоли и родителите да ти помогнат, но справедливостта трябва да възтържествува! Успех!
Абсолютно! Учител да си е призвание и евала за избора на професия, ама стана страници наред въртим въпроси, все едно не се сещаме за какво евентуално иде реч. Пристрастия има навсякъде. Авторката да върви напред и това е.

# 55
  • Мнения: 21 455
JoyJoyJoy
Ами и ние  ( ощипаните) това предложихме. Да се яви на справедлив изпит и да зареже мрънкането. Всъщност учителката е определила по-висока годишна оценка в нейна полза без да има основание, но да не го пиша за стотен път....Ако някой е имал намерение да го прочете и разбере, щеше да го направи от първия път.

# 56
  • София
  • Мнения: 30 142
JoyJoyJoy
Ами и ние  ( ощипаните) това предложихме. Да се яви на справедлив изпит и да зареже мрънкането. Всъщност учителката е определила по-висока годишна оценка в нейна полза без да има основание, но да не го пиша за стотен път....Ако някой е имал намерение да го прочете и разбере, щеше да го направи от първия път.
Ако бях аз, нямаше да се занимавам специално по този предмет. Аз се явих на справедлив изпит (тогава комисия) и буквално отвях твърденията на безпристрастната учителка, че не съм за 6-ца, но ставаше дума за математика и ми трябваше оценка за кандидатстване. До ден днешен я срещам и я поздравявам приятелски, а тя навежда глава, защо ли?

# 57
  • Мнения: 6 587
Дидева, има ли смисъл?!😀 Ощипана госпожица такава😀
Фръцццц!

# 58
  • Мнения: 21 455
Между другото, не следя твърде НВО по желание, но сега видях, че от МОН преди шест часа са споделили, че резултатите от НВО по чужд език и по информационни технологии за измерване на дигитални компетентности  вече са качени в платформата.  А темата датира от 24. юни.

# 59
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Между другото, не следя твърде НВО по желание, но сега видях, че от МОН преди шест часа са споделили, че резултатите от НВО по чужд език и по информационни технологии за измерване на дигитални компетентности  вече са качени в платформата.  А темата датира от 24. юни.
Не можах да разбера какво точно искаш да кажеш, но и нашите ученици знаеха резултатите си от ДК още миналата седмица.

# 60
  • Мнения: 280
    mimi,
Не знам какво се правят на ощипани госпожици тези, които ти отговарят на 4 страници! Учителите са и винаги са били пристрастни! Аз съм била пълен зубър, на всяко контролно 6, давам да препише на приятелка, на нея 3 или 4 е оценката. С дъщеря ми аналогична ситуация след 20 години. Теми на дъщеря ми, оценени с 6 представени от брат й след 2 години от същата госпожа оценени с 4 минус! Но понеже синът беше дивак, много го "режеха" с оценки. Аз обаче се карах с даскали, директори, до проверки от министерство сме стигали.
Никога не се оставяй да те мачкат, ако не можеш сама, помоли и родителите да ти помогнат, но справедливостта трябва да възтържествува! Успех!

И още нещо. Любимеца на учителите изкара 2ка на една от матурите и все пак отново му писаха 6 за годината, а мен кучета ме яли.....
 Благодаря за адекватните коментари на няколко от вас дами!

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
В момента единственото, което правиш е да се самонавиваш колко е несправедлив животът. Отличникът си е решил проблема, но ти твоя проблем не си го решила както трябва. Очевидно или трябва да се подмажеш, или да си прилежна и да си правиш всичко за шестица. Кой път ще избереш е твоя работа.

# 62
  • София
  • Мнения: 30 142
mimi_zl -, гледай напред! Това е просто един етап от живот, нищо повече.

# 63
  • Мнения: 280
В момента единственото, което правиш е да се самонавиваш колко е несправедлив животът. Отличникът си е решил проблема, но ти твоя проблем не си го решила както трябва. Очевидно или трябва да се подмажеш, или да си прилежна и да си правиш всичко за шестица. Кой път ще избереш е твоя работа.

И само 2ки да имам, никога няма да се подмазвам, не ми отива . Всичко ще се нареди както трябва и за мен, просто явно това не е моментът.

# 64
  • Мнения: 633
На мен ми изглежда, че претенциите ти са неоснователни. По мое време, поправете ме ако това вече не е така, срочните оценки бяха средно аритметично на всички текущи оценки. Някои преподаватели добавяха хубави оценки от олимпиади и матури като текущи, но това си беше тяхно решение и жест към някой, който е проявил старание. Не само това определя крайната оценка. Няма как ако не си си давала зор през годината и си позволила да имаш 3ки и 4ки да имаш 6ца накрая. Това не е като в университета, където на края на семестъра имаш един изпит върху целия материал и той е решаващ.

Ясно, че те дразни покровителствено отношение към някои по-симпатични на учителката лица, наистина е неприятно и нечестно. Обаче не си го обяснила никак добре и според мен начинът, по който искаш да го оправиш също изглежда несправедлив. Казаха ти вече какъв е механизмът да промениш срочната оценка, ако имаш желание. Разбира се, ти си решаваш кое е най-важно за теб, може да си избираш битките. Не е страшно, ще успееш нататък и ще бъдеш оценена, когато това е важно, стига да го искаш и да работиш за него.

# 65
  • Мнения: 1 789
    mimi,
Не знам какво се правят на ощипани госпожици тези, които ти отговарят на 4 страници! Учителите са и винаги са били пристрастни! Аз съм била пълен зубър, на всяко контролно 6, давам да препише на приятелка, на нея 3 или 4 е оценката. С дъщеря ми аналогична ситуация след 20 години. Теми на дъщеря ми, оценени с 6 представени от брат й след 2 години от същата госпожа оценени с 4 минус! Но понеже синът беше дивак, много го "режеха" с оценки. Аз обаче се карах с даскали, директори, до проверки от министерство сме стигали.
Никога не се оставяй да те мачкат, ако не можеш сама, помоли и родителите да ти помогнат, но справедливостта трябва да възтържествува! Успех!
И къде е справедливостта, когато някой преписва или не си пише сам нещо, а използва на сестра си? Справедливостта означава и честност.
Мими, по български език и литература с тази пунктуация ли получи точките си, или не се стараеш, когато пишеш в интернет?
Не се заяждам, но ако показваш едно на едно място, а различно на друго - оттам идват проблемите.
И пак повтарям, не се заяждам, съветвам те да даваш най-доброто от себе си винаги, това дисциплинира и наистина ще ти помогне в живота.

Последна редакция: чт, 01 юли 2021, 20:58 от amonqk

# 66
  • Мнения: 21 449
Здравейте, минаха матурите и по информационни технологии изкарах оценка 6 с почти максимален брой точки ,през цялата година учителката ми беше писала предимно тройки като оценки и сега накрая ми написа 5 за срока. Дилемата е там, че нейният любимец изкара доста малко точки на матурата, а тя му писа отново 6.Въпросът ми е, редно ли е това ? Просто се чувствам ощетена по този начин.

Сигурно си ощетена, но на практика тя е следвала правилата и ти е поставила средно аритметична оценка от тези през годината. Даже е можела да не взема оценката от матурите под внимание.

Трябвало е още когато ти е поставяла несправедливи оценки през първия срок да поставиш въпроса, или да го направят вашите, сега няма какво да направиш, оценките са написани и не можеш да докажеш, че към момента на поставянето им са били несправедливи..

Все пак си успяла да постигниш това, което ти е нужно, така че бъди доволна, а за следващ случай да знаеш, че проблемите се решават своевременно. Иначе ти остава само да мрънкаш постфактум. Трябва ли ти и годишната оценка за нещо? Ако е така - виж дали не можеш да се явиш за повишение.

# 67
# 68
  • Мнения: 3 771
mimi_zl, говори с родителите си и търси съвет от тях.
Тук едва ли ще го намериш.
Само ще си изгубиш времето.
От чужди хора не очаквай съчувствие.
Всичко добро ти желая!

Добре дошъл/дошла в света на възрастните, фаворитизирането, лицемерието …

# 69
  • Мнения: 24 467
яви се на повишителен, ако си сигурна в знанията си
иначе да - има цялото право на света да ти напише колкото прецени особено, ако имаш основно тройки през цялата година
дилема няма за никого, не знаеш значението на думата

Добре де, но нали оценка се пише за знания, реално след като имам максимален брой точки знам достатъчно. Просто явно тя си е действала, както и е кеф ......

знам значението на думата дилема, но това не е по темата

Преценката на знанията е много по-обективна, ако се основава на цялостното участие през учебната година, а не само на един единичен изпит, на който човек може и всичко да е преписал.
А и повечето матури тази година, да се не лъжем, бяха от елементарни - по-елементарни - за да си измием ръцете от нискокачественото ДО и да отчетем високи резултати. По БЕЛ класната на сина бяха по-сложни от т.нар. НВО за 7-ми клас.
Ако наистина знаеш и смяташ, че оценката ти не е обективна - върви на комисия за повишение. Аз съм ходила. Мояприятелка - също. Но бяхме убедени в правотата си и в знанията си. Smiley

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 10:01 от Judy

Общи условия

Активация на акаунт